فرندفید ما و فرندفید آنها

برام جالب بود بدونم که آیا همه دنیا فرندفید رو مثل ایرانیها شناختند و به ترتیب ایرانی ازش استفاده می کنند؟! پس سری به صفحه public زدم و حدود صد اکانت افراد خارجی را هم مورد بررسی سطحی قرار دادم.

مهمترین مشخصه های اکانت فرندفید افراد غیر ایرانی ای که از نظر گذراندم عبارت بودند از: وجود تمرکز در اکانتهای ورودی، عدم وجود نظرات غیر مرتبط در زیر فیدها، کم بودن تعداد نظرات و لایکها نسبت به فیدهای مشابه ایرانی، وجود تعداد بسیار محدود مطالبی که بصورت مستقیم در فرندفید ارسال شده اند.

البته این نگاه به هیچ وجه علمی نیست و بنده ادعایی درباره صحت کامل آن ندارم. اما یادم است که اولها، حضور در فرندفید از آن جهت برایم جالب بود که همه چیز طبیعی به نظر می رسید و چیزهای زیادی برای یاد گرفتن وجود داشت. اما این روزها احساس غربت عجیبی در فرندفید به من دست می دهد.

بر خلاف احسان، اصلاً برایم مهم نیست که عده ای در فرندفید، دوره ای تشکیل داده اند و با هم خوشند. خوشا به سعادتشان! اما شخم زدنهای بی مورد، گپ زدنهای بدون هدف، لایک زدنهای مافیایی و… مرا به یاد چت رومهایی می اندازد که جز سرگرمی صرف چیزی در آنها یافت نمی شود. قرار بود وب۲ ابزاری برای رسیدن هر چه سریعتر به هدف باشد! حالا حوصله ام قد نمی دهد تا لا به لای این همه سلام و احوالپرسی های تکراری، دنبال دو کلام حرف حساب بگردم!

پ.ن: اشتباه نکنید! من اکانت فرفرم را پاک نکردم! هر قدر هم فکر می کنم دلیلی برای این کار نمی بینم! هر وقت هوس سرگرمی کردم، به فرندفید هم سر خواهم زد!

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۱۳ دیدگاه برای “فرندفید ما و فرندفید آنها”

 1. اوهوم :) به قول یکی از دوستان فرندفید هم ایرانی شد رفت. نمیدونم مشکل از کجاست.

 2. دقیقا!
  فرندفید تبدیل شده به همون چت رومهای یاهو؛ ولی با امکانات بیشتر. من خیلی دیر واردش شدم؛ اما خیلی زود هم ازش خارج شدم.
  ناگفته نماند که بعضی از رومها حرف نداره؛ از جمله Share Music

 3. حرف هایی که خیلی وقت پیش مطرح کردیم و دوستان نزدیک بود کله مان را بکنند، یکی یکی دیگران می گویند و این خیلی جالب است.
  بگذریم.چون هر چه بگویید، یک جواب می گذارند کف دست شما که خوشت نمی آید فلان کن و بهمان کن و برو به کار خودت مشغول باش.
  همین ها هم می شوند نماینده وبلاگستان و در عین حال باز هم به کسی مربوط نیست.
  امااز هر چه بگذریم، کامنت خانم منتظری خیلی جالب بود!

 4. صادق جان جا داره بر گدی یک بار دیگه پادکست فرندفیدو فصلی نو رو گوش بدی تا بفمی ما چند وقت پیش همین مسائل رو هشدار داده بودیم ولی سر ها در زیر برف بود

 5. متاسفانه کاملاً درست است.
  من چند وقت پیش در یک روز حدود ۵۰ نفر از کسانی را که اد کرده بودم حذف کردم. الان با ۱۰-۱۲ دوست اوضاع کمی بهتر است.
  فکر می کنم این موضوع هم مشکل یه جورایی فرهنگی باشه، یه چیزی تو مایه های این مطلب http://1pezeshk.com/archives/2008/12/%D8%B4%DA%A9%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D8%A8%D8%A7-%DA%A9%D9%87-%DA%A9%D9%86%D9%85%D8%9F.html درسته که به ظاهر هر دو اینها یکی نیستند. ولی می شه ریشه اش رو از یک جا دونست. عدم وجود تولید محتوا فارسی در وب.

 6. من کمتر تو فرندفید می رم دیگه شاید هفته ای یکی دوبار سربزنم… به جای اینکه برم توی Favorites و… مجبوری می رم تو فید چند نفری که خوشم می آید و نگاه می کنم چه چیز جالبی پیدا میشه… یه مدتی میشه اصلا لایک نزدم! تقریبا اگه اون کسایی که دوستشان دارم پلاگین فندفید رو بگذارن توی وبلاگشون، ترجیح می دهم از تو وبلاگشون فیدشون رو بخوانم تا از توی فرندفید!!! احسان در مورد کلوب . اورکات و.. خیلی خوب گفته بود.

 7. بازتاب: وب نامرئي
 8. سلام خدمت تمام دوستان
  من میخواستم یه آموزش بزارید که چطوری میشه چند تا فید رو در feedburner.com به یک فید تبدیل کنیم؟
  مثل فیدهائی که در قسمت (درباره بلاگ نوشت) معرفی شده
  که یکیش خروجی بلاگ نوشت + لینک لاگ هست
  لطفا راهنمائی کنید
  ممنونم
  منتظر هستم

 9. می دانم این نوشته هیچ ارتباطی با مطلب شما ندارد.
  فقط می خواستم بگویم از وقتی که نوشته های شما را می خوانم، چیزهای بسیاری درباره وبلاگ و وبلاگ نویسی آموخته ام.
  تنها خواستم تشکری کرده باشم …

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.