اخراجی ها

Ekhrajiha.jpgامروز بمناسبت تولد همسر عزیزم تصمیم گرفتیم بریم سینما و فیلم «اخراجی ها» رو ببینیم.

مسعود ده نمکی برای من تداعی کننده گروه فشار هست. با همین پیش زمینه هم به دیدن فیلمش رفتم. همون فیلمی که در جشنواره فیلم امسال برنده جایزه منتخب تماشاگران شد. و آقای ده نمکی در هنگام دریافت جایزه با لحن تندی به داوران توپیده بود.

در «اخراجی ها» همه آدمهای جنگ لیست شده اند. اونهایی که دو رو بودند، اونهایی که آب زیر کاه بودند، اونهایی که خالص و فهمیده بودند و بالاخره اونهایی که اراذل و اوباش به شمار می رفتند. و داستان حول همین اراذل و اوباشی می چرخد که وقتی در فضای معنوی ـ احساسی جبهه قرار می گیرند از همه «ای وَل تر» می شوند!

فیلم طنز خوبیه، بازی خوبی هم داره ولی داستانش کلیشه ای می نمود و اگه تیکه هایی رو که شخصیتها به هم می پرونند ازش بگیریم، تیکه بزرگش میشه هون فیلمهای همیشگی دفاع مقدس!

حالا که مسعود ده نمکی لاتهای چاله میدون رو قهرمانان فیلمش کرده، این شک در من تقویت شده که خودش جز همین لاتها بوده که بعد از جنگ دوباره به لات بازی هاش برگشته و شده سردسته گروه لاتهای رزمنده با نام «فشار»! البته الله اَعلَم…

به هر حال «اخراجی ها» حداقل به یکبار دیدن می ارزه، اگه شما هم حس سینما رفتن پیدا کردید، من از بین بقیه، این فیلم رو پیشنهاد میکنم.

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۲ دیدگاه برای “اخراجی ها”

  1. آقای ده نمکی وقتی میخواست شروع کنه به فیلم سازی اصلا فکر نمیکرد و انتظار نداشت از فیلمش به خنده و شوخی یاد کنند.
    اون توی ذهنش یک فیلمی که حرفهای جدی برای گفتن داره را تجسم میکرد بعد که دید همه دارن به فیلمش میخندن و هیچکسی از کارخانه انسان سازی و قدرت تغییر دادن و جفنگیات دیگه آن محیط حرفی نمیزنه و فقط تمسخر کردنهای ریش و پشم و … هست که ورد زبان همه شده اولش ناراحت شد ولی بعد مزه پول زیر زبونش مزه کرد و خودشم بی خیال اصول اعتقادیش شد و تا جائی پیش رفت که شماره دو آن را هم ساخت.
    این نشون میده که بی خیالی مردم از فرهنگ جنگ و جبهه انقدر قویه که آقای ده نمکی را هم به دنبال خودش میکشونه و البته ایشان بابت این تغییر ۱۸۰ درجه در اعتقادات و تمسخر آنچه که تاکنون سنگش را به سینه میزد دستمزد هنگفتی دریافت نمود.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.