فراخوان انتشار پست ویژه‌ی روز جهانی وبلاگ و روز تولد بلاگستان فارسی

Blog Day 2010

از سال ۲۰۰۵ میلادی، گروهی از وبلاگ‌نویسان جهان به این باور رسیدند که وبلاگ‌نویسان باید یک روز اختصاصی در تقویم داشته باشند، تا در این روز با وبلاگ‌نویسان دیگری از جای جای دنیا آشنا شوند و احیاناً وبلاگ‌های‌شان را برای همیشه به علاقمندی‌های‌شان بیافزایند.

برهمین اساس ۳۱ آگوست (۳۱og – که در نوشتار اختصاری شبیه کلمه‌ی Blog است) بعنوان روز جهانی وبلاگ انتخاب شد. و مقرر گردید که در این روز، وبلاگ‌نویسان در وبلاگ خود، ۵ وبلاگ دیگر -که شاید حتی نگاه‌شان از نگاه نویسنده متفاوت باشد-  را به اختصار به خوانندگان خود معرفی کنند.

از آنجائی که در سال‌های گذشته بسیاری از بلاگ‌نویسان ایرانی نیز در این حرکت شرکت داشتند، من باب یادآوری، این پست را منتشر کردم تا علاقمندان از امروز به فکر ۳۱ آگوست که مصادف است با ۹ شهریور باشند. کارهایی که برای روز جهانی وبلاگ باید انجام دهید، شامل ۵ گام ساده است:

۱- ۵ وبلاگ جدید که برای‌تان جالب است را پیدا کنید.

۲- به نویسنده‌ی ۵ وبلاگ منتخب‌تان، خبر دهید که قرار است وبلاگ‌شان را در پست روز جهانی وبلاگ، معرفی کنید.

۳- لینک وبلاگ‌های منتخب را در پستی قرار دهید و توصیف کوتاهی از وبلاگ‌شان بنویسید.

۴- در ۳۱ام آگوست (۹ شهریور) پست را در وبلاگ‌تان منتشر کنید.

۵- برچسب روز جهانی وبلاگ (BlogDay2010) را از طریق سایت تکنوراتی به مطلب‌تان اضافه کنید و در پست‌تان به سایت روز جهانی وبلاگ نیز لینک بدهید.

لازم به یادآوری است که درست بعد از یک هفته از روز جهانی وبلاگ، شانزدهم شهریور ماه، نهمین سالروز تولد نخستین وبلاگ فارسی (وبلاگ سلمان) خواهد بود که این روز ملّقب است به روز تولد بلاگستان فارسی. به همین مناسبت به عنوان عضو کوچکی از جامعه‌ی عظیم بلاگستان، پیشنهاد می‌کنم که علاوه بر انتشار پست ویژه‌ی روز جهانی وبلاگ، بلاگ‌نویسان فارسی زبان در روز شانزدهم شهریور ماه بصورت منسجم مطالبی را درباره‌ی «وبلاگ‌ها و وبلاگ‌نویسان ایرانی» در وبلاگ‌شان منتشر کنند.

شما می‌توانید در مطلب روز تولد بلاگستان فارسی، درباره‌ی هر موضوع مرتبطی مانند دلائل کم رونق شدن وبلاگ‌ها، تاثیر وبلاگ‌ها بر جامعه‌ی ایرانی، نقش وبلاگ‌ها به عنوان یک رسانه، وبلاگ‌نویسی حرفه‌ای، راهکارهای کسب درآمد از وبلاگ‌ها در ایران، وبلاگ‌نویسان دربند، و یا …  بنویسید. بدین ترتیب شاید بتوانیم بعد از مدت‌ها شاهد موج جدیدی از مطالب منسجم در بلاگستان فارسی باشیم.

منّت خواهید گذاشت اگر درباره‌ی این فراخوان به دیگران هم بگوئید، و چنان‌که پیشنهادی دارید آن را مطرح کنید.

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۲۳ دیدگاه برای “فراخوان انتشار پست ویژه‌ی روز جهانی وبلاگ و روز تولد بلاگستان فارسی”

 1. خیلی دوست داشتم شرکت می‌کردم! ولی حیف که یه مدت دستم کوتاهه از وبلاگ‌نویسی! :(

 2. صادق عزیز احتمالا من در روز سالگرد وبلاگستان فارسی در مورد آینده‌ی وبلاگستان فارسی مطلبی را منتشر خواهم کرد. در نهایت به نظرم می‌تونیم برای این روز یک لوگو تهیه کنیم و حتی یک تگ برایش معرفی کنیم که همه‌ی وبلاگ‌نویسان از اون تگ استفاده کنند.

 3. راستی من خودم تازه وبلاگم رو عوض کردم. روم نمی شه یک نفر رو که آرشیو وبلاگش ۲ ماه قبل از منه لینک بدم که این وبلاگ جدیده.

 4. خیلی ممنون صادق جان بابت یادآوری
  حتمن شرکت خواهم کرد.

  در ضمن یکی از اون پنج وبلاگی که قراره معرفی کنم بلاگ‌نوشت خواهد بود.
  شاد باشی و موفق دوستِ جدید

  1. @اقلیت ملی مذهبی, ای بابا رفیق! در اینجا منظور از “فارسی” همان “قومیت‌های ایرانی” با هر لهجه و زبانی‌ست. سخت‌گیر نباش :) همون‌طور که گفتم این یه حرکت عمومی‌ست.

 5. من قسمتی به نامه ۵ انتخابه اخیر در وبلاگم دارم که این poste شما رو اونجا قرار دادم. اگر بشه هم ۱۶ شهریور پستی در این مورد خاهم گذشت.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.