[تانژانت] وبلاگ‌ها به محلی بدل شده‌اند برای زدن حرف‌های مهم‌تر

گرچه وبلاگ حاصل عصری پیش از بوجود آمدن وب۲ و ایجاد شبکه‌های اجتماعی تحت وب است، اما یکی از ویژگی‌های مهم آن، خاصیت به روز بودنش است که موجب انعطاف‌پذیریش می‌گردد تا بتواند همراه با پیشرفت دنیای مجازی، خود را تطبیق دهد. همین عامل موجب شده تا همزمان با تشکیل شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ‌ها هم خاصیت اجتماعی‌تری پیدا کنند و خودشان به یک شبکه‌ی اجتماعی بزرگ بدل شوند. بوجود آمدن ابزارها و وب‌سرویس‌هایی چون Google Friends و Facebook Blog Networks پاسخی بود برای اصرار وبلاگ‌ها بر توسعه یافتن و دلیلی است بر وجود ظرفیت‌های لازم برای اجتماعی شدن وبلاگ‌ها.

بر همین اساس معتقدم که نه تنها وبلاگ‌نویسی عنصری جدا از عصر شبکه‌های اجتماعی نیست، بلکه خود یکی از زیربناهای وجود و پویایی شبکه‌های اجتماعی است

ادامه‌ی این مطلبم را در تانژانت بخوانید…

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۴ دیدگاه برای “[تانژانت] وبلاگ‌ها به محلی بدل شده‌اند برای زدن حرف‌های مهم‌تر”

 1. نمی دونم تو کدوم نظرم رو قرار بدم. برای همین روی هر دو وبلاگ می فرستم. هر کدوم رو دونستین به عنوان نظر از این صغیر بپذیرین . :ی
  من کاملا با حرفتون موافقم و از نکات جالب مطلبتون اینه که جزو معدود مقالاتی در اینترنته که تونست نظر من رو تغییر بده. من قبل از این معتقد بودم که کم کم وبلاگ نویسی رو به نابودی می ره و وب ۲.۰ جاش رو می گیره . و این واسه‌ی من که حدودا ۲ سال بعد از تولد وبلاگستان فارسی وارد این دنیا شدم و از اولین روزای کار کردنم با اینترنت به وبلاگستان پیوستم این عقیده ی ناگواری محسوب می شد . اما حالا کمی امید دارم که وبلاگ ممکنه زنده بمونه .
  اما باز هم هنوز مطمئن نیستم . چون موج وب ۲.۰ اونقدر قویه که ممکنه وبلاگستان رو در خودشون غرق کنن . سیستم های وب ۲.۰ هم چشمشون به وبلاگ نویسان بسیار بنده .
  البته باز هم شک دارم حتی وب ۲.۰ هم بتونه با قدرت آی تی نویسی در وردپرس مقابله کنه . مگر این که باز هم موج دیگه ای ایجاد بشه که حتی وب ۲.۰ رو هم متحول کنه .
  باز هم با تشکر از مطلب مفیدتون .

  1. @هنردوست, خوشحالم که تونستم نظراتم رو به درستی به شما انتقال بدم. و ممنون بابت در میان گذاشتن نظرات و دغدغه‌هاتون :)
   ما هم خواهیم نشست و آینده را نظاره خواهیم کرد…

 2. وبلاگ یک رسانه آسان است که در جنگ محتوی مطمئنا حریف وب ۲ خواهد بود. بله! هنوز هم مردم حرفهای مهمتر را در وبلاگ می زنند. هنوز هم در گوگل ریدر و فیس بوک و توئیتر وبلاگ ها حکومت می کنند.
  همان طور که بعد آمدن تلویزیون رادیو از بین نرفت و جایگاه حقیقی اش را پیدا کرد اکنون هم وبلاگ ها باقی می مانند.

  1. @رضا قربانی, البته من در بحث وبلاگ‌ها و وب۲ بیشتر به وجود یک جریان موازی و گاهاً هم مسیر معتقدم و به وجود یک جنگ تمام عیار زیاد اعتقادی ندارم. اما به هر حال همچون شما وبلاگ رو نابود شدنی نمی‌دونم :)

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.