چگونه از ابزارهای اجتماعی وبلاگها استفاده کنیم؟

همه می دانیم که انسان موجودی است اجتماعی، که زندگی او به دور از جامعه پوچ و بی مفهوم است. او می کوشد تا در هر محیط تازه ای که پا می نهد، اجتماعی نو بنا نهد و همواره می کوشد که جامعه اش گسترش یافته و روابطش مستحکمتر شود.

“وب” به عنوان یکی از نمادهای بدون مرز زندگی اجتماعی بشر نیز از این قاعده مستثنی نیست. دیری است که وب۲ جای دنیای ساکن وب۱ را گرفته و روز به روز روابط را تنگاتنگ تر و محکم تر می کند. حتی “وبلاگ”ها نیز که از پدیده های دنیای وب۱ بودند، حالا شکل و رویی جدید به خود گرفته اند و دیگر مثل قبل سوت و کور نیستند، که اگر چنین باشند، دیری نپاید که به تاریخ سپرده خواهند شد.

حالاً با ابزارهای وب۲، شما وبلاگها را خارج از دامنه شان نیز می خوانید و دیدگاهتان را درباره نظریات نویسنده اش بیان می کنید. صاحبان وبلاگها می توانند تنها با یک کلیک مطالب وبلاگهای دیگر را با خوانندگان شان به اشتراک بگذارند، حتی آنها که وبلاگ هم ندارند، می توانند مطالب مورد علاقه شان را در سایر شبکه های اجتماعی تنها با یک اشاره به اشتراک بگذارند. شما حتی می توانید با دنبال کردن حسابهای اجتماعی نویسندگان وبلاگهای مورد علاقه تان، از گذر لحظه ای زندگی آنها نیز باخبر باشید و از مینیمال هایشان لذت ببرید. حتی شما می توانید بقیه خوانندگان ثابت یک وبلاگ را نیز بشناسید و با آنها طرح دوستی و گفت و شنود بریزد و…

در یک کلام! این روزها با شبکه های اجتماعی هیچ کس تنها نیست!

اما در این مطلب می خواهیم ببینیم که چگونه باید از این همه ابزار اجتماعی که این روزها در وبلاگها سر برآورده اند استفاده کنیم:

اشتراک خوراکی


اولین گام برای وارد شدن به دنیای اجتماعی وبلاگها، این است که مشترک خوراک (فید) آنها شوید. در این باره بسیار گفته اند. خلاصه اش این است که شما لیست وبلاگهای مورد علاقه تان را به یک خوراک خوان (فیدخوان) مثل گوگل ریدر یا Microsoft Outlook می دهید و از این پس به جای اینکه به تک تک آنها سر بزنید، مستقیماً مطالب جدیدشان را از طریق خوراک خوانتان مطالعه می کنید.

بین خودمان بماند! اما اگر هنوز از خوراک خوان استفاده نمی کنید، باید بدانید که خیلی از غافله عقبید! پس صدایش را در نیاورید و زود مطلب “همه چیز درباره خوراک و خوراک خوانی” را بخوانید تا تنها با طی چند گام کوچک یک خوراک خوان حرفه ای شوید!

اشتراک ایمیلی

با وارد کردن آدرس ایمیل تان در کادر زیر آخرین مطالب بلاگ نوشت را در پست الکترونیکی تان تحویل بگیرید:


اگر زیاد از ایمیل استفاده می کنید یا موقعیت تان به گونه ای است که فقط ایمیل در دسترس تان است، میتوانید مطالب جدید وبلاگهای مورد علاقه تان را در ایمیل تان دریافت کنید و آنها را مطالعه نمائید.

