بلاگ‌نوشت‌های ۹۰

اولین سال از دهه‌ی ۹۰ رو با مشغله‌های شغلی زیاد طی کردم و همین امر موجب شد تا دوری من از فضای وب بیشتر بشه، و لذا بلاگ‌نوشت هم مثل یکی دو سال قبل کم‌کار بود. اما به هر حال نخواستم روال سال‌های پیش رو بشکنم و در این دقایق آخر سال مروری خواهم نوشت بر پست‌های بلاگ‌نوشت در سالی که گذشت:

فروردین ۹۰

۱- دومین مطلبی که بعد از استدعای سال نو در بلاگ‌نوشت منتشر شد، کوته‌نوشتی بود بر فیلم جدایی نادر از سیمین که بخاطر هیاهویی که به دلیل همزمانی‌اش با فیلم اخراجی‌ها برپا شده بود به دیدنش رفتم اما بعداً خودش به نظرم یک فیلم فراتر از خوب اومد.

۲- Shareaholic یک ابزار خوب اشتراک گذاری است که طی مطلبی معرفیش کردم و هنوز هم توصیه می‌کنم که برای Share کردن سریعتر، راحت‌تر و بهتر از افزونه‌هاش استفاده کنید.

۳- ما سیزده سال ۹۰ رو در پارک ملی بوجاق بندرکیاشهر بدر کردیم. در مطلبی به معرفی این زیستگاه طبیعی پرداختم. بد نیست نگاهیش بهش بیاندازید شاید برای در کردن سیزده به کارتون بیاد!

۴- ۱۴ وب سرویس خوب، ترجمه‌ای است از مطلبی در ProBlogger که در اون وب‌سرویس‌های بدرد بخوری معرفی شده‌اند. بعضی از اون‌ها واقعاً جالبند. حتماً سری به اون‌ها بزنید.

۵- نتایج انتخاب برترین بلاگ‌های The Bobs 2011 هم در فروردین ماه ۹۰ اعلام شد که اون رو در این مطلب می‌تونید ببینید.

۶- «سخنرانی پادشاه» فیلمی درباره‌ی مشکل لکنت زبان جورج ششم، پادشاه بریتانیاست که توسط تام هوپر ساخته شده و جایزه‌ی برترین فیلم اسکار ۲۰۱۱ رو از آن خودش کرده بود. همه‌ی واقعیت‌های زندگی یک پادشاه، در کنار دیالوگ‌های خوب، بازی قدرتمند، فیلمبرداری هنرمندانه، موزیک گوش‌نواز و… از The King’s Speech‌ فیلمی در خور توجه و مناسب برای دیدن، ساخته‌اند که پیشنهاد می‌کنم از دستش ندهید.

اردیبهشت ۹۰

۱- در وب اجتماعی امروز، دیگه وبلاگ‌ها مثل قبل یک صفحه‌ی تنها در دشت پهناور وب نیستند، بلکه هر تکه‌ای از اون‌ها به گوشه‌ای و ابزاری مرتبط است و با آاون کنترل می‌شود. گذشته از توئیتر که در اکثر سایدبارها جا خشک کرده و توئیت‌لاگ‌های بلاگ‌نویسان رو نمایش می‌ده، اگه از دلشیوز و اشتراک گذاشته‌های گوگل‌ریدر هم بگذریم، باز هم ابزارهایی هستند که می‌تونند در تکمیل پازل اجتماعی شدن وبلاگ‌تون کمک کنند. در مطلب چیدمان اجتماعی وبلاگ‌ها به این موضوع پرداخته بودم.

۲- در سالی که گذشت، گوگل سرویسی رو به نام یک گوگل در روز راه انداخت که یه جور بازی بر پایه‌ی جستجوست. بد نیست هم برای سرگرمی و هم برای سنجیدن مهارت‌هاتون در گوگل کردن، سری بهش بزنید.

۳- در ادامه‌ی سلسله مطالبی که برای سوق دادن بازار تبلیغات آن‌لاین به سمت وبلاگ‌ها نوشتم، پیشنهاد یک حرکت وبلاگی با عنوان «وبلاگ من تبلیغات می‌پذیرد» رو مطرح کردم تا بدین ترتیب توجهات تجار بیشتری به سمت این بیلبورد اینترنتی جلب بشه تا شاید بلاگ‌نویسی در ایران هم پول‌ساز باشه.

۴- برنامه‌ی جهانی غذا (World Food Programme) اولین خیریه‌ای بود که در سال ۹۰ به معرفیش پرداختم. لطفاً حین خواندن این خطوط یادی هم از گرسنه‌ها کنید و اگه امکاناتش رو دارید همین الان -بصورت آن‌لاین- بهشون کمک کنید.

