Face Off 11 : سنجاقک vs سینادیلی

جمع و جور شدن فیس آف یازدهم خیلی طول کشید اما بالاخره طلسمش شکست و موفق شدیم بین دو مالزی نویس برگزارش کنیم.

در این فیس آف، علاوه بر سوالات متداول وبلاگی، از دو شرکت کننده محترم خواستیم تا درباره شرایط زندگی در مالزی هم کمی بنویسند تا علاقمندان به مهاجرت هم بی نصیب نمونند.

طراح لوگو: چشم غمگین
طراح لوگو: چشم غمگین

سنجاقک (فاطمه قدیانی)

فاطمه قدیانی نویسنده وبلاگ “سنجاقک” به آدرس www.sanjaaghak.blogfa.com (خمیرمایه)، متولد اول فروردین یکی از سالهای دهه شصت (البته قطعاً هجری شمسی!)، متأهل و دانشجوی کارشناسی رشته ارتباطات می باشد. ایشان در حال حاضر  ساکن سایبرجایای مالزی می باشند.

کتابهای مورد علاقه شان را می توانید در Good Reader ببینید، موزیکهای مورد علاقه شان هم به دلیل بی شمار بودن در این مجال نمی گنجید که بازگو شوند! اما باغ های کندلوس، شب های روشن، گوزن ها، لیلا، خیلی دور- خیلی نزدیک، ۲۱ Grams, Amelie, Juno و… از فیلمهای مورد علاقه شان هستند.

خانوم قدیانی از سبز، لیمویی، سرمه ای و فیروزه ای خوششان می آید و بین حیوانات نیز فقط و فقط دلفین را دوست می دارند! اگر خواستید ایشان را به ضیافتی دعوت کنید لطفاً یکی از این غذاها را سرو نمائید: ماکارونی، حلیم بادمجان، شیشلیک و انواع سوپ ها و سالادهای با حال!

سنجاقک از خود چنین می گوید:

““دلم که تنگ می شود، روی دکمه های حروف که انگشتانم را می کوبم، گاهی که می خندم، اشکی می ریزم، شوقی دارم، بی حوصله می شوم، می دانم که اینجا هست! با همه ی آنچه که نوشته ام و می نویسم تا وقتی که خسته نشوم. دلم که تنگ می شود، سنجاقکم هست، لبخند می زنم.”
بیشتر از سه ساله که فقط برای ثبت حرف هام وبلاگ می نویسم. خودم هم ارتباطات با گرایش روزنامه نگاری می خونم. هیچ چیز مثل کتاب و موسیقی و رنگ برای من در زندگی لذت بخش نیست. خیلی آدم به جوشی نیستم، در دنیای واقعی شاید یک جورهایی خجالتی و کم حرف هم هستم. آشپزیم خوبه (البته به اعتراف سجاد). علاوه بر بحث های ارتباطی، جامعه شناسی و سینمایی به خریدکردن هم علاقه ی زیادی دارم! به صورت “نان استاپ” موسیقی در زندگی من جریان داره.”

سینا دیلی (سینا راحتی)

سینا راحتی نویسنده وبلاگ سینا دیلی از مالزی به آدرس www.sinadaily.com (خمیرمایه)، در ساعت چهار و نیم صبح روز دوم اسفند سال شصت به دنیا آمدند. ایشان لیسانس کامپیوتر ( گرایش مالتی مدیا) دارند و در مالزی ساکن اند.

جناب آقای راحتی، بوی بهشت با صدای حسام الدین سراج را دوست دارند و آبی آسمانی از رنگهای مورد علاقه شان می باشد. ژانر فیلمهای مورد علاقه شان هم پلیس آهنین ۲ و راه سبز است. فیل و پنگوئن را می پسندند و خورشت بامیه، بادمجان و قرمه سبزی از غذاهایی است که دوست می دارد.

سینا راحتی چنین از خودش می گوید:

“من سینا راحتی بیست و شش یا هفت ساله هستم . از سه سال و خورده ایی پیش هم در مالزی زندگی میکنم و درس میخوانم و کار میکنم .  وبلاگم را تاسیس کردم چون از تنهایی و غربت در حال مردن بودم و وبلاگ و ارتباط با مخاطب بسیار به من کمک کرد تا بتونم از اون شرایط سخت بیرون بیام .