برای این کار در وبلاگها به دنبال کادر “اشتراک ایمیلی” بگردید و آدرس ایمیل تان را در آن وارد کنید. پس از آنکه روی دکمه “اشتراک” یا “ارسال” را کلیک کردید، صفحه جدیدی نمایان می گردد، که شما بایستی کاراکترهایی که در تصویر می بینید را در کادر مربوطه وارد نمائید، و سپس روی گزینه Complete Subscription Request کلیک کنید:

در مرحله آخر، شما باید ثابت کنید که صاحب ایمیلی بودید که آدرسش را وارد کرده اید. برای این کار ایمیلی  جهت تائید به آدرس وارد شده ارسال می گردد. تنها کاری که شما بایستی انجام دهید، این است که ایمیل را باز کنید و روی لینکی که در آن وجود دارد، کلیک نمائید:

حالا شما مشترک خبرنامه ایمیلی وبلاگ مورد نظر شده اید.

وب سرویسهای وب۲

این روزها گشت و گذار در سایتهای وب۲، یکی از روزمرگی های همه اهالی سایبر شده است. وبلاگ نویس ها هم که قشر پیشروی دنیای مجازی محسوب می شوند، بیش از دیگران از وب سرویس های وب۲ بهره می برند. اگر شما هم میخواهید وب۲یی باشید و از ابزارهای مفید وب جدید لذت ببرید، لازم است که از کاربری در این وب سرویس ها غافل نباشید. و در این بین، دنبال کردن کارهایی که وبلاگ نویسان مورد علاقه شما در سایتهای وب۲ انجام می دهند، خودش عالمی دارد!

برخی از وب سرویسهای معروفتر در دنیای مجازی، همانهایی هستند که آیکن شان را در بالا می بینید. در ادامه سعی می کنم بصورت کوتاه و مختصر آنها را معرفی کنم:

Twitter (توئیتر) : وب سرویسی است که کاربران در آن می کوشند تا حداکثر در ۱۴۰ کاراکتر از احوال فعلی شان بگویند و اینکه “در حال انجام چه کاری هستند؟!” البته همیشه احوالات نیست که بیان می شود. اینجا بهشت مینیمالیست هاست!

FriendFeed (فرندفید) : وب سرویسی است که اعضا، خوراک (فید) سایر وب سرویس های وب۲یی شان را در آن وارد می کنند. بدین ترتیب لیست آخرین مطالب وبلاگشان، آخرین عکسهایی که آپلود کرده اند، آخرین توئیتهایشان، آخرین مطالبی که با دیگران به اشتراک گذاشته اند و… و… را در فرندفید یکجا می توانید ببینید. همچنین می توانید همانجا برای ورودی هایشان نظر بگذارید یا آنکه آنرا با دیگران به اشتراک بگذارید.

Facebook (فیس بوک) : یک شبکه اجتماعی همه جانبه است! از شیر مرغ تا جان آدمی در آن پیدا می شود. در فیس بوک هر کس شناسنامه ای دارد که مشخصاتش را در آن وارد می کند. سپس دوستانش را می یابد و با آنها ارتباط برقرار می کند. این ارتباط می تواند از نوع نوشتاری، ارسال تصاویر، فیلمها و… باشد. دوستان، می توانند با هم تشکیل گروه ها و اجتماعاتی را بدهند و درباره مسائل مختلف (سیاسی، اجتماعی، ادبی و…) بحث و تبادل نظر کنند. انواع بازی و سرگرمی نیز در فیس بوک یافت می شود و… هر چه از فیس بوک بگویم، کم گفته ام! اصولاً این روزها هرکس فیس بوکی نباشد، یک چیزش کم است!!

Google Profile : گوگل ریدر که معرف حضورتان هست!؟ در قسمت خوراک خوانی هم به استفاده های آن اشاره کردم.اما گوگل ریدر جدید روز به روز اجتماعی تر می شود. شما می توانید مطالبی که در گوگل ریدرتان می خوانید را با دیگران به اشتراک بگذارید و مطالبی که دوستان تان به اشتراک گذاشته اند را ببینید. همچنین شما میتوانید پروفایل گوگل تان را بسازید و در آن وب سرویس هایی که در آنها عضو هستید را به دوستان تان معرفی کنید.

