ویولت عزیز لطفاً معذرت خواهی کن

در مطلب قبل به عنوان عضو حقیری از جامعه وبلاگستان گفتم که بهتر است “وبلاگ نویس جشنواره ای نباشیم” و برای دل خودمان بنویسیم. همچنین نوشتم که به نظر بنده، وبلاگ خانه شخصیت مجازی ماست و باید حریمش را حفظ کنیم و با حس شهرت به آتشش نکشیم. در آن روز هرگز تصوّر نمی کردم که موضوع مسابقه اخیر دوئچه وله و بحثهای ویولت و نیما اکبرپور اینقدر کشدار است که آتشش دامان وبلاگهای دیگر را هم می گیرد!

روز گذشته در جمع فرندفیدان، به پاسخهای خانوم ویولت به وبلاگ نویسان محترمی که به پست وبلاگ من و ام اس برعلیه نیما اکبرپور انتقاد داشتند، اشاراتی شد ( + + + + ). پدرام نیز در پی بخشیدن همه جوایز وبلاگستان به ویولت، توضیحاتی درباره آنچه که گذشت، ارائه داد. فواد نیز در جانب دفاع از خویش و دوستش ویولت را تازه به دوران رسیده ای با برچسب وبلاگ نویس نامید.

هیچ شکی نیست که توکا، نیما، ویولت، پدرام و فواد همگی از وبلاگ نویسان برتر و البته محترم وبلاگستان فارسی می باشند. و بنده خودم را در حد و اندازه های آن نمی بینم که درباره رفتار و گفتار این دوستان اظهارنظر کنم. و امیدوارم که آنچه پیش آمده است سوتفاهمی باشد که هر چه سریعتر رفع گردد. قصد بنده نیز در این مطلب طرفداری از کسی یا توبیخ کردن دیگری نیست. تنها خواستم به عنوان یکی از خوانندگان وبلاگ ویولت کمی با وی درد و دل نمایم:

ویولت عزیز؛

قبل از هر چیز انتخاب پیشین شما در جشنواره پرشین بلاگ را بعنوان بانوی برتر وبلاگستان و همچنین انتخاب شما را در مسابقه دوئچه وله بعنوان یکی از وبلاگهای برتر فارسی تبریک عرض می نمایم. همه اینها نشان از معروفیت و محبوبیت شما در جامعه مجازی دارد که این خود گوهر ارزشمندی است.

ما همه شما منتخبان را دوست داریم و برایمان هیچ فرقی نمی کند که شما، توکای عزیز، یا نیمای دوست داشتنی و یا حتی شخص دیگری صاحب لقب برترین وبلاگ فارسی در دوئچه وله شوید. آنچه اهمیت دارد اینکه همراه با افتخار و اعتباری که این عناوین برایتان به ارمغان می آورند، مسئولیت سنگینی نیز بر دوشتان قرار می دهند. پس از این، وبلاگ شما دیگر خانه تنهایی شما نیست، اینک شما هر روزه میزبان هزاران رهگذری هستید که در این وادی مجازی عبور و مرور می کنند و برترین ها را برای دیدن و شنفتن بر می گزینند. اکنون شما یکی از نمادهای وبلاگستان شده اید و همه امیدواریم که بتوانید نماینده خوبی برای جامعه مجازی مان باشید و از آبرو و حیثیتمان در جامعه حقیقی و جوامع مجازی جهانی جانانه دفاع نمائید. که به امید خدا چنین خواهد بود.

ویولت عزیز؛

گویا معتقدید که یکی از دستاوردهایتان در طی شرکت در مسابقه اخیر دوئچه وله این بود که “به عنوان یک خانم بلاگر جلوی آقایون مدعی ایستاده اید و در مقابل چنگ و دندون نشون دادن ایادی اونها یک قدم هم از موضعتان عقب نرفتید”!

به یاد دارم که همواره همه وبلاگنویسان، از زن و مرد در کنار هم بوده ایم، تا با تبعیض جنسی موجود در جامعه حقیقی مان مقابله کنیم. هرگز یادم نمی آید که تبعیض جنسی را در جامعه مجازی نیز شاهد بوده باشم.

