Google Wave یا موج گوگلی

گوگل ویو (Google Wave) ابزار آنلاینی است برای ارتباطات و همکاری همزمان. یک ویو (موج) می‌تواند یک گفت‌وگو آنلان باشد، یا اینکه فایلی شامل متن، تصویر، فیلم، نقشه و… باشد که افراد درباره آن‌ها به بحث و تبادل نظر می‌پردازند و روی آن‌ها کار می‌کنند.

ویو چیست؟
یک موج گوگلی یا ویو، همانطور که گفته شد ترکیبی از گپ آنلاین و فایلهای متنی، تصویری، ویدئویی و… است که افراد در ارتباطات و همکاری‌های‌شان بین همدیگر رد و بدل می‌کنند.

– ویوها به اشتراک گذاشته می‌شوند، از همین رو هر یک از شرکت‌کنندگان در ویوها می‌توانند در هر زمان به پیام‌های ارسال شده دسترسی داشته باشند، یا اینکه فایل‌های ارسالی را ببینند و در آن‌ها دخل و تصرّف کنند. هر یک از شرکت‌کنندگان می‌توانند شرکای دیگری را به ویو اضافه کنند.

– ویوها زنده هستند! با رد و بدل همزمان و زنده اطلاعات، شرکت‌کنندگان در ویوها سریعتر می‌توانند با هم ارتباط داشته باشند و به طور همزمان می‌توانند گپ‌های زده شده و تغییرات داده شده بر روی فایل‌ها را ببینند.

شمای اصلی Google Wave

بعد از وارد شدن به اکانت کاربری گوگل ویوتان، نخستین صفحه‌ای که مشاهده می‌کنید، چیزی شبیه به تصویر پائین است:

جهت دیدن اندازه اصلی تصویر روی آن کلیک کنید.
جهت دیدن اندازه اصلی تصاویر روی آنها کلیک کنید.

باکس‌های سمت چپ صفحه، شامل گزینه‌های Inbox، All، By Me، Request، Spam، Settings، Trash و لیست دوستان‌تان است که شباهت زیادی به باکس‌های Gmail دارد. همین موضوع نیز باعث می‌شود که در نگاه اول، این ذهنیت پیش آید که ابزار جدید، نوعی ایمیل است با امکاناتی برتر!

روی هر یک از گزینه‌های ستون وسط که کلیک می‌کنید، محتویات آن در ستون سمت راست نمایان می شود که مرا به یاد Microsoft Outlook می‌اندازد.

چه کارهایی می‌شود با گوگل ویو انجام داد؟

مسلماً با گوگل ویو کارهای زیادی می‌توان کرد که ابتدائی‌ترین آنها ایجاد ارتباط با سایرین برای اهداف مختلف است. اما چند نوع از کارهایی که می‌شود با گوگل ویو بهتر از قبل انجامشان داد را به عنوان نمونه می آورم:

سازماندهی کردن وقایع: می‌توان همایش‌ها، سیمینارها و سایر وقایع (Events) را در آن با دیگران به اشتراک گذاشت. با وجود گجت‌هایی مثل نقشه، آب و هوا و… این وقایع نگاری کامل‌تر از هر زمان دیگری می‌تواند باشد.

یادداشت‌نگاری قرار ملاقات‌ها: می‌توانید با دوستان‌تان قرار ملاقات بگذارید، نکات مربوط به این قرار را همزمان با همدیگر یادداشت کنید و در انتها یک صورتجلسه کامل از تمام وقایعی که در قرار ملاقات گذشت، داشته باشید.

گزارش گروهی پروژه‌ها: با وجود گوگل ویو، گزارش‌دهی پروژه‌هایی که به صورت گروهی انجام می‌دهید، همزمان‌تر از همیشه خواهد بود. لذا سریعتر از همیشه به نظر سایرین درباره قسمتی از کار که شما انجامش می‌دهید، دسترسی خواهید داشت. ضمناً دیگر نیاز نخواهد بود که مدام فایل‌های تغییر داده شده را برای همدیگر ایمیل کنید! یکبار که فایلی تغییر کند، همزمان همگان به نسخه اصلاح شده دسترسی سریع خواهند داشت.

بکارگیری طوفان ذهنی: برای پرورش دادن سریع ایده خامی که به ذهن‌تان می‌رسد، کافیست عده‌ای از دوستان خلاق‌تان را به یک موج گوگلی دعوت کنید، و در سریعترین زمان ممکن به تصوّرات ذهنی آنها درباره ایده‌تان دسترسی داشته باشید.

