حصر حرم امام رضا ؟!

توفیق شد تا در روزهای گذشته سفری کوتاه به مشهد داشته باشیم و به زیارت حرم امام رضا (ع) مشرف بشیم.

حتماً در جریان هستید که بعد از حادثه‌ی بمب‌گذاری خرداد ۱۳۷۳، ورود به صحن حرم تحت تدابیر امنیتی صورت می‌گیره. در حال حاضر علاوه بر اون که شما امکان حمل وسایلی مثل ساک دستی، دوربین، لپ‌تاپ و… رو به صحن حرم ندارید، هنگام ورود باید بازرسی بدنی هم بشید. که در مورد بانوان این بازرسی به شرایط حجاب هم مربوط میشه.

نمی‌دونم که چقدر ایزوله کردن و کنترل ورود و خروج‌ها در امنیت حرم نقش داره، و یا اینکه اصلاً چقدر لازمه. اما شخصاً این نوع حضور در یک مکان مذهبی و فرهنگی رو نمی‌پسندم، خصوصاً اینکه بعضی از متولیان بازرسی بجای اینکه با روی خوش برخورد کنند و احیاناً امر به معروف نمایند، لحنی بد و گاهاً توهین آمیز دارند.

حتی عدم امکان حمل وسایلی مثل دوربین و لپ‌تاپ و تبلت هم برایم قابل درک نیست! در حالی که عکاسی و به اشتراک‌گذاری عکاس‌ها، می‌تونه یکی از راه‌های ترویج مذهب و رسم و رسوم‌ها باشه. من واقعاً هر چه فکر می‌کنم نمی‌تونم دلیل قانع کننده‌ای برای این سیاست‌ها پیدا کنم! حتی در زمان حیات امام هم فکر نکنم برای دیدارشون این همه سخت‌گیری می‌شد، که حالا برای زیارت آرامگاه‌شون!

به هر حال امیدوارم که روزی دنیا از همه‌ی این بندها آزاد بشه…

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۲ دیدگاه برای “حصر حرم امام رضا ؟!”

 1. من فکر می کنم شما چند وقته به مشهد نرفتی این مساله برات سخت بوده. به هر حال کسی که برای زیارت میاد، نیاز به توجه معنوی داره. به اشتراک گذاری عکس و این مسائل همچنان با گوشی موبایل امکان پذیر هست و از یاد نبریم که خیلی از مردم دوست ندارن تصاویرشون در حالت زیارت و غلبه معنویت بر مادیات به اشتراک گذاشته بشه.
  دلایل امنیتی هم که جای خود دارن. در عین حال اگر برای کتابخانه های حرم بخواهید بروید و این قضیه تایید شود توسط معرفی نامه یا هر چیزی، امکان بردن لپ تاپ هم فراهم می شود.
  از نظر برخورد بد و خوب هم، آدمیزاد هستند دیگه. به خصوص که همگی داوطلب هستند و خادم افتخاری و در طول مدت خادمی، یعنی شیفت چند ساعته گاها با صدها یا هزار نفر سر و کار دارن. طبیعی است که اخلاق خوب و بد هم خواهند داشت. اما برخورد بد خادمین رو اگر تذکر بدهید به مسوولینشون، قطعا پی گیری می کنن.
  امیدوارم تجربه بد شما، دفعه بعد به تجربه خوب تبدیل بشه. در عین حال اگر قم اومدی، می تونی با لپ تاپ بیایی داخل فعلا و بریم بالاسر حرم بشینیم و شاهد مباحثه طلبه های لپ تاپ به دست باشیم که دارن درس می خونن :)

  1. از توضیحات تون بسیار سپاسگزارم :)
   خیلى هاى دیگر هم مثل من، هر از چندگاه و با فاصله گاه طولانى به مشهد مشرف مى شوند و شاید در طول عمرشان فقط یکبار، لذا به جا ماندن یک خاطره خوب و منطقى خیلى باید مورد توجه قرار بگیره.
   اما اینکه خیلى ها دوست ندارند عکس شون در هنگام زیارت گرفته بشه و خیلى هاى دىگه تمایل دارند در حرم امام شون عکس داشته باشند رو به نظر من باید جور دیگه اى مدیریت کرد و منع کامل عکاسى روش خوبى نمى تونه باشه.
   همین نمونه اى که در قم مثال زدید و نمونه هاى بسیار دیگر در دنیا نشون میده که براى برقرارى امنیت نیاز به این برخوردها نیست و همه چیز رو میشه از راه آسونوتر هم انجام داد!

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.