تقریباً شک ندارم که این احساس نشأت گرفته از دنیای واقعی پیرامون تان بوده که به اشتباه و بطور ناخودآگاه در شخصیت مجازی تان نیز ظهور کرده و موجب جبهه گیریهای تند و تیز شما در مقابل به اصطلاح آقایون وبلاگستان و ایادی آنها شده است. وگرنه واقعاً در دنیای مجازی چه اهمیتی دارد که شما مرد باشید یا زن؟!

ویولت عزیز؛

این وظیفه شما و همه کاندیداهای دیگر است که از حق خوانندگان و علاقمندان تان دفاع کنید و نگذارید تا آرای کسانی که به شما رای داده اند، با تنگ نظری ها و دغل بازی های دیگران پایمال شوند.

اما نه شایسته شماست و نه شایسته خانه مقدس تان که عده ای ناآگاه با ترویج فرهنگ تقلب، ناپاکیها را واردش نمایند. مطمئنم که شما هرگز این موضوع را نمی پذیرید و با خاطیان برخورد خواهید کرد.

ویولت عزیز؛

اینک که این خطوط را می نگارم، ساعاتی است که مهلت رای گیری عمومی مسابقه دوئچه وله به اتمام رسیده است. اما آنچه که ماندگار است گفتار و رفتاری است که در وبلاگتان ثبت می کنید.

به هیچ وجه شایسته شما نمی دانم که با منتقدان تان، هر چند که سخن ناثواب گویند، با پرخاشگری سخن گوئید. انتقاد، هرقدر که تلختر باشد، سازنده تر است. و برخورد با منتقد ناثواب ترین کاری است که می تواند از کسی سر بزند.

در انتها بعنوان یکی از چندین هزار خوانندگان وبلاگتان، و بعنوان شهروندی ناچیز از دنیای وبلاگستان، از شما خواهشمندم تا ضمن تجدیدنظر در برخی از جبهه گیریهای اخیرتان، از دوستان محترمی که بصورت غیرعمد مورد بی احترامی قرار گرفته اند، پوزش بطلبید، تا بدین ترتیب فضای صمیمانه وبلاگتان همچنان حفظ گردد و از دشمنیها پاک شود.

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۲۲ دیدگاه برای “ویولت عزیز لطفاً معذرت خواهی کن”

 1. چند وقت پیش یه مطلبی خوندم که از قول انشتن نوشته بود:
  دو چیز پایان ندارد : جهان هستی و حماقت بشر…
  بدون شرح :)

 2. این بحث دیگه داره خیلی زیاد کش میاد …
  توکا دوی بلاگش نوشته که چجوری دلخوری رو کنار گذاشته و فکر می کنم ویولت هم باید بالاخره تمومش کنه …
  ولی به نظر میاد که کمی هم دچار غرور شده …

 3. فکر میکنم تنها پستی که در این رابطه با حفظ بی طرفی در وبلاگستان ثبت شد مربوط به بلاگ نوشت باشد.
  بسیار عالی و محترمانه بود. خسته نباشید صادق عزیز :)
  شما همیشه میانه رو بودید و از افراط و تفریط دوری میکردید.

 4. می‌دانی معذرت‌خواهی در این شرایط جواب نمی‌دهد! علتش هم این است که مثلاً من به شما فحش‌های رکیک بدهم و بعد بیایم بگویم معذرت می‌خواهم. می‌دانی می یکی مشکلم با حس خودبزرگ‌بینی این دسته افراد (از حسین درخشان بگیر تا زهرا اچ بی و ویولت) است که خود را آخر همه چیز می‌دانند و من نوعی را گاو!
  شرمنده ولی به نظر من در این شرایط افراد چهره‌ی وافعی خود را نشان می‌دهند!

