انجمنهای وبلاگ نویسی: حقیقی یا مجازی؟

معمولاً عادت دارم وقتی میخواهم درباره وبلاگ صحبت کنم، قبل از هر چیز تعریف وبلاگ را از نگاه خودم مطرح کنم تا به دنبال آن، نتیجه گیری از بحثهایم آسانتر شود.

وبلاگ از نظر من «رسانه ای است شخصی و مستقل که نویسنده یا نویسندگان در آن درباره موضوعی خاص یا موضوعاتی غیرمتناهی متن، عکس، فیلم، لینک و سایر محتویات تحت وب را بدون هیچگونه قید و شرط و نظارتی منتشر می کنند».

وجود واژه های «بدون قید و شرط و نظارت» کافیست تا چه بخواهیم و چه نخواهیم، قوانین جمهوری اسلامی ایران، مشکلی بنیادین با این پدیده پیدا کند. چرا که بدون شک این نظام، به هیچ روی پذیرای پدیده ای که چنین خصوصیاتی داشته باشد، نخواهد بود.

شاید عده ای بگویند که این مشکل عمومی نیست، و مثلاً فقط وبلاگهای سیاسی دچارش هستند. اما به عقیده من حتی اگر یک وبلاگ نویس نیز دچار این مشکل باشد، تعریف پایه ای و بنیادین وبلاگ زیر سوال میرود، و باز این مشکل همه وبلاگستان خواهد بود.

بارها به همین خاطر سرویس دهنده های داخلی وبلاگ را شایسته تحریم دانسته ام و اکنون با هک شدن پرشین بلاگ و بلاگفا، بر این موضوع پافشاری دارم، چرا که بعید نیست که این سرویس دهنده ها تحت فشار، دست به خودزنی زده باشند. و از سوی دیگر وبلاگستان بایستی در محلی امن بنا گردد، نه بر تلّی از آب!

اما گذشته از این، عدّه ای که پایه گذارشان گویا پرشین بلاگ بوده است، ایده تشکیل همایش ها و انجمن های حقیقی وبلاگ نویسی را داده اند، و به این بهانه هر از چند گاهی وبلاگ نویسان نواحی مختلف را دور هم جمع میکنند و به تبادل آرا می پردازند. (برای نمونه همایش ۲۰ شهریور سال گذشته در لاهیجان برای تشکیل انجمن هواداران پرشین بلاگ و در کنار آن انجمن وبلاگ نویسان گیلان، و ۲۰ شهریور امسال در رشت جهت پایه گذاری انجمن وبلاگ نویسان گیلان)

البته نفس عمل فرخنده و پسندیده است، و میتوان آنرا یک قرار وبلاگی سازمان یافته دانست. اما مهم است بدانیم در کجا؟! و زیر لوای چه کسانی؟!

آیا در سرزمینی که پذیرای هر گونه وبلاگی نیست و قانون خودش را بر وبلاگها هم اعمال میداند، شایسته است که چنین گردهمایی هایی تشکیل شود؟

آیا در زیر لوای کسانی که برای وبلاگ نویسی قید و شرط قائلند، میتوان با اطمینان جمع شد؟ مگر هم اینان نیستند که دوستان وبلاگ نویس مان را به جرم «نوشتن بدون قید و شرط» در بند کرده اند؟ آیا حرمت و تقدّس نام «وبلاگ نویس» را از همین دوستان به امانت نداریم؟ پس در حالی که ایشان در بندند، چگونه بیائیم با حضور زندان بانان شان، دادِ برگزاری همایشهای وبلاگ نویسی مستقل سر دهیم؟!

به نظر من، اگر هم قرار است چنین انجمن هایی تشکیل گردد، بجای اینکه در دنیای حقیقی تشکیل شود، و زیر لوای ناشایستگان، بهتر است در همین دنیای مجازی روی آن کار شود، تا از هر قید و بندی آزاد باشد، و همگان نیز با هر عقیده و نظریفرصت حضور در آن را داشته باشند.

شما چنین فکر نمی کنید؟

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۶ دیدگاه برای “انجمنهای وبلاگ نویسی: حقیقی یا مجازی؟”

 1. نمی‌دانم کاربردش چه خواهد شد. فکر نمی‌کنی این روش منتج به همان تیجه‌ای شود که  حاکمان تمامیت‌خواه در پی آن هستند. تعطیل هر نوعی گرد‌هم‌آئی و خفه کردن هر نوع اظهار وجودی؟

  صادق جم: عمو اروند عزیز! به نظر من حاکمیت تمامیت خواه ما در این مورد خواهان جمع کردن وبلاگ نویسان هستند. چرا که در این صورت عده زیادی از وبلاگ نویسانی که بصورت ناشناس می نویسند هم مورد شناسایی قرار میگیرند، و از سوی دیگر وقتی وبلاگ نویسان مارک دار و شناخته شده میشوند، دیگر نمیتوانند آنطور که باید و شاید آزاد بنگارند و این برای وبلاگستان فارسی اصلاً شایسته نیست. اما اگر وبلاگ در همین فضای مجازی باقی بماند، راحتتر میتوان وبلاگ نویس آزاد باقی ماند.

 2. بازتاب: تلایه
 3. سلام
  در مورد پرشین بلاگ بایستی عرض کنم که فقط یک نفر از برگزار کنندگان همایش سال قبل در بین برگزار کنندگان همایش امسال حضور داشت و بقیه وبلاگ نویسان برگزار کننده همایش هم وبلاگی در پرشین بلاگ ندارند و به هیچ وجه دوست ندارند که استقلال خودشون رو با استفاده از حمایت های یک سرویس دهنده وبلاگ از دست بدن.
  به نظر این حقیر بهتره دوستان تا تشکیل انجمن صبر کنند و اونوقت بر اساس عملکرد انجمن احتمالیمون نظر بدن . امیدوارم سرافراز از این امتحان بیرون بیاییم . اینکه تا الان این انجمن ثبت نشده بخاطر این بوده که دوست داشتیم مستقل باشیم ومجبور نباشیم از جایی خط بگیریم و گرنه بسیار زودتر از اینها مجوز می گرفتیم.
  قربان شما

 4. ببین نمی شه گفت که همایشی که برگزار شد زیر لوای کسی بوده. چون هیچ نهادی تو برگزاری اون نقشی نداشته. فقط از نظر محل برگزاری و هزینه های تولید شده بود که حمایتی از طرف یک نهاد انجام شد. وگرنه اصل برگزاری این همایش کاملا مستقل و به عهده یک عده از وبلاگنویسها بود. اصلا یکی از دغدغه های اصلی ما هم همین بوده که استقلال وبلاگنویسها با ثبت شدن این انجمن یا کار کردنش زیر نظر یک نهاد دولتی زیر سوال نره باز هم یکی از اهداف اصلی این همایش این بود که نظر بقیه وبلاگنویسها هم در این مورد مطرح بشه.یه موضوعی هم که اینجا می تونه مطرح بشه اینه که اگه چنین انجمنی به طور قانونی به ثبت نرسه و شخصیت حقوقی نداشته باشه و به قول شما فقط در دنیای مجازی حضور داشته باشه، آیا می تونه به عنوان یک جمع تاثیرگذار شناخته بشه؟به نظرم خیلی باید رو این موضوع بحث بشه، با همه این حرفایی که زدم ، خودم هم بیشتر تمایل دارم که این انجمن کاملا مستقل باشه

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.