گزارش سخنرانی دکتر علی اکبر ولایتی در مسجد جامع شهرستان آستانه اشرفیه

در هر دوره انتخابات ریاست جمهوری، معمولاً نامزدهایی که برای تبلیغات به استان گیلان سفر میکنند، در روز اول سفر خود پس از یکی از نمازهای یومیّه، و اکثراً پس از نماز مغرب و عشاء، در مسجد جامع شهرستان آستانه اشرفیه، برنامه سخنرانی خواهند داشت. این شهرستان که یکی از ۵ شهر مذهبی ایران بحساب می آید، و مدفن دکتر محمد معین نیز می باشد، بیشتر از آن جهت مورد توجه قرار می گیرد که امام جمعه شهرستان، آیت الله امینیان، در کل استان نفوذ خاصی دارد و در اکثر انتخاباتهای مجلس خبرگان رهبری، رای اول استان گیلان را به خود اختصاص می دهد.
دکتر علی اکبر ولایتی، نخستین نامزد انتخاباتی است که به گفته پیش سخنران، با فرا رسیدن ماه ربیع الاول که رهبر آنرا برای شروع تبلیغات ریاست جمهوری مناسب دانستند، به خطه سرسبز گیلان سفر کردند. هنگام نماز مغرب و عشاء حدود نیمی از مسجد با نمازگزاران همیشگی پر شده بود، اما پس از نماز و آغاز سخنرانی ولایتی، تقریباً تمام فضای مسجد جامع پر شده بود، که اکثر آنان از نیروهای سپاهی بودند.
به گفته خود او سخنرانی وی به دو قسمت تقسیم شد، بخش اول آن به پیامبر اکرم (ص) و دین مبین اسلام پرداخته شد و در بخش دوم درباره ایران سخن راند. آنچه در زیر می خوانید، برداشتی کلّی از سخنان وی می باشد:
«خداوند متعال پیامبری را فرستاد تا مردمی را که تا آنروز در جهل کامل بسر می بردند را به راه راست دعوت کند. رسالت حضرت محمد(ص) ۲۳ سال طول کشید و به فرموده خودشان هیچ پیامبری به اندازه ایشان از دست پیروانش رنج و مشقت نکشید. و از آنروز تا کنون دین مبین اسلام همچنان پا برجاست و به زندگی خویش ادامه می دهد.
خانم آلبرایت، در زمان دوره اول ریاست جمهوری جورج بوش گفت: در بین ادیان موجود در دنیا، دین اسلام بیشترین رشد را داراست.»
دکتر ولایتی در بخش دوم سخنانش به انقلاب ایران و سپس مسئله انتخابات پرداخت:
«یکی از عوامل احیای این دین در دنیای معاصر انقلاب اسلامی ایران می باشد. در حالی که دشمنان اسلام با تمام نیرو طی ۵۰-۶۰ سال گذشته سعی در تضعیف این دین داشتند، انقلاب اسلامی ایران توانست رشته آنها را پنبه کند و حتی دستاوردهای این انقلاب مرزهای داخلی را پیمود و روز سایر جنبشهای اسلامی مانند جنبش مردم فلسطین و لبنان نیز تاثیر گذاشت.
مقام معظم رهبری امسال را سال همبستگی ملی و مشارکت عمومی نامیدند.
چرا همبستگی ملی؟ این امر در واکنش به حرکتی است که از داخل و خارج برای تضعیف انقلاب اسلامی شروع شده است.
چرا مشارکت عمومی؟ مقام معظم رهبری این موضوع را جهت انتخاباتی که پیش رو داریم، طرح نموده اند. مردم به هر کس که می خواهند، می توانند رای دهند، مهم این است که همه پای صندوقهای رای حاضر شوند تا مشت محکمی بر دهان دشمنان باشند و بفهمند که انقلاب ایران همچنان پابرجاست و هنوز هم مردم با انقلاب هستند.
براساس آمار بین ۴۰ تا ۴۵ میلیون نفر در انتخابات آتی می توانند شرکت کنند، حتی اگر حدود دو سوم، یعنی حدود ۳۰ میلیون نفر از این افراد هم در انتخابات شرکت کنند، رقم بزرگی است و هر دشمنی را سر جایش می نشاند.
این وظیفه شرعی و عرفی همگان است. برای رفع مشکلاتی که در کشور داریم، مثل مشکل بیکاری، مشکل اقتصادی و… باید در انتخابات شرکت کنیم.
طی دیدارهایی که امروز با مسئولین استان گیلان داشتم، با گوشه هایی از مشکلات این استان آشنا شدم. به نظر من بسیاری از این مشکلات قابل حل هستند. برای مثال یکی از مشکلات، مشکل چای می باشد. این مشکل با همان سیاستی که دولت برای گندم در نظر گرفته بود و به نتیجه هم رسید قابل حل است.
در شهر شما هم بادامی وجود دارد که براحتی می توان آنرا به خارج از کشور صادر نمود اما تاکنون مسئولین این امر را مورد توجه قرار ندادند.
به نظر من استان گیلان از فقدان صنایع مادر رنج می برد. در حالی که مردم این منطقه با انقلاب بوده اند و حق بزرگی بر گردن انقلاب دارند و بایستی مشکلات آنها حل شود. وظیفه هر دولتی است که مشکلات استان گیلان، استان اتحاد و فرهنگ را حل کند.»
این تقریباً همه موضوعاتی بود که دکتر ولایتی مطرح نمودند. حتماً شما هم با من موافقید که وی بیش از اینها سواد دارد و می توانست مطالب بیشتری را مطرح کند و موضوعات جدی تری را مورد بحث قرار دهد. اما انگار او تنها برای گرم کردن فضا آمده بود و به نظر می رسد که در کابینه آینده مقام وزارت امور خارجه از هم اکنون به او قول داده شده است، شاید حتی اگر معین رئیس دولت شود.