خارج از وبلاگ

همانطور که عرض کردم، در این فیس آف یک سوال ویژه از دو شرکت کننده عزیز داشتیم. و آن اینکه کمی از شرایط زندگی در مالزی برای مان بگویند:

سنجاقک: یک شرکت هایی هستند که خدمات مشاوره مهاجرت می دهند، اگر خواستید آدرسشون رو دارم! (این سوال از اون سوال هاست که برای من جواب دادنش سخته و به سبک زندگی هر کسی بستگی داره و فقط می تونم بگم زندگی در مالزی بد نیست.)

سینا: والا حدود سه سال و خورده ایی پیش که من مالزی اومدم تعداد ایرانیها خیلی زیاد نبود اما از حدود دو سال پیش یک جوی راه افتاد و بسیاری ایرانی اینجا اومد که به نظر من هم مثبت هست و هم میتونه منفی باشه .
جنبه منفی از آن جهت که یک عده که در ایران سطح علمی و یا رفتاری پایینی داشتند و از جامعه و اطرافیان طرد شدند به مالزی اومدند و رفتارهاشون داره کم کم باعث این میشه که دید مثبت مردم مالزی به ایرانیها عوض بشه .

کارپیدا کردن برای یک ایرانی در مالزی کار آسانی نیست دلیل اصلی اش هم این است که اولا ویزای کار برای کارفرما دردسر  و هزینه دارد و دومش هم این است که غالب ایرانی های اینجا زبان های انگلیسی ضعیفی دارند البته این را هم بگویم که ایرانی های اینجا اعتماد به نفس زیادی ندارند و فکر میکنند توان رقابت با چینی مالزیایی ها را ندارند در صورتی که به نظر من ایرانی ها بسیار توانمندند و خیلی هاشون اگر در سایت های شغل یابی ثبت نام کنند میتونند کار پیدا کنند  .

اما درامد در مالزی طوری تنظیم است که بتونید به راحتی زندگی کنید اما پولدار نشوید . میتونم اینجوری بگم که درامد نرمال قشر تحصیل کرده بین سه تا هفت هزار رینگیت متفاوت هست( هر رینگیت :۲۹۰ تومان) . البته من خودم کسی را میشناسم که بیش از پنجاه هزار رینگیت حقوق میگیرد اما او یک مدیر ارشد از انگلستان است که توانایی مدیریت دوازده کمپانی را دارد
در مورد خرج زندگی هم باید بگم که تقریبا تو مایه های همین تهران خودمان است . بعضی چیز هایش خیلی ارزان تر است مثل اجاره خونه و یا گوشت قرمز و بعضی چیزهایش گران تر مثل لباس و لبنیات اما در کل ۲ نفر با اجاره خونه معمولی و خرج معمولی  میتونند با ۲ تا دو هزار و پانصد رینگیت به خوبی زندگی کنند  .

خانوم دکتر احمدنیا، خواستند در همین رابطه پرسیده شود که مهاجرت به مالزی بصورت مجردی بهتر بود یا متأهلی؟

سنجاقک: در هر دو حالت می تونه خوب باشه و هر کدوم تجربه ای متفاوت برای خودشون هستند. البته در حالت مجردی شاید خیلی دلتنگی و احساس تنهایی به وجود بیاد.

سینا: به طور قطع یقین مجردی بهتر بود چون سختی هایی که اول مهاجرت کشیدم پدری از من دراورد که یاداوری اش چهار ستون بدنم را میلرزاند .
البته شاید اگر متهل بودم دیگر مشکل دپرس شدن و افسردگی به سراغم نمیامد و سعی میکردن زندگی بهتری داشته باشم .

البته پول حلال مشکلات است و اگر کسی پول کافی دارد فرقی واقعا نمیکند چون اینجا همه جور چیز بنا به هر سلیقه ایی وجود دارد .

و اما برگردیم به روال عادی فیس آف و پرسش و پاسخهای وبلاگی:

۱- فواد: چه حسی باعث می‌شه که آدم با شرایطی که خارج از ایران داره باز هم بخواد با زبان فارسی وبلاگ بنویسه و با مخاطبان فارسی زبانش ارتباط برقرار کنه؟

سنجاقک: در واقع من هیچ وقت از ایران جدا نشده و نمی شم که بخواهم به زبان فارسی وبلاگ ننویسم. البته من نمی دونم که شرایط مورد نظر شما که اشاره کردی چی هست اما فکر می کنم که وبلاگ نویسی به فارسی خیلی به موقعیت مکانی وابسته نیست.

