حرکت وبلاگی “وبلاگ من تبلیغات می‌پذیرد”

داشتن یک بلاگستان فعال، پویا و حرفه‌ای مستلزم آن است که بلاگ‌نویسان بتوانند از طریق وبلاگ‌های‌شان کسب درآمد کنند و یا حداقل هزینه‌های جاری‌شان را تامین نمایند. این امر تا آنجا اهمیت دارد که حتی عده‌ای رکود بلاگستان فارسی در سال‌های اخیر را پس از شروع طوفانیش به دلیل عدم کسب درآمد بلاگ‌نویسان ایرانی می‌دانند.

پیش از این هم من درباره‌ی کسب درآمد از وبلاگ‌ها مطلبی نوشته بودم و حتی آن‌ها را بهترین بیلبورد تبلیغاتی معرفی کردم. اما با این حال به نظر من خود وبلاگ‌نویسان هم باید برای رونق بازارشان دست بکار شوند و به اصطلاح بازارگرمی کنند!

اگر توجه کرده باشید، اغلب وبلاگ‌نویسان به مسئله‌ی تبلیغات در وبلاگ‌شان بصورت یک اتفاق حاشیه‌ای می‌پردازند. به یاد ندارم که کسی صریحاً پستی درباره‌ی اینکه در وبلاگش تبلیغات می‌پذیرد نوشته باشد! فکر می‌کنید چه می‌شود اگر اکثر بلاگ‌نویسان در یک حرکت جمعی بگویند که «وبلاگ من تبلیغات می‌پذیرد»؟! این مطالب جمعی علاوه بر آن‌که یک موج تبلیغاتی برای سپردن تبلیغات به وبلاگ‌ها ایجاد می‌کند، موجب می‌شود تا شرایط پذیرش تبلیغات سایدباری و یا حتی ریپورتاژ آگهی‌ها در وبلاگ‌های مختلف بیان شود تا بدین‌ترتیب آگهی‌دهندگان بتوانند بهترین بیلبوردها را انتخاب کنند!

پیشنهاد من به بلاگ‌نویسان این است که ابتدا کمی درباره‌ی سابقه‌ی وبلاگشان بنویسند و ضمن آنکه آماری از کمیت‌ها و کیفیت‌ها ارائه می‌دهند، شرایط پذیرش تبلیغات‌های مختلف را بصورت واضح بیان کنند.

بنگاه‌های تبلیغاتی و سایت‌های ارائه‌دهنده‌ی سرویس‌های تبلیغاتی هم می‌توانند در این بین، یک مرجع تبلیغات وبلاگی تشکیل دهند و مشخصات وبلاگ‌های تبلیغات‌پذیر را در آن کلاسه‌بندی کنند و نحوه‌ی پذیرش تبلیغات و ریپورتاژآگهی در آن‌ها را معرفی نمایند. بدین ترتیب می‌توانند علاوه بر کسب پورسانت بیشتر بابت قراردادهایی که بین آگهی‌دهندگان و بلاگ‌نویسان منعقد می‌گردد، به رونق این بازار نیز کمک کنند!

مثل همیشه از بلاگ‌نویسان معروف‌تر و باسابقه‌تر مانند علیرضا مجیدی، نیما اکبرپور، جادی، آرش زاد، میلاد احرامپوش، پرهام، شایان شلیله، امین ثابتی و… انتظار می‌رود که در این جنبش پیش‌رو باشند و دیگران را نیز به این حرکت جمعی دعوت کنند تا باشد که بدین‌ترتیب شاهد ورود بلاگستان فارسی به فاز جدیدی از فعالیت و شکوفایی باشیم.

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۱۹ دیدگاه برای “حرکت وبلاگی “وبلاگ من تبلیغات می‌پذیرد””

 1. خیلی خوبه اگه جا بیفته با اینکه شرایط الان نسبت به سال قبل حتی , خیلی بهتر شده و الان خیلی از آی تی نویسای ما پست های سفارشی می گیرن و خب همین پیشرفت هست هرچند بحث اینکه چگونه تبلیغ کنیم هم بحث جدایی هست

  1.  امیدوارم که با کمک دوستان و شما بتونیم این قضیه رو بیشتر جا بیاندازیم. و البته همون‌طورکه گفتید من هم معتقدیم که نسبت به قبل پیشرفت داشتیم اما به نظرم هنوز خیلی عقبیم و باید خیلی کار کنیم.
   در مورد چگونگی تبلیغ کردن هم مسلماً خیلی باید گپ بزنیم :)
   منتظر نظرات شما حول این موضوعات هستم

 2. ممنون عالیه. اما وبلاگی که فیلتره تبلیغ نمی تونه بذاره.فکر می کنم یه حرکت وبلاگی و اعتراضی برای رفع فیلتر وردپرس دات کام و بلاگر پیش نیاز این باشه! برای این حرکت روی من هم می تونید حساب کنید.
  متشکرم

  1.  متاسفانه موضوع فیلترینگ هم هست و خیلی هم مهمه ! خود من هم یکی از قربانیان این حوزه هستم و واقعاً دردش رو دارم احساس می‌کنم اما فکر هم نمی‌کنم با حرکت‌های وبلاگی بشه کاری در این مورد انجام داد! فعلاً شاید بهتر باشه که با همین موجودیت‌ها بسازیم! البته به نظر می‌رسه که به تدریج افراد بیشتری دارن فیلترینگ رو دور می‌زنند و این خیلی خوبه :)

 3. لطفا اینم بگید که چه جوری این تبلیغ رو در وب بذاریم و چه جوری بازاره وب رو رونق بدیم!!!!!

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.