نامه ای به هزاره پنجاه و دوم

آبان ماه ۸۴، مطلبی درباره پروژه بین المللی KEO نوشته بودم. در این پروژه هر کدام از انسانهای کره زمین میتوانند حداکثر در چهار صفحه (۶۰۰۰ کاراکتر)، هر چه میخواهد دل تنگشان را، به زبان مادری یا هر زبانی که دوست دارند، بنویسند و برای KEO بفرستند، تا در DVDهای خاصّی ثبت گردند، و همراه با ماهواره KEO به فضا پرتاب شود. این ماهواره طوری برنامه ریزی خواهد شد که پس از پنجاه هزار سال گردش به دور زمین، بار دیگر به زمین بازگردد و امانت مردم قرن ۲۱ را به نوادگانشان تحویل دهد.

آن روزها تصمیم داشتم که نامه ای برای ثبت در این پروژه بنویسم، اما  آن روزها، تا امروز به طول انجامید!

اصلاً بیایید برای پربارشدن متون ایرانی در این پروژه، یک بازی وبلاگی راه بیاندازیم. (بالاخره ما هم بازی ساز در آمدیم!) اسم بازی هم می گذاریم “نامه به هزاره پنجاه و دوم”.

برای نامه نوشتن هم هیچ قانونی وجود ندارد، مگر آنکه، نویسنده پس از نوشتن نامه و انتشار آن در وبلاگ، بایستی آنرا برای پروژه KEO نیز ارسال کند.

قبل از اینکه نامه ام را منتشر کنم، به رسم بازی های وبلاگی دعوت میکنم از همسر عزیزم، شاهین، جوزف، جمهور، کاپیتان، دکتر مزیدی، مرد تنها، نیما اکبرپور و همه دوستانی که اینجا را میخوانند، برای توسعه دادن این پروژه.

این هم نامه من به نوادگان مان:

به نام خداوندگار

سلام مردمِ پس از من

نمی دانم اینها را در چه سالی میخوانید. اما بیش از آنکه بخواهم برایتان از سالهای خودم بگویم، دوست دارم بدانم در سالهای شما چه می گذرد. همانگونه که شاید شما مشتاقید از آنچه نمی بینید، بیشتر بدانید.

امروز من در ایران می زیم. سرزمینی که از اوان تمدن بشری بر کره خاکی زمین پهنه گسترده بود، اما با این همه هیچگاه روی آرامش به خود ندید.

امروز نیز من با تمام وجودم درد را در این سرزمین احساس می کنم، و البته در وجود خودم. گویا گل ایرانی را با خشت درد سرشته اند.

اما چه باک. ما مردمان همیشه تاریخیم، و شکی نیست که آینده از آن ما خواهد بود. چرا که خیر محکوم به پیروزی است.

روزی را می بینم که ایرانم دست دشمنان داخلی و خارجی را از خود کوتاه نموده است و مردمانش آزادترین آزادگان دنیایند. و شاید شما شاهدی بر این نسخ باشید.

از میهن که بگذریم، دوست دارم از دنیای سایبر بدانم.

چه بر سر هویتهای مجازی بشر آمده؟

امروز که من اینجایم، صنعت بلاگ نویسی و سایبراندیشی، روز به روز در حال گسترش است. ثانیه به ثانیه بر تعداد کاربران اینترنتی افزوده می شود. دور نیست زمانی که همه انسانهای زمینی با کامپیوتر، موبایل، تلویزیون و… به اینترنت متصل شوند و بسیاری از کارهایشان را با آن به انجام برسانند.

البته در این بین دولتهایی هم هستند که از این پدیده چنان راضی نیستند، و بحث فیلترینگ و در کنترل در آوردن اینترنت لجام گسیخته را مطرح می کنند. ولی زهی خیال باطل.

امروزه، وبلاگ رفته رفته به یکی از فراگیرترین رسانه های بشری مبدل می شود. و من به خود می بالم که در دوره ای از زمان قرار گرفته ام که از وبلاگ نویسان نسل اول بشر محسوب می شوم.

راستی! سری به آدرس وبلاگم بزنید، ببینید هنوز وجود دارد؟!

البته اگر در دوره شما آدرس نویسی تغییر شکل یافته، خودتان زحمت دایرکت کردنش را بکشید!

خیلی دوست دارم بدانم کامپیوترهای شما چه شکلی هستند! گرچه مال ما در نوع خود کوچک به حساب می آیند، اما هنوز خیلی کارهاست که با آن نمی توان انجام داد! مطمئنم که آرزوهای ما اکنون برای شما شکل روزمرگی یافته است. خوش بحالتان!

شما هنوز شبیه ما هستید؟! ۱۷۵ سانتی و ۷۸ کیلویی؟! می گویند قبل از ما بشر خیلی بلندتر بوده، نکند اکنون شما کوتوله شده باشید!

