پس از جوالدوز به بلاگفا: یک سوزن به وردپرس

ساعتی پیش جوابیه تندی بر دفاعیه علیرضا شیرازی درباره مسدود کردن سیستم انتقال اطلاعات از بلاگفا نوشتم. اما در این بین، هنگام وبگردی هایم به مصاحبه تلفنی نیما اکبرپور با علیرضا شیرازی برخوردم.

آقای شیرازی در این مصاحبه به طور آشکارتری به توضیح و تشریح موضع خویش پرداختند، که به نظر من از دفاعیه کتبی ایشان واضح تر بود. و تا حدودی مرا با خود هم پیمان ساخت. لذا بر خود واجب دانستم تا در همان لحظه دست بکار شوم و کمی از تندروی هایم را اصلاح نمایم.

ایشان وعده داده اند که:

در نسخه جدید سایت ما امکان تهیه نسخه پشتیبان فراهم شده که البته فرمتش یه فرمت خاصیه. تا ما هم بتونیم تمام اطلاعاتی رو که مورد نیازه بزاریم روی سایت و هم خود کاربرا بتونن ازش براحتی استفاده کنن.

بدین ترتیب، به بسیاری از بایدهایی که این روزها برایشان به بلاگفا معترض بودیم، پاسخ داده شده است.

آقای شیرازی در ادامه می افزاید:

من شخصاً به هیچ عنوان ترسی ندارم از اینکه کاربر من بخواد اطلاعاتش رو نسخه پشتیبان بگیره یا حتی بخواد ببره جای دیگه ای. این ترس وجود نداره، چرا که من همیشه بیشتر از اینکه به خروجیم نگاه کنم، به ورودی کاربرهام نگاه می کنم.

نیما اکبرپور در بخش دیگری از مصاحبه می پرسد: «چرا حالا که این امکان در وردپرس فارسی تعبیه شده بود، جلوش رو گرفتید؟» و شیرازی پاسخ می دهد:

دلیل اصلیش این بود که من بعنوان مدیر سایت اجازه نمی دم کسی از سرویس بلاگفا و اطلاعات اون استفاده تبلیغاتی بکنه. قضیه فرق میکنه بین اینکه گروهی بخوان برای کاربر بلاگفا دل بسوزونن و یا اینکه بخوان برای تبلیغ کار خودشون و کار بازاریابی برای سایت خودشون یا سایتی که بهش علاقمندند بیان چنین امکانی رو بزارن.

البته من قبول ندارم که تیم وردپرس فارسی بخاطر بازاریابی برای وردپرس این امکان را تعبیه نموده اند. در حقیقت این کار از یک سو برای علاقمندانی تعبیه شده است که به دلیل نبودن امکانات انتقال، دست و دلشان به مهاجرت به سمت وردپرس نمی رفت، و از سوی دیگر برای کسانی در نظر گرفته شده است که از بلاگفا به وردپرس مهاجرت کرده اند، اما امکان انتقال پستهای وبلاگ قبلی شان را ندارند.

شیرازی می افزاید:

دوستانی که این کار رو انجام دادند، هیچگونه هماهنگی و کسب اجازه ای از ما نکردند… اگه قراره کار نرم افزاری روی سرور انجام بشه، اگه که اون سرور صلاح بدونه تا یه حدی رو سرویس رو ارائه میده، اگه شما بخوای خارج از اون این کار رو انجام بدی حداقل به نظر من اولین گام حرفه ای بودن اینه که کسب اجازه بکنید.

نیما اکبرپور می پرسد: «اگر کسب اجازه می شد ممکن بود که با این کار موافقت کنی؟» و شیرازی در پاسخ می گوید:

بله، من شرایط می ذاشتم. مثلاً می گفتم که شما می تونید این کارو انجام بدی، اگه کاربری دلش خواست بیاد این کارو انجام بده یک چنین آپشنی می تونه وجود داشته باشه ولی نباید شما ازش استفاده تبلیغاتی بکنی. یعنی نباید اینجوری بشه که برای تهییج و تبلیغات سایت خودم. این کار درستی نیست… اگه تو می خوای تبلیغات خودت رو انجام بدی پس با من چیکار داری؟ چرا قرار هستش که کاربر منو به هر دلیلی تحریک بکنی که حالا بیاد به این سمت؟

من کاملاً ناراحتی آقای شیرازی را در این مورد درک می کنم و حق را به ایشان می دهم. تیم وردپرس فارسی چنانکه می خواست یک کار حرفه ای انجام دهد، می بایست قبل از هر اقدامی از ایشان کسب اجازه می نمود.