 5. برگزاری این رقابت از سوی دویچه وله گامی بسیار خوب و ابتکاری جالب بود. این که این معرکه راه افتاده، نشان گر کم ظرفیتی برخی است که وبلاگشان نامزد بهترین وبلاگ شناخته شده است. اینجاست که وقتی برخی می گویند “جهان سومی” گفته شان مصداق پیدا می کند.

 6. صادق جان لطف داشتی که اسم من رو هم جز وبلاگ‌نویسان برتر آوردی.قطعا این طور نیست.

  اما در مورد این قضیه نیازی به عذرخواهی نیست.اتفاقی است که افتاده.من هم پست رو نوشتم که حرف ناگفته توی دلم نمونه.الان هم دیگه فراموشش کردم رفت.امیدوارم این اتفاق در مورد فواد هم افتاده باشه٬ که مطمئنم همین طوره.

 7. @امیدانه های امید
  با شناختی که از ایشون دارم فکر نمی کنم که ایشون دچار غرور شده باشند و بیشتر یه جور سو تفاهم و دلخوری زودگذر پیش اومده که با بیان واقعیات برطرف خواهد شد.

 8. @ ویولت
  از اینکه بنده را لایق دانستید از شما سپاسگزارم.
  چک کردم و طی پستی منتشرش خواهم کرد.

 9. @امین ثابتی
  به نظر من مشکل اخیر بیشتر به خاطر سو تفاهم و دلخوریهای زودگذر بوده و یک عامل دیگرش هم عدم شناخت از همدیگه می تونه باشه.
  وگرنه من با شناختی که از ویولت دارم، اصلاً فکر نمیکنم که خودبرتربینی داشته باشه.

 10. @نویدار
  همون طور که در پاسخ سایر دوستان هم گفتم، مشکل پیش اومده فقط یه نوع سو تفاهم هست که از عدم شناخت از همدیگر نشأت گرفته. وگرنه همه این دوستان رو من می شناسم و هیچکدومشون آدمهای بی ظرفیتی نیستند.

 11. @پدرام
  از بزرگواریت ممنونم پدرام جان. باور کن که مسائل پیش اومده فقط سو تفاهمه. ویولت شما رو درست نمی شناخت و با یه سری افراد دیگه که کامنتهای ناجور می ذاشتن اشتباه گرفت.

 12. صادق جان با تمام احترامی که برای تو قائلم باید بگویم این رفتار تو مانند اصلاح‌طلبان است و رفتاری هیئتی است! رفتاری که می‌خواهی صورت مسئله را عوض کنی و ماجرا را ماست‌مالی کنی! این یک حقیقت است که فرد توهین کرده و این ربطی به سوتفاهم و شناخت ندارد. پس من چون از شما شناخت ندارم حق دارم به شما توهین کنم، نه؟
  این رفتار تو خداییش مانند کارهای خاتمی در طور ۸ سال ریاست‌جمهوری وی است که همه چیز را می‌خواست با سلام و صلوات ماست مالی کند!
  خلاصه کلام آنکه من در عمرم اینگونه سوتفاهم‌ها را ندیده بودم که حالا دیدم.
  بهتر است به جای قربان و صدقه رفتن ویولت رک به وی بگویی که توهین کرده و ناشی از کوته‌فکری وی است نه سو تفاهم!

 13. صادق جان وقتی کسی رو با یکی که کامنت ناجور میذاره اشتباه می‌گیرن که واقعا در کامنتش چیز ناجوری هم باشه.

  کامنت من کاملا محترمانه بود و در جوابش توهین شنیدم.با این قضیه موافق نیستم که اشتباه پیش اومده.