البته هر قدر که از قد این موجود کاسته شده، دهها برابر بر دانسته هایش افزوده شده است. به قول ضرب المثل ایرانی “فلفل نبین چه ریزه، بشکن ببین چه تیزه”!

با بیماری ها چه میکنید؟ امراض آرامش را از بشر گرفته اند. امیدوارم در دوره شما خبری از انواع و اقسام سرطان، ام اس، ایدز و… نباشد و توانسته باشید راه چاره ای برای آن بیاندیشید.

امروز که می گویند وقت طلاست! حتماً در زمان شما طلا با ارزشتر شده است. پس زیاد وقتتان را نمی گیرم. امیدوارم دنیای شما پر از عشق، محبت و دوستی باشد.

کاش من هم نوادگانی داشتم که می توانستند این نامه را بخوانند. امیدوارم پدربزرگشان مایه سربلندی شان در دنیای جدید باشد، به هر حال همه تان را دوست دارم.

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۱۲ دیدگاه برای “نامه ای به هزاره پنجاه و دوم”

 1. بسیار کار جالب و عالی ای کردید
  و نامه‌ی بسیار قشنگی نوشته‌اید
  امیدوارم این پروژه واقعآ عملی شود چون خیلی وقت ها این جور پروژه ها فقط روش های کسب سود و درآمد برای یک سری ها است و ما مردم بیچاره فقط بازیچه‌ی کارهای آنها قرار می‌گیریم
  ولی اگر واقعآ با موفقیت عملی شود خیلی خیلی جالب خواهد شد

  صادق: تا اونجایی که من میدونم این پروژه تحت حمایت یونسکو انجام میشه. و تقریباً میشه روش حساب کرد.

 2. عالی بود پسر.
  البته فکر کنم بجز این جملاتی که نوشتی ” امیدوارم دنیای شما پر از عشق، محبت و دوستی باشد ” بقیه چیز هایی معنی خاصی برای بچه های ۵۰ هزار سال بعد نداشته باشد.
  موفق باشی

 3. دوست گرامی عضو پنلاگ بادرودی گرم

  لطفا درجهت هرچه پویایی بیشتر کانون وبلاگ نویسان ایران متن تقاضای من از عضو پنلاگ را بخوانید ودرباره این تقاضانظربدهید
  با تشکر وسپاس فراوان…. بامشاد تابناک نویسنده وبلاگ آخرین ترانه ی باران

  صادق: بابت دعوتتان سپاسگزارم.
  اما لطفاً زین پس جهت نوشتن پیامهای نامرتبط با پست، از فرم تماس با من استفاده نمائید.

 4. صداق جان سلام
  بسیار ممنون که من رو به این بازی بسیار سخت دعوت کردی
  راستش تا متوجه بازیت شدم بدجوری به فکر فرو رفتم
  کار خیلی سختیه
  ولی روش فکر میکنم
  خدا کنه زود بتونم بنویسم و نوشتنم به سال نکشه

 5. سلام آقاب جم میدونم ازدیدن نظر من تو وبلاگت حالتون بهم میخوره و کلاستون میاد پایین یا اصلاً کامنتم مهم نیست. شاید حذف شه. حالا من نظر خودمو میگم شاید.خسته نباشید واقعاً نامه ای به هزاره پنجاه و دوم” یه موضوع فوق العاده اس منم قصد دارم شرکت کنم . و دوست دارم به جایی که از حال خودم تعریف کنم سعی کنم اون هارو راهنماییی کنم وبگ که ما یه آریایی هستیم و باید برای زنده نگه داشتن خون آؤیا تلاش کنن.و ایران نباید هیچ وقت تباه و تسلیم بشه و همیشه توی تمدن بشر ما ایرانیا برتر بودیم.ممنون آقای جم این موضوع من رو به فکر برد . دوست دارم تو وبلاگم نامه ی من رو بخونین .درود بر ایرانی

  صادق: والله من به یاد ندارم تابحال چنین احساساتی از کامنت کسی بهم دست داده باشه!
  به هر حال… این هم نظری است!

 6. ]چه جالب … شاید من هم اینکارو کردم … البته باید راجع بهش فکر کنم … ولی جالب بود . می دونی نامه به آینده یه کم دلهره آوره … منم این بازیه وبلاگی دوس دارم …

  لی لی

  صادق: این بازی منحصر به گروه خاصی نیست. همه دعوتند. پس شما هم بنویسید.

 7. عالیه … فکر رو میگم…
  ممنونم که دعوتم کردی. حتم بهش فکر میکم و مینوییسم. احتمالا یکی دو روز دیگه. شدیدا حرکت جالبیه…

 8. این کار خیلی هیجان انگیزه! کاش اون موقع میشد یکی باشه وببینه عکس العمل آیندگان رو!
  در تمام بازی های وبلاگی این بازی بی نظیر بود. البته من اون زمان نامه ای نوشتم و برای keo فرستادم. باید پیداش کنم مال یکی دو سال پیشه

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.