جنگ بی‌فرجام

موضوع از آنجا شروع شده بود که پس از خروج نیروهای اسرائیلی از خاک لبنان در سال ۲۰۰۰ میلادی، اسرائیل و حزب‌الله به واسطه آلمان جهت تبادل اسرا و کشته‌شدگان با هم به مذاکره پرداختند.
لیست اسرا بین طرفین رد و بدل گردید، و قرار شد هر دو طرف اسیران را طبق لیست به آلمان تحویل دهند. حزب‌الله تمام اسیران اسرائیلی را تحویل داد، اما اسرائیل خیانت کرد و سه تن از اسرا را تحویل نداد.
در همان زمان دبیرکل حزب‌الله قول داده بود که این خیانت اسرائیل را پاسخ خواهد گفت و با به اسارت گرفتن سربازان اسرائیلی، مابقی اسرا را هم پس خواهد گرفت.
و بالاخره امسال این امر صورت گرفت و دو سرباز اسرائیلی به اسارت نیروهای حزب‌الله درآمدند. وزیر امورخارجه اسرائیل از این فرصت بدست آمده بهره جست و آنرا موقعیتی برای نابودی کامل حزب‌الله خواند. اما از سوی دیگر سیّدحسن نصرالله آنرا پاسخی به خیانت قبلی اسرائیل نامید و گفت که خواهان جنگ نیست ولی اگر اسرائیل خواهان آن باشد، تا هر کجا که بخواهد می‌تواند پیش رود و آمادگی نیروهای مقاومت را اعلام داشت.
جنگ سر گرفت. اسرائیل از زمین و هوا و دریا به لبنان یورش برد. و مثل همیشه بیشتر از نظامیان به قتل‌عام غیرنظامیان روی آورد، و زیرساختهای لبنان را نابود کرد. با این هدف که حزب‌الله را برای همیشه نابود سازد.
اما حزب‌الله خارج از تصوّر ظاهر شد و به تمام حملات اسرائیل، پاسخ گفت و جلوی پیشروی آنها را گرفت. حزب‌الله تا آنجا پیش رفت که وزیر امور خارجه اسرائیل معترف شد که از طریق نظامی نمی‌توان حزب‌الله را خلع سلاح نمود. و با آنکه در ابتدا به هیچ وجه حاضر به پذیرفتن صلح نبود، با تصویب قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت، پس از یکماه جنگ بی‌فرجام، آنرا پذیرفت و تن به صلح داد.
حزب‌الله برای برگرداندن سه اسیر، هزاران تن از مردم لبنان را قربانی نمود، و اسرائیل در جنگی که برای نابودی حزب‌الله آغاز نموده بود، حتی نتوانست دو اسیر خود را پس بگیرد!
این بود همه جنگ بی‌فرجامی که سی‌وسه روز مردم بی‌گناه در آتشش سوختند!

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

یک دیدگاه برای “جنگ بی‌فرجام”

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.