Yahoo Profile : تصور نمی کنم، کسی اهل اینترنت باشد و آی دی یاهو نداشته باشد! یاهو، دوست قدیمی کاربران ایرانی است! مدتی است که یاهو، بساط ۳۶۰ش را برچیده و تمرکزش را روی یاهو پروفایل قرار داده است. در شناسنامه یاهوتان هم شما می توانید آدرس سایتهای دیگری که در آنها عضو هستید را قرار دهید. همچنین می توانید شبکه دوستان تان را تشکیل دهید و با هم در ارتباط باشید.

Youtube (یوتیوب) : شبکه ای است از فیلم ها! با داشتن یک حساب کاربری در این وب سرویس شما هم می توانید فیلمهایی را که بصورت حرفه ای یا غیر حرفه ای می گیرید با دیگران به اشتراک بگذارید و تلویزیون اینترنتی خودتان را راه بیاندازید! همچنین می توانید فیلمهای دیگران را هم ببینید و نظرتان را درباره آنها بگذارید.

Picasa (پیکاسا) : آلبوم تصویری گوگل است. شما با داشتن یک حساب کاربری گوگل (همان Gmail) می توانید عکسهای تان را روی این آلبوم بارگذاری کنید. این امکان برای شما فراهم است که عکسهایتان را خصوصی نگه دارید یا اینکه آنرا با دیگران به اشتراک بگذارید.

Flickr (فلیکر) : آلبوم عکسها و فیلمهایی است که یاهو راه انداخته. با داشتن یک آی دی یاهو، می توانید عضو این سایت شوید و عکسها و فیلمهایتان را روی آنها آپلود کنید. شما می توانید عکسهای عمومی دیگران را هم ببینید و برایشان نظر بگذارید. همچنین می توانید شبکه ای از تصویر برداران مورد علاقه تان را تشکیل دهید.

Last.fm : شبکه موسیقیایی است! با عضو شدن در این سایت و نصب افزونه آن بر روی کامپیوترتان، موزیک هایی که گوش می دهید را در پروفایل تان لیست می کند. بدین ترتیب دوستان تان با علایق موسیقیایی شما بیشتر آشنا می شوند و بالعکس!

Delicious (دلیشیوز یا خوشمزه) : شبکه ای است از لینکهای به در بخوری که کاربران در هنگام وبگردی هایشان، آنها را یافته اند و آنها را با دیگران به اشتراک گذاشته اند. لینکلاگ بلاگ نوشت هم به کمک همین سرویس بنا نهاده شده است!

اگر دوست دارید وب۲یی باشید، سریعاً در این وب سرویسها عضو شوید و وبلاگ نویسان مورد علاقه تان را نیز از طریق آیکن هایی که در وبلاگ هایشان قرار داده اند، در این سرویس ها پیدا کنید و با آنها در ارتباط باشید.

شبکه اجتماعی Google Friend Connect

مدتی است که شبکه اجتماعی جدید گوگل فرند، به تدریج جایگاه خود را در بین وبلاگها باز می کند. قضیه از این قرار است که بازدیدکنندگان وبلاگها می توانند عضو شبکه اجتماعی وبلاگ شوند و با سایر بازدیدکنندگان آن وبلاگ در تماس باشند، در بحثها شرکت کنند، بعنوان یک عضو ثابت وبلاگ برای مطالب نظر بگذارند و…

بطور کلی گوگل میخواهد که نویسنده و خوانندگان بیشتر با هم در تماس باشند و بدین ترتیب روح اجتماعی تری در کالبد وبلاگها دمیده شود.

برای عضویت در شبکه های گوگل فرند وبلاگها، در کادر شبکه اعضا، روی گزینه “پیوستن به سایت” کلیک کنید.

در صفحه جدیدی که باز می شود، یکی از حسابهای کاربری را برای وارد شدن به شبکه اجتماعی گوگل فرند انتخاب کنید:

مثلاً اگر حساب کاربری گوگل (همان Gmail) دارید، روی آیکن گوگل کلیک کنید و در صفحه بعد، آی دی و پسورد گوگل تان را وارد کنید. بدین ترتیب شما به عضویت شبکه گوگلی وبلاگ مورد نظر در می آئید. حالا آیکن پروفایل شما هم در باکس شبکه گوگلی وبلاگ ظاهر می شود.