۵- قضیه‌ی دفن زباله‌ها در جنگل عباس آباد از فجایع محیطی است که در سالی که گذشت برای چند روزی توجهات رو به خودش جلب کرد. نمی‌دونم که آیا اعتراضات تاثیری هم داشته یا نه. اما امیدوارم دیگه کسی جنگل‌ها رو به گند نکشه

۶- یکی دیگه از کارهای خارق‌العاده گوگل، تهیه مرجع آن‌لاینی از روزنامه‌های قدیمیه که خیلی‌ها منتظرند تا شاید روزی در این آرشیو روزنامه‌های ایرانی رو هم ببینند.

خرداد ۹۰

۱- اگه دوست دارید بهترین اپلیکیشن‌های موبایلی گوگل رو بشناسید سری به این مطلب بزنید. مطمئناً با همراه کردن این ابزارها زندگی دیجیتالی شیرین‌تری خواهید داشت!

۲- در جستجو کردن‌های سال پیش، بصورت اتفاقی با ویدئوهای توصیفی کوتاه و ساده‌ای آشنا شدم که خیلی برام جالب بودند. حتماً چند تا از اون‌ها رو ببینید.

۳- در سال ۹۰ روزی هم با نام روز جهانی IPv6 نام‌گذاری شد. دنیا کم‌کم داره آماده میشه که روی این نسخه از آی‌پی‌ها سوئیچ کنه. آیا شما هم آماده‌اید؟!

۴- اگه از اون دست افرادی هستید که ایمیل گروهی می‌فرستند، پس توجه داشته باشید که ” آدرس ایمیل افراد، محدوده‌ی خصوصی آن‌ها محسوب می‌گردد و اینکه بخواهند آن را با دیگران به اشتراک بگذارند یا نه، به خودشان مربوط است! لذا می‌بایست در هنگام انتشار آن دقت کنیم.” پیشنهاد می‌کنم برای حفظ حریم آدرس ایمیل‌ها این مطلب رو حتماً حتماً ببینید.

۵- فکر کنم حالا دیگه همه شعار ” با هزار تومان چی کار میشه کرد؟ ” را شنیده‌اند! شعاری که یادها رو به محک (موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان) معطوف می‌کنه. اما باور کنیم که هنوز هم هستند کمک‌هایی که نمی‌شن! پس بیائید با اطرافیان‌مون صحبت کنیم و محک رو به اون‌ها بشناسونیم تا باشد که به جمع کمک‌کنندگان بپیوندند. لذا هر چندبار هم که در این‌باره در وبلاگ‌ها بنویسیم، باز جای نوشتن و یادآوری داره!

تیر ۹۰

۱- تاحالا فکر کردید که بین پست‌های وبلاگ‌تون، مینیمال هم بنویسید؟ این پست کوتاه رو ببینید تا شاید به این کار ترغیب بشید.

۲- آمارها برای شناختن دنیای اطراف خیلی کمک می‌کنن و لازم هستند. اگه می‌خواید بدونید بازدیدکنندگان وب چه رفتارهایی دارند آمار تحلیلی گوگل از بازدیدهای وب می‌تونه مرجع خوبی باشه.

۳- آناتومی گری یکی از سریال‌های تلویزیونی بود که در سال ۹۰ دیدنش رو شروع کردم ولی متاسفانه بعد از مدتی متوقفش کردم. البته این موضوع بخاطر مشغله‌های شخصی بود، وگرنه دیدنش رو پیشنهاد می‌کنم.

مرداد ۹۰

۱- من به این جمله که می‌گه Technology Is The New Smoking اعتقاد دارم و دلیلش رو هم در مطلب اعتیاد اینترنتی نوشتم. شاید شما هم ندانسته معتاد باشید! بیشتر به کارهایی که می‌کنید، توجه داشته باشید!

۲- در سال پیش MS-DOS سی ساله شد! یاد روزگار DIR و CD و MD و… واقعاً بخیر!

۳- یکی از کارهای خوبی که در سال ۹۰ داشتم، همکاریم با رادیو گویا بود. در نخستین برنامه‌شون درباره جشنواره‌های وب گپ زدم که پیاده‌سازیش رو می‌تونید در اینجا بخونید.