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

یک دیدگاه برای “گزارش سخنرانی دکتر علی اکبر ولایتی در مسجد جامع شهرستان آستانه اشرفیه”

 1. اینگونه ایرادات از سوی شخص فرهیخته ای چون شما بعید بود از شما یعید است که چنین تفسیری از وقایع تاسف انگیز وبسیار هزینه ساز برای نظامی که انقلاب خود را مدیون خون شهدا ورشدتهای جوانان غیوروشجاع ایران است جای بسی سؤال دارد ایا واقعیت انگونه است که شما وهم فکرانتان ویا دستگیر شدگان پس از ژ تلخ وپاک نشدنی از صفحه تاریخ پر اشوب ایران است پس این ملت چه کاره اند ایا این ملت لال شده اند که از خود انان که به پای صندوقهارفتند ورای خود را انداخته اند نمی پرسید ایا سؤال کردن از انان در این دنیای ارتباطات کار سخت ودشواری است قطادرک حقیقت در این دنیای اطلاعات کار دشواری نیست کمی صداقت انصاف شجاعت،داشتن چشم بصیرت وخدا ترس بودن میخواهد
  اینکه فقط حق وخدا را درنظر بگیریم وانچه حق است بدون در نظر گرفتن مسائل شخصی،گروهی ویا حزبی ترس از خدا وروز قیامت که دیگر راه بازگشتی نیست وحقیقت بر ملا میشود ودیگر زبان قادر به گفتن دروغ نیست
  مرا بگوکه با چه کسی در مورد خدا وعدل وروز قیامت میگویم در حالی که خود از بنده وامثال بنده بهتر خوانده وشنیده است ونوشته. او که خود دکتر است درهمه این زمینه ها ولازم به گفتن نیست
  نکند اقای دکتر پس از این همه سال مطالعه ،تحقیق وپژوهش دریافتند همه اینها کشک بوده و پی به صحت نظریه کمونیستها برده اید در این صورت مارانیز مطلع کرده تا از گمراهی وجعل در بیاییم وصراط جنابعلی هدایت شویم.
  اقای دکتر به خدای یکتا تقلب شده اقای دکتربخدای دانا رای ملت را نادیده گرفتن دروغ هر چه بزرگتر پذیرفتنش مشکلتر
  اقای دکتر بخدای جبار که این کودتای از پیش برنامه ریزی شده بود علیه رای وخواسته ملت واغاز یک دیکتاتوری به تمام معنا
  سانسور،خفقان وسرکوب،برخوردهای فاشیستی وغیر قابل قبول در جوامع دمکراسی،نبود ازادی عقیده ومذهب،دروغ وریاکاری،چپاول اموال بیت المال،سرکوب شدید مخالفین وزندانی کردن وگرفتن اعترافات اجباری زیر شدیدترین شکنجه ها ،محدود کردن رسانه ها،نسبت دادان افراد به وابسته بودن به خارج همانگونه که در زمان حکومت کمونیستی استالین نیز مشاهده میشد ایا این نشانه های حکومت دیکتاتوری نیست اسم اینگونه رفتارها را چه میگذارید.
  ایا اقایانی چون مرجع تقلید ایتالله منتظری،صانعی،گلپایگانی،شبیری زنجانی وبسیاری دیگر از علما وفضلا ومراجع تقلید وهمچنین افراد با نفوذی ونقش افرینی که در کنار امام خمینی چه قبل وبهد از انقلاب حضور داشتندحال امروز به فکر کودتای به اصطلاح رنگین وبراندازی این انقلاب افتدند وانها را بهعنوان سر کرده اشوبگران یاد میشود اقایانی چون هاشمی رفسنجانی،موسوی،کروبی،خاتمی که شما بهتر از هرکسی از سوابقشان با خبرید ولازم به توضیح نیست یکباره به حاشیه رانده میشوند وبدترین تهمتها وافترا ها را به انها نسبت میدهید از جمله وابسته به بیگنگان نسبت میدهید چرا دشمنان این انقلاب وجمهوری اسلامی ناب محمدی روز به روزچه در داخل وخارج افزوده میشود دوستان شما وایدئولوژیهای شما کمتر وکمتر ودشمنانتان افزونتر؟ایا جای سؤال ندارد؟
  یک سؤال دیگر ایا حضور چین وروسیه در ایران به معنای حضور بیگانگان نیست نکنه اصلا انها بیگانه نیستند وهمچون برادر هوگو چاوزدوست وبرادرند اقای دکتر کدام را باورکنیم قسم حضرت عباستان را یا دم خروس خدا عاقبت ملت را ختم بخیر کند انشالله

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.