بعد از این، هر بار که وارد وبلاگ مورد نظر می شوید، برای وارد شدن به شبکه گوگلی آن تنها کافیست که روی گزینه “ورود به سیستم” کلیک کنید و آی دی و پسوردتان را وارد کنید.

در شبکه گوگلی هر وبلاگی که عضو می شوید، می توانید با سایر اعضای آن شبکه طرح دوستی بریزید. برای این کار، روی آیکن عضو مورد نظر کلیک کنید. صفحه ای شبیه به تصویر زیر باز می شود، که شناسنامه کوچکی است از مشخصات آن عضو:

برای افزودن کاربر به لیست دوستان تان، کافیست که روی گزینه “افزودن به عنوان دوست” کلیک کنید.

حالا اگر دکمه “صفحه اصلی” را در زیر باکس شبکه گوگلی، فشار دهید، صفحه اصلی شبکه، چیزی شبیه به تصویر زیر می شود که بطور کلی به دو بخش تقسیم شده: در قسمت بالا، لیست کل اعضای سایت نمایش داده می شود و در قسمت پائینی لیست دوستان شما.

در زیر همین باکس اگر روی لینک “دوستان خود را دعوت کنید” کلیک نمائید، کادری مثل تصویر زیر باز می شود، که شما در آن می توانید دوستان تان را انتخاب کنید و از آنها بخواهید که به شبکه گوگلی وبلاگ مورد نظر بپیوندند:

برای این کار کافیست که روی آیکن دوستان تان در شبکه های مختلف (مثلاً آنهایی که در Gmail Contact تان هستند، یا آنهایی که در Orkut با شما دوست هستند) کلیک کنید و بعد از نوشتن پیام، روی “ارسال دعوت نامه” کلیک نمائید.

ضمناً اگر کسی را می شناسید که در بین لیستهایی که بصورت اتوماتیک به شما نشان داده می شوند، نیست، می توانید ایمیلش را در کادر “با ایمیل دعوت کنید:” وارد نمائید تا دعوتنامه برای وی ارسال گردد.

حالا که به شبکه اجتماعی گوگل پیوسته اید، می توانید از دیگر ابزارکهای گوگل در آن وبلاگ استفاده کنید. مثلاً در بلاگ نوشت دو ابزارک ” نظرات” و “مطالب پیشنهادی” در کنار باکس شبکه اعضا، در قسمت پانوشت وبلاگ تعبیه شده اند.

در ابزارک “نظرات” اعضای سایت می توانند در مورد مسائل مختلف پیام بگذارند و به نظراتشان را در مورد پیامهای دیگران بیان کنند:

اما ابزارک “مطالب پیشنهادی اعضا“: وقتی که شما یکی از مطالب وبلاگی که در آن عضو هستید را می خوانید و فکر می کنید مطلبی است که بهتر است دیگران هم آنرا بخوانند، کافیست که در انتهای مطلب روی گزینه “این مطلب را به دیگران توصیه کنید” کلیک نمائید:

حالا مطلبی که شما به دیگران توصیه کرده اید، در باکس “مطالب پیشنهادی اعضا” نمایش داده می شود:

امیدوارم که این مطلب با تمام کاستی هایش، گامی هرچند ناچیز باشد در پیشرفت فارسی زبانان در دنیای وب۲.

در شبکه های اجتماعی منتظر شما هستم!

