WordPress 2.5-RC2

دیروز دومین نسخه آزمایشی وردپرس ۲.۵ هم منتشر شد. با اینکه خیلی ها از نصب کردن این نسخه های آزمایشی هراس دارند اما من ریسکش را می پذیرم و فوراً سراغش می روم! البته خیلی وقتها هم چوب این ریسکها را خورده ام، اما با این حال همیشه دوست دارم جدیدترینها را از نظر بگذرانم و آنها را تست کنم.

همانگونه که قبلاً گفته بودم در نسخه آزمایشی اول، با ادیتور بخش Write مشکل داشتم و اصلاً قسمت Visual آنرا نمی دیدم، اما در نسخه جدید نه تنها این مشکل برطرف شد و مرا از بکار بردن پلاگین xinha4wp بی نیاز نمود، که حتی حالا با اضافه شدن گزینه Insert Embedded Media دیگر نیازی به پلاگین Smart Youtube هم ندارم و براحتی می توانم هرگونه مدیایی را در پستهایم منتشر کنم.

اما مشکل بزرگی که تا کنون با WordPress 2.5-RC2 برخوردم، این بود که برخلاف نسخه RC1، پلاگین WP-Jalali با آن همخوانی کامل ندارد. مثلاً در هنگام باز کردن آرشیو جلالی ۱۲ / ۱۳۸۶، بجای باز کردن اسفند ۸۶، به سراغ ماه دسامبر می رود و پیغام ۴۰۴ را ارسال می کند! به همین خاطر فعلاً تا برطرف شدن این مشکل من بجای آرشیو جلالی از آرشیو خود ورپرس (که میلادی هست) در وبلاگم استفاده خواهم کرد.

همین موضوع برای پستها هم پیش آمد و موجب شد که من بجای استفاده از “تاریخ و نام پست” در لینکهای یکتا، از گزینه “پیش فرض” وردپرس استفاده کنم که شماره پستها را به لینک یکتای آنها نسبت می دهد.

اما بگذارید کمی از ویژگیهای جدید وردپرس بگوئیم:

۱- نخستین تغییری که پس از نصب نسخه جدید متوجه آن خواهید شد، شکل ظاهری بخش ورودی به مدیریت (wp-admin) می باشد:

۲- بعد از اینکه وارد پیش خوان (Dashboard) وبلاگتان می شوید، شاهد تغییرات اساسی در ظاهر کلی وردپرس خواهید بود. به گونه ای که برخلاف بروز رسانی های پیشین، انگار می کنید که یک مدیریت محتوای جدید نصب کرده اید!

در این داشبور جدید شما می توانید تعداد صفحات، پستها، موضوعات و برچسبهای وبلاگتان را ببینید. همچنین قادرید بدانید که از چند ابزارک (Widget) در سایدبار وبلاگتان استفاده کرده اید. آخرین نظرات، لینکهای ورودی، آمار بازدیدها، معرفی افزونه ها در کنار پستهای اخیر وبلاگ توسعه وردپرس نیز از دیگر بخشهای پیش خوان وبلاگتان خواهد بود.

۳- از دیگر تغییرات اساسی نسخه جدید را در بخش Widget، زیر مجموعه ای از بخش Design، شاهد خواهید بود. کار با این شمایل جدید، بسیار لذت بخش تر و راحتتر است. از دردسرهای قبلی در Drag&Drop هم خبری نیست!

۴- از ویژگی جدید مدیریت افزونه ها، آپدیت کردن اتوماتیک آنهاست. بدین ترتیب بروز کردن پلاگینها دیگر دردسرها و زحمتهای قدیم را ندارد و همه سختی ها را وردپرس به دوش خواهد کشید. البته شخصاً تابحال این موضوع را آزمایش نکرده ام!

۵- و اما مهمترین تغییرات در بخش Write اتفاق افتاده اند.

علاوه بر Post و Page، افزودن Linkهای جدید هم به قسمت Write آورده شده اند.

از ویژگی های جدید ادیتور وردپرس، همانگونه که اشاره کردم، گزینه Add Media است که شما براحتی می توانید ویدئو، اودئو، تصویر و سایر مدیاهایتان را به پستهایتان اضافه کنید.

البته به دلیل همخوانی نداشتن پلاگین WP-Jalali با نسخه جدید وردپرس، فعلاً دکمه راست چین کردن مطالب در این ادیتور جدید، فعال نیست و من بصورت دستی (با اضافه کردن کد dir=”rtl”) این کار را انجام میدهم.

از دیگر مشکلاتی که با بخش Write برخورده ام، حذف گزینه Post Slug است! البته گویا قرار است خود وردپرس، بصورت اتوماتیک از Title پست، برای پیشنهاد Slug استفاده نماید، و پس از آن اجازه ویرایش آنرا بدهد، اما من که فعلاً به چیزی برنخوردم!

بسیاری تازه های دیگر نیز در WordPress 2.5 یافت می شود که لذتش به لمس کردنشان است! پس شما هم به وردپرس ۲.۵ بپیوندید.

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۷ دیدگاه برای “WordPress 2.5-RC2”

 1. راستی اگر امکان داره به بلاگرولتون اضافه بشم .اگر Ok بود لطفا خبرم کنید تا جبران لطف کنم .بازم از نوشتت ممنونم

  صادق: در قسمت “بلاگ یافت” به وبلاگتان لینکیدم

 2. سلام .
  سال نو مبارک …
  به شما لینک دادم . یه سرکی به وبلاگ من بزنید .

  صادق: یعنی این پیام مرتبط با متن بود که از فرم تماس با من استفاده نکردید؟
  به هر حال دستتون درد نکنه

 3. با سلام . وبلاگ خیلی خوبی داری موفق باشی به وبلاگ ما هم سر بزن اگه خواستی منو لینک کن منم شما را لینک می کنم .
  http://itclub.blogfa.com
  moh2sen2006@yahoo.com
  محسن
  اگر مایل به تبادل لینک هستید آمادگی خود را با ورود به وبلاگ من و در قسمت نظر ها اعلام نمایید

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.