۴- «یک وجب دلواپسی» کتاب اول فؤاد صادقیان است که بعد از دوسال انتظار بالاخره مجوز انتشار نگرفت! خب این اتفاق جدیدی نیست، اما شاید خودمون باید دست به کار بشیم و فکری به این احوال کنیم تا زحمت فؤاد و امثال فؤاد که ساعت‌ها وقت‌شان را صرف نگاشتن می‌کنند، بی‌مزد نمونه. حتماً سری به این مطلب بزنید و به یک شاعر کمک کنید.

۵- اگه از شلوغی و به هم ریختگی انجمن‌های وب برای پیدا کردن پاسخ سوالات‌تون خسته شدید، سری به سرویس داناترین بزنید تا در یک محیط پویا پاسخ سوالات فناوری‌تون رو پیدا کنید.

۶- اگه هنوز فکر می‌:کنید که همه کار با وردپرس امکان‌پذیر نیست، حتماً سری به همیار وردپرس بزنید!

۷- در برنامه‌ی شانزدهم رادیو گویا به موضوع فروشگاه‌های اینترنتی پرداخته شد. در این برنامه من هم نظراتم رو در این‌باره ارائه کرده‌ام، که پیاده‌سازی این گپ‌زنی رو اینجا می‌تونید بخونید.

۸- یکی از موضوعاتی که در اینترنت همیشه مطرح بوده اینه که «آزادی در اینترنت چه تعریفی داره و حدودش تا کجاست؟». طی جنبش‌های سال پیش در کشورهای مختلف دنیا، برخوردهای متفاوتی با شبکه‌های اجتماعی تحت وب شد و باعث شد که این موضوع دوباره پیش کشیده بشه. من هم یک افکارسنجی درباره آزادی در اینترنت در بلاگ‌نوشت داشتم. و بعد از اون نظرم درباره‌ی کنترل اینترنت رو در پست جداگانه‌ای منتشر کردم.

۹- دو تا از سایت‌های کاربردی و جالب ایرانی Iran Apps با یک دنیا اپلیکیشن اندرویدی و فروشگاه محصولات مجازی Efinder هستند که در مرداد۹۰ به معرفی‌شون پرداختم.

شهریور ۹۰

۱- شهریور ماه برای من همیشه ماه وبلاگ‌هاست! از ۳۱ آگوست (۹ شهریور) – روز جهانی وبلاگ – که بگذریم، می‌رسیم به ۱۶ شهریور که نخستین پست وبلاگی فارسی در اینترنت منتشر شد. به مناسبت همین روزها من پست‌هایی با عناوین «آنان که بلاگستان را آغاز کردند…»، «شنیدنی‌های هفته بلاگستان» و «وبلاگ‌نوشت‌های بلاگ‌نوشت»  منتشر کردم. شبه پادکستی رو هم به همت دوست خوبم محسن پاک‌نیت هوا کردم که شنیدنش خالی از لطف نیست. در سال گذشته در ادامه‌ی همت بلاگرهای خوب در سال ۸۹، از سایت رسمی روز بلاگستان فارسی رونمایی کردیم که گرچه انتقاداتی رو به همراه داشت اما همان‌طور که در پست جداگانه‌ای هم اشاره کردم روز بلاگستان متعلق به همه‌ی وبلاگ‌هاست.

۲- یک نظرسنجی وجدانی هم در این ماه در بلاگ‌نوشت برگزار شد تا صادقانه بفهمیم که در شرایط خاص بین شرافت و عشق کدوم رو انتخاب می‌کنیم!

۳- اما یکی از اتفاقات ناگوار سال ۹۰ در شهریور ماه افتاد. آنگاه که سمیه بانو توحیدلو شکسته شد. به همین مناسبت من هم درد دلی با ایشان منتشر کردم.

مهر ۹۰

۱- اینفوگرافیک‌ها یا گرافیک‌های اطلاع‌رسان یکی از شیوه‌های جدید انتقال پیام و خصوصاً آمار از طریق تصاویر هستند که این روزها طرفداران بسیاری پیدا کرده‌اند. یک مرجع اینفوگرافیک فارسی هم راه‌اندازی شده که در مطلبی به معرفیش پرداختم.

۲- دنیای تکنولوژی در سال ۹۰ که مصادف بود با اواخر سال ۲۰۱۱ یکی از بزرگان خودش رو از دست داد. مسلماً نغمه‌ی هنرمندانه‌ای که استیو جابز بر صحنه‌ی تکنولوژی بر جای گذاشته، همیشه در یادها خواهد ماند. در همان روزها ترجمه‌ای از مطلبی با عنوان استیو جابز از زبان خودش داشتم و همچنین به معرفی دفتر یادبودی که هواداران فارسی‌زبانش راه انداخته بودند پرداختم.

