بلاگ‌نوشت‌های ۸۸

سه سال است (+ + +) که رسم شده تا در روزهای آخر هر سال، مروری داشته باشم بر مطالبی که طی یک‌ساله گذشته در بلاگ‌نوشت نگاشته شده است. امسال هم، گرچه به دلائل شخصی و اجتماعی کمتر به بلاگ‌نوشت رسیده‌ام، اما به هر حال بد نیست نگاهی داشته باشم به کارنامه پست‌‌های باقی‌مانده‌ی اینجا!

فروردین ۸۸

۱- سال ۸۸ را با سفر آغاز کردم. نتیجه‌اش عکس‌هایی شد از باغ وحش ارم، عالی‌قاپوی خط‌خطی و کلیسای وانک.

۲- طی سفر کوتاهی که به اصفهان داشتیم، دیداری صمیمی هم با دوستان مجازی اصفهونی داشتیم. بحث‌های آن دیدار جرقه‌ای شد برای راه افتادن سلسله بحث‌هایی درباره «وبلاگ‌نویسی حرفه‌ای»: وبلاگ نویسی حرفه ای: الگوبرداری از غرب؟!وبلاگ نویسی حرفه ای: گذار از روزانه نویسی به توئیترنویسی؟!وبلاگ نویسی حرفه ای: نگاهی به اجزای اصلی وبلاگها . از ویژگی مهم این سلسله پست‌ها این بود که گاهاً بحث‌های مطرح شده در بخش نظرات، از مطلب اصلی کامل‌تر و جامع‌تر بودند.

۳- در اواخر فروردین ماه ۸۸ این توفیق نصیبم شد تا خبرخوان وبلاگ‌های گیلانی را با کمک دوستان پرشین بلاگرز راه‌اندازی کنم.

اردیبهشت ۸۸

۱- با توجه به نزدیکی انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، اکثر مطالب بلاگ‌نوشت در اردیبهشت ماه و خرداد ماه ۸۸ سیاسی بودند و شامل پست‌های حمایتی من از میرحسین موسوی می‌شدند. که متاسفانه بنا به دلائل شخصی مجبور شدم بسیاری از آن‌ها را به دلیل حوادث پس از انتخابات، غیرفعال نمایم.

۲- خودکشی مجازی حدیث، موجب شده بود تا مطلبی درباره رفتارشناسی دنیای مجازی بنویسم. واقعاً که آدمی موجودی عجیب و ناشناخته است! و این عجیب بودن با ظهور فضاهای مجازی حتی چندین برابر هم شده!

۳- یکی از مطالب جالبی که در سال گذشته از وبلاگ DailyBlogTips ترجمه کرده بودم، مطلب «سادگی مایه حیات» بود. لازمه باز یادآوری بشه که اکثر وب سرویس ها، کمپانی ها، وبلاگ ها، محصولات و کتاب های موفق، ساده هستند. اما ما چطور؟ آیا چیزها را ساده می‌سازیم یا آن ها را پیچیده‌تر می‌کنیم؟!

خرداد ۸۸

۱- از پست‌های سانسور شده‌ی انتخاباتی در خردادماه که بگذریم، یکی دو پست بیشتر باقی نمی‌ماند! که یکی از آنها ترجمه‌ای است درباره راه‌های خوب، بد و زشت برای جذب ترافیک وبلاگ.

۲- با اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۸۸، فقط دو پست شعرگونه از بلاگ‌نوشت باقی ماند و بس!

تیر ۸۸

۱- همچنان هنوز هم امیدوارم که پیروزی تنها از آنِ حق باشد!

۲- روزهای تیر ماه هم روزهای پر ز حزنی بودند که حرف‌های زیادی را فرو خوردند!

۳- به معمای جالبی بر خورده بودم که گفته می‌شد معمای انشتین است، آن را در بلاگ‌نوشت منتشر کردم تا مایه‌ی تفکر دوستان باشد!

۴- اینترنت در ایران، پس از انتخابات، دچار دردسرهای عمده‌ای شد. لذا در آن روزها بازار معرفی سرویس‌هایی که بتوانند دسترسی کاربران به ابزارهای وب۲ را فراهم کنند، گرم بود. من هم در آن شرایط Digsby را به خوانندگان اینجا معرفی کردم.

۵- در دنیای مدرن امروز، انتخاب یک آنتی ویروس خوب جز دغدغه‌های بشر شده است. من هم بعد از تست کردن چند آنتی‌ویروس در شرایط مختلف پستی نوشتم تا تجاربم را با دیگران در میان بگذارم. البته قصد من از نوشتن این مطلب این نبود که ارجحیت آنتی ویروسی را بر دیگران اثبات کنم، اما آنتی ویروسی که با آن احساس راحتی و آرامش بیشتری داشتم AVG بود!

مرداد ۸۸

۱- یکی از بازی‌های وبلاگی مرداد ماه، نوشتن درباره یک رسانه واقعاً ملی بود. من هم طی پستی نظرم را در این باره در میان گذاشته بودم.

