بلاگر! تولدت مبارک

۲۳ آگوست ۱۹۹۹، لابراتوار Pyra برای نخستین بار Blogger را معرفی نمود. از آن روز تاکنون Blogger تغییرات زیادی کرده و به یکی از قدرتمندترین سرویس‌دهنده‌های وبلاگ دنیا بدل شده است. حالا هم که Google رسماً آنرا خریداری نمود و در حال بهبود دادن امکاناتش هست، به نظر می‌رسد که بایستی آینده روشن‌تری را برایش در نظر داشت.
در هفتیمن سال تاسیس این سرویس‌دهنده، Google در نسخه Beta شروع به ادغام کردن اکانت خود با حسابهای این سرویس‌دهنده کرده است. البته هنوز امکان سوئیچ کردن از اکانت بلاگر به اکانت گوگل برای همه وجود ندارد، و تنها کسانی می‌توانند این کار را انجام دهند که در داشبور وبلاگشان این امکان تعبیه شده باشد. اما گوگل وعده داده است که بزودی همه بلاگرها این امکان را خواهند داشت.
نسخه بتای Blogger دارای امکانات خارق‌العاده‌ای بخصوص در زمینه طراحی Template‌می‌باشد. امکانات جدید این قسمت چیزی شبیه به Widget در قالبهای جدید WordPress می‌باشد و به کاربر اجازه می‌دهد که بدون داشتن هیچگونه اطلاعاتی در مورد کدهای قالب، به حذف و اضافه نمودن بخشهای متنوع قالب بپردازد.
اما اگر لوگوی تولدت بلاگر ـ که سگی است که کلاه تولد به سر دارد ـ برایتان جالب است، بهتر است بدانید که این بخاطر هفتمین تولد است! گردانندگان Blogger معتقدند که “۱ سال انسانی = ۷ سال سگی”!!

حلقه وبلاگی گیلانیان

خیلی از ما وبلاگهای زیادی رو می‌شناسیم و به اونها سر می‌زنیم. ممکنه هر روز به وبلاگهای جدید زیادی سر بزنیم و از خوندنش پست‌هاشون لذت ببریم. ولی در بین همه احساساتی که از این کار بهمون دست میده، وقتی می‌بینیم که نویسنده وبلاگی از هم ولایتی‌های خودمونه، دوچندان لذت می‌بریم و به خودمون می‌بالیم. یه جورایی حرفاشون رو راحت‌تر درک می‌کنیم و باهاشون بیشتر احساس راحتی‌ می‌کنیم.
توی بعضی وبلاگها، می‌بینیم که یه لینکدونی از وبلاگهای هم ولایتی نویسنده وجود داره. تو وبلاگهای جنوبی این بیشتر دیده میشه. اهوازی‌ها رو بیشتر دیدم که از این کارا می‌کنن، یزدی‌ها هم همین‌طور. اینجور لینکدونی‌ها به آدم یه جور اعتماد به نفس میدن… نمی‌دونم!… یه جور احساس خوب!…
ولی گیلانی‌ها؟!… تا حالا چنین حلقه‌های وبلاگی‌ای بین گیلانی‌ها ندیدم. یه تشکّل نصف و نیمه دو سه سال قبل با اهداف خاصی در حال شکل‌گیری بود، ولی متاسفانه مثل خیلی از حرکتهای دیگه نیمه کاره رها شد…
حالا «گیلانیان» ظهور کرده. تازه و نو. آروم و شکننده! هدفش جمع کردن وبلاگ‌نویسان گیلانیه. بدون توجه به هیچ چیز! فقط گیلانی بودنشون مهمه. هر گیلانی‌ای با هر عقیده و مسلک و منشی می‌تونه به این حلقه بپیونده، بدون اینکه هیچ هدف سیاسی خاصی پشتش باشه!
البته خط و مشی‌اش هنوز درست و حسابی شکل نگرفته. ولی به نظر من این زیاد مهم نیست. همین دور هم جمع شدن گیلانی‌ها خودش می‌تونه بزرگترین خط و مشی باشه.
من که از این شروع خیلی ذوق کردم! هر کاری هم از دستم بر بیاد انجام میدم تا «گیلانیان» رشد کنه و به راهش ادامه بده. امیدوارم بقه گیلانی‌ها هم همّت کنن و به دور از هرگونه باندبازی و کلاس گذاشتن و… به این حرکت کمک کنن تا به امید خدا شکل بگیره و کامل بشه.
من با همین یادداشت کارم رو در «گیلانیان» شروع کرده‌ام و تا اونجا که بتونم این راه رو ادامه خواهم داد، ولی بدون شک این حرکت به اراده و عمل جمعی نیاز داره…