کو صداقت ؟!

صداقت یکی از مظلوم‌ترین واژه‌هاست که بشر آن‌را بسیار همنشین «توجیه» می‌کند و بسی از آن سو استفاده می‌نماید.

سیاستمداران بنام مصلحت و در لوای صداقت، واقعیات را پنهان و کتمان می‌کنند و مسائل را نه آنگونه که هست، بلکه بدان ترتیب که می‌پسندند، جلوه می‌دهند.

رسانه‌ها بنام حقیقت، صداقت را وارونه بزک می‌کنند و افکار عمومی را صید می‌نمایند، تا منافع خویش را کسب کنند.

افراطیون، پنداشت‌های خود را عین صداقت و هر آنچه غیر از آن را عین دروغ معرفی می‌کنند.

و به همین ترتیب سو استفاده از صداقت در تار و پود جوامع بشری عجین شده و مردم هر روز، و روزی چند بار از عنوانش به کام خویش و ضرر دیگران سود می‌برند.

گاهی عده‌ای با نمونه‌هایی از صداقت، اعتمادها را جلب می‌کنندو زیر نفوذ آن، دروغ‌ها و زشت‌کرداری‌هایشان را به انجام می‌رسانند.

دیگرانی هم مدام لاف صداقت می‌زنند و در آن سوی پرده، آن کار دیگر می‌کنند.

و در این بلبشو آنان که واقعاً صادقند یا می‌خواهند که صادق باشند، مدام چوب صداقت‌شان را می‌خورند و از آن بدتر اینکه بخاطر کارهای صادقانه، برچسب حماقت می‌گیرند!

و همه‌ی این اوضاع بدآنجا می‌انجامد که جهان روز به روز از راستگویان خالی و پر از چاپلوسان، دروغ‌گویان، جنایتکاران و خیانتکاران می‌شود. و چه زشت جهانی‌ست این جهان!

لحظه‌ای چشم ببندید و جهانی را تصور کنید که همه مردمش از راستگویانند…

آیا داشتن چنین بهشتی، ارزش آن را ندارد که به کودکان خود بیاموزیم تا در هر شرایطی، کار درست و صادقانه را انجام دهند؟ حتی اگر آن کار به مصلحت خود نباشد، حتی اگر بابتش متضرر شویم، حتی اگر انجامش برایمان دردناک باشد و همه حتی‌های دیگر…

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

یک دیدگاه برای “کو صداقت ؟!”

  1. راستش خیر…
    جایی که من کار میکنم، حقمون رو از مشتری میگیریم و شرکت پولی بهمون نمیده،‌ با این حال مسئولمون همیشه ازمون میپرسه از هر کسی چقد پول گرفتی…
    من همیشه عدد واقعی رو گفتم و بارها جریمه شدم و مجبور شدم قسمتی از پول رو برگشتم بدم( بدون توجه به اینکه اون کار زحمت و کار بیشتری خواسته که هزینه‌اش بیشتر شده!) ولی در مقابل، دوستان دیگه همیشه مبلغ های کوچیک اعلام میکنن و با این حال، پول های گنده میگیرن….

    تقریبا هر روز پیش می‌اومد که درامد ۹۰ تومنی من در هر روز باعث ناراحتی مسئولم میشد که انصاف به خرج بدم و کمتر بگیرم، و درامد ۶۰۰-۷۰۰ تومنی با وجود کار کمتر دیگران، ۳۰ هزار تومن اعلام میشد….

    البته من چون میترسیدم دروغ بگم، از اون کار اومدم بیرون ولی خوب… کلا صداقت چیز خوبی نیست! بهتره ادم گرگ باشه و بلد باشه حق دیگران رو بخوره…

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.