۲- در این ماه نسخه آزمایشی Microsoft Office 2010 منتشر شد و من هم برخی از چشم‌اندازهای جدید آن را معرفی کردم.

۳- یکی از مطالب آموزشی کاملی که در سال ۸۸ نوشتم، مطلبی بود تحت عنوان «چگونه از ابزارهای اجتماعی وبلاگها استفاده کنیم؟» که فکر می‌کنم هر کاربر مبتدی اینترنت باید با آن آشنا باشد.

شهریور ۸۸

۱- یک افزونه خوب برای قسمت نظرات در وبلاگ‌های وردپرسی، افزونه wp-thread-comment است که موجب می‌شود تا مدیریت پیشرفته‌تری بر نظرات وردپرس داشته باشید.

۲- نیما اکبرپور مسابقه جالبی را در آستانه سالروز جهانی وبلاگ راه انداخته بود با عنوان طراحی صفحه ۴۰۴. که به لطف دوستان طرح بلاگ‌نوشت هم یکی از برندگان این مسابقه بود.

۳- شهریور ماه، ماه وبلاگ‌هاست! چرا که هم ۳۱ام آگوست که مصادف است با روز جهانی وبلاگ، و هم شانزدهم شهریور که سالروز تولد بلاگ فارسی است، در این ماه واقع شده. به همین مناسبت من هم چند مطلب درباره وبلاگ‌ها نوشته بودم: وبلاگها را دوست می‌دارم…بلاگ‌هایی که باید دیده شوند و بالاخره داستان بلاگ‌نویس شدن من! حتی یک پست ویژه هم به همین مناسبت در فیس‌آف منتشر شد، که به بررسی نقش بلاگستان در وقایع پس از ۲۲ خرداد ۸۸ می‌پرداخت.

۴- یکی از بایدهای وبلاگی این روزها، وجود نسخه موبایلی است! یکی از وب سرویس‌های خوب که به راه‌اندازی نسخه موبایلی کمک می‌کند، Mobify است که در پستی معرفیش کرده بودم.

۵- یاهو در شهریور ماه سرویس میکروبلاگینگ جدید خود با نام Meme را راه‌اندازی کرد که البته به مرور زمان، معلوم شد که توانایی رقابت با سایر وب‌سرویس‌های مشابه را ندارد.  در مطلب «سرویس میکروبلاگینگ Yahoo Meme» برخی از ویژگی‌های این سرویس را برشمرده بودم.

مهر ۸۸

۱- «سوپ جوجه برای روح‌های رمانتیک» نام کتابی است که حدیث به من هدیه کرد. در مطلبی با همین عنوان، یکی از داستان‌های این کتاب را نقل کرده‌ام.

۲- اولین پادکستی که تهیه کردم، کتاب صوتی «شب‌های ورامین» صادق هدایت بود. برای خودم تجربه جالب و البته پردردسری بود!

۳- شنیدن خبر اهدای جایزه محمد امین به وبلاگ نویسان ایرانی، به خاطر «تعهد، شجاعت و فداکاری آن‌ها تحت شرایط جان‌فرسا و فشارهای فوق‌العاده در حین پوشش دادن اخبار انتخابات ریاست‌جمهوری» به اندازه‌ی تلخیِ اهدای این جایزه به کسی که وبلاگ‌نویس نبود، مسرّت بخش بود! از همین رو نامه سرگشاده‌ای را در بلاگ‌نوشت منتشر کردم و به امضای تعدادی از بلاگ‌نویسان رساندم تا از رویترز بخواهیم که از بلاگستان فارسی عذرخواهی کند! اما گویا رویترزی‌ها پاسخگوی کردار خود نبودند!

۴- Google Wave یا موج گوگلی یکی از سرویس‌های جالب گوگل است که با سر و صدایی زیاد وارد عرصه رقابت وب۲ شد! اما رفته رفته معلوم شد که این سرویس هم در مقابل سرویس‌هایی چون Twitter، FriendFeed، Facebook و… حرف چندانی برای گفتن ندارد!

آبان ۸۸

۱- از آبان ماه تصمیم گرفتم که در بلاگ‌نوشت، قسمتی را به روزانه نویسی اختصاص دهم. از همین رو ابتدا سراغ افزونه‌هایی برای وردپرس رفتم که امکان ایجاد روزنوشت را فراهم می‌کردند. اما با توجه به مشکلاتی که داشتند، «خودمونی‌های بلاگ‌نوشت» را به کمک فیدبرنر راه‌انداختم.

[«خودمونی»ها، نوشته‌هایی هستند که در خبرمایه بلاگ‌نوشت منتشر نمی‌شوند، اگر دوست دارید «خودمونی‌نوشت‌»های مرا بخوانید مشترک خبرمایه آن شوید!]

۲- یکی از سریال‌هایی که از مهرماه همزمان با پخشش از شبکه abc، دنبال می‌کنم، سریال V است. طی مطلبی با عنوان «V : دشمنانی با پیام صلح» به معرفی این سریال پرداخته‌ام.