سینا: ما ایرانی ها به قطب جنوب هم سفر کنیم باز همزبان و همدل خودمون و پیدا میکنیم . اگر به اغلب ایرانیهای سراسر جهان نگاه کنید همه سعی میکنند با ایرانیها رفت و آمد کنند و کمتر میشود که ایرانی باشد و از دیگر ایرانیها ببرد و ارتباط نداشته باشد . من به شخصه هر جای دنیا که باشم خودم را متعلق به ایران میدانم و هر روز صبح تا همه خبر های ایران را نخوانم و دو کلام فارسی حرف نزنم آرامش نمیگیرم .

۲- فکر می کنید حضور شما در کشوری خارج از ایران باعث شده که حال و هوای پست هاتون با حال و هوای وبلاگ هایی که از داخل ایران نوشته میشه متفاوت باشه؟

سنجاقک: فکر می کنم که روزمرگی ها و جنس واگویه هام با زمانی که در ایران بودم فرق کرده باشه. به هر حال زندگی در خارج از ایران حس های جدیدی در آدم به وجود میاره که در قطعا در نوشته های آدم بی تاثیر نیست. البته بعید می دونم که خیلی حال و هوای نوشته های وبلاگ من عوض شده باشه.

سینا: فکر میکنم کمی دید من نسبت به ایران و شرایط ایران فرق کرده چون از بیرون به ایران نگاه میکنم . در کل جواب سوالتون بله است.

۳- آیا وبلاگ های غیر ایرانی رو هم دنبال می کنید؟ اگر پاسخ تون مثبت هست، به نظر شما چه تفاوت عمده ای بین وبلاگستان فارسی و وبلاگستانهای کشورهای دیگه وجود داره؟

سنجاقک: نه، وبلاگ های غیر ایرانی رو دنبال نمی کنم.

سینا: راستش را بخواهیدنه . اما شده بشینم و وبلاگ چند نفر خارجی را بخوانم اما اینکه دنبال کنم نه اصلا .

۴- فواد: آیا شده با جامعه‌ی وبلاگ نویسان ایرانی در کشور محل سکونت تون در تماس باشید؟ یا حتی جمع کوچکی از وبلاگ‌نویسان ایرانی در اونجا رو دور هم جمع کنید؟

سنجاقک: خیر. خیلی علاقه ای هم به این کار ندارم. جز وبلاگ عکاسی نفیسه مطلق هیچ وبلاگ فارسی در مالزی رو دوست ندارم.

سینا: بله . چند تا از وبلاگ نویس ها را حضوری دیدم و با چند تای دیگه در تماسم . تصمیم هم داریم یک جلسه وبلاگی راه بندازیم تا همه رو دور هم جمع کنیم .

۵- فواد: محدودیت‌های جامعه‌ی مالزی که مثل ایران یک کشور اسلامی به حساب میاد در مقایسه با ایران چقدر متفاوت است و اگر کمتر است، چه تاثیری بر روابط اجتماعی، انسانی و حتی وبلاگ‌نوسی شما گذاشته است؟

سنجاقک: نسبت به ایران که شاید اصلا محدودیتی نداشته باشه اما هیچ تاثیری روی روابط انسانی، اجتماعی و نحوه وبلاگ نویسی من نذاشته. البته آزادی دسترسی به اطلاعاتی که در مالزی وجود داره قطعا لذت بخشه.

سینا: راستش را بخواهید مالزی به صورت اسمی کشور اسلامی است اما در عمل هر کسی به کیش خود عمل میکند . اینجا درصد بالایی از جمعیت را بودایی ها ، مسیحیها و ادیان و نژاد های دیگر تشکیل میدهد و هر کسی میتونه طبق آداب و رسومش رفتار کند و کسی هم به کسی کار ندارد .

این پدیده اینقدر جالب است که در طبقه پایین قمار خانه ( کازینو ) نمازخانه هم وجود دارد .

۶- آیا اونجا هم پدیده ای مثل ف.ی.ل.ت.ر.ی.ن.گ وجود داره؟ نظرتون درباره اینجور برخوردها چیه؟

سنجاقک: ف.ی.ل.ت.ر.ی.ن.گ عمومی وجود نداره اما نرم افزارهایی در بازار هست که امکان اعمال کنترل رو به خانواده ها می دهد. من به شدت با ف.ی.ل.ت.ر.ی.ن.گ عمومی مخالفم و به نظرم یک نوع توهین به مردم هم هست.

