وبلاگ‌تان را روی تلگرام بنا نکنید!

اسدالله علیمحمدی، نویسنده‌ی وبلاگ «بیلی و من» و مولف کتاب «روزی روزگاری، وبلاگ» که از نسل اولی‌های بلاگستان فارسی است و البته گردآورنده‌ی لیست وبلاگ‌های کلاسیک ایرانی؛ اخیراً در وبلاگش شروع کرده به نوشتن درخصوص سرنوشت بلاگرهای نسل اولی. که با توجه به رکود این روزهای بلاگستان و دلسرد شدن اکثر بلاگرها از نوشتن، جای بسی تحسین دارد. قرار گرفتن بلاگ‌نوشت در این لیست، و نگاره‌ی پر از مهری که جناب علیمحمدی درباره بنده نوشته‌اند، بهانه‌ای شد تا یکبار دیگر درباره وبلاگ‌ها بنویسم.

این روزها بیشتر کسانی که در اطرافم می‌بینم، زندگی مجازی‌شان را در تلگرام می‌گذرانند. تا جایی که خیلی از رسانه‌ها و سازمان‌ها هم برای اینکه دیده شوند و به یاد مردم بمانند، در این پیام رسان خانه گزیده‌اند! و این در حالیست که بیشتر کاربران این سرویس‌دهنده را ایرانی‌ها تشکیل می‌دهند و تقریباً در هیچ‌کجای دیگر دنیا، از یک سرویس‌ پیام‌رسان چنین استفاده‌هایی که در کشور خودمان شاهدش هستیم، نمی‌شود. شاید باورتان نشود، اما شدت این فاجعه تا آنجاست که خیلی‌ها که تازه پا به عرصه زندگی مجازی نهاده‌اند و ابزار دسترسی‌شان فقط تلفن هوشمندشان است، فکر می‌کنند که دنیای وب محدود به همین تلگرام است! اما خبر بدتر اینکه خیلی از بلاگرهای دوست داشتنی ما هم حالا دست از نوشتن در وبلاگشان کشیده‌اند و در کانال‌های تلگرامی می‌نویسند :(

چند لحظه به محدودیت‌های تلگرام فکر کنید:

– عدم امکان جستجوی مناسب در بین مطالب

– عدم امکان نظر گذاشتن در زیر پست‌های کانال‌ها

– عدم امکان دسته‌بندی موضوعی

– عدم امکان درج لینک بین مطالب

– عدم امکان پشتیبان گیری از مطالب

– عدم تخصیص لینک یکتا به مطالب

– عدم امکان به اشتراک گذاری در خارج از محیط تلگرام

و همه این‌ها و صدها محدودیت دیگرِ ناشی از استفاده‌ی نادرست از یک پیام رسان بجای یک محیط مدیریت محتوای مناسب موجب می‌شود که نوشته‌های‌تان جایگاه واقعی خود را نیابند. البته من مخالف استفاده‌ی بلاگرها از تلگرام نیستم. خوب یا بد باید بپذیریم که امروز، آنجا چشم‌های بیشتری برای دیدن مطالب حضور دارند ولی نباید تلگرام را به پایگاه اصلی بلاگ‌نوشت‌ها تبدیل کرد. در حقیقت نباید گول آن چندین kهایی که زیر مطالب نمایش داده می‌شود را خورد! همین که مطلبی به اشتراک گذاشته شود، اگر اعضای گروه بدون خواندن مطالب هم، صفحه را بالا و پایین کنند، جز خوانندگان آمار کذایی مطالب‌تان محسوب می‌شوند! پس بیایید به آن چند صد نفری که واقعاً مطالب وبلاگ‌تان را می‌خواندند و تاثیر می‌پذیرفتند، خیانت نکنید و قلم نوشته‌های‌تان را به صفحات ماندگارتر وبلاگ‌ها برگردانید. باور کنید سختی‌ِ این کار ارزشش را دارد.

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۷ دیدگاه برای “وبلاگ‌تان را روی تلگرام بنا نکنید!”

 1. مطالب بسیار خوبی نوشته‌ای، من آنرا باز نشر می‌کنم. شاید بلاگرها تشویق شوند برای نوشتن. موفق باشی

 2. وقتی سرویس‌های تخصصی هرکاری در دسترس نباشن، طبیعی هست که یک سرویس باید جای همه‌ی اونا رو پر کنه، تلگرام برای ما باید کار توییتر، فیسبوک، wordpress.com و… رو انجام بده.

 3. سلام . شاید به جز جو زدگی که خاصیت ژنتیکی مان شده است ، دلیل حمله به تلگرام این است که دیگر امیدی به تاثیر گذاری نداریم . امید کامنت جواب دادن دسته بندی کردن و . . . یک کانال می زنیم که هیچ اهمیتی ندارد اعضایش ۳ نفر است یا سه هزار نفر .
  اما وسوسه ی خوبی ست برای دوباره نوشتن .

 4. سلام یه سری موارد هست که به راحتی قابل حل هستش و در زیر اعلام میکنم:

  – عدم امکان جستجوی مناسب در بین مطالب
  ** با استفاده از هشتگ هم مطالب دسته بندی میشن و هم امکان جست و جو به کار بر میده (یعنی کاربر روی یک هشتگ کلیک کنه به محتوای اون دسته بندی میرسه)

  – عدم امکان درج لینک بین مطالب
  ** امکان قرار دادن لینک در پست هست (توسط یک سری ربات کمکی و یا اختصاصی و همچنین کدهای دستوری خود تلگرام)

  – عدم تخصیص لینک یکتا به مطالب
  ** این گزینه خیلی وقته به تلگرام اضافه شده و الان هر پست لینک یکتا خودشون رو دارن و پس ا کلیک روی لینک مستقیما به پست مشخص شده میره

  – عدم امکان به اشتراک گذاری در خارج از محیط تلگرام
  ** توسط همون لینک یکتا میشه مطالب رو در شبکه ها و سایت های ذیگه به اشتراک گذاشت

  – عدم امکان نظر گذاشتن در زیر پست‌های کانال‌ها
  ** در کانال های کشور روسیه این امکان فراهم هست و فکر میکنم بزودی در ایران هم فعال شه (البته خدا کنه که فعال نکنن)

  ممنون از مطلب زیباتون

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.