آموزش آنلاین را جدی بگیریم

یکی از بهترین تجربه‌های تحصیلیم شرکت در دوره‌های مجازی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه است. برخلاف آنچه که بسیاری از مردم، از این نوع دوره‌ها در ذهن دارند، به نظر من دوره‌های مجازی و آنلاین در بسیاری از شرایط می‌توانند بسی مفیدتر از دوره‌های حضوری باشند. برای مثال برای فردی مثل من که شرایط شغلی نسبتاً دشواری دارد و زمان فراغت از کارش کم و دغدغه‌های زندگیش بسیار است، فکر کردن به ادامه تحصیل و اختصاص زمان نسبتاً زیادی برای شرکت در دوره‌‌های آموزش عالی شاید دور از ذهن به نظر برسد. اما چه می‌شود اگر بتوانید خودتان زمان‌ شرکت در کلاس‌های‌تان را تنظیم کنید؟!

ممکن است کلاس‌های دوره‌های مجازی هم درست مثل دوره‌های حضوری سر ساعت بخصوصی بصورت زنده برگزار شوند، البته بدون حضور فیزیکی بلکه از طریق آن‌لاین شدن استاد و دانشجویان، اما پس از اتمام کلاس هم، فیلم کل کلاس برای دانشجویان قابل دسترس خواهد بود و دانشجو می‌توان بارها و بارها بصورت سمعی و بصری تجربه حضور در کلاس را مرور کند تا هر آنچه را که باید، در ذهن بسپارد. و اینجا دیگر خبر از حواس‌پرتی‌های معمول در کلاس فیزیکی نیست یا اگر هم هست با تکرار قابل جبران است.

از دیگر مزایای شرکت در دوره‌های مجازی، این است که می‌توان بجای شرکت کردن در دوره‌های دانشگاه‌های نامعتبر با اساتید کم تجربه و کم سواد، در دوره‌های دانشگاه‌های معتبر شرکت کرد که اساتید معتبرتری دارند و لذا کیفیت دوره‌های‌شان هم بهتر است. چرا که دیگر بعد مکان هم مثل بعد زمان، خنثی می‌شود و نگرانی‌های ناشی از مسافت جغرافیایی و اسکان و… بی‌معنا می‌شوند و با خیال آسوده می‌توانید در هرکجا که دوست دارید به تحصیل دانش بپردازید.

darsnamehاما جدای از تحصیلات آکادمیک، شاید خیلی از مباحث باشند که دوست داریم یاد بگیریم‌شان ولی با رشته تحصیلی‌مان همخوانی ندارند. جدای از آنکه می‌توان در این گونه موارد هم از دوره‌های آموزشی آزاد بهره برد، می‌توان آن‌ها را بصورت آن‌لاین هم فرا گرفت. البته گزینه‌های شما برای انتخاب آموزشگاه آزاد آن‌لاینی که دوره‌های فارسی‌زبان برگزار کند محدود است، اما فعلاً همین هم غنیمت است و دوره‌های زیادی هستند که می‌توانید از این طریق بیاموزید. یکی از معروفترین این آموزشکده‌ها درسنامه است. آموزش‌های درسنامه بصورت متنی و از طریق ایمیل ارائه می‌شوند و هنوز خیلی جای کار و پیشرفت دارد. اما این نوع آموزش هم بخصوص برای آن دسته از افرادی که بصورت روزانه ایمیل‌های‌شان را چک می‌کنند، می‌تواند جالب توجه باشد.

اتفاقاً در هفته جاری درسنامه به برگزاری جشنواره آن‌لاینی تحت عنوان جشنواره آموزش آن‌لاین پرداخته و شما می‌توانید اطلاعات بیشتری در زمینه آموزش‌های آن‌لاین، چرایی و چگونگی آن در وبلاگ درسنامه بدست آورید. به این امید که این گپ و گفت‌ها بابی شود برای توسعه آموزش آن‌لاین بعنوان یکی از بهترین روش‌های آموزشی در بین فارسی زبانان.

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

یک دیدگاه برای “آموزش آنلاین را جدی بگیریم”

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.