سینا: والا من که تا الان به سایت ف.ی.ل.ت.ر شده برخورد نکردم اما شنیدم سه یا چهار تا از سایت های سیاسی را ف.ی.ل.ت.ر کردند . به نظر من ف.ی.ل.ت.ر.ی.ن.گ تنها راه را برای رسیدن به هدف سخت میکند وگرنه من که ایران بودم دوستان هر سایتی را که میخواستند باز میکردند . در کل ف.ی.ل.ت.ر.ی.ن.گ اخلاقی را میپسندم آن هم در محیط های آموزشی ولاغیر .

۷- تا چه حد ابزارهای وب۲ (خوراک خوانها مثل گوگل ریدر، سرویسهای مینی بلاگینگ مثل توئیتر، شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک و…) در دنیای مجازی شما رخنه کرده اند؟

سنجاقک: خیلی زیاد. شاید بیشتر وقت من در دنیای مجازی با همین ها می گذرد. شخصا وابستگی زیادی به گوگل ریدر، توییتر و فرندفید دارم.

سینا: راستش را بخواهید زیاد رخنه نکرده است . عضو فیس بوک نشده ام چون خاطره خوبی از اورکات نداشتم و زیاد هم از گوگل ریدر استفاده نمیکنم.

۸- فکر می کنید که ظهور ابزارها و سرویس های جدید وب چه تاثیری در نقش وبلاگها دارند؟ آیا موجب تقویت جایگاه اونها میشن یا اینکه جایگاهشون رو متزلزل می کنند؟

سنجاقک: فکر می کنم در صورتی که وبلاگ نویس ها به استفاده از این ابزار ها روی بیارن باعث معرفی و تاثیر گذاری بیشتر وبلاگ ها می شه.

سینا:

۹- زندگی مجازی براتون شیرینتره یا زندگی حقیقی؟ اگه قرار باشه یکی رو انتخاب کنید کدومش رو ترجیح میدید؟

سنجاقک: هر دو شیرینی و تلخی های خودشون رو دارن. بدون هیچ کدوم کامل نیستم. از ترجیح هم خبری نیست چون هر کدوم اون یکی رو کامل می کنن و به قول معروف هر گلی بوی خودش رو می ده!

سینا: قطعا زندگی واقعی برایم شرین تر است و وبلاگ برای من جایی است که حرفهایم را بزنم و احساس آرامش کنم .

۱۰- هر چه که مجال گفتنش رو نیافتید…!

سنجاقک: گفتم که من کم حرفم، تا همین جا هم خیلی حرف زدم که حالا بخوام چیز اضافه تری هم بگم.

سینا: تورو به خدا بگویید همین جوری پا نشند و زندگی را بفروشند و بیایند مالزی . اینجا حلوا پخش نمیکنند . اگر واقعا پشتوانه مالی خوبی دارند حرفی نیست که بیایند و درس بخونند اما خیلی میبینم که میایند و بعد چند ماه دست از پا دراز تر بر میگردند ایران .

و اما سوال آخر:

نظرتون درباره پروژه ای مثل Face Off یا پروژه های مشابه چیه؟ آیا تاثیری هم می تونند داشته باشند؟

سنجاقک: برای سرگرمی جالب و خوبه.

سینا: کار بسیار خوب و طاقت فرسایی برای مدیرانش است که امیدوارم از آنجا که پشتوانه مالی ندارند بتوانند دوام بیاورند و زنده بمانند .

نتیجه نظرسنجی FaceOff 11:

در پایان یک هفته نظرسنجی، آقای سینا راحتی با کسب ۶۰% آرا بعنوان برنده فیس آف انتخاب شدند.


0 دیدگاه در “Face Off 11 : سنجاقک vs سینادیلی

 1. «اگر به اغلب ایرانی های سراسر جهان توجه کنید همه سعی می‌کنند با ایرانیها رفت و آمد کنند»
  راجع به جمله‌ی بالا فکر کنم سینا باید تجدید نظر کنه :))

  سینا سوال آخرو انصافآ درست می‌گه ، به همین دلیل یک خسته نباشید ویژه به صادق عزیز می‌گم که خستگیش در بره.

 2. راستی شام چی شد؟ اصلآ من فیس آف میس آف سرم نمیشه :دی
  من اومدم شام بخورم ، شکم خالی از اینجا برم می‌رم اول وبلاگ صادق بعد وبلاگ حدیثه خانم بعد هم زنگوله رو آتیش می‌زنم!!