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۳۴ دیدگاه برای “چگونه از ابزارهای اجتماعی وبلاگها استفاده کنیم؟”

  1. شاید به این خاطر باشه که زیاد از سرویس هاش استفاده نکردین و براتون، حس تازه و گنگی داره. مطمئنم که اگه خوب باهاشون آشنا بشید و ازشون درست استفاده کنید، خوشتون میاد :)

 1. چون وقت ندارم، هنوز مطلبو نخوندم و بعد از DCمیخونمش، ولی از عنوان ها مشخصه که روش کار شده
  خسته نباشی
  اما انگار یه چیزایی هم کم داره
  بعدا اگه شد واستون ایمیل می زنم

  سربلند باشید

  1. البته باعث افتخار بنده است که مطلبم را میخونید.
   مسلماً ابزارها و سرویس های بسیاری هستند که در این مطلب به اونها نپرداختم. همین هایی هم که بهشون پرداخته ام عاری از اشکال نیستند :)
   ممنون بابت توجه شما

 2. سلام صادق جان
  مثل همیشه مطلب جامعی ارائه دادین، اما خداییش برا من یکی که خیلی سخته تو این چند تا سرویسی که عضوم با جدیت فعالیت کنم…

  راستی سالروز ازدواج هم مبارک

  1. علیرضا جان! بابت حسن توجه شما ممنونم و براتون آرزوی بهترین ها رو دارم.

   راستش! این روزها با حجم عظیم مشغله های دنیای حقیقی، وقت گذاشتن روی دنیای سایبر برای همه مشکله. اما به هر حال از این اندک زمانی هم که صرف دنیای مجازی میشه با برنامه ریزی درست میشه استفاده های مطلوبی برد. اتفاقاً به نظر من سرویس های وب۲ به محدودیت زمانی ما خیلی هم کمک می کنند.

 3. ۹۰% درصد از سرویسهایی که نام بردید برای ما فلک زده ها حرام و دور از دسترس است عجب روزگار کثافتی
  فلیکر هم حرام و مفسد تشخیص داده شد و درش را تخته کردن فیلتر یعنی توهین به شعور و درک و شخصیت ما

  مرغ سحر ناله سر کن داغ مرا تازه تر کن
  لطفا از این پستها که داغ دل تازه میکنند کمتر استفاده کنید

  1. متاسفانه همانطور که اشاره کردید، اکثر سایتهای وب۲ فیلتر شده اند، و این یعنی اینکه حکومت احساس می کند اینترنت به همان اندازه که پیشرفته تر می شود، برایش خطر بیشتری هم ایجاد می کند!

 4. ممنون صادق خان، این تیکه اخرش جواب سوالام بود که خب با ایمیلت گرفته بودم ولی الان دیگه قشنگ با جزییات بود :)

 5. صادق جان فوق العاده بود!
  مرسی

  ولی صفحه ی اول بلاگت خیلی سنگین شده و دیر بالا میاد!

  1. خوشحالم که مطلبم مورد توجه شما قرار گرفت.
   حق با شماست! برای سبک تر شدن صفحه اول، برای این مطلب لینک “ادامه مطلب” گذاشتم.

  1. آیکن های زندگی مجازی به وبلاگت میاد. فقط کاش آیکن ها رو روی یه سرور دیگه آپلود می کردی :)

 6. سلام
  مرسی بابت اینهمه مطالب
  چطور میتونیم به صفحه بلاگ یک google friend اضافه کرد

  1. امیر جان!
   برای استفاده از سرویس گوگل فرند کانکت به این آدرس برو: http://www.google.com/friendconnect
   از اونجائی که این سایت از زبان فارسی هم پشتیبانی می کنه، براحتی می تونی ابزارهای گوگل فرند رو توی وبلاگت جاسازی کنی.

 7. مرسی از مطلب خوبت
  من از وقتی با گوگل ریدر اشنا شدم دیگر یک معتاد اینترنتی تمام عیار شدم الان حدود۶۰۰ تا فید مشترک هستم
  و هر روز هم بیشتر می شود
  هرکس اشنا نیست نصف عمرش بر باد

 8. سلام توی گوگل دنبال یه مطلب درباره گوگل آنالیز می گشتم که اومدم به وبلاگت. چون فعلا با گوگل آنالیز آشنایی کامل ندارم اون مطلب به کارم نیومد اما این مطلب ابزارهای گوگل فوق العاده بود. مرسی آقا، مشتری شدیم!

