شطرنجِ زندگی

تابحال پیش نیامده که متن کاملى از نشریه‌ای را بعنوان پست در بلاگ‌نوشت بازنشر دهم، اما نوشته سرکارخانم سهیلا ثقفی بعنوان «سخن سردبیر» در ویژه‌نامه نوروزی مجله موفقیت، آن‌قدر برایم جالب بود که حیفم آمد فقط آن‌هایی که این مجله را می‌خوانند آن را ببینند، لذا در این پست منتشرش می‌کنم تا هدیه‌ای باشد برای خوانندگان اینجا. شما هم اگر دوستش داشتید در انتشارش بکوشید که کلام بسیار امیدبخشی است.

*     *     *     *     *

life-chess

خیلی‌ها بازی شطرنج را مدل ساده‌ای از بازی زندگی می‌دانند؛ حتی بعضی افراد این بازی را برای تقویت هوش انجام می‌دهند. ولی راستش را بخواهید من بسیاری از آدم‌های باهوش را می‌شناسم که حتی یکبار هم در بازی شطرنج برنده نشده‌اند! سخن سردبیر ویژه‌نامه نوروز ۹۴ مجله موفقیت را به دو نکته منفی و مثبت در بازی شطرنج اختصاص داده‌ایم تا از دل آن‌ها یکی از بزرگترین درس‌های موفقیت را بیرون بکشیم.

نکته منفی بازی شطرنج این است که ارزش مهره‌ها یکسان نیست؛ یعنی شاه و وزیر بیشتر از مهره سرباز ارزش دارند؛ بنابراین در بسیاری از موارد بازیکن به خودش حق می‌دهد برای نجات جان وزیر و شاه، بقیه مهره‌ها را قربانی کند. حال آن‌که در دنیای واقعی همه می‌دانیم که هیچ‌کس بر دیگری برتری ندارد و همه به طور یکسان حق حیات دارند.

اما نکته مثبت بازی شطرنج در تعداد زیاد احتمالات موفقیت و شکست و بی‌شمار بودن گزینه‌های بازی است. در آغاز بازی برای جابه‌جایی مهره اول تعداد حرکات مجاز فقط ۲۰ حرکت است؛ در حالی که برای جابه‌جایی مهره دوم، تعداد حرکت‌های ممکن ناگهان به بیش از ۷۲هزار حرکت افزایش می‌یابد و وقتی نوبت به بازی مهره سوم می‌رسد، تعداد گزینه‌های احتمالی ۹میلیون می‌شود! یعنی هر مهره در شطرنج، یک بازی جدید را شروع می‌کند و تعداد مسیرهای محتمل به صورتی اعجاب‌آور افزایش می‌یابد؛ به طوری که در حرکت چهارم، بالای صد میلیارد مسیر مختلف برای بازی کردن در اختیار بازیکن قرار می‌گیرد؛ به همین خاطر است که تعداد روش‌های بازی در شطرنج از تعداد اتم‌های موجود در کل عالم هستی بیشتر می‌شود و هیچ‌کس و هیچ‌چیز، حتی قوی‌ترین اَبَرکامپیوترهای عالم هم نمی‌توانند حرکات و عواقب یک بازی را پیش‌بینی کنند.

حرکت اول همیشه ترسناک است؛ چون دورترین نقطه تاانتهای بازی است و یک حرکت اشتباه می‌تواند بی‌شمار مسیر جدید را مقابل انسان بگشاید. شاید بپرسید وقتی اندکی غفلت و حواس پرتی و ذره‌ای تصمیم و انتخاب اشتباه می‌تواند کل مسیر بازی شطرنج زندگی را کاملاً به هم بریزد و متفاوت کند، این نکته دوم چگونه می‌تواند مثبت باشد؟

پاسخ در همین بی‌شمار بودن احتمالات پیش روست. تعداد بی‌شمار احتمالات و گزینه‌های بازی که هرچه جلوتر بروید بیشتر هم می‌شوند. به شما فرصت می‌دهند تا حتی اگر تا الان در بازی زندگی‌تان حرکت اشتباهی انجام داده‌اید، بعد از این دوباره به اندازه همان اقیانوس بیکران اول، حرکت‌های بی‌شماری برای جبران آن اشتباه مقابل شما قرار بگیرد.

مهم نیست در بازی زندگی تا الان که در حال ورود به سال ۹۴ هستیم، چند بار حرکت اشتباه انجام داده‌ایم. مهم نیست چه مسیرهایی را اشتباه آمده‌ایم و چه حرکت‌های درستی از ما بر می‌آمده و انجامشان نداده‌ایم. مهم این است که خطاهای گذشته هرگز نمی‌توانند روی تعداد راه‌های جبران و مسیرهای درستی که مقابل‌مان قرار دارد، تاثیر بگذارند. وقتی خوب به شطرنج زندگی دقت کنید، می‌بینید هر حرکت ما از این لحظه به بعد می‌تواند یک حرکت نخست و جدید باشد و به همان اندازه که شانس خوشبختی و احتمال موفقیت در مقابل افراد موفق هست، به همان مقدار نیز فرصت پیروزی در برابر آدم‌های شکست خورده و ناموفق وجود دارد. فرصت‌های شکست و پیروزی در هر لحظه‌ی زندگی برای همه انسان‌های عالم یکسان است.

به بیان ساده‌تر، در سال جدید هیچ‌کس حق ندارد بگوید دیگر فرصتی برای جبران و موفقیت نیست! صفحه شطرنج زندگی برای همه، چه سرباز و چه وزیر، همیشه باز است و هرکسی می‌تواند به هر موفقیتی که در زندگی آرزو دارد، دست یابد. فقط باید آرام باشد و هوشمندانه، هشیارانه و با اعتماد به نفس کامل بازی کند. سهم پیروزی برای همه ما یکسان است.

منبع: دو هفته‌نامه موفقیت، شماره ۳۰۰، ویژه‌نامه نوروز ۹۴

پی‌نوشت: شاید هم انتخاب این مطلب به حال و روز این روزهای من مربوط باشد! اما به هر حال همیشه زمان‌هایی پیش می‌آید که نومیدی بر آدمی غلبه می‌کند و در آن هنگامه متن‌های این‌چنینی می‌تواند کمک حال باشد.

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۲ دیدگاه برای “شطرنجِ زندگی”

  1. چقر زیبا امید را به خوانندگانتان منتقل کردید،در کوتاه ترین شکل وبه عمیق ترین وجه . بسیار سپاس گذارم

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.