۳- از ترجمه‌های خوب آبان ماه که در بلاگ‌نوشت منتشرش کردم، بهینه‌سازی و بالابردن سرعت وبلاگ‌های وردپرسی است.

آذر ۸۸

۱- آذر ماه برای بلاگ‌نوشت ماه مهمی است! چرا که سال نوی بلاگ‌نوشت از این ماه شروع میشه! البته به شرطی که مشغله‌های زندگی، این واقعه مهم رو از یادم نبرن!

۲- یکی دیگر از سر و صداهایی که گوگل در سال قبل به پا کرد، معرفی سیستم عامل جدیدش بود. که من هم یک راهنمای تصویری از نحوه دانلود و نصب سیستم عامل گوگل کرومیموم منتشر کردم.

۳- معمولاً یکی از دغدغه‌های صاحبان وبگاه‌ها این است که مطمئن شوند قالب صفحه وب‌شان در هر شرایطی درست لود می‌شود. BrowsrShots وب سرویسی است که  برای همین اطمینان بخشی راه اندازی شده است!

دی ۸۸

۱- مثل همیشه ۱۱ دی ماه به درد و دل‌های من اختصاص پیدا کرد و این‌بار «یک‌سال نزدیک‌تر…»

۲- یکی از وب‌سرویس‌هایی که در دی ماه معرفی کردم «بلاگبان» نام دارد. بلاگبان، وب سرویسی است که با هدف جمع‌آوری و دسته‌بندی کردن وبلاگ‌های فارسی و مطالب منتشر شده در آنها فعالیت می‌کند. از ویژگی‌های بلاگبان این است که وبلاگ‌نویسان با رای دادن، برترین مطالب بلاگستان را انتخاب می‌کنند تا علاقمندان بتوانند راحت‌تر به پست‌های مفید بلاگستان دسترسی پیدا کنند.

۳- شاید تنها فیلم خوب ایرانی که در سال ۸۸ دیدم، فیلم «کسی از گربه‌های ایرانی خبر نداره» ساخته بهمن قبادی بود. نگاه من به این فیلم زیر پستی با عنوان «نعره گربه‌های ایرانی» نوشته شده است.

۴- و دی ماه با سالروز ازدواج من و حدیث به پایان می‌رسد. امسال خودمونی‌تر درباره ماجراهای ازدواج‌مون نوشتم!

بهمن ۸۸

۱- بلاگ‌نوشت در بهمن ۸۸ فقط دو پست داشت که یکیش نظرسنجی‌ای بود درباره اینکه بعد از یک رابطه نامشروع چه باید کرد؟!

۲- Google Buzz سرویس دیگری است از گوگل که به نظر می‌رسد بعد از برآورده نشدن انتظارات از Google Wave، معرفی شد. طی مطلب دومی که در بهمن ماه منتشر کردم، به بازی با قابلیت‌‌های این وب سرویس پرداخته‌ام!

اسفند ۸۸

اول اسفند ماه ۸۸، بلاگ‌نوشت رسماً فیلتر شد! تا جائی که حتی پیگیری‌ها برای یافتن مصادیق جرائم اینترنتی در بلاگ‌نوشت هم راه به جائی نبرد! تا اینکه تصمیم گرفتم که به احترام آزادی بیان، بلاگ‌نوشت همچنان فیلتر بماند، و تن به امضای تعهدنامه ندادم. البته بیکار هم ننشستم و برای راحتی رهگذران اینجا، دامنه BlogNevesht.IR را در کنار بلاگ‌نوشت.کام فیلتر شده، راه‌اندازی کردم تا باشد که چند صباحی رها باشیم!

باشد که این کارنامه در سال ۸۹ پربارتر از این باشد…

اکثر وب سرویس ها، کمپانی ها، وبلاگ ها، محصولات و کتاب های موفق، ساده هستند.

شما چطور؟ آیا شما چیزها را ساده می کنید یا آن ها را پیچیده می سازید؟!

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۱۳ دیدگاه برای “بلاگ‌نوشت‌های ۸۸”

  1. @یک گرم, ای بابا!اسفند بیگناست! باید از دست فیلترچی نالید که کارش وقت نمی‌شناسه! :)
   برای شما هم متقابلا موفقیت و پیروزی آرزومندم

 1. سلام صادق جان سال نو مبارک امیدوارم همیشه در کنار خانواده ات اوقات خوشی رو سپری کنی.
  خیلی ناراحتم واسه فیلتر شدن وب نوشت خدا خب بیسوادی بعضی ها گاهی برای افرادی مثل شما مشکل ایجاد میکنه .
  همیشه شاد سبز باشیدو

  1. @رضا, رضا جان، هم بابت تبریک و هم بابت لطفی که به بلاگ‌نوشت داشتی ازت ممنونم.
   متقابلا سال نو رو به شما و ]انواده محترم‌تون تبریک عرض می‌کنم. امیدوارم که همیشه از شر سانسور رها باشی :)

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.