فیس بوک! ممنونم که تحریم مان نکردی

طبق توافقنامه جدید فیس بوک که اکثریت اعضا به آن رای مثبت دادند، ساکنان کشورهایی که در لیست تحریم دولت آمریکا قرار دارند، تحریم خواهند شد. اما فیس بوک این اجازه را برایشان قائل شده که در صورتی که فعالیت تجاری در فیس بوک نداشته باشند، همچنان بتوانند از امکاناتش بهره ببرند. به همین خاطر معتقدم که باید از فیس بوک ممنون باشیم.

چند روزی بود که Facebook بعنوان یکی از شبکه های اجتماعی پیشرو در وب، نظرسنجی را بین کاربرانش برگزار کرد تا نظر ایشان را درباره توافقنامه جدید عضویت در شبکه بداند. یکی از مفاد این توافقنامه تحریم کاربرانی است که ساکن کشورهای تحریم شده توسط دولت ایالات متحده هستند. همین موضوع هم نگرانیهای زیادی را در بین کاربران ایرانی فیس بوک بوجود آورد.

روز گذشته بالاخره مدت نظرسنجی به پایان رسید و اکثریت قاطع رای دهندگان (۷۴.۴%) با توافقنامه جدید موافقت کردند. اما فیس بوک در پاسخ به نگرانیهای کاربران ایرانی اعلام کرد که “برای قرار گرفتن در چارچوب قوانین دولت آمریکا، ما بایستی از فعالیتهای تجاری کاربران ساکن کشورهای تحریم شده جلوگیری نمائیم. ما تاکنون اجازه داده ایم و از این پس نیز اجازه خواهیم داد تا کاربران این کشورها در صورتی که از بخشهای مالی وب سایت استفاده نکنند، در فیس بوک عضو شده و از آن استفاده کنند.”

معتقدم همانگونه که در زمان تحریم دست به اعتراض جمعی می زنیم، و گاهاً هم به قولی حقوق مان را فراموش می کنیم! اکنون نیز برای تشکر از این حرکت دموکراتانه فیس بوک بایستی از دست اندر کارانش تشکر کنیم.

به نوبه خودم، از اینکه فیس بوک، این اجازه را برایم قائل شد تا همچنان عضوی از شبکه اجتماعی اش باشم، از تصمیم گیرانش تشکر می کنم. مسلماً این حق برای شان محفوظ است که هرگاه اقدامات من سایر کاربرانش را دچار مشکل کرد، دسترسی مرا محدود نماید.

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۱۵ دیدگاه برای “فیس بوک! ممنونم که تحریم مان نکردی”

 1. خواهش می کنم وحید جان
  اتفاقاً سخنانت کاملاً متین بود. متاسفانه ما همیشه فقط به خودمون فکر می کنیم!

 2. واقعا چه افتخار بزرگی نسیب شما شده است که از این شبکه استفاده می کنید. واقعا دست مریزاد و آفرین به جامعه کاربران ایرانی اینترنت.
  موفق باشید.

 3. مرسی صادق جان:)
  یه سوال: بخشهای مالی فیس بوک کدامها هستند؟ یعنی کدوم بخشهاش مالی هست؟ غیر از تبلیغات ممر درآمد دیگه ای هم داره؟ اگه توضیح بدی ممنون میشم:)

 4. من به عنوان کسی که دو ساله که تو فیسبوک فعالم و در ضمن مثلا IT خوندم از همون روز اول میدونستم که ایران تحریم نمیشه،طبیعی هم هست. کدوم دولت یا سازمان حاضر در عصر اطلاعات به اطلاعات پشت کنه، فیسبوک را شما به چشم یک سایت ساده نگاه نکن! فیسبوک را به عنوان سند شناخت نسل جدید بدان. آن وقت است که میتواند در بسیاری تصمیم گیری ها موثر واقع شود. به نظر من حتی اگر فیسبوک مخالف حضور ما میبود، دولت آمریکا با این تصمیم مخالفت میکرد. و اینگونه است که ما تحت عنوان هر بند یا لایحه ای ماندنی شدیم!
  اما نکته که برای من عجیب است این است که ایران چرا آنرا قیلطر نمیکند؟ و شخصا منتظر اینم که فیسبوک قیلطر شود.

 5. سلام
  ممنون از مطلیب جالبتون
  اگه امکانش هست یک راهی را بگین که همه بتونن به یک شکل واحد تشکر خودشون را از فیس بوک اعلام کنن.

 6. اخیرا این دوتا کشور ( ایران و امریکا ) دارن واسه هم دم تکون می دن ، کافیه یه سر به سایت رادیو فردا بزنی تا ببینی چقدر تیتر ها ملایم شده .
  از این مهم تر چهار بانک امریکایی در ایران داره شعبه می زنن! خبر مستندش تو سایت روزنامه جام جم هست .. سرچ کنید !
  شرکتای امریکایی در تهران و در فستیوال جهانی نفت غرفه می زنن !

  و امروز از اخبار اعلام می شه که چند شرکت امریکایی به مدیر عامل سایپا پیشنهاد طراحی خودروی مشترک دادن !
  این اگه تعامل اقتصادی نیست پس چیه؟ که طبعا تعامل سیاسی رو برای دو کشور راحت تر می کنه !
  تعجبی نداره فیس بوک یه خبر مستقیم برای کاربران ایرانیش بنویسه که دوستان نگران نباشید !

 7. معمولاً فیس بوک برای هر تغییر جدیدی که میخواد توی سایت اعمال کنه اول نظرسنجی می کنه. اما این نظرسنجی فقط مختص تحریم ایران نبود. بلکه کلاً توافقنامه عضویت در سایت رو تغییر داد که یه موردش این بود. و این توافقنامه جدید رو به رای گذاشت.

 8. راستش من زیاد با قسمتهای مالی فیس بوک آشنا نیستم و باهاشون برخورد نداشتم. اما هر زمان که وقت کردم دنبالشون برم حتماً خبرش رو میدم.

 9. این هم نظری است به هر حال! اما شما فکر نمی کنی که قیلطر کردن اطلاعات در عصر حاضر به ضرر ملت و دولت ایران باشه؟!

 10. اتفاقاً این خبر غیر مستقیم بوده و توی وبلاگ فیس بوک درج نشده! البته شاید پشت پرده ما روابطی با آمریکا داشته باشیم، اما مسلماً در فیس بوک ۱۵۰۰۰۰ کاربر، عدد قابل ملاحظه ای نیست! :دی

 11. این تشکر حس بدی در آدم ایجاد می کنه.
  اصل تحریم اونها درست نیست، بعد برا اینکه کمتر شده تشکر می کنیم.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.