 9. سلام صادق جان.
  راستش مشکل من یه ذره ممکنه پیچیده باشه. ولی اگر حل بشه مطمئناً خیلی خیلی مفید خواهد بود. من چند بار توی سایت‌های خارجی که می‌رفتم می‌دیدم که خود به خود آی دی من رو تشخیص داده و به عنوان آخرین ویزیتورها عکس من رو انداخته. برام جالب شد که اگه بشه با این سیستم برای کامنت‌گذاران هر پست این موقعیت فراهم بشه، دیگه این همه اسم و فامیلی که عکس ندارن و این‌ها دیده نمی‌شه توی کامنت‌ها.
  گشتم و گشتم و خوندم و خوندم تا رسیدم به همین گوگل فرند کانکت. ولی نه قسمت معمولی‌اش. اون قسمتی که راجع‌به API & Plugin صحبت می‌کنه. ظاهراً با ست کردن کامل اون AJAX ها و کدها و ریفرنس‌ها می‌شه این امکان رو داد تا چیزی شبیه این: موقع کامنت گذاشتن ظاهر بشه:
  http://www.maverickwebcreations.com/wp-content/gallery/google-friend-connect3/google-friend-connect14.png
  متن کامل راهنمایی این داستان هم اینجاست:
  http://www.maverickwebcreations.com/2009/03/17/how-to-install-the-google-friend-connect-wordpress-plugin.html
  خب ظاهر امر خیلی دلچسبه و آدم خیلی خیلی وسوسه می‌شه که همچین امکانی رو فراهم کنه. ولی ضمن این‌که علمش رو نداشتم که تمام مراحل رو درست انجام بدم، با یه مشکل هم مواجه شدم. اون هم برخورد با یه صفحه‌ی ارور از طرف گوگل بود با این مضمون:
  ۴۰۳ forbedden: Forbidden
  Your client does not have permission to get URL /p/google-friend-connect-plugins/wiki/WordPressPlugin from this server
  هر چقدر هم سرچ کردم نتونستم علتش رو پیدا کنم. حتی با VPN و نرم‌افزارهایی که IP عوض می‌کنن هم رفتم ولی نتونستم وارد بشم. فکر کنم یه مقدار کانجار باهاش رفتن، می‌ارزه. ولی خداییش اگر درست شد اول به من بگو ..دی
  ارادتمندم

 10. صادق جان تقریباً به یه نتایجی رسیدم که اینجا نوشتمش:
  http://forum.wp-persian.com/topic/6990
  یه نگاه بهش بندازی خالی از لطف نیست. ولی وقتی بچه‌ها وارد می‌شن و عضو می‌شن، می‌تونن وارد صفحه‌ی پیشخوان من بشن. خیلی عجیبه! نمی‌دونم تو هم همین مشکل رو داری یا نه، یا به خاطر این افزونه هست.
  در هر صورت از این که بقیه بتونن وارد صفحه‌ی پیشخوان من بشن، حس خوبی ندارم. هر چند که امکانات محدودی براشون باز هست.

  1. @میثم الله‌داد, میثم جان بابت معرفی این افزونه ازت ممنونم. قبلاً دو تا افزونه مشابه برای این کار نصب کرده بودم که متاسفانه هر دو قالب وبلاگم رو بهم می ریختن و هر کاری هم کردم نتونسته بودم، درستشون کنم! ولی این افزونه ای که معرفی کردی هم کاملتره و هم مشکلی پیش نمیاره!
   خیلی خیلی مرسی :)

 11. سلام صادق جان.
  راستش من حین کار با یه مشکلی مواجه شدم. کامنت که برای خودم می‌ذارم، یا پست می‌ذارم موقع ارسال یه ارور بهم می‌ده، هر چند پست می‌شه. خواستم ببینم تو هم این مشکل رو داری؟ یا راه حلش رو می‌دونی؟
  PHP Parse error: syntax error, unexpected T_STRING, expecting T_OLD_FUNCTION or T_FUNCTION or T_VAR or ‘}’ in C:\host adress\wp-content\plugins\googlefriendconnect\osapi\osapi.php on line 53

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.