گروگان‌گیر سیدنی، نه ایرانی است و نه مسلمان!

حادثه گروگان‌گیری سیدنی که توسط یک پناهنده ایرانی‌الاصل اتفاق افتاد از خبرهای تعجب‌برانگیز این روزهاست!

درباره گروگان‌گیر می‌دانیم که او به دست داشتن در قتل همسر سابقش متهم و با وثیقه آزاد بود. همچنین وی چند سال پیش به دلیل فرستادن نامه های توهین آمیز برای اعضای خانواده سربازان استرالیایی که در افغانستان کشته شده بودند، محکوم شده بود. این پناهنده همچنین با حدود ۴۰ اتهام تعرض جنسی روبرو است.

محمد حسن منطقی که نام خود را به هارون مونس تغییر داده و به شیخ هارون شهرت داشت از سال ۱۹۹۶ در استرالیا پناهندگی سیاسی گرفت و طبق نظر وزارت امور خارجه ایران از همان سال‌‌ها به فعالیت علیه حکومت ایران همت گمارد که دولت ایران نیز سوابق و شرایط روحی – روانی این فرد را مکرراً با مقامات استرالیا در میان گذاشت.

او قبلا لباس روحانیت شیعه به تن می کرد. اما از وبسایتی که منسوب به اوست اینگونه بر می‌آید که مذهب خود را به سنی تغییر داده بود. همچنین در جریان گروگان‌گیری وی سعی داشت که کار خودش را منسوب به گروه داعش بداند که البته این گروه احتمالاً ارتباط مستقیمی با او نداشته است.

در راستای همین جریان به این سوالات هم توجه کنید:

– آیا واقعاً می‌توان گروگان‌گیر را ایرانی دانست؟ آیا او به سبب قرار داشتن در گسل فرهنگ ایرانی به چنین فردی تبدیل شده است؟

– آیا می‌توان گروگان‌گیر را مسلمانی دانست که به سبب آموزه‌های اسلام به چنین فردی بدل شده است؟

ما در عصری زندگی می‌کنیم که ارتباطات و اطلاعات بیش از هر زمان دیگری تاکنون، جریان دارد. انسان‌ها در نقاط مختلف دنیا حالا به واسطه ابزارهایی مثل اینترنت و ماهواره بیش از پیش می‌توانند خوراک‌های اطلاعاتی مشابهی داشته باشند. این روزها فرهنگ‌های جوامع  مختلف به تدریج تاثیرات بیشتری روی هم می‌گذارند و جهان گویا در حال نیل به سمت یک فرهنگ عام و جهانی است. دیگر نمی‌توان به سادگی دلیل جرم مجرمان را به ملیت و حتی دین‌شان مرتبط کرد. به نظر می‌رسد که بیش از این‌ها باید روی سابقه زندگی خودِ فرد زوم کرد. مثلاً در همین قضیه گروگان‌گیری مسلماً قتل و تجاوز و… نه تنها در اسلام که در همه ادیان و آیین‌ها مورد مذمت است و لذا اشاره به مسلمان بودن گروگان‌گیر و یا ایرانی بودنش جز یک مطلب حاشیه‌ای چیزی نیست و لازم است که واقعاً سنجیده‌تر به موضوع‌های اینچنینی نگاه کنیم.

اصل ماجرای گروگان‌گیری سیدنی که اتفاقاً خیلی هم کم به آن نگاه شده، این است که آقایی بنام شیخ هارون به دلایل مختلف در طول زندگیش مسیری را به سمت جنون طی کرد و کار بدان‌جا رسید که برای رفع عطش نمایان کردنِ خود و جلب توجه جهان، دست به گروگان‌گیری و به خطر انداختن جان خود و دیگران زد! این فرد بیش از آنکه به دلیل ایرانی بودن یا مسلمان بودن به اینجا رسیده باشد، به نظر من بخاطر عقده‌های روانی و شخصیتی خود کار را به اینجا کشانده است!

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۶ دیدگاه برای “گروگان‌گیر سیدنی، نه ایرانی است و نه مسلمان!”

 1. شوربختانه از نظر قانون هر کسی شناسنامه ایرانی داشته باشد ایرانی است

 2. بفرمایید کدام یک از اعمال مرتکب شده از سوی آیت الله حسن منطقی بروجردی مخالف اسلام ناب محمدی بوده است؟؟
  اگر موردی یافتید، أعلام بفرمایید.

 3. دقیقاً من هم میخواستم همین رو بگم از نظر قوانین اسلام تمام رفتارهاش قابل توجیه هست! ما میگیم تجاوز، ولی در اسلام صیغه داریم! از کجا معلوم کسانی رو که ما بهشون میگیم قربانی تجاوز، قبلش صیغه این آدم نشده باشن؟ خب اون با این حربه کارش رو پیش برده! ما میگیم گروگان‌گیری، و در اسلام بحث جهاد علیه غیرمسلمان رو داریم! تمام دلایلی که داعش داره با سو استفاده از اونها این همه فاجعه به بار میاره… پس نمیشه گفت مسلمان نیست.

 4. سلام آقای جم
  می خواستم بدونم آیا امکانش هست مطالب ما را هم اشتراک بذارید مثل یک پزشک و زومیت؟
  چون ما خودمون مطلب مینویسیم و کپی کار نیستیم و خوشحال میشیم اگه حمایت بشیم ممنون
  ممنون

  1. سلام
   من فید وبلاگها رو در فلیپ‌بورد دنبال می‌کنم و مطالبی که خوشم میاد رو در لینک‌لاگِ بلاگ‌نوشت هم بازنشر می‌کنم.
   فید وبلاگ شما رو هم به لیستم اضافه کردم و امیدوارم که ضمن بهره بردن از مطالب‌تون اون رو باز نشر هم کنم.
   موفق باشید

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.