بی‌اخلاقی مشکل است نه گشت اخلاق

به هر گوشه و کنار اینترنت که نگاه می‌کنی، مدام از گشت‌های اخلاقی شکوه و ناله می‌شود، اما به متن جامعه که برمی‌گردی، آنچه که بیش از گشت‌های اخلاقی نمود دارد و دیده می‌شود بی اخلاقی‌های مردم است. چه بسیار روزها که در خیابان‌ها قدم زده‌ایم و چه اندک باری که با گشت‌های اخلاقی روبرو شده‌ایم، اما روزی نیست که با مردم بی‌فرهنگ و بی اخلاق روبرو نشده باشیم!

اگر زن باشی، فرقی نمی‌کند چادر سرت باشد یا کلیپس زیر سر داشته باشی، به هر حال نگاه‌هایی هست که باید براندازت کنند، و حرف‌هایی هست که باید بشنوی! اگر هم رانندگی می‌کنی، با انواع و اقسام بوق‌ها و لایی‌کشی‌ها باید روبرو شوی! حتی اگر مرد هم باشی، باز هم نمی‌توانی آن‌طور که باید متمدنانه رفتار کنی، اگر براساس تابلوهای راهنمایی رفتار می‌کنی، دقیقه‌ای نخواهد گذشت که با چراغ‌های ماشین پشت سری مواجه خواهی شد یا اینکه باید منتظر بریده شدن ناگهانی راهت باشی! حتی روزی نیست که بخواهی در صف بایستی و با انواع بی مبالاتی‌ها روبرو نشوی و نبینی که چطور عده‌ای با داد و بیداد، یا با دروغ و دوز و کلک می‌خواهند به اصطلاح زرنگی کنند.

نمونه‌های بی‌اخلاقی هم‌وطنان غیورمان، در دنیای اطراف و حتی در شبکه‌های مجازی آن‌قدر زیادند و آن‌چنان مکرر شده‌اند که حتی به بعضی‌های‌شان عادت کرده‌ایم و دیگر غیرمتعارف محسوب نمی‌شوند. این است که به نظر من بجای پرداختن به گشت اخلاق، باید هزاران کمپین تشکیل بدهیم تا شاید بتوان فرهنگ و اخلاق را به متن جامعه‌مان برگردانیم، حتی در آن صورت قدرت‌مان برای مخالفت با گشت امنیت اخلاقی هم بیشتر خواهد بود.

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۴ دیدگاه برای “بی‌اخلاقی مشکل است نه گشت اخلاق”

 1. salam aghai jam mikhastam bedonam in masiri ke az haraz va dorahi hardorod shor mishe va be dorahi pole zangole dar jade chalos mirese chan kilometre?
  mamnon

  1. سلام، البته بنده اهل استان گیلان هستم و درباره مسیرى که در استان مازندران فرمودید اطلاع دقیقى ندارم، اما شاید بتونید مسافت گفته شده رو از طریق گوگل مپ بدست بیارید!

 2. البته صادق جان گشت اخلاق چیز دیگه س، بی اخلاقی هایی که شما گفتی و من همه شو قبول دارم چیز دیگه! و گشت امنیت اخلاقی زیاد فک نکنم کاری به فقر فرهنگی ما توی خیلی زمینه ها از جمله رانندگی و بی نظمی توی صف و اینا داشته باشه!
  با این حال حرفتو قبول دارم و اعتقاد دارم هر کسی باید از خودش شروع کنه!
  شاد و پیروز باشی

  1. بله مسلماً این دو از هم جدا هستند و هر کدام مشکل بزرگى هستند، اما انچه خواستم بگویم این است که مشکل بى اخلاقى جامعه خیلى بزرگتر و مهمتر است و باید توجه بیشترى معطوفش کرد.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.