دانشجو

«دانشجو» برای من کلمه مقدسی است. با شنیدن این کلمه به یاد پرشورترین و در عین حال پرشعورترین نسل جامعه می افتم. نسلی که پلی است بین دیروز و امروز. هم تجارب دیروز رو به یدک میکشه و هم با شرایط امروز آشناست. اما متاسفانه این ویژگی مختص همه اقشاری که به این نام خونده میشن، نیست.

در دانشگاهها اگر بگردید در می یابید که اکثر دانشجویان امروز به روزمرگی زندگی می گذرونند و زیاد یا شاید اصلاً به جامعه ای که در اون زندگی می کنن توجهی ندارند. نظر خیلی از اونها درباره اتفاقات استراتژیکی که در کشور می افته مثل نظر مردم عادی هست. و تنها برتری شون شاید این باشه که احیاناً اگر وقت کنند صدای برخی از دوستان فعالشون رو در دانشگاه بشنوند و بدون داشتن هیچگونه تحلیلی به گونه ای دیگر رای دهند.

این گروه، البته جزو اون دسته ای نیستند که باعث میشن تا «دانشجو» برای من کلمه مقدسی قلمداد بشه. دانشجوئی که در ۱۶ آذر پاسداشت میشه باید افکاری متناسب با این روز داشته باشند. حتماً می دونید که در این روز احمد قندچی، آذر شریعت رضوی و مصطفی بزرگ نیا در اعتراض به سفر نیکسون به ایران شهید شدند. و حالا انتخاب چنین روزی بنام دانشجو باید همواره گوشزدکننده این مهم باشه که «دانشجو» در کنار جستن دانش، نباید جامعه اش رو از یاد ببره و باید مهمترین ناقد حکومتها و دولتهای جامعه اش باشه تا اونها نتونن کوچکترین سهل انگاری در اونچه که باید و نباید انجام بدن.

و چه زیبا گفت دکتر شریعتی که: «… آنها را در پیش پای نیکسون قربانی کردند! این «سه یار دبستانی» هنوز مدرسه را ترک نگفته اند، این سه تن ماندند تا هر که را می آید بیاموزند، هر که را می رود سفارش کنند. آنها هرگز نمی روند، همیشه خواهند ماند، آنها شهیدند. این «سه قطره خون» بر چهره دانشگاه ما همچنان تازه و گرم است…»

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۳ دیدگاه برای “دانشجو”

  1. اینکه دانشجو چه موجودیه بماند. مهم اینه که دانشجویی کو که بخاطر اهدافش جونش رو بده. زندگی بنده به هیچ نمی ارزه اما قدرتش رو هم ندارم برم روی بلندی دستم رو مشت کنم و فریاد بزنم "برای آزادی" و فریاد بزنم "شما کثافتها این کشور رو به گند کشیدید بس کنید دیگه مردم می خوان زندگی کنن، آزاد باشن" صادق جان با خودمون که رودربایستی نداریم نسقی گرفتند که هیچ کس جرات نفس کشیدن نداره چه برسه نتق. کار بجایی رسیده که حقمون رو باید چکه چکه ازشون با منت بگیریم. در هر حال روز دانشجو بر همه دانشجوها خجسته.

  2. سلام بانظراتت موافقم متاسفانه نخبخگان جامعه ما چه علمی دانشجویان) وچه ورزشی( قهرمانان) فقط به فکر خود وشرایط خودشون هستند وبه جامعه توجهی نمی کنند که مردم چه انتظاری ازشون دارن راستی درمورد وردپرس یک سوال داشتم من این برنامه رونصب کردم اما وقتی فایل های پوشه وردپرس رو به داخل پابلیک اچ تی ام ال آوردم همه چیز درست بود فقط وقتی پوشه ورد پرس رو پاک کردم همه چیز به هم ریخت چون می خواستم آدرس وبلاگم رو درست کنم امیدوارم متوجه منظورم شده باشید و کمکم کنید.

    صادق جم: اگر انتقال فایلهای پوشه وردپرس به public_html رو درست انجام داده باشی و هیچ فایلی رو جا نذاشته باشی، با حذف پوشه خالی وردپرس نباید مشکلی پیش بیاد. شاید بهتر باشه دوباره با دقت بیشتری این کارو انجام بدی!

  3. سلام دوست کمن. ممنون از اینکه سری بهم زدی . اگه یه سری به آرشیوم بزنی اطلاعات خوبی درباره تمرین و تغذیه پیدا میکنی . چون تک تک توضیح دادم . البته نحوه صحیح انجام حرکت رو باید حضوری یاد بگیری که اونم در خدمتم . ========== دانشجو . من خودم دانشجو بودم … ولی خب بعضی ها فقط اسم جستجوگر دانش روشونه . شهر منو که همین دانشجوها رسمن به …کشیدن سبز باشی . یا علی

    صادق جم: ممنون ورزشکار خوب! اما به نظر من یکی از عوامل پیشرفت لاهیجان دانشجوهاش هستن! هرچند که تقریباً همه شون خنثی هستن یا میشن!!

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.