هشت سال بلاگ نویسی فارسی

شانزدهم شهریور ماه ۱۳۸۰ تنها یک بلاگ فارسی در وب وجود داشت، و امروز پس از گذشت ۸ سال، این تعداد به میلیونها عدد رسیده است، تا جائی که تشکیل جامعه ای مجازی با نام “بلاگستان” را داده است. هر قدر که این تعداد رو به فزونی می رود، تاثیرپذیری جامعه حقیقی نیز از آن بیشتر و بیشتر می شود.

در سالیان گذشته همواره تاثیر بلاگستان بر انتخاباتها مورد بحث برخی از محافل بود وهر چه که جلوتر می رفتیم به نظر می رسید که این تاثیرگذاری پر رنگتر می شود. اما در شرایط ویژه ای که در انتخابات دهم ریاست جمهوری پیش آمد، و با سانسور شدیدی که بر رسانه های غیرمجازی حاکم شد، فرصتی پیش آمد تا رسانه های مجازی و از جمله بلاگها در تثبیت جایگاه خبررسانی خود بیشتر بکوشند. اما باید دید که این موقعیت چه مقدار به نفع بلاگستان بوده است؟!

در ویژه نامه Face Off به مناسبت هشتمین سالروز تولد بلاگستان فارسی، به بررسی نقش بلاگستان در حوادث انتخابات اخیر پرداخته شده است. پیشنهاد می کنم ضمن مطالعه نظر برخی از بلاگ نویسان مطرح در این باره، نظر خودتان را نیز با دیگران به اشتراک بگذارید، تا به جمع بندی بهتری از این موضوع دست یابیم. بدون شک اینگونه بررسی ها می تواند به پیشرفت روز افزون بلاگستان فارسی کمک شایان توجهی نماید.

در انتها، بر خود واجب می دانم تا سالروز تولد بلاگستان فارسی را به جامعه بلاگ نویسان و بلاگ خوانان فارسی زبان تبریک و تهنیت عرض نمایم. امید دارم که هر روز شاهد شکوفایی بیشتر این جامعه پربار باشیم.

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۸ دیدگاه برای “هشت سال بلاگ نویسی فارسی”

 1. سلام استاد عزیز . من هم معتقدم که وبلاگ ها نقش زیادی در اطلاع رسانی و ارتقای فرهنگ داشته اند . حتی خود پدیده وبلاگ نویسی هم از سالهای قبل تا امروز داره بالغ تر میشه و سبک نگارش ها و مطالب موجود توی وبلاگ ها نشون دهنده بلوغ نسبی این پدیده بعد از گذشت ۸ سال توی ایران هستش . اما در مورد تأثیر وبلاگ ها تو انتخابات اخیر و جریانات بعدش شخصاً فکر میکنم نقش خیلی مهمی در اطلاع رسانی داشتند . توی روزهایی که حتی موبایل ها قطع شده بودن از طریق وبلاگ ها عکس ها و فیلم های جریانات رو به هم دیگه میرسوندیم و از اخبار واقعی و سانسور نشده با خبر میشدیم و هنوز هم خیلی از اخبار مربوز به جنایات و تجاوز ها رو غیره رو که هیچ وقت توی سرانه های رسمی نمیشه راحت منعکس کرد رو توی وبلاگ ها داریم میخونیم . به نظر من قشر تحصیل کرده و روشنفکر جامعه نقش اصلی رو تو نوشتن و اداره کردن و تعامل وبلاگ ها با هم بازی میکنن و هنوز وبلاگ ها فراگیر نشده اند . اما رشد خیلی خوبی دارن و روز به روز دارن بیشتر و بیشتر وارد زندگی مردم میشن . فکر میکنم چند سال دیگه روزی رو ببینیم که توی هر خونه حد اقل یک یا دو وبلاگ نویس موجود باشه

  با درود و سپاس فراوان : شهرام

  1. @شهرام بیطار, جناب آقای بیطار! از اینکه نظرات خودتون رو با بنده به اشتراک گذاشتید ممنونم.
   کاملاً با تحلیل شما درباره پیشرفت رو به جلوی بلاگها موافقم.
   ضمناً بنده “استاد” نیستم!
   مخلص شما

 2. مرسی که سر میزنی. من هر روز از طریق فید مزاحم شما میشوم. (مزاحم سروری که فیدتو میفرسته!)
  راستی بابایی من به موقع برای اسمم تلاش کرد. ولی چون اسم کیزاد تو کتاب ثبت احوال نبود قبول نکردن. و کار به نامه نگاری رسید. تا بعد از سه ماه…

 3. سلام همکار گرامی
  خسته نباشید
  من نیز در مورد جدیدترین گجت ها مطالبی می نویسم که حاصل زحمت های خودم است . خیلی دوست داشتم که با شما تبادل لینکی داشته باشم .اگر مایل به تبادل لینک بودید.خبرم کنید.
  با تشکر …

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.