تیم قدرتمند وردپرس فارسی باید در نظر داشته باشند که در هر اقدامی که انجام می دهند آبروی یک سیستم معتبر بین المللی را یدک می کشند و بایستی کمی سنجیده تر عمل نمایند، و حتی کوچکترین بهانه ای را نیز به دست دیگران ندهند تا به وسیله آن تقبیح شوند.

علیرضا شیرازی می افزاید:

جالب اینجاست که مثلاً این سایت به عنوان این اومد که “انتقال اطلاعات کاربران بلاگفا به وردپرس” بعد که ما اینو مسدودش کردیم میگن که بلاگفا به کاربراش اجازه نداد که از اطلاعاتشون پشتیبان بگیرن. این که تهیه نسخه پشتیبان نبود. اگه شما می گفتی “ابزار تهیه نسخه پشتیبان از بلاگفا” این یه داستان دیگه بود… عنوان این قضیه نشون دهنده اینه که این کار در حقیقت یه کار تبلیغاتیه.

و یک اشتباه فاحش تیم وردپرس فارسی که به عقیده من کل اعتراضات ما را بصورت تف سربالا در آورد:

تو نسخه جدید همین نرم افزاری که تهیه شده اومدن گفتن که از قالب پیش فرض بلاگفا ما استفاده می کنیم، یعنی حتی لازم نیست که شما کدی رو بزارین توی قالب، حالا نتیجه این میشه که هر کسی میتونه اطلاعات هر کاربر دیگه ای رو منتقل کنه توی وبلاگی و بنام خودش بکنه. بدون کسب اجازه می تونه چنین کاری رو انجام بده، آیا این واقعاً تجاوز به حقوق کاربران نیست؟

به نظر من که هست، و واقعاً چنین نرم افزاری رو در شان وردپرس نمی بینم. هنگامی که من خواستم اطلاعاتم را از وبلاگ قبلیم در بلاگر به وردپرس منتقل کنم، از من نام کاربری و کلمه عبور خواست، این بدین معناست که هر کسی نمی تواند اطلاعات مرا از بلاگر به وردپرس منتقل کند و آنرا به نام خودش ثبت کند.

من به شدت با این نرم افزار دومی که بر روی وردپرس فارسی گذاشته شده است مخالفم و آنرا نه تنها نقض حقوق کاربران بلاگفا می دانم، که عاملی برای بی اعتبار کردن وردپرس می شناسم. لذا کاملاً به بلاگفا حق می دهم که راه این نرم افزار را مسدود نماید.

پ.ن: توضیحات گناهکار عزیز را از زبان تیم وردپرس فارسی درباره مسائل اخیر حتماً بخوانید.

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۱۶ دیدگاه برای “پس از جوالدوز به بلاگفا: یک سوزن به وردپرس”

 1. با هات موافقم ،با اینکه خود من کلی پست رو بلاگفا دارم و دوست دارم که اونا رو به ورد پرس بیارم اما فکر می کنم بلاگفا حق داره اگه این حرکت از طرف ورد پرس فارسی یک طرفه باشه

 2. ایول داره به صادق عزیز به خاطر این لطفی که حقیقتو درباره بلاگفای عزیز اعلام کرد.
  این وردپرسی ها هم بد جوری جو گیرنا البته به استثنای شما و یه خورده بیشتر.
  پس باید منتظر بلاگفای جدید بود. اما آخه من نفهمیدم کی؟ این داش شیرازی که قول اول سالو داده بود اما الآن وسط سال ۸۷ هستیمو بخش اخبار بلاگفا بد جوری آرشیو شده….

 3. شاعر میگه اومدیم ثواب کنیم کباب شدیم ;)
  در رابطه به قسمت آخر مطلبتون باید بگم که هم شما و هم آقای شیرازی باید یه نکته ای رو در نظر بگیرید.
  که اولا در نسخه اول فقط خود کاربر میتونست از اطلاعاتش بک‌آپ بگیره و وقتی آقای شیرازی کد ها رو مسدود کرد بچه ها مجبور شدن سیستم رو روی کدهای پیش فرض پوسته تنظیم کنند.
  که البته در این صورت هم برای گرفتن نسخه پشتیبان باید یه سری تنظیمات انجام بشه مثل نحوه نمایش پست ها که باید میلادی باشه و تعداد پست ها که باید ۹۹ تا باشه و الا اگر اینطوری بخواهیم حساب کنیم که از هر وبلاگی میشه از ۱۰ تا مطلب آخرش با استفاده از rss نسخه پشتیبان تهیه کرد
  اگر با من موافق هستید لطفا مطلبتون رو اصلاح کنید
  ممنون از این که یه طرفه قضاوت نکردید ;)

 4. سلام.. صادق جان دقیقا نظر من هم همین بود… ممنون که مطلب نوشتی…
  این مدت چند تا پیشنهاد هم برای شیرازی فرستادم برای حل این مشکل اما مثل اینکه خودش راه حل بهتری داره…

 5. آقای شیرازی در همون مصاحبه وعده دادند که همزمان با تولد بلاگفا (فکر کنم ۱۶ آذر) نسخه جدید سایت هم منتشر خواهد شد.

