چقدر الکترونیکی زندگی می‌کنیم؟!

شبکه‌های الکترونیکی و اینترنت تغییرات بنیادینی در دنیایی که ما در آن زندگی می‌کنیم به وجود آورده‌اند. امروزه تقریباً همه اجزای زندگی ما تحت تاثیر این پدیده‌های نوین قرار دارند و تلاش برای دور ماندن از این ابزارهای نوین، نتیجه‌ای جز عقب ماندگی و انزوا به همراه نخواهد داشت.

یکی از مهمترین ساز و کارهای دنیای جدید، «تجارت الکترونیکی» است. تجارتی که در آن به جای داد و ستد پول فیزیکی، داده‌های الکترونیکی رد و بدل می‌شوند.

استفاده از این نوع خرید و فروش، یکی از مهمترین فوندانسیون‌های شکل‌گیری سرزمین الکترونیکی در یک جامعه است، و برای رسیدن به این هدف، این خودمان هستیم که باید دست به کار شویم.

احتمالاً شمائی که وبگردی می‌کنید و اکنون به این مطلب رسیده‌اید، جزئی از پویاترین شهروندان الکترونیکی هستید. اما خود شما چقدر از ابزارهای داد و ستد الکترونیکی استفاده می‌کنید؟!

آیا صاحب کارتهای الکترونیکی بانکی هستید؟

آیا خریدهای خود را با کشیدن کارت در دستگاه‌های POS انجام می‌دهید یا قبل از خرید از دستگاه‌های ATM پول می‌گیرید؟

آیا تابه‌حال از فروشگاه‌های اینترنتی خرید کرده‌اید؟

سفارش‌های اینترنتی خود را چگونه انجام می‌دهید؟ آیا از پایانه‌های پرداخت اینترنتی استفاده می‌کنید یا اینکه از روش پرداخت هنگام تحویل درب منزل، استفاده می‌برید؟

آیا از همراه بانک‌ها و پایانه‌های اینترنتی بانک‌ها برای انجام کارهای بانکی خود استفاده می‌کنید؟

با خودمان صادق باشیم! آیا در دنیای الکترونیکی امروز، رفتارهای ما مانند منش‌های یک شهروند الکترونیکی است؟! یا تنها نشسته‌ایم و از عقب ماندگی‌ها و کاستی‌ها غر می‌زنیم؟!

بیائید با خود قرار بگذاریم که از این پس الکترونیکی‌تر رفتار کنیم و مهمتر از آن به اطرافیان‌مان هم کمک کنیم تا با منش‌های شهروند الکترونیکی، بیشتر آشنا شوند.

باشد که بدین ترتیب راحت‌تر و مدرن‌تر زندگی کنیم…

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۱۱ دیدگاه برای “چقدر الکترونیکی زندگی می‌کنیم؟!”

 1. من اعتقاد دارم، انگیزه مهمترین عامل برای جلب‌نظر مصرف‌کننده است. این انگیزه، با آموزش، بیان کم و کیف، بیان ویژگی‌ها و خواص و حس‌شدن تفاوت توسط مصرف‌کننده، به وجود می‌اید. پس مهمترین کاری که میشود کرد برای رشد و گسترش این جور زندگی، با آموزش و بیان ویژیگی‌ها و برتری‌ها میسر است. مثل همین پست. که البته آموزش‌های لازم هم میطلبد.

 2. سلام

  به نظر من زندگی الکترونیک داشتن، نیازمند ایجاد بسترهای قانونی، زیرساختهای تکنولوژیکی و ارتقای سطح فرهنگ استفاده هستش. علاوه بر این آزادی انتخاب و بیان هم مورد نیاز هست.

  اصلا نمی خوام صحبت خارج از موضوع بکنم اما اگر همین الآن به موتور جستجوی گوگل و بینگ سر بزنید می بینید که بخش جستجوی تصاویرشون ف.ی.ل.ت.ر شده. وقتی شما امکان جستجوی عکس رو ندارید و نمی تونید تصاویر کالایی رو که قصد خریدش رو دارید در اینترنت جستجو کنید، چه‌طور صحبت از ایجاد و توسعه ی تجارت الکترونیکی می کنید؟

  به نظرم توی جوامعی که نگرش صحیحی نسبت به ماهیت دنیای سایبر که در واقع همون آزادی انتخاب هستش ندارن، نمی شه زندگی الکترونیک راحتی داشت.

  نیاز به تحمل سختی های فراوان در این مسیر هستش …

  محسن

  1. @محسن, حق با شماست، اما فکر می‌کنم برای اینکه ما چوب ندانم‌کاری عده‌ای کوته‌نظر را نخوریم، بهتر است با همین بسترهای موجود تمرینات شهروند الکترونیکی رو انجام بدیم!

  1. @زن ذلیل, بله! با گذشت زمان، همه محکوم به پیشرفتیم. اما در بعد زمان، بحث دیر و زود هم مطرح است. خوب نیست از دیر کسانی باشیم که پیشرفت می‌کنند!

 3. صادق جان خواه ناخواه به مسیر میریم ، شاید با کمی فاصله از لحاظ زمانی با کشورای پیشرفته اما بالاخره همونطور که توی خیلی از موارد پیش رفیتم با تاخیری چندین ساله این هم درست میشه ، بعد از خوندن این پستتون منم تجربه ام رو نوشتم

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.