یکسال نزدیک‌تر…

تجربه‌ی زندگی به من نشان داد که دهه‌ی شصت و به ویژه نیمه‌ی اول این دهه، بدترین زمان برای متولد شدن بود! تولدی که با روزهای جنگ همزمان شد، زمانی که موجب شد بهترین و مهمترین روزهای پرورش‌مان با بی‌برنامگی ناشی از هرج و مرج جنگ بگذرد. پس از آن هم انواع و اقسام درگیری‌ها و تحریم‌ها موجب شد تا نسل ما به سوخته‌ترین نسل انقلاب بدل شود. نسلی که حتّی مجبور است برای تصاحب ساده‌ترین حقوقش هم دست به جنبش‌های اجتماعی بزند.

در بیست و شش سالی که از نعمت زنده بودن برخوردار بوده‌ام، وضع بر همین منوال گذشت. وارد هر مرحله‌ای از زندگی که می‌شویم، مشکلات جامعه هم به همان مرحله ارتقا پیدا می‌کنند و موجب می‌شوند که دستیابی به نازلترین نیازها هم برای من و هم‌نسلانم مشکل باشد. این است که ما خیلی از تجاربی را که باشد داشته باشیم، نداریم، و بسیاری از لذت‌هایی را که باید می‌چشیدیم، نچشیدیم و آن دردهایی را که نباید می‌کشیدیم، کشیدیم!

اما گذشته نه تنها چیزی از هوش، قدرت و استقامت نسل شصتی‌ها کم نکرده که موجب شده قوی‌تر و سنجیده‌تر از همیشه برای برگرداندن خوشبختی به سرنوشت‌شان تلاش کنند. تلاشی که گرچه دردناک و طاقت‌فرسا خواهد بود، اما به هر روی، بنا بر قانون طبیعت، نتیجه‌ای جز پیروزی را برای آن نمی‌توان متصوّر بود. نتیجه‌ای که موجب می‌شود تا من ۱۱ دی ماه هر سال، به امید نزدیک‌تر شدن به آن، یک پله از نردبان سن، بالاتر بروم.

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۲۵ دیدگاه برای “یکسال نزدیک‌تر…”

 1. سلام اقا صادق عزیز
  قبل از هر چیز تولد مبارک همیشه زنده و سر حال باشی
  من هم تو دهه شما بدنیا اومدم این پستت یه جوری حرف دل من هم بود که با چنگ دندون چسبیدم دارم خودمو بالا میکشم درسته سختی ها واسه همه هست و درسته که بچه هایه دوره شما تو شرایط خاصی بودن ولی حداقل کم ترین خوبیش اینه که مقاوم شدیم و یه مقدار احساس میکنم مشکلات باعث میشه ادم زودتر پخته و ساخته بشه.
  ببخشید پر چونگی کردم
  امیدوارم مشکلاته همه زودتر حل بشه
  ساله خوبی داشته باشی

 2. حاجی تولدت مبارک

  سال های سال عمر باعزت داشته باشی
  سعادت نداشتیم در جمعتون باشیم.

 3. تولدت مبارک صادق جان
  تا آخرین کلمات پستت نتونستم منظور نوشتت رو متوجه بشم. خیلی خوب و زیبا بود.
  هر سال با آغاز سال نوی میلادی متولد میشی …

 4. صادق جان می دونم کلیشه ای است! ولی تولدت مبارک!

 5. سلام صادق آقا….با ۳ روز تاخیر تولدتون مبارک…پسا پس :d ..
  ممنون از مطالب خوبتون.

 6. سلام صادق جان سیم تلفن خونموم قطع بود چند روزی دسترسی به اینترنت نداشتم

  تولدت مبارک امیدوارم همیشه موفق باشی یه جمله است که خیلی احساس می کنم واسه تو صدق می کنه این جمله میگه که:
  خوشبختی به کسانی روی می آورد که برای خوشبخت کردن دیگران میکوشند.

  امید وارم خوشبختی هر روز بهت رو بیاره
  بازم از همه ی محبتتات دستت درد نکنه

 7. تولدتون مبارک. دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدنه. امّا… کسی که بقول شما لذت‌هائی چشیده، و حالا هم برای خودش هم برای بعدی‌ها نگران، سرخورده و افسرده است بیشتر درد می‌کشد یا کسی که تجربه‌ی آن چیزها را ندارد؟ خیلی‌ها مثل شما این تصور را دارند…ولی قبلی‌ها بیشتر می‌دانند چه چیزهائی دارند یا ندارند…مثل کسی که به کشورهای پیشرفته سفر کرده و دیده، نگران خودش هم نیست چون عمرش بهر شکل گذشته…”بفرض” اگر کسی لذتی هم چشیده حالا از توی دماغش در می‌آید و درد بیشتری دارد و نگران بچه‌هایش هم هست. آن لذت‌ها (اگر بوده که برای خیلی‌ها نبوده،) کوفتشان شده و اشکال کار دراین است که همیشه نسل‌های بعدی معترض و منتقد هستند. دوهزار سال پیش همینطور بوده دو هزار سال بعد هم همین است. بنظر من این امری طبیعی ولی ظالمانه است!

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.