قورباغه را قورت بده (۱)

تعریف کتاب «قورباغه را قورت بده!» نوشته برایان تریسی را زیاد شنیده بودم. در روزنامه‌ها نیز از این کتاب زیاد خوانده بودم. اما اصلاً فکر نمی‌کردم که تا این اندازه در زندگیم تاثیرگذار باشد. هنوز یک هفته هم نیست که این کتاب را خوانده‌‌ام، اما انرژی فوق‌العاده‌ای برای غلبه بر تنبلی و انجام کارها در من پدید آمده است. به همین دلیل تصمیم گرفته‌ام تا نکات مهم این کتاب را خلاصه کنم و اینجا درجشان نمایم تا شما هم از آنها بهره‌مند شوید.
اما قبل از اینکه خلاصه این کتاب را بیاورم، یادم افتاد که یک کتاب تاثیرگذار و جالب دیگر هم از اسپنسر جانسون به نام «چه کسی پنیر مرا جابجا کرد؟» خوانده‌ام. به شما هم توصیه می‌کنم که این دو کتاب را حتماً حتماً بخوانید. هم حجمشان و هم قیمتشان خیلی پائین است و چیز زیادی از شما کم نخواهد شد!

در باب تحت کنترل درآوردن کارها
شما فقط به یک طریق میتوانید وقت و زندگی خود را تحت کنترل درآورید و آن هم تغییر دادن روش فکر کردن، کار کردن و نحوه روبرو شدن با سیل بی پایان کارهایی است که هر روز بر سرتان میریزد. میزان تحت کنترل درآوردن کارها و فعالیتهایتان بستگی دارد به اینکه تا چه حد بتوانید انجام بعضی از کارها را متوقف کنید و به جای آن وقت بیشتری را صرف فعالیتهای کمتری کنید که واقعاً میتوانند در زندگی شما تحول ایجاد کنند.

درباب آموختن به دیگران
گالیله میگوید: شما نمی توانید به یک نفر چیزی را که خودش از قبل نمیداند یاد بدهید. فقط می توانید او را از آنچه که می داند باخبر و آگاه کنید.

درباب استفاده از تجارب دیگران
شما می توانید زندگی خود را تغییر دهید و می توانید تقریباً به هر هدفی که برای خودتان تعیین می کنید، برسید، به شرط آنکه ببینید کسانی که در آن زمینه موفق هستند چه می کنند و سپس خودتان همان کارها را انجام بدهید تا نهایتاً به همان نتایجی که آنها به دست آورده اند، برسید.

در باب تمرکز روی مهمترین کار
کلید دستیابی به موفقیت بزرگ، پیروزی، احترام، مقام و خوشبختی در زندگی این است که بتوانی ذهنت را تمام و کمال روی مهمترین کار یا هدفی که داری متمرکز کنی، آنرا درست انجام دهی و تا آن را به اتمام نرسانده ای دست از کار نکشی.

در باب توانایی در تشخیص مهمترین کار
در این زمانه، که کارها بسیار و وقت کم است،توانایی شما در تعیین مهمترین کارهایی که باید شروع کرده و سریعاً به اتمام برسانید به احتمال زیاد بیش از هر توانایی یا مهارت دیگری در موفقیت شما نقش خواهد داشت.

در باب اولویت بندی کارها
یک انسان معمولی اگر بتواند این عادت را در خود ایجاد کند که کارهای خود را به طور واضح اولویت بندی کند و کارها مهم را سریعاً انجام دهد می تواند از یک نابغه که زیاد حرف می زند و نقشه های عالی می کشد اما کمتر کاری را به انجام می رساند، پیشی بگیرد.

در باب به انجام رسانیدن سخت ترین کار
از قدیم گفته اند اگر اولین کاری که باید هر روز صبح انجام دهی این باشد که قورباغه زنده ای را قورت بدهی، در بقیه روز خیالت راحت خواهد بود که سخت ترین و بدترین اتفاقی را که ممکن است در تمام روز برایت پیش بیاید، پشت سر گذاشته ای.

در باب به انجام رسانیدن مهمترین کار
قدیمی ها همچنین گفته اند: اگر قرار است دو تا قورباغه را بخوری اول آن یکی را که زشت تر است بخور!

در باب وقت تلف نکردن در انجام کارها
همچنین قدما گفته اند: اگر باید قورباغه زنده ای را بخوری، هیچ فایده ای ندارد که مدت زیادی بنشینی و به آن نگاه کنی!

در باب ایجاد تمرکز روی مهمترین کارها
برای ایجاد عادت توجه و تمرکز بر روی مهمترین کارها به سه ویژگی اساسی نیاز دارید که هر سه را میتوان یاد گرفت. این سه ویژگی، تصمیم گیری، انضباط و اراده هستند.

در باب تجسم کردن آینده
تصویر ذهنی که از خودتان دارید تاثیر شگرفی بر رفتار شما دارد. خود را به صورت فردی که می خواهید در آینده باشید مجسّم کنید. تصویر شما از خودتان یا به عبارت دیگر اینکه خود را از درون چگونه می بینید تا حد زیادی نحوه عملکرد شما را در جهان بیرون تعیین می کند.
جیم کَتکارت که یک سخنران حرفه ای است، می گوید: شما تبدیل به همانی می شوید که تجسم می کنید.

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۳ دیدگاه برای “قورباغه را قورت بده (۱)”

  1. سلام صادق جان – کتاب پنیر را دیده بودم ولی قورباقه را نه!

    خیلی جالب بود این‌ها که نوشتی. برم ببینم از کجا می‌شه سفارش اینترنتی داد.

    مرسی

  2. ولی من از این کتابهای قورباغه .پنیر و خکایت و دولت خاطرهای بدی دارم

    تو کوئست این کتابها را بهم دادند تا بخونم همان کوئستی که ۱۵۰۰۰۰۰۰ ملیون تاوان اونرا دادم

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.