هدیه ای برای هزاره پنجاه و دو

از کودکی همیشه دوست داشتم که مثل فیلمها و کارتونها روی تکه کاغذی، حال و روزم را بنویسم و در قعر زمین پنهان کنم تا نسلهای بعد بشر، روزی آنرا بیابند و از دنیای امروز بیشتر بدانند. امّا همیشه این واقعیت که این نوع کارها مربوط به صدها سال پیش است و امروزه باوجود این همه تکنولوژی دیگر بشر به زیرخاکیها برای یافتن گذشته خود نیاز ندارد، مرا از این کار باز میداشت.
ولی گویا آقای ژان مارک فیلیپ، راهی برای ارتباط برقرار کردن با آیندگان و گذاشتن ردپایی از خود در آینده را یافته است. وی پروژه ای با نام KEO را طراحی نموده است و قصد دارد نوشته ها و درد و دلهای انسان امروز را در قعر فضا محفوظ دارد تا اینگونه امروز را به پنجاه هزار سال دیگر متصل کند. آقای فیلیپ، طراح و مدیر پروژه فضایی KEO ـ که بعنوان پروژه قرن ۲۱ نیز برگزیده شده است ـ این پروژه را اینگونه معرفی میکند: «KEO یک عکسبرداری از مردم قرن بیست و یکم و نوع زندگی آنان است و هر یک از افرادی که در کره زمین زندگی میکنند، میتوانند بخشی از این تصویر باشند. پیکسلهای این تصویر را انسانها تشکیل میدهند.»
در این پروژه هر کدام از انسانهای کره زمین میتوانند حداکثر در چهار صفحه (۶۰۰۰ کاراکتر)، هر چه میخواهد دل تنگشان را، به زبان مادری یا هر زبانی که دوست دارند، بنویسند و برای KEO بفرستند، تا در DVDهای خاصّی ثبت گردند، و همراه با ماهواره KEO به فضا پرتاب شود. این ماهواره طوری برنامه ریزی خواهد شد که پس از پنجاه هزار سال گردش به دور زمین، بار دیگر به زمین بازگردد و امانت مردم قرن ۲۱ را به نوادگانشان تحویل دهد.
اما علاوه بر این، یکی دیگر از اهداف این پروژه این است که مردم قرن ۲۱ را نیز از حال و روز هم باخبرتر سازد. به همین منظور، پس از فرستاده شدن ماهواره به فضا، تمامی پیامها، بدون سانسور و بصورت ناشناس در وب سایت این پروژه قرار خواهد گرفت.
گرچه در سایت KEO، تاریخ پرواز ماهواره توسط موشک آریان، آستانه سال ۲۰۰۶ اعلام شده است، ولی آقای فیلیپ عنوان می دارد: «می خواهیم این تاریخ را هر چه بیشتر به عقب بیاندازیم تا پیامهای بیشتری دریافت کنیم.» وی پیش بینی کرد که ماهواره در فاصله زمانی سالهای ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰ به فضا پرتاب شود.
شاید جالب باشد، بدانید که خاستگاه نام KEO از کجاست. تعدادی از زبان شناسان، صد زبان رایج را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده اند که سه صدای O، E، K در این زبانها قابل بیان است. از اینرو ترکیب این سه حرف، نام این پروژه جهانی شد.
تا آنجا که من متوجه شده ام، دو راه برای ارسال پیامها وجود دارد. یکی مراجعه به سایت http://www.keo.org/ و استفاده از این فرم می باشد.
و دیگری ارسال نوشته ها به نشانی
Programme KEO
BP100
75262 Paris Cedex 06 – France
می باشد. البته راه سومی هم وجود دارد، و آن هم ارسال نوشته ها به سفارت فرانسه در هر کشور میباشد. ولی بایستی توجه داشت که در صورت ارسال نوشته ها بصورت پستی، بایستی مشخصات کامل نویسنده، از جمله جنسیت، تاریخ تولد، زبان مادری، کشور و… ذکر شود.
برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به وب سایت پروژه مراجعه نمائید. توضیحات پروژه به اکثر زبانها و از جمله زبان فارسی موجود می باشد، همچنین در صورتی که مترجم خوبی هم هستید، میتوانید به برگزارکنندگان در ترجمه سایر اطلاعات به زبان فارسی هم کمک کنید.

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۲ دیدگاه برای “هدیه ای برای هزاره پنجاه و دو”

 1. سلام صادق جان. بله کار قشنگی است. من هم ارسال کردم چیزکی را. البته چند ماه پیش حدودااسفندماه بود که به همت امین که شورم را داشت متنی هم به گیلکی ارسال شد. البته الان امین ورگ را مینویسد. بهرحال کار خیلی مفیدی است که متاسفانه در ایران چندان منعکس نشد. ما هم نتیجه چندانی ندیدیم از استقبال مردم. موفق باشی. و رو به راه

 2. روز دوازدهم نوامبر، ژان مارک فیلیپ به ستارگانی پیوست که همیشه مشتاقشان بود.

  او بر اثر بیماری که مدتها با شهامت با آن جنگیده بود، دنیا را ترک کرد.

  او پروژه کئو را برای ما باقی گذاشت که ما هم طبق خواسته او، به یاد و خاطره او و به خاطر بشریت آن را به پایان خواهیم رساند.
  مراسم یادبود او در روز جمعه بیست و یکم نوامبر در ساعت ۱۰.۳۰ صبح در کلیسای نوتردام دشامبر
  واقع درشماره ۹۱ در بلوار مونت پارناس
  و سپس درساعت ۱۶.۳۰ در قبرستان پرلاشزبرگزار شد.

  از حضور و همراهی شما در این مراسم سپاسگذاریم.

  گروه کئو تصمیم دارد پروژه بنیان گذار خود را تکمیل نماید، کئوهمانند کلیسایی می باشد که بعد از درگذشت معمار خود به اتمام می رسد. کئو در جنبه جهانی و بشری هدف جمع آوری پیامهای ساکنین فعلی کره زمین را دارد، که بخش کوچکی از تاریخ بشریت در گذشته و آینده می باشد.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.