نهادمردمیِ جلوگیری از نادان محوری !

وقتى نگاهی به اتفاقات سال‌های گذشته ایران میاندازم و نحوه مملکت‌داری در آن سال‌ها را به یاد می‌آورم، تنها توصیفی محترمانه‌ای که برایش به ذهنم می‌رسد این است :

«کنار گذاشتن دانایان و روی کار آمدن عده‌ای ناآگاه که ظرفیت مدیریت در سطح کلان را نداشتند و تصمیمات کاملاً اشتباهی گرفتند که ضررهای جبران ناپذیری به کشور وارد کرد»!

اما اکثریت ما، حتی بعد از آن‌که به شرایط وخیم مملکت پی بردیم و خطر بهره نجستن از فکر و تجربه دانایان را درک کردیم، باز هم فقط منتظر نشستیم تا انتخابات بعدی برسد!

و در این مدتی که ما فقط انتظار می‌کشیدیم، عمق خرابی‌ها تا آنجا پیش رفت که حالا آرزومان برگشتن به دهه قبل است!

به نظر من این ساز و کار عیب دارد. حالا که نمایندگان مجلس به هر دلیلی از پس انجام وظایف نظارتی‌شان برنمی‌آیند و رسانه‌ها هم محدودیت‌های خاص خودشان را دارند، و سایر نهادها هم کاری به کار ماجرا ندارند، باید نهادی مردمی باشد تا خارج از زد و بندها و جایگاه‌های سیاسی، از کارگروه‌هایی با متخصصین واقعی تشکیل شود و ضمن ارائه مشورت در زمینه‌های مختلف، بر تصمیمات گرفته شده هم نظارت کند تا اگر مسیر کاملاً به بیراهه است، مردم را آگاه کند! حالا این نهاد NGO باشد یا حزب یا جبهه و یا هر تشکل دیگرى، فرقى نمى‌کند، مهم این است که مردمی باشد نه حکومتی!

اما چرا مردمی؟! چون در دوره قبل دیدیم که نه مجلس و نه شورای نگهبان و نه مجمع تشخیص مصلحت و … هیچکدام یارای جلوگیری از قهقرا رفتن مملکت را نداشتند، اما اگر جایی باشد که به مردم آگاهی بدهد، مردم می‌توانند زودتر به نجات خاک خویش بکوشند.

این کار در ایران تقریباً نشدنی به نظر می‌رسد، اما روند فعلی هم که هر دولت، کارگروه‌های تخصصی خودش را می‌آورد و آن‌طور که خودش می‌خواهد برای مملکت تصمیم می‌گیرد و دیگران را هم با خود همراه می‌کند، راهی بسیار ناعاقلانه است و خاکش فقط به چشم ما مردم می‌رود!

کاش حداقل دولت تدبیر و امید که پس از یک تجربه بد زمام امور را بدست گرفته، فکری به حال این ماجرا بکند تا دیگر بار شاهد تکرار چنان دوران نادان محوری نباشیم.

به هر حال حرفی بود که باید زده می‌شد!

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۶ دیدگاه برای “نهادمردمیِ جلوگیری از نادان محوری !”

  1. البته این یک خیال خام است اما میشه یه جور مصونیت براش در نظر گرفت.
   چون نظرم روى یک مجمع علمى بوده (چیزى شبیه به نسخه گسترده تر مرکز آمار یا سازمان حسابرسى) که براساس تحلیل علمى بیانیه صادر مى کنه و درمورد اشتباهات و تبعاتش آگاهى میده!

 1. اتفاقا مشکل ما هم همین طوره
  اولا در دوره دولت اصولگراها خصوصا دولت دهم همچینم مخالفین دست روی دست نگذاشتند. بلکه از لجاجت و عناد گرفته تا نق زدن های جمعی و اجتماعی پیشرفته تا مخالفت عناصر کله گنده در محیط های مختلف مثل دانشگاهها و نماز جمعه و … تا دامن زدن به گرانی و موج سواری آن تا برسد به همکاری خائنانه عده ای خیانکار با سرویس های ضد امنیتی خارجی و شبکه های اجتماعی و ماهواره ای و رسانه ای استکبار جهانی تا می توانستند نه تنها علیه دولت و رئیس جمهور وقت بلکه علیه ولایت فقیه و اساس و شاکله و ارزشهای مقدس انقلابی و اسلامی انجام دادند و هیچ کوتاهی نکردند و در پیشگاه استکبار و مخالفین نظام هیچ گناهی ندارند !
  اما خداوند از اسرار درون همه آگاه است و با صبر و حلم و استدراج با آنها برخورد می کند و امیدواریم که به حق خون شهیدان به زودی رسواتر بشوند.

  اما این ما هستیم که دلمان برای انقلاب و اسلام و ولایت می طپد و می سوزد و حاضر نیستیم برای ضربه زدن به دولت شیطانی به نظام مقدس جمهوری اسلامی خدشه ای وارد شود . فذا صبر می کنیم صبرا جمیلا . و علی الله فلیتوکل المومنون .

  تو هم اگر چه فکر مستعد و فعالی داری اما این استعداد خدادادی را قدر بدان و از استفاده آن در حمایت از اهل باطل و جناح ناحق بپرهیز . شاید انشاءالله خداوند از گذشته ات درگذرد و عاقبت به خیر شوی. روز قیامت نگی بهم نگفتن ! پناه برخدا .

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.