توییتلماسی دولتمردان ایرانی

یکی از شادی‌های این روزهای من این است که بالاخره شبکه‌های اجتماعی تحت وب در ایران به سمت رسمیت یافتن سوق پیدا می‌کنند. اینکه گروهی از دولتمردان ایرانی به استفاده مستقیم از توییتر و فیس‌بوک روی آورده‌اند، نسبت به روزهایی که این وب‌سرویس‌ها را ابزار جاسوسی و تهاجم فرهنگی می‌خواندند، پیشرفتی چشمگیر محسوب می‌شود. واقعاً باید فریاد زد “روحانی، مچکریم”!

twittlomaci

و در این بین باید یک دست‌مریزاد حسابی گفت به جواد ظریف که شجاعانه پای در این مسیر گذاشت و تاکنون با تدبیر دیپلماسی عمومیش را از طریق شبکه‌های اجتماعی مدیریت کرد. و البته باید تشکر کرد از اسحاق جهانگیری و مرضیه افخم و بیژن نامدار زنگنه که با حضورشان این حرکت امیدبخش را محکم‌تر کردند. مسلماً چنین اقداماتی از دادن شماره تلفن همراه مستقیم هیات دولت بسی تاثیرگذارتر و مفیدتر می‌نماید. امروز بهترین راه برای شناساندن فرهنگ ملت بزرگ ایران، نه برگزاری نمایشگاه‌ها و مجالس گوناگون در عرصه گیتی، بلکه گپ زدن مستقیم بر پهنه وب است. کافیست بنگریم که در همین چند روز گذشته، تک توییت‌ها و پیام‌های وزار، چه بازتاب گسترده‌ای در دنیا داشته است. شاید بتوان سخنرانی و ترجمه الفاظ را تحریف کرد، اما صحبت مستقیم با مردم دنیا از طریق توییتر و فیس‌بوک سندی است که حتی اگر رسانه‌های مغرض بخواهند هم نمی‌توانند تغییرش دهند. البته این امر نیاز به هوشمندی دارد. بسیار مهم است که برای جلوگیری از سو استفاده‌ها، هیات محترم دولت، حساب‌های کاربری‌شان را رسماً اعلام کنند.

نکته مهم دیگر این است که گرچه همه مسروریم که نظر دولتمردان‌مان را بی واسطه می‌شنویم اما این بى واسطه بودن و آزادى مسلماً مشقتهاى بسیارى برایشان به همراه خواهد داشت. لذا برایشان صبر و سعه‌صدر آرزومندم و مردمم را به رعایت، دعوت مى کنم. شکی نیست که بزودی هجمه‌ی گسترده‌ای از طرف تنگ‌نظران به این اقدام جسورانه صورت خواهد گرفت، لذا ماهایی که به سبز بودن این مسیر مطمئنیم، نباید در همین ابتدا با انواع نظرات نامربوط، یا انتظارات خارج از خطوط، تبری شویم در دست تندروها، که خدای ناکرده تیشه بر ریشه درخت جوان اعتدال بزنند.

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۲ دیدگاه برای “توییتلماسی دولتمردان ایرانی”

  1. به نظر من هم حرکت بسیار مثبتی ه. برای اینکه بتونه استاندارد ادامه داشته باشه، باید این دولتمردان عزیز این کار رو به بخش روابط عمومی سازمان هایی که مسئولیت اش رو بر عهده دارن بسپارن، که هم بصورت حرفه ای وظیفه اینکار رو بر عهده دارن و هم می تونن واکنش های استانداردی به نظرات داشته باشن.

  2. تا جایی که اطلاع دارم، اولیش همون سایت رسمی رهبری بودش که فیس بوق زد! :)…
    دولت قبلی اصل دشمنانش تو فیس بوق بودن و اونجا جایی نداشت… اگر میومد میگفت اقا نفری ۱۰۰ ملیون به حسابتون واریز کردم و واقعا صورت گرفته بود، باز یه عده بهش فحش میدادن!!!!

    دولت فعلی، اصل طرفدارهاش تو همین فضا هستن!! مثلا تیم ‌های ملیی که تو دولت قبلی ساخته شده بود و تمرین کرده بود و بازی هاش رو میبرد چون این دولت تو انتخابات پیروز شده بود، ولی همه‌ی اعتبارش رفت برا این دولت! :)))))

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.