  1. @بابک @ فواد
   بله! همون طور که بابک عزیز و فواد گرامی فرمودند قرار شده به دلیل شکسته شدن طلسم فیس آف یازدهم، به دوستان در همین کامنتدونی شام بدیم!
   در همین راستا این سفره رو پهن می کنم:
   خورشت قیمه، قرمه سبزی، فسنجون، میرزاقاسمی، باقلاقاتوک! با انواع و اقسام سالاد!
   همه دوستان بفرمایند، غذا از دهن می افته.

 3. سلام باباک جان .

  در مورد اون جواب که باهاش مخالفی باید بگم که هر ایرانی که من دیدم شاید اولش که خارج از کشور اومده از ایرانی فراری باشه اما بعد از مدتی دوباره برمیگرده به جمع ایرانی . این تجربه چند ساله من در مالزی است .
  هر کسی کو دور ماند از اصل خویش – باز جوید روزگار وصل خویش

 4. با تشکر از هر دو دوست عزیز بابت جوابهایشان. فاطمه را می شناختم و در واقع فرزند خوانده است. این فیس آف باعث شد با دوست دیگری هم آشنا شوم

 5. با بابک موافقم، نمونه‌ی ایرانی فراری از ایرانی رو توی خانواده دیدم :)
  صادق و حدیثه، شام حاضره دیگه؟
  در ضمن صادق جان گویا یه عکسی از پرشین‌گیگ اینجا هست که لود شدنش طول می‌کشه و بک‌گروند وبلاگ دیر میاد

  1. @فواد
   عکسی که از پرشین گیگ آپلود شده همون لوگوی فیس آف یازدهم هست.
   در مورد دیر لود شدن بکگراند هم یه نگاهی می کنم ببینم چه می توان کرد.
   از لطفت ممنونم.

 6. با توجه به زحمت زیادی که تهیه فیس آف ها دارد واقعا خسته نباشید می گم به شما. از پاسخهای صادقانه دوستان شرکت کننده هم تشکر می کنم. با سلام و ارادت

 7. می دونید نمی دونم صادق عزیز به این موضوع توجه داره که داره وبلاگ نویسا رو با کیا آشنا می کنه؟؟؟
  و اینکه تا حالا اون وبلاگ نویسایی که به فیس آف دعوت شدن خودشون اومدن توی این وبلاگ و با وبلاگ های جدیدی آشن ا بشن ! نمی خوام موج منفی پرت کنم ، اما این حقیقتیه که خودتون هم بهش واقفید! شما سیستمتون خیلی کنده ، به نظرم یا باید این وبلاگ رو تعطیل کنید ، چون به اهدافش نرسیده ، و یا شعارش رو عوض کنید!
  شما حداقل کارها رو هم انجام ندادید! نکردید یه پروفایل برای هر کسی که اینجاس تعلق بدید ، یه پروفایلی برای هر کسی که به فیس آف دعوتش می کنید تعلق بدید که اون شخص لینک اون رو به عنان پروفایل خودش قرار بده ، که کم کم تعداد بازدید های شما و آشنا شدن وبلاگ ها با شما بیشتر بشه ! شما که از پروژه وبلاگ گروهی دودردو که بزرگتر نیستید! نمی بینید که رو زوال رفته و تا انحلالش چیزی نمونده؟!
  حالا جلو ضرر رو از هر جایی بگیری منفعته ! به نظرم یه فکر و تجدید نظری بکن!
  با احترام فراوان ! خدا حافظ البته فعلا!

  1. @آقا امین

   از انتقادات بجای شما سپاسگزارم.

   فیس آف از آنچه که من از ابتدا فکر می کردم کار پرزحمت تر و وقت بر تری است. با اینکه تمام شرکت کنندگان دوره های قبلی فیس آف را در یک گروه گوگلی جمع کرده ام و از پیشنهادات و انتقادات و بحثهای آنها برای برگزاری فیس آفها کمک می گیرم اما باز هم از برنامه ها عقبیم. و همیشه مشکلات از پیش برنامه ریزی نشده موجب عقب افتادن کارها می شود.

   آنچه که من برای فیس آف در نظر داشتم، کسب نظر از وبلاگ نویسان مختلف در مورد جنبه هایمختلف وبلاگ نویسی و حاشیه های آن است که الحمدلله نمی توان گفت به آن نائل نیامده ام. چرا که تا همین جا از ۲۲ وبلاگ نویس درباره مسائل مختلف نظرخواهی شده است و با انها بیشتر آشنا شده ایم.