 6. علی جان! دست شما درد نکنه. همه ما می دونیم که نیت شما خیر بوده است. و من به تفصیل از شما بابت زحماتتون در پستهای قبلی تشکر کردم.
  اما به هر حال دلیلی نمی بینم که وقتی مدیریت بلاگفا نسخه اول نرم افزار رو مسدود کرد شما دنبال راه حل دیگه ای بگردین.
  و از اون مهمتر کاش که اصلاً این نرم افزار رو روی وردپرس فارسی نمی ذاشتین و یه سایت دیگه براش راه می انداختین تا امکان بهانه گیری و بدنام کردن وردپرس هم پیش نیاد.
  به هر حال این چیزا از ارزش کارهای شما چیزی کم نمی کنه و ما همه دوستتون داریم.

 7. خیلی پست فنی بود.

  به نظر من جدای از نسخه پستیبان برای مطالب از همه مهمتر سرعت در باز شدن وبلاگهاست…

  متاسفانه بلاگفا چند روزیه که دچار مشکل شده و صفحه وبلاگ من و زیر شاخه های خود سایت بلاگفا باز نمیشه!!!! داشتیم راحت زندگیمونو میکردیم نمیدونم چرا بلاگفا بحران زده شد یوهو!!!!

  و اما درمورد تبلیغات بلاگفا من به عنوان یکی از کاربران بلاگفا مشکلی باهاش ندارم چون به هرحال خدماتشون رایگان هست و باید یک منبع درآمدی هم داشته باشند…

  سرعت آپدیت و لود خیلی مهمه. همچنین گرافیک مناسب.

  همچنین درمورد وردپرس عرض شود که بنده یک وبلاگ در این سیستم ساختم به قدری زیر شاخه و بند و بساط گیج کننده داشت که یک ساعت تمام وقت هدر کردم که وبلاگ رو حذف کنم. اما نشد که نشد!!! حالا وبلاگ من در وردپرس روی هوا باقیمانده و نمیتوانم حذفش کنم.. کاش زبان فارسی اش را انتخاب میکردم. که البته چه فرقی داره آخه؟ کل قدرت وردپرس همین بود که من دیدم. نمیتونه به انگلیسی زبان بودن یا فارسی بودنش مربوط بشه.
  خیلی گیج کننده است سیستم اش. به نظرم چندان هم در طراحی استاندارد نیست.

  لینک بسیار مهمی که به عنوان ارسال مطلب هست رو جائی قرار دادند که آدم متحیر میشه!!! حالا حتما استاندارد هست و ما خبر نداریم. تماما تشکیل شده از یکسری اسکلت بصورت خط های افقی و عمودی بود که اصلا زیبائی نداشت و برای طولانی مدت کار با وردپرس خسته کننده و کسل آور میشه!!!!

  کسی به دل نگیره چون به هرحال این تجربه شخصی من از سیستم فوق العاده معمولی وردپرس بود.
  که البته انصاف رو رعایت میکنم و از افزونه ها و دیگر امکانات مثبت این سیستم هم میگم که کارشون رو کمی درخشان کرده.

  اما بهترین سیستم ایرانی در ارائه خدمات برای وبلاگنویسان همون بلاگ اسکی خودمونه. واقعا کارشون عالیه…

  اما من ایمیلی زدم به مدیریت بلاگ اسکی که آیا میشه آرشیوم رو منتقل کنم به بلاگ اسکی. که متاسفانه جوابشون منفی بود و من برای همیشه در بلاگفا میمونم!! سیستمی که به اون صورت رضایت ازش ندارم مخصوصا که این روزها بسیار کند شده…

 8. فکر کنم شما بخاطر مدتی که با سادگی بلاگفا کار کرده ای، در وردپرس دچار سرگشتگی میشی. شاید همونطور که گفتی، اگه از زبان فارسی استفاده می کردی، کمتر دچار مشکل می شدی.
  اما در مورد زیبایی، خوب، این یه موضوع سلیقه ای هست. مثلاً من به شخصه سادگی بلاگفا رو اصلاً دوست ندارم. اینکه همه قسمتهاش رو پشت سر هم لینک کردند یه گوشه. و وردپرس رو بیشتر ترجیح میدم.

 9. انگار بلاگفا هم حسابی عصبانی شدها… فعلا که ۲۴ ساعتی هست دردسترس نیست!

 10. سلام , ممنون