لینک پد؛ سرزمین لینک‌ها

بعد از گسترش یافتن گوگل ریدر، یکی از تحولاتی که در دنیای وب بوجود آمد، کمرنگ شدن سرویس‌های اشتراک لینک بود. مدتها بود که دیگر خبری از Delicious و سایت‌های مشابه آن نبود. اما با تغییرات اخیری که در سیستم گوگل‌ریدر بوجود آمد و اشتراک گذاری در آن متفاوت‌تر شد، به نظر می‌رسد که بار دیگر نیاز به سرویس‌های اشتراک گذاری احساس شود.

نکته‌ی دیگری که درباره‌ی سرویس‌های اشتراک گذاری به ذهن می‌رسد این است که برخلاف سرویس‌های دیگری مثل انواع شبکه‌های اجتماعی، نمونه‌های جهانی آن مثل Digg درمیان کاربران ایرانی محبوبیت پیدا نمی‌کنند. که شاید مهم‌ترین دلیل آن تفاوت اکثریت زبانی باشد اما به هرحال به نظر می‌رسد که می‌توان با وجود خاص شدن سرویس‌هایی مثل بالاترین، نیاز به یک سرویس اشتراک گذاری لینک خوب را در وب فارسی احساس کرد.

لینک پد یک سرویس اشتراک گذاری نوپای فارسی زبان است. آنطور که به نظر می‌رسد مدیران این سرویس دوست ندارند راه سایت‌هایی چون بالاترین را در پیش گیرند، آن‌ها معتقدند که سیاست، موضوع خطرناکی‌ست و با توجه به حساسیتی که در ایران دارد، این خطر چندین برابر است. لذا آنان سعی می‌کنند که از موضوعات حساسیت برانگیز دوری کنند تا دچار مسدودیت نشوند و بتوانند در دسترس همگان باشند.

در صفحه‌ی درباره و وبلاگ لینک پد می‌توانید بیشتر درباره‌ی کارهایی که این گروه برای یک مشت لینک می‌کنند، اطلاعات کسب کنید! اینجا هم می‌توانید پروفایل مرا در لینک پد ببینید.

به نظر من لینک پد می‌تواند آینده‌ی خوبی در وب فارسی داشته باشد. اما پیشنهاد می‌کنم که به فکر ابزارها و گجت‌های بیشتری باشند. نسخه‌ی موبایلی و افزونه‌ی وردپرسی می‌تواند از ابزارهای الزامی باشد. حتی اگر بتوانند به فکر راهی باشند که سیستمی شبیه به لینکدونی هم بتوان در آن تعریف نمود و روی وبلاگ‌ها نصب کرد، به نظرم خیلی خوب می‌شود.

به هر حال پیشنهاد می‌کنم که اگر اهل لینک خوانی هستید، حتماً به لینکـ پد بپیوندید…

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

یک دیدگاه برای “لینک پد؛ سرزمین لینک‌ها”

  1. بازتاب: Linkpad

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.