برای داشتن دنیایی پر از “آب” سالم برای همه

در سراسر دنیا، روزانه حدود ۴۵۰۰ کودک بخاطر مصرف آب ناسالم و عدم دسترسی به سیستم تخلیه فاضلاب مناسب جان خود را از دست می‌دهند. بیش از ۹۰٪ مرگ و میر کودکان زیر ۵ سال بخاطر اسهال ناشی از مصرف آب ناسالم و عدم مراعات اصول بهداشتی دفع فاضلاب است.

شاید این روزها اکثرمان آن‌قدر به داشتن آب سالم عادت کرده‌ایم که فراموش‌مان شده از چه نعمت عظیمی برخورداریم. شاید بد نباشد بدانیم در همین دنیای امروز ما بیش از ۸۸۴ میلیون نفر از مردم دنیا آب ناسالم می‌آشامند.

موضوع Blog Action امسال هم به قضیه “آب” اختصاص یافته است، و وبلاگ‌نویسان جهان در حرکتی جمعی روز ۱۵ اکتبر در این باره نوشته‌اند. همچنین طی این جنبش، توماری در حمایت از حرکت سازمان ملل برای تهیه آب سالم و تمیز برای کشورهای فقیر جهان تهیه شده است و به امضای وبلاگ‌نویسان و وبلاگ‌خوانان جهان رسیده است. ترجمه آزاد متن این تومار به شرح زیر می‌باشد:

خدمت دبیر کل سازمان ملل متحد، جناب آقای بان کی مون

من از تلاش سازمان ملل متحد برای دستیابی به هدف هفتم برنامه توسعه هزاره، که طی آن تا سال ۲۰۱۵ تعداد افرادی که به آب سالم و بهداشت اولیه دسترسی ندارند، نصف خواهد شد، حمایت می‌کنم.

آب آشامیدنی سالم و امکانات بهداشتی فاضلاب، از نیازهای اولیه لازم برای سلامتی، و موفقیت در جدال علیه فقر، گرسنگی، مرگ و میر کودکان و نابرابری جنسیتی در سراسر جهان می‌باشند.

آن‌ها همچنین محور حقوق بشر و مایه کرامت هر زن و مرد و کودکی بر روی زمین هستند.

از شما بخاطر همه کارهایی که در سازمان ملل برای جوامع فقیر انجام می‌دهید، سپاسگزاریم.

[امضا کنندگان]

مسلماً مشکل “کمبود آب آشامیدنی” و “عدم دسترسی به بهداشت اولیه” موضوعی نیست که فقط یک روز بخواهیم به آن بپردازیم. پس بخاطر گذشتن روز نمادین ۱۵ اکتبر، از این موضوع نگذرید و شما هم درباره آن بنویسید تا این قضیه مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

چنان‌چه تمایل به اعلام حمایت از تلاش سازمان ملل برای کمک به کشورهای فقیر دارید، تومار حمایت را در این صفحه امضا کنید.

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۲ دیدگاه برای “برای داشتن دنیایی پر از “آب” سالم برای همه”

 1. صادق جان لازم نمی بینی دامینت رو عوض کنی تا دوستان برای خوندان مطالب زیبایت به دردسر نیفتند؟
  البته بنده به شخصه و فید و و خیلی چیزهای دیگه که خودتون میدونید خودمو به بلاگ نوشت می رسونم برای بقیه میگم که این امکان رو ندارند و دیگر اینکه قالب جدیدی بساز فکر کنم وقتش باشه و بخش فیس آف رو هم دستی به سر و رویش بکش

  1. xfruits.com@آی تی بلاگ, ممنون از اینکه به فکرم هستی و خودتو می‌رسونی! :)
   البته قبلاً blognevesht.ir رو راه انداخته بودم که اون هم بعد از مدت کوتاهی فیلتر شد. به گمونم این راه دیگه جواب نمیده و باید از همون فید استفاده کرد. کلاً راههای زیر هستند:
   http://filpar.blognevesht.com/
   http://1.blognevesht.com/
   http://feeds.feedburner.com/blogneveshte
   http://www.xfruits.com/sadeghjam/blognevesht/
   در مورد قالب و فیس‌آف هم دارم فکر می‌کنم ببینم چیکار میشه کرد.
   مرسی

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.