گمشدگان – اپیزود موضوعی ۷ : اعتیاد

شاید اولین تصوری که از شنیدن کلمه “اعتیاد” به ذهن خطور می کند، اعتیاد به مواد مخدر باشد. اما غیر از آن انواع و اقسام معتادهای دیگر را نیز می توانیم دور و بر خودمان پیدا کنیم! شاید منطقی تر باشد که اعتیاد را وابستگی روانی و فیزیکی به چیزی و مصرف غیرطبیعی آن تعریف کنیم. بدین ترتیب کسانی که معتاد کار خود هستند و یا معتاد اینترنت هستند  هم در این تعریف می گنجند.

در اپیزود هفتم از سیزن اول سریال تلویزیونی لاست، جان لاک، چارلی را به ترک اعتیاد مواد  ترغیب می کند. لاک راه جالبی را برای این کار در پیش می گیرد. وی همه مواد را از چارلی می گیرد و قول می دهد که اگر سه بار تقاضا کند، مواد را پس خواهد داد.

دومین باری که چارلی برای تقاضای برگرداندن مواد می آید، جان لاک توجه او را به پیله کرم ابریشم جلب می کند و می گوید: «شاید مسخره باشه! توجه همه بیشتر به پروانه هاست. ولی دور کرمها ابریشم تنیده شده. اونا قویتر و سریعترند.»

سپس به سوارخ ریزی که روی پیله وجود دارد اشاره می کند و ادامه می دهد: «کرم از اینجا میاد بیرون. اون راهش رو از ریسمانهای زخیم ابریشم باز می کنه. الان می تونم کمکش کنم. چاقو رو دست می گیرم و خیلی راحت دریچه رو باز می کنم و کرم می تونه آزاد بشه، ولی کرم ضعیفتر از اونی خواهد شد که بتونه زنده بمونه.  تقلا کردن یه راهیه برای تقویت کرم.»

همه ما برای رهایی از دام افراط و تفریط باید تقلا کنیم! حتی شما دوست عزیز!

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۲ دیدگاه برای “گمشدگان – اپیزود موضوعی ۷ : اعتیاد”

  1. ترجمه شما از این گفته جان لاک نادرسته. من هم وقتی این اپیزود رو نگاه میکردم، این جمله لاک رو خیلی تحسین کردم. برای همین وقتی نوشته شما رو خوندم و ترجمه رو دیدم یه کم شک کردم. البته فقط یه ایراد کوچیک اما مهم داره. ترجمه این گفته جان ” But it would be too weak to survive ” که شما ترجمه کردی‌ “ولی اون ضعیفتر از اونیه که آزاد بشه” خیلی با اون چیزی که لاک منظورش بود متفاوته.
    در واقع به نظر من ترجمه درستش میتونه این باشه “اون [کرم] برای زنده موندن خیلی ضعیف خواهد شد” و یا ترجمه آزاد “کرم ضعیفتر از اونی خواهد شد که بتونه زنده بمونه”.
    امیدوارم از این نوشته من رنجور نشین. فقط میخواستم با انتقال بهتر و درست تر این گفته لاک تاثیر گذاری و زیبایی کلام رو بیشتر کنیم.

    متن کامل این دیالوگ:
    “You see this little hole? This moth’s just about to emerge. It’s in there right now, struggling. It’s digging it’s way through the thick hide of the cocoon. Now, I could help it, take my knife, gently widen the opening, and the moth would be free. But it would be too weak to survive. The struggle is nature’s way of strengthening it. Now this is the second time you’ve asked me for your drugs back [he holds the heroin up]. Ask me again and it’s yours.”

  2. از نکته سنجی شما بسیار سپاسگزارم. من برای ترجمه دیالوگهای فیلم از ترجمه ع.ف.جاوید استفاده می کنم. اما گویا حق با شماست. متن رو اصلاح کردم.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.