کامپیوتریها غاز می چرانند

به قول استاد MCSE، رشته کامپیوتر در ایران تبدیل به یکی از کم ارزشترین رشته ها شده. و افت ارزش خود را مدیون عدم وجود قانون کپی رایت در این مملکت است.

کافیست نگاهی به کامپیوترهای شخصی دوستانمان، و یا حتی خودمان، بیاندازیم تا انبوه نرم افزارهای دزدی را ببینیم که حتی کار با خیلی از آنها را به درستی نمی دانیم. اما به صرف اینکه توانستیم نصبشان کنیم، و چگونگی ایجاد فایل جدید یا نحوه ذخیره کردنش را می دانیم، فکر میکنیم که ما آخرشیم!

عدم وجود قانون مناسب برای کپی رایت بین المللی و حتی داخلی، سبب شده که هر کسی خود را فتوشاپیست، اتوکدیست، ۳D ماکسیست و… بداند و دانایان واقعی این فنون غاز بچرانند! حتی افرادی که یکبار RAM کامپیوترشان را از جا خارج کردند و دوباره جا زدند، یا کسانی که میتوانند کابل شبکه را سوکت بزنند و یا یک LAN برای کافی نت ببندند، یا… فکر میکنند که آخر سخت افزار و شبکه هستند و بدون هیچگونه نظارتی به تاسیس شرکتهای کامپیوتری و اینترنتی روی می آروند!

این امر موجب شده تا افرادی که با صرف هزینه و زمان زیاد به یادگیری آکادمیک فنون مربوط به کامپیوتر پرداخته اند، بازار خوبی نداشته باشند و کسانی هم که به کاری مشغولند، با عرض اندام انواع و اقسام افراد مواجه شوند!

البته شکی نیست که بزرگترین مقصر این بحث دولتمردان حکومتی ما هستند که بعد از سالها یک فکر اساسی برای قوانین کپی رایت نمی کنند، اما اگر نیک بنگرید، ردپایی از خودمان هم در محل جرم خواهید یافت! این  خود ما هم هستیم که از نرم افزارهای دزدی  استفاده می کنیم، و حتی به ترویج و انتشار آنها نیز می پردازیم، و…

مثل همیشه باید از خودمان شروع کنیم. بیایید حداقل به خودمان رحم کنیم و از انتشار کپی نرم افزارها، فیلمها و… ایرانی خودداری کنیم. شاید این گامی باشد برای ارتقای فرهنگ کپی رایت… شاید!

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۴ دیدگاه برای “کامپیوتریها غاز می چرانند”

 1. البته راست میگه.
  کیه این استاد ام سی اس ای؟ همون پسره بازم درس میده یا جلوتر رفتید کس دیگری اومده؟
  موفق باشی. ادامه اش بده.

  صادق جم: استاد ما جناب آقای وحید زارعی هستند. یکی از قدیمیهایی که این مدرک را دارند. ما الان داریم دوره ویندوز XP رو میگذرونیم.

 2. منکر ضرر و زیانی که تو عدم رعایت حق کپی رایت هست، نیستم ولی توی شرایط فعلی باید بهترین استفاده رو برد. تو ضمینه کپی نرم افزار ها و فیلم های ایرانی هم کاملا با شما موافقم اما نرم افزار های خارجی چی؟ نرم افزار هایی که با قیمت چند صد دلاری توی ایران داره با ۲۰۰ تومن کپی میشه و بفروش میرسه چی؟ یعنی کسی هست که بخواد بابت مثلا نرم افزار VB.NET 2005 بیشتر از ۱۰ هزار تومن خرج کنه؟ اگه روزی برسه که ما مجبور بشیم این قانون رو رعایت کنیم…. خیلی اتفاق ها خواهد افتاد!

  صادق جم: به نظر من ضرر و زیانی که امروز ما به دلیل نپرداختن هزینه نرم افزارها داریم می پردازیم، خیلی بیشتره. شما فکر نمیکنی که اگه با رعایت حقوق سازندگان نرم افزارها، پاشون در ایران باز بشه، ایران از نظر صنعت نرم افزاری و کلاً از نظر علم کامپیوتر خیلی پیشرفت کنه؟ در نظر بگیر مایکروسافت یک دفتر منطقه ای در ایران بزنه! من که نمیتونم رویای سودهایی که از این بابت، نه تنها به صنعت کامپیوتر بلکه به تمام زمینه ها میرسه رو تصور کنم!!
  از سوی دیگه، مگه در علوم دیگه دارن این هزینه ها رو نمی پردازن؟ مگه پزشکها، مهندسان عمران و… وسائل کارشون رو با هزینه های بالا خریداری نمی کنن؟! فکر نمیکنی به همین دلیله که ارزش اونها از مهندسان کامپیوتر در این مملکت بیشتر شده؟!
  من ترجیح میدم با اجرای قانون کپی رایت در ایران خیلی اتفاقها بیافته، بجای اینکه در دنیا به دید یک “دزد” بهم نگاه بشه. اینطوری خودم رو در برابر نسل دانشمندانی که از همیشه تا همیشه در ایران خاک بودند، هم مسئول میدونم.

 3. صادق جان من نظر شما رو قبول دارم ولی این رو هم در نظر بگیر وقتی قانونی بر روابط و ضوابط اجتماعی نظارت نداشته باشه خوب بطبع اگه قانون کپی رایت هم به طرز شدیدی اجرا بشه باز به مشکل های عدیده ی دیگری بر میخوریم بعنوان مثل دیگه برای تعمیر کردن یه قطعه کوچک و پیش پا افتاده کامپیوتری باید خدا تومن پرداخت کنیم یا برای نصب یه نرم افزار باید هزاران تومن پرداخت کرد .. این قانون کپی رایت درسته وقتی که هرکسی سرجای خودش باشه نه اینکه بقال سی دی بفروشه یا بزاز ویندوز نصب کنه و یا برای سرهم کردن چند قطعه ی کامپیوتری چینی که در حد درجه سه استاندارد جهانی ست هزاران تومن پرداخت کرد
  زمانی قانون کپی رایت صحیح واقع میشه که درآمد ها به حدی باشه که برای تعمیرات جزیی کامپیوتر شخصی مجبور به پرداخت نصف حقوق ماهیانه ات نباشی …
  در این مورد خیلی حرف دارم

  صادق جم: اصلاً منکر گفته های شما نیستم. اما اگر روزی چنین شود، شما در قبال پولی که می پردازید، دیگر دلهره ندارید. میدانید که خدمات و سرویسهای درست و حسابی از سوی افراد خبره و کاربلد دریافت میکنید.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.