نسخه‌های ویندوز ویستا

حتماً مطلع هستید که مایکروسافت نسخه بتای ویندوز جدید خود موسوم به Windows Vista را به بازار ارائه نموده است و قرار است که در اواخر سال میلادی جاری نسخه اصلی آنرا در عرضه نماید. اخیراً اعلام شده که این ویندوز در شش نسخه مختلف به بازار خواهد آمد. در این پست می‌خواهم نگاهی گذرا به این شش نسخه داشته باشم.

Windows Vista Enterprise که برای اَبَر کمپانی‌هایی که مشتری مایکروسافت هستند طراحی شده است. این نسخه دارای نرم افزارهای امنیتی بسیار قوی مانند رمز کننده بیتهای هارد دیسک (BitLocker)، نرم افزار Virtual PC و همچنین یک زیرساخت Unix برای به اجرا در آوردن نرم افزارهای تحت Unix می‌باشد.

Windows Vista Business که قابلیت‌هایی همچون قابلیت‌های نسخه حرفه‌ای (Professional) Windows XP دارد. که Backupگیری، شبکه و سیاست‌‌گذاری‌های گروهی را پشتیبانی می‌کند. این نسخه دارای رابط Microsoft Aero User، یک موتور جستجوی قوی‌تر و نرم‌افزارهای مورد نیاز شرکتهای کوچکتر مثل فاکس و اسکنر می‌باشد.

Windows Vista Home Premium که برای کاربران خانگی تهیه شده است. و قابلیت‌هایی برای نشان دادن تصاویر بر روی صفحات بزرگ تلویزیون، پخش موزیک استریو، کپی کردن DVD، و ویرایش کردن تصاویر ویدئویی دارد. این نسخه همچنین توانایی رد و بدل کردن فایل بین دو PC را داراست.

Windows Vista Ultimate حاصل تلفیق نسخه‌های Business و Home Premium ویندوز ویستاست. و برای کاربرانی طراحی شده است که پروژه‌هایشان را از خانه انجام می‌دهند.

Windows Vista Home Basic که تنها قابلیتهای ارسال و دریافت E-mail و وب‌گردی، و اجرای فایلهای تصویری و صوتی نسخه Home Premium را داراست.

Windows Vista Starter که برای کشورهایی همچون برزیل، اندونزی، هند، مکزیک و تایلند طراحی شده است و فقط روی سیستمهای ۳۲ بیتی قابل اجرا می‌باشد.

منبع: InformationWeek

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!