  البته هر چی بود گذشته! ;)

 14. @امین ثابتی
  البته باهات موافقم که من می خوام قضیه رو فیصله بدم،اما نه بصورت ماست مالی کردن.
  همانطور که در مطلبم هم آوردم، من قبول دارم که ویولت توهین کرده و از ایشون خواستم که ضمن عذرخواهی کردن، اون توهین رو از قسمت نظراتشون پاک کنند.
  من گذشته از این پیشآمد، معتقدم که ما در زمانی قرار داریم که فرهنگ جامعه تازه بنای وبلاگستان رو داریم می سازیم. و افرادی که بیشتر جلوی چشم قرار دارند باید بیشتر مراقب رفتار و گفتار خودشان باشند. اینکه همه ما بیائیم رک و راست به هم توهین کنیم، فکر نمی کنم روش مناسبی باشه. لذا من ترجیح میدم بجای اینکه رک و راست بیام جار بزنم که فلانی تخلف کرده بیام از متخلف (چه سهواً چه عمداً) خواهش کنم که عذرخواهی کنه!
  فکر کنم از این نگاه بیشتر شبیه آقای خاتمی و فرهنگ گفت و گوش باشم!!

 15. @پدرام
  احساست رو درک می کنم پدرام جان. من هم موافقم که حق شما این نبود که توهین بشنوید. به همین دلیل هم چنین پستی نوشتم و از ویولت خواستم که عذرخواهی کنه.
  اما چنانکه با عذرخواهی ایشون مواجه شدید و ایشون در پاسخشون تجدید نظر کردند شما هم بزرگواری کنید و از قضیه بگذرید.

 16. یک نکته و آن این است که این فرهنگ غلط ایرانی است که ما می‌خواهیم از توهین‌ها با سلام و صلوات بگذریم! باید فرد به صورت رسمی نه به صورت طلبکارانه معذرت‌خواهی کند! جوابیه‌ی ویولت بیشتر نامه‌ی محکوم کردن بود تا معذرت‌خواهی!
  بی خود نیست که در جامعه‌ی ما هم وقتی مقامی خطا می‌کند، همه می‌خواهند ماجرا را فیصله (به قول شما) بدهد در صورتی که وی باید محکوم شود و معذرت‌خواهی کند.
  حالا بی‌خیال، این نیز بگذرد ولی این بدعت بد را در وبلاگستان دیگر نگذارید!

 17. @امین ثابتی
  من معتقدم که جوابیه ویولت، عذرخواهی نبود! بلکه توضیحی بر آنچه که گذشت بود و البته آنچه که موجب پیش آمدن سو تفاهم شد.
  به نظر من عذرخواهی زمانی مورد پذیرش هست که ایشان توهینها را از وبلاگشان حذف کنند و سپس پوزش بخواهند.

 18. یه مشاور وبلاگستان بزن ! آق صادق! کاروبارت میشه سکه ها! :)) من بی صبرانه منتظرم ببینم قضیه ایمیله چی بوده!

 19. چه باحال. هروقت هر تکنولوژی و یا چیزه جدیدی از غرب وارد ایران میشود باید به گه کشیده شود. فکرشو بکن چندتا آدم معمولی که یه سری مزخرفاتی می نویسند که هیچ ارزشی نداره( ادبی٬علمی و…) دارن دعوا هم میکنند و برای همدیگه پیغام٬ پسغام هم میدند. دانشمندان و فضلای عزیز٬ ای کسانی که هنر نزد جد و آبادتان بوده٬ است و خواهد بود٬ همین الان ملت دارن با وبلاگ نویسی دنیا را دچار تحول می کنند. دست از این کثافت بازی ها بردارید. وافعا که حال بهم زن شدید.

 20. صادق جان با تمام احترامی که برای تو قائلم باید بگویم این رفتار تو مانند اصلاح‌طلبان است و رفتاری هیئتی است!
  جناب ثابتی،بنده هم با شما موافقم.
  البته در مورد آقای صادق جم بنده خیلی وقت پیش پستی در رابطه با موضوع پیش اومده در فیس اف ۹ ” جوابیه پست آقای جم در بلاگ نوشت ” نوشتم اما چون دوست نداشتم موضوع بیشتر از اون ادامه پیدا کنه،عطاش رو به لقاش بخشیدم،اما بدون تیترش چنین بود :
  آقای جم،هیتلر بودن گجمو بهتر از چرچیل بودنه شماست.

 21. من با نظر امین ثابتی عزیز موافق هستم.
  و بنده هم اظهار نظری کردم درباره این داستان.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.