   همانگونه که مستحضر هستید، در وبگاه فیس آف به وبلاگهای شرکت کنندگان هر دوره لینک داده می شود و ضمناً در فیس آف هر دوره هم معرفی تقریباً کاملی از شرکت کنندگان ارائه می شود.
   اما در مورد ساخت پروفایل باید عرض کنم که همانطور که اشاره شد همه شرکت کنندگان دوره های قبلی از طریق گروه گوگلی در جریان فیس آفها قرار دارند و در مورد شرکت کنندگان بعدی و طرح سوال برای آنها فعالیت دارند.

   البته آنچه در بالا آمد گزارش کارهایی است که تاکنون انجام شده و به هیچ وجه قصد پوشاندن کاستیهای موجود را ندارد.
   بنده هیچ ادعایی در مورد اینکه فیس آف قطب مهمی در وبلاگستان است ندارم و تمام نقائص را می پذیرم.
   با دوستان تصمیم گرفته ایم که فیس آف یازدهم فعلاً آخرین نسخه از فیس آف باشد و در مورد ایجاد تغییرات در آن بحث کنیم. امیدوارم که بتوانیم به نتایج مطلوبی برسیم و در آینده کارهای مطلوبتری ارائه دهیم.
   خوشحال خواهیم شد اگر شما نیز ما را در این راه تنها نگذارید و پیشنهادات مورد نظرتان را برایمان ارسال کنید.

 8. با عرض خسته نباشید به صادق عزیز
  این فیس آف با فیس آف های دیگه خیلی فرق داشت و “” وبلاگی “” نبوداصلا( حالایه کمی بود)
  تا نیمه راه “یکی” رو در نظر گرفته بودم ولی در آخر نظرم عوض شد و “اون یکی” رو انتخاب کردم

  1. @اورچین هفت
   به نظر بنده تفاوت فیس آف یازدهم با بقیه فیس آفها تنها اضافه شدن یک بخش فوق برنامه با نام “خارج از وبلاگ” بود.
   اما اینکه “اصلاً” وبلاگی نبود را قبول ندارم!

 9. سلام.
  به عنوان یه مالزی نشین کوچیک(!: جالب بود. خسته نباشید. ولی یه کم سوالات رو متنوع تر کنید، به نظرم مفید تر میشه.
  در کل موید باشید.
  راستی… حس نمیکنید یه کم اطلاع رسانی کم هست؟!

 10. خیلی مسخره است که کسی را انتخاب کردید که فقط یک وبلاگ در کشوری که توش زندگی میکنه را میخواند.. آنوقت درباره مالزی و وبلاگ نویسی صحبت میکند… بماند که از موضع مغرورانه اش میشود گذشت کرد

 11. سلام
  دیدگاه سنجاقک برپایه واقعیت است … سینا هم دیدگاه پسرونه داره ….اما واقعیت در زندگی یی کامل رخ می نماید …..
  در مالزی بنطر من باید روز شماری رو تعریف کرد و دید در پایان گذر از سرزمین استوایی جز مدرک درسی .. چه دانشی و گوهری بر ما افزوده شده ….. بستر خوبی باز شده تا دور از هیاهوی پاشنه بر زمین زنان و چماق بدستان … نور رو دید … روزشنایی که شاید نمی شد در ایران دید …..
  نور زیبایی هست …… چشم ها را باید شست …….

 12. @صادق
  مممنون از توجه و پیگیریت… قصد تخریب ندارم ، فقط قصد بهبود داشتم ، آخه قبلنا من هم یه ایده ای داشتم نه مثل این اما همچین چیزی بود ، سایتی هم راه انداختم به نام بلاگدونی.کام ، اما طرحم شکست خورد و منم سایت رو هم رها کردم که وقتم رو بیشتر نگیره … به هر حال امیدوارم واقع بینانه عمل کنید و به اهدافتون برسید!

 13. هموطنان عزیز اگر در فکر ادامه تحصیل در هند و مالزی و اکراین و ارمنستان و مجارستان و دبی و ….هستید و هنوز از معایب و سختی های آن خبر ندارید.اگر موسسات اعزام دانشجو در حال فریب شما هستند با خواندن مطالب این وبلاگ به دروغ های انها پی میبرید.

 14. صادق عزیز سلام. با فیس آف از طریق شبنم فکر عزیز آشنا شدم. تو فیس بوک راجع به اون توضیح داده بود. چند تا از فیس ف ها رو هم خوندم و خوشم آمد. امیدوارم فیس آف یازدهم آخرین ان نباشد. منتظر دوازدهمین هستم. خسته نباشی و براوو به خاطر این ابتکار جالب!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *