روز جهانی RSS

امروز اول می، روز جهانی RSS یا فید یا همان خوراک یا به قول نیما اکبرپور “خبرمایه” است!

امروزه به نظر می رسد که تقریباً همه وب پویان حرفه ای با فید آشنایی دارند و از آن استفاده می کنند. اما شاید زمان آن رسیده باشد که غیر حرفه ای ها هم بیشتر با این پدیده آشنا شوند و از آن بهره ببرند.

RSS یا فید چیست؟

RSS مخفف Really Simple Syndication یا سندیکای ساده سازی واقعی، فرمتی است جهت انتقال اطلاعات و مطالب یک وب سایت یا یک صفحه اینترنتی که مرتب به روز می گردد.

مدارک یا اسناد RSS (که Feed یا خوراک نامیده می شوند) شامل مطالب کامل یا خلاصه ای از مطالب یک سایت هستند.

مهمترین برتری RSS این است که شما را قادر میکند، بدون بازدید کردن مستقیم از یک وب سایت، از آخرین مطالب آن مطلع شوید و آنها را دنبال کنید. یعنی وقتی که شما مشترک یک فید می شوید، همین که سایت مربوطه بروز می شود، شما در جریان آخرین مطلبش قرار می گیرید.

RSS Reader یا فیدخوان چیست؟

وب سرویس هایی وجود دارند که به شما در جریان متمرکز کردن اطلاعات اینترنتی مورد نیازتان کمک می کنند. که به آنها RSS Reader یا فیدخوان می گویند.
کار این سرویسها به این گونه است که شما آدرس همه فیدهایی را که دوست دارید دنبالشان کنید، به آنها معرفی می کنید و آنها را دسته بندی می نمائید. و از آن پس، هرگاه که قصد وب پویی را دارید، به این سرویس دهنده ها مراجعه می کنید و در جریان آخرین مطالب منتشره در سایتهای مورد علاقه تان قرار می گیرید. یعنی به جای بازدید کردن از چندین وب سایت در چندین صفحه مرورگر، فقط یک صفحه را از نظر می گذارنید.

فیدخوانها کجا هستند؟!

نزدیکترین جایی که میتوانید یک فیدخوان را پیدا کنید، نرم افزار مرورگرتان است. امروزه اکثر این نرم افزارها به فیدخوان مجهز شده اند تا از قافله وب۲ عقب نمانند. اگر در مرورگرتان دنبال قسمت Feed بگردید، حتماً پیدایش می کنید. اغلب امکان دارد که این گزینه زیرمجموعه Favorites باشد.

اما علاوه بر مرورگر، شما میتوانید از سایتهایی که در این زمینه فعالیت می کنند هم استفاده کنید. مزیت این کار، این است که شما می توانید با عوض کردن مرورگرتان، یا کامپیوترتان هم به فیدهایتان دسترسی داشته باشید.

بعضی از این سایتها عبارتند از: Google Reader، Bloglines و NewsGator . مسلماً با یک جستجوی کوچک، میتوانید بسیاری دیگر از چنین سایتهایی را پیدا کنید.

چگونه مشترک فید شویم؟

در اکثر سایتها، آیکن فید وجود دارد (چیزی شبیه به این ) که شما را به سمت فیدِ آن سایت راهنمایی می کند.

پس از وارد شدن به صفحه فید سایت مربوطه، آدرس آنرا به فیدخوان تان در قسمت subscribe معرفی کنید تا بدین ترتیب مشترک یا آبونه آن گردید.

تبریک می گویم! با طی این مراحل از این پس شما با وب۲ میتوانید وب پویی سریعتر و راحتتری را تجربه کنید.

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۴ دیدگاه برای “روز جهانی RSS”

 1. سلام….
  چند وقت بود به بلاگت سر نمیزدم…. یعنی وقتی نمیدیدم که تو بلاگرولینگ پینگی فکر میکردم که آپ نکردی…. :دی

  آقا کامنت چند پست اخیر رو همینجا مینویسم…

  منم در دور دوم کارشناس پشتیبان بودم….. ۲۱ شعبه مال من بود و مجبور بودم به تمامشون سر بزنم…. جات خالی!!! خودت که بهتر میدونی… ساعت ۲۲ وقت تموم شده بود و من ساعت ۲۲.۲۰ داشتم ویندوز روی سیستم یه شعبه نصب میکردم!!! کاربر گرام بیکار بوده و رفته تو این وب و ویروس انداخته رو سیستم!!!

  خلاصه خیلی خسته شدیم….

  موفق باشی

  صادق: خسته نباشی امین جان!
  اتفاقاً من هم اون روز یه نصب ویندوز بهم خورده بود که البته سپردمش به خود کاربر!

 2. سلام دوباره .

  مرسی مطلب مفیدی بود . دیگه فکر کنم با یادگرفتن روشش ، وقتشه فید وبلاگم رو سر و سامونی بدم !!!

  برم عضو یه سیستم فیدخون بشم .

 3. خوشحالم که اینقدر فعال دوباره مینویسی…
  راستی من تو شهر شما دانشجو هستم، مهرآستان! بی ربط بود همینجوری جهت اطلاع گفتم.

  صادق: آمارت رو گرفتم عزیز! لو رفتی!

 4. با درود بی کران
  و با تشکر از آن سایت مردمی
  زنده و پاینده باشید

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.