پاسخی به یک نقد : روز بلاگستان فارسی متعلق به همه‌ی وبلاگ‌هاست

دوست عزیزی لطف کردند و در وبلاگشان نقدی بر عملکرد وبگاه رسمی روز بلاگستان فارسی نوشتند. از آنجایی که بنده یکی از موسسان این وب‌سایت و هماهنگ‌کننده‌ی برنامه‌هایش هستم، و از طرف دیگر، عملی را که ایشان نقدکرده‌اند، توسط من انجام گرفته است، لذا بر خود واجب دانستم تا به سو تفاهم پیش آمده پاسخ دهم.

همان‌گونه که قبلاً هم نوشتم و در توضیحات خود وبگاه روز بلاگستان فارسی هم آمده است، این سایت بدون هیچ جناح‌بندی، فقط و فقط متعلق به همه‌ی وبلاگ‌نویسان فارسی زبان است. همان‌گونه که از عملکرد سایت هم مشخص است، به همه‌ی وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌ها و سازمان‌هایی که هفته‌ی وبلاگ‌نویسی را به رسمیت می‌شناختند و درباره‌ی آن مطلبی منتشر کردند یا برنامه‌ی ویژه‌ای برگزار کردند و یا پادکست و ویدئوکستی انتشار دادند، اشاره شده است. از وبلاگ‌های فارسی گرفته تا پرشین‌بلاگ که برگزار کننده‌ی نشستی در این هفته بود، و دوئچه‌وله‌ی فارسی که صفحه‌ی ویژه‌ای را به این روز اختصاص داد.

باز هم تاکید می‌کنم که هدف وبگاه رسمی روز بلاگستان فارسی، ایجاد هماهنگی در برنامه‌های هفته‌ی وبلاگ‌نویسی و انتشار اخبار مربوط به این هفته است. بنابراین این وبگاه مسئولیتی در قبال نوع نگاه افراد در مطالبی که منتشر می‌کنند، یا برنامه‌هایی که برگزار می‌کنند، ندارد. حتماً تائید می‌فرمائید که اگر قرار باشد در این وبگاه هم قبل از انتشار لینک‌ها و خبرها، آن‌ها را مورد بازبینی قرار گیرند، کار ما جز سانسور عقاید و جناح‌بندی وبلاگ‌ها نیست!‍ در حالی که شخصاً با این کار کاملاً مخالفم.

همان اندازه که وبلاگ‌های فیلتر شده و شاید از نظر سیاسی رانده شده، حق دارند که در برنامه‌های روز وبلاگستان فارسی شرکت کنند، وبلاگ‌هایی که روی سرویس‌های وطنی هم میزبانی می‌شوند، یا وبلاگ‌هایی که نویسندگان‌شان ریشه در نظام جمهوری اسلامی دارند هم این حق را دارند. چرا که موضوع این هفته فقط و فقط وبلاگ و وبلاگ‌نویسی است و قرار هم نیست که وبگاه رسمی روز بلاگستان، این مرزبندی را در وبلاگستان اعمال کند.

در انتها لازم می‌داند یادآوری کنم که نه من و نه وبگاه رسمی روز بلاگستان فارسی، به هیچ گروه یا سازمانی در داخل یا خارج از کشور، هیچ‌گونه وابستگی نداریم و این وبگاه فقط در راستای اجرای ایده‌ای بود برای همدلی بلاگستان در هفته‌ای که باید وبلاگ‌ها را ارج نهاد.

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۳ دیدگاه برای “پاسخی به یک نقد : روز بلاگستان فارسی متعلق به همه‌ی وبلاگ‌هاست”

  1. دوست عزیزمون که اون مطلب رو نوشته کمی زیاد تندروی کرده ولی با این قسمت نوشته‌ی شما که گفتید هیچگونه سانسوری اعمال نمیشه یکم شک کردم. چطور سانسور نمی‌کنید وقتی به فرض مثال خودم لینک نوشته‌ی خودم رو براتون (به آدرس ایمیل روز بلاگستان) ایمیل کردم ولی در وبلاگ روز بلاگستان قرار نگرفته؟
    امیدوارم اشتباه کرده باشم و ایمیل بنده به دستتون نرسیده باشه :)

  2. سلام رفیق

    ممنون از پاسخ گویی شما. هدفی که شما نام می برید ارزشمند و تلاشی که می کنید قابل ستایش است. هرچند من هنوز هم گمان می کنم در معرفی متفاوت جشنواره مذکور دقت و سلیقه لازم به کار نرفته است و کمتر مخاطبی می تواند متوجه شود لینکی که در پست ثابت روز وبلاگستان قرار دارد از همان دست پیشنهاداتی است که به صورت یادآوری در بخش ویژه قرار گرفته اند. به صورت دقیق تر اینکه اگر مخاطبی دقیقا از دست اندرکاران آن وبگاه و ارتباطات آن ها بی اطلاع باشد نمی تواند تفاوتی میان این وبلاگ با آن جشنواره قایل شود.

    به هر حال کمترین مزیت توضیح شما از نظر من شفاف شدن موضوع بود. من لینک این پاسخ را به انتهای یادداشت خودم اضافه می کنم

    1. درمورد اینکه در محل انتشار معرفی نشست روز وبلاگ انصاف و عدالت رعایت نشده است، با شما موافقم. البته این کار از روی عمد نبوده، ولی به هر حال مجاب شدم و جایش را تغییر دادم! هر چند شاید نوش دارو بعد از مرگ سهراب باشد!

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.