روز اقدام وبلاگ‌ها

کارایی وبلاگ‌ها را مثل هر رسانه‌ی دیگری، کم و بیش با تاثیرگذاریش می‌سنجند. اما برخلاف رسانه‌های پر زرق و برق و در دسترسی مثل رادیو و تلویزیون، وبلاگ‌ها باید برنامه‌های ویژه‌تری برای تاثیرگذاری بچینند. یکی از این برنامه‌ها، که می‌تواند نگاه‌های بیشتری را به موضوع موردنظر جلب کند، حرکت‌های جمعی وبلاگ‌نویسان است.

براساس همین فلسفه، از سال ۲۰۰۷ میلادی، Collis Ta’eed و Cyan Ta’eed حرکتی را با نام Blog Action Day آغاز کردند و در آن از بلاگ‌نویسان سراسر جهان خواستند تا در یکی از روزهای ماه اکتبر، همزمان در وبلاگ‌های‌شان درباره‌ی یک موضوع جهانی خاص بنویسند. تا بدین ترتیب توجه افراد بیشتری به آن موضوع جلب شود تا شاید بیشتر رعایت کنند. برای مثال، سال گذشته موضوع روز اقدام وبلاگ‌ها، “آب” و سال پیش‌ترش “گرمای جهانی” بود.

اما امسال قرار است تا در روز ۱۶ اکتبر (۲۴ مهر) بلاگ‌نویسان، قوای‌شان را تجمیع کنند و توجه همگان را به موضوع جهانی “غذا” معطوف نمایند. غذایی که همگان برای بقا به آن نیازمندیم و کمبودش یا عدم دسترسی مناسب به آن، مشکلات عدیده‌ای را برای نوع بشر فراهم می‌آورد.

حرف‌هایی زیادی برای گفتن درباره‌ی “غذا” وجود دارد. مثل اینکه غذای مورد علاقه‌تان چیست؟ یا غذاهای محلی شما چه انواعی هستند؟ یا فست‌فودها چه مضراتی برای سلامتی دارند؟ و…

پیشنهاد می‌کنم که اگر وبلاگ‌نویس هستید، ضمن اینکه موضوع مورد علاقه‌تان درباره‌ی “غذا” را مشخص می‌کنید، از همین الان در حرکت روز اقدام وبلاگ‌ها، نام‌نویسی کنید. و ضمن انتشار مطلب در روز ۲۴ مهرماه، و برچسب‌گذاری آن با تگ #bad11 سعی نمایید تا هم‌صدا با سایر بلاگرهای دنیا، با گپ‌زنی درباره‌ی موضوع مهم و جهانی “غذا” توجه فارسی‌زبانان را به آن معطوف کنید.

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!