Knol: واحدی از دانش

دقایقی پیش Google سرویس جدیدی را با نام Knol در آدرس knol.google.com عرضه نمود. این پروژه که در ۱۳ دسامبر ۲۰۰۷ از آن نام برده شده بود، در ۲۳ جولای ۲۰۰۸ رسماً پرده برداری شد.

Knol منبعی است از مقالات علمی معتبر که توسط افرادی نوشته می شود که بر موضوع مقاله تسلط دارند.

با این تعریف شاید بتوان Knol را نوعی Wikipedia نامید که نویسندگان آن از فیلتری خاص می گذرند، تا اعتبار مقالات آن بیشتر باشد.

Google عقیده دارد که «میلیونها نفر هستند که اطلاعات زیادی در اختیار دارند و میلیاردها نفر وجود دارند که می توانند از این اطلاعات بهره ببرند.» و اینک Knol آمده است تا اطلاعات این افراد را کلاسه بندی نماید و پس از اعتبارسنجی در اختیار بقیه انسانها قرار دهد.

هر Knol یک نویسنده مشخص دارد، که از طریق سیم کارت تلفن همراه یا کارت اعتباریش شناسایی می گردد و صحت اطلاعاتش تائید می شود. نویسنده در قالب Knol اطلاعاتش را مطرح می نماید. خوانندگان Knol میتوانند اطلاعات مطرح شده را بازخوانی نمایند و نظراتشان را برای ویرایش آن مطرح کنند. نویسنده Knol مجاز است که نظرات مطرح شده را قبول یا رد نماید.

هدف Knol:

Knol تنها یک هدف دارد. اینکه به شما کمک کند تا دانش تان را با بقیه به اشتراک بگذارید. پروژه Knol میزبان اطلاعات وسیعی در زمینه های مختلف خواهد بود. نویسندگان Knolها می توانند از طریق این پروژه دانش شان را به اشتراک بگذارند و حتی بر روی آن قیمت بگذارند و آنرا بفروشند. خوانندگان نیز می توانند از دانش های به اشتراک گذاشته شده استفاده کنند و نظرات شان را درباره آن مطرح نمایند.

ویژگیهای Knol:

– بکارگیری آسان: تنها چیزی که برای نوشتن واحدی از دانش نیاز است، یک حساب کاربری و یک نام است.

– کنترل: شما میزان همکاری با اجتماع را مشخص می نمائید. Knol شما، صدای شماست.

– ارتباط: شما می توانید با نویسندگان دیگری که در منطقه شما هستند، ارتباط برقرار کنید و بدین ترتیب بر دامنه دانش تان بیافزائید.

– دیده شدن: مطالب پر محتوا و خوب در موتورهای جستجو به نمایش در می آیند.

– رشد: به اشتراک گذاشتن دانش با دیگران پاداشی است برای همه، که در نهایت موجب رشد بشریت می شود.

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۱۲ دیدگاه برای “Knol: واحدی از دانش”

 1. کنول هم باحال بود
  آقا صادق دیگه سر نمی زنی به بلاگ ما
  قهر کردی با بلاگمون!

 2. آقا صادق انگار شما هم دارید به پی مزیدی معلوم الحال می رود، سایت های اشتراکی تبلیغ می کنید!
  اما این یکی واقعا می تونه مفید باشه. البته به نظرم الآن نه بلکه در آینده نزدیک..
  فرق مطالب وب دویی شما با ام اچ مزیدی همینه…:)

 3. سلام دوست عزیز
  وب خوبی داری
  خوشخال میشم بعد از این که به اسم مدل لباس لینکم کردی خبرم کنی تا لینکت کنم
  ممنون

 4. عزیز بهت تبریک می گم
  رنکت الان ۴ شده
  واقعا لیاقت رنک ۴ رو داشتی

  صادق: از لطفت ممنونم. والله من که خوشحال نشدم! روزگاری رنک بلاگ نوشت ۵ بود، اما نمیدونم چرا یهو اومده بود ۳. اون موقع خیلی ناراحت شده بودم. اما در عوض یاد گرفتم که زیاد به رنک توجه نداشته باشم! گرچه نمیشه!!

 5. جالب بود، تو یه بلاگه هم نوشته بود نول.کام رو اون شرکته نمیخواد بفروشه به گوگل. نمیدونم جک بود چی بود؟ البته مرسی، فهمیدم این نول به چه درد میخوره.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.