۳- اما بعد از مرگ جابز، دنیای تکنولوژی بزرگ‌مرد دیگری را هم از دست داد که گرچه سر و صداش کمتر بود اما به قولی این شانه‌های دنیس ریچی بود که استیو جابز را بر بلندا قرار داد.

۴- روز جهانی اقدام وبلاگ‌ها (Blog Action Day) در سالی که گذشت روی مسئله‌ی غذا زوم کرد. من هم در این روز پیشنهاد کردم که هر بلاگر یک کودک گرسنه رو سیر کنه. البته این موضوع به یک روز خاص محدود نمیشه و شما همیشه می‌تونید -حتی بصورت آن‌لاین- به گرسنگان کمک کنید.

۵- یازدهم نوامبر امسال می‌شد مورخ ۱۱/۱۱/۱۱ میلادی! که این هم‌نشینی ۱ها در تاریخ، هر صد سال یکبار اتفاق می‌افتد. به همین مناسبت برنامه‌های مختلفی برای این روز تدارک دیده شد که یکی از اون‌ها پروژه‌ای با نام ۱۱Eleven بود که از همه‌ی مردم دنیا می‌]خواست تا یک روز از زندگی‌شون رو به طرق مختلف بازگو کنند. من هم در روز موعود چند کلامی نوشتم و اظهار امیدواری کردم که از این یک‌ها برای شروع یک دنیای بهتر استفاده کنیم.

آبان ۹۰

۱- در آغاز دهه‌ی نود شمسی دیکتاتورهای زیادی سرنگون شدند. اما در برخی از این سرنگون کردن‌ها گاهاً مشاهده می‌شد که رفتار مخالفان هم بهتر از مستبدان نبود! در این باره می‌تونید نظرم رو در پست «از استبداد ذاتی بشر» بخونید.

۲- یکی از وب سرویس‌های خوبی که باهاش آشنا شدم و هنوز هم دارم ازش استفاده می‌کنم، پیشخوان شبکه‌های اجتماعی بنام Hootsuite هست. اگر شما هم بطور همزمان روی چند شبکه‌ی تحت وب Status آپدیت می‌کنید، حتماً سری به این سرویس بزنید.

۳- از کتاب‌های خوبی که بصورت رایگان و الکترونیکی در وب فارسی منتشر شد، مرجع کامل وردپرس فارسی است که می‌تونه یک راهنمای خوب و کامل برای همه‌ی کسانی باشه که می‌خوان کار با وردپرس رو شروع کنند یا عمق بیشتری از این اقیانوس رو کشف کنند.

۴- نگاهی دقیق که به جهان امروز خودمون میاندازیم، می‌بینیم که در اون خوبی‌ها و بدی‌ها در هم تنیده، به گونه‌ای که تفکیک‌شون بعضی اوقات سخت میشه، اما برآیند اونچه که در کل میشه دید، چیزی نیست که بشه «خوبی» نامیدش. این شد که از این جهان به عنوان «جهان زشت ما!» نام بردم.

۵- یه سایتی هست که می‌تونید از طریق اون سرعت تایپ‌تون -حتی به زبان فارسی- رو بسنجید. اینجا بیشتر معرفیش کردم.

۶- یکی از سرویس‌های نو پای فارسی، لینک‌پد هست که برای اشتراک‌گذاری لینک‌های مفید و البته سالم بکار می‌ره. اگه دنبال خوندن مطالب جالب از نظر دیگران هستید، حتماً لیست‌های داغ این سایت رو هم ببینید.

آذر ۹۰

۱- از آذر ماه که ماه آغاز بکار بلاگ‌نوشت محسوب میشه، تصمیم گرفتم که فیس‌آف رو بار دیگه راه بیاندازم البته با سبکی جدید. این شد که در اولین گپ‌زنی سراغ نویسنده وبلاگ یک فتحی رفتم.

۲- و بالاخره دهم آذر ماه و آغاز هشتمین سال بلاگ‌نوشت. همون‌طور که در بلاگ‌ننوشت اعتراف کردم سال‌هاست که اینجا دیگه رنگ و بوی درستی نداره. نه این‌که حرفی برای گفتن نباشه، و نه اینکه همه‌چی آروم باشه! اما دیگه نای گفتن نیست.

۳- این روزها امنیت در وب، مسئله‌ی مهمیه. و همه‌ی کاربران بایستی ساز و کارهایی رو برای امن کردن حساب‌های کاربری‌شون بکار بگیرند. در همین راستا گوگل شیوه‌ی امن‌تری رو برای حفظ حریم خصوصی حساب‌های کاربرانش رونمایی کرد. پیشنهاد می‌کنم تا اگه از حساب کاربری گوگل استفاده می‌کنید حتماً پست‌های «فعال‌سازی تائید ۲مرحله‌ای حساب کاربری گوگل»، «کلمات عبور ویژه و ایمن گوگل برای برنامه‌های کاربردی» و «اپلیکیشن اندروید برای دریافت کد تائید ۲مرحله‌ای گوگل» رو بخونید.

۴- گرفتن مجوز انتشار، یکی از مشکلات بزرگ روزنامه‌نگاران و نویسندگان ایرانی است. در چنین شرایطی فعلاً اینترنت یکی از بهترین راه‌ها برای انتشار افکار به نظر می‌رسه. یکی از دوستان روزنامه‌نگار همشهری و کار درست من هم در همین راستا اقدام به انتشار یه مجله اینترنتی فکری و فرهنگی با نام «پیام جنگل» کرده که خوندنش خالی از لطف نیست.

۵- از ویژگی‌های آذر ماه اینه که شب یلدا رو با دی ماه شریکه! شبی که به رسم سالیان پیش همیشه یک بازی وبلاگی توش برگزار میشه و این بار پیشنهاد من عکس بازی بود. عکس‌های یلدایی من رو در این مطلب می‌تونید ببینید.

دی ۹۰

۱- دومین فیس آفی که در سری جدید منتشر کردم، گپ‌زنی با فرانک مجیدی از نویسندگان وبلاگ یک پزشک بود. که اتفاقاً خیلی هم به دل من نشست!

بهمن ۹۰

۱- گلشیفته فراهانی رو میشه چهره‌ی منتخب بهمن ماه ۹۰ نامید! چهره‌ای که منجر به نوشتن مطلب «تصویر یک نسل در تن گلشیفته» شد.

۲- اما در روزهای پایانی سال، با شروع موج جدید و عظیم تحریم‌های جهانی بر علیه ایران، اوضاع مملکت، علی‌الخصوص در بخش اقتصادی خیلی قمر در عقرب شد! مطلبی هم از این اوضاع بی سامان نوشتم و کمی غر زدم تا باشدکه خالی شوم!

۳- یه روز با خودم دقیق شدم و وقتی به اطراف نگاه کردم متوجه شدم که واقعاً در بحرانی تحت عنوان بحران خوراک فکری داریم بسر می‌بریم! به نظر من این موضوع زنگ خطر بزرگی برای همه‌ی ماست. هم اون‌هایی که از تولیدات فکری افراد توانا می‌ترسند و هم مایی که بخاطر نبود خوراک فکری مناسب، مجبوریم از تولیدات دیگران مصرف کنیم…

۴- «فیس بوک : زشت یا زیبا ؟!» از اون دسته مطالبیه که خیلی براش زحمت کشیدم و سعی کردم تا نظراتم رو درباره‌ی ابعاد مختلف شبکه‌ی اجتماعی فیس‌بوک بیان کنم.

اسفند ۹۰

۱- بار دیگه از گرانی موجود در بازار که حالا داره واقعاً فاجعه به بار میاره شکوایه کردم که حاصلش شد «از این همه گرانی…»

۲- سال نود برای سینمای ایران یک سال فراموش نشدنی خواهد بود. چرا که نخستین اسکار سینمای ایران بدست اومد. گرچه اسکار در جایی که ما زندگی می‌کنیم چیز خوبی نیست!

۳- آخرین پست سال ۹۰ هم خوشبختانه به معرفی بنگاه خیریه بنیاد کودک پرداخت. اگه دوست دارید نقش یک بابالنگ دراز رو بازی کنید پس باید حتماً سری به بنیاد کودک بزنید.

به این امید که سال ۱۳۹۱ بلاگ‌نوشت‌های به درد بخورتر و بهتری رو منتشر کنم…

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۲ دیدگاه برای “بلاگ‌نوشت‌های ۹۰”

 1. با سلام و تبریک سال نو
  اگر اجازه بدید می خواستم ازتون خواهشی کنم
  من خیلی با نرم افزار آشنا نیستم و دنبال تم فارسی ۳ ستونه هستم
  می شه تو تم وب سایت وردپرسی که ساخته اید یک اصلاحی انجام بدید؟
  http://demo.wp-persian.com/?preview_theme=3colours
  نمی شه بخش متن پست ها جای اینکه کنار باشه، وسط قرار بگیره؟
  فکر کنم این جوری تم خیلی خوشگلی بشه
  اگر هم سرتون شلوغه، فقط می شه بگویید که می شه یا نه تا خودم با سعی و خطا باهاش ور برم
  بازهم ممنون

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.