اشتراک گذاری تصاویر: کافیست که عکسها را دراگ کنید و داخل ویو بیاندازید، تا به همین آسانی آپلود شود! حالا دیگران را به ویو دعوت کنید تا از اسلایدشوی تصاویرتان لذت ببرند.

افزونه‌های گوگل ویو چه کارهایی انجام می‌دهند؟

نمونه‌ای از بکارگیری گجت در ویوها
نمونه‌ای از بکارگیری گجت در ویوها


گجت‌ها و اکستنشن‌ها ابزارهایی هستند که می‌توانید به اکانت گوگل ویوتان اضافه‌شان کنید، تا امکانات جدیدی در اکانت‌تان داشته باشید. چیزی شبیه به فیس بوک، اینجا هم هر کاری از دست افزونه‌ها برمی‌آید! برخی از این افزونه‌ها عبارتند از:

Wave Sudoku: بین دوستان‌تان تورنومنت سودوکو راه بیاندازید و ببینید که چه کسی بهترین سودوکوباز است!

Yes/No/Maybe Gadget: با این گجت می‌توانید از دوستان‌تان در ویوها درباره موضوعی خاص نظرسنجی کنید.

Map Gadget: گجت نقشه گوگل است که می‌توانید در ویوهای‌تان از آن استفاده کنید.

Video Chat Experience: از طریق این افزونه می‌توانید با دیگر شرکت کنندگان در ویوها چت ویدئویی داشته باشید.

نکته‌ای که درباره اکستنشن‌ها وجود دارد اینکه برخی از آنها متاسفانه برای IP ایران محدودیت دارند و برای اینکه بتوان براحتی از آنها استفاده کرد باید از روشهای تغییر IP استفاده کرد!

چگونه موج جدیدی راه بیاندازیم؟

هیچ کار پیچیده‌ای لازم نیست انجام دهید. کافیست که روی گزینه New Wave کلیک کنید و در کادری که در ستون سمت راست  باز می‌شود (تصویر پائین)، متن یا فایل مورد نظرتان را قرار دهید و دوستان‌تان را با کلیک بر روی دکمه + به ویو جدید دعوت کنید!

نمونه کادر ایجاد یک ویو جدید
نمونه کادر ایجاد یک ویو جدید

Ping کردن دوستان به چه معناست؟

در گوشه‌ی پائین سمت چپ، باکس لیست دوستان، قرار دارد. روی هر یک از Contactها که کلیک کنید، گزینه‌ای با عنوان Ping می‌بینید. پینگ کردن در اینجا شبیه به چت کردن مستقیم و خصوصی با دوست‌تان است. روی این گزینه که کلیک کنید، کادری شبیه به تصویر زیر باز می‌شود که می‌توانید از طریق آن برای دوست‌تان پیغام یا فایل ارسال کنید. Pingها هم مانند Waveها آرشیو می‌شوند و شما می‌توانید هر زمان به آنها دسترسی داشته باشید.

نمونه‌ای از پینگ کردن دوستان در گوگل ویو
نمونه‌ای از پینگ کردن دوستان در گوگل ویو

Playback کردن ویوها به چه معناست؟

یکی از قابلیتهای بی‌نظیر و استثنائی گوگل ویو، امکان Playback کردن ویوهاست! در هر موج، وقتی که روی دکمه Playback کلیک کنید، به ترتیب زمانی اتفاقاتی را که در ویو مربوطه افتاده است را می‌توانید مشاهده کنید و بدین ترتیب شما متوجه می شوید که پیامهای جدید چه زمانی اضافه شدند، چه وقتی در فایل‌ها تغییر داده شد، چه کسی و در چه زمانی افراد جدید را به ویو دعوت کرد و… یعنی همه اتفاقات به همان ترتیبی که اتفاق افتادند را از نظر می‌گذرانید!

نمونه‌ای از کاربرد Playback کردن ویوها
نمونه‌ای از کاربرد Playback کردن ویوها

چطور می‌توان به عضویت Google Wave در آمد؟

هنگام نوشتن این مطلب، گوگل ویو مراحل آزمایشی خود را پشت سر می‌گذارد و عضویت در آن همچنان محدود به دریافت دعوتنامه از سوی کاربرانی است که هم اکنون در آن عضویت دارند. که البته تعداد دعوتنامه‌ها نیز محدود است! علاقمندان به این ابزار می‌توانند از طریق پر کردن این فرم، در لیست نوبت جهت دریافت دعوتنامه قرار گیرند.

در ضمن به یاد داشته باشید که همه کاربران گوگل ویو، دعوتنامه ندارند، اما بعضی از آنها پس از انکه مدتی از زمان عضویت‌شان گذشت، این اجازه را می‌یابند که تعداد محدودی از دوستان‌شان را به گوگل ویو دعوت کنند. این امکان از طریق پیغامی با عنوان “invite others to google wave” به ایشان اعلام می‌شود!

ضمناً این مطلب می‌تواند به شما کمک کند تا سریعتر به دعوتنامه گوگل ویو دسترسی پیدا کنید: کجا به دنبال دعوتنامه Google wave بگردیم؟

در همین زمینه:

– پرهام » Google Wave

– یک پزشک » گوگل ویو : پایان عصر حکمرانی ایمیل

پی نوشت: باور کنید دوست دارم تا همه شما در گوگل ویو باشید، تا محیط گرمتری داشته باشیم. اما چه کنم که فعلاً هیچ دعوتنامه‌ای برای ارسال ندارم.

65 دیدگاه در “Google Wave یا موج گوگلی

  1. @حسین, مخلصم حسین جان! همانطور که گفتم فعلاً دعوتنامه ای برای ارسال ندارم. فقط خدا کنه که گوگل یهو یه عالمه دعوتنامه بهم بده که بتونم به همه دوستان بدم و خدا نکرده دلگیری پیش نیاد :)

 1. سلام
  خیلی وقت پیش در موردش مطلب خونده بودم. امیدوارم بیشتر در مورد این سرویس مطلب بنویسید
  اگرم دعوت نامه ای موند ما رو هم بی نصیب نگذارید
  ممنون
  Arvinje[at]gmail[dot]com

 2. ای خدا
  من چندجا در موردش خوندم ، شاید کامل ترینش همین جا باشه
  دلم آب شد واسه دعوتنامه ولی هیچکی نیس که یه دعوتنامه بهم بده یا می گن ندارن یا تموم شده
  ولی کلا مطلبت عالی بود

 3. منم می خوام :((((((
  بابا توی عکسایی که گذاشتی اکثر ای تی نویس های معروف هستن که بعد همه هم دعوتنامه ندارن .
  اصلا اگر برای من اومد به هیچ کدومتون نمیدم :q

  ولی مطلبت خیلی جالب بود صادق جان .
  مرسی

   1. @صادق,
    دستت درد نکنه صادق جان . هی میگفتم این دعوتنامه مال کیه .
    ولی نزدیک یک ماه پیش یکی از دوستان زحمت کشید فرستاد . منم یه سری کامل ۲۵ تایی خودم دعوتنامه فرستادم :D

 4. سلام صادق جان
  انشا الله با هماهنگی هایی که صورت گرفته و به همت بچه های نت لب تهران و آندر گراند تهران پروتکل ویو و ای پی آی گوگل ویو رو به طور اختصاصی برای ایرانی ها راهندازی خواهیم کرد و انشالله فارسی سازی این پروژه هم شروع خواهد شد در آدرس http://googlewave.ir ایشالا اول همه شما به این سرویس تشریف بیارید/. و نظراتتون ما رو کمک کنه /.
  امیدوارم که حمایت های شما به ما قدرت و توان بیشتری بده

 5. بابا آقا صادق این همه دعوتنامه از کجا می خوای بیاری .. به این همه نفر قول می دی !
  راستی من اول صف زنبیل گزاشتم واسه دعوتنامه .. ما رو فراموش نکنی ! :دی

 6. میگم ما دنبال دعوتنامه هستیم اونوقت بعضی ها توییت می کنند که اصلا با گوگل ویو حال نمی کنند. نمونش همین حدیث خانم ! (نیاز به تایید نداره)

 7. سلام آقا صادق.
  یه سوال دارم که شاید هیچ ربطی به این پست شما نداشته باشه.
  بعضی از وبلاگ های وردپرس رو وقتی باز میکنی کنار نوار آدرس عکس انتخابی خود اوناست.یعنی خودشون مثلا” یه عکس از خودشون گذاشتن.میشه بهم بگی چطوری؟
  البته بابت زحمت , شرمنده ام

 8. اومدم یه چیزی بگم ، البته ربطی به این پست نداره ،
  امروز از خود توییتر لاگین کردم دیدم که توویت تیم رو به امکاناتش اضافه کرده ، خوشم اومد ازش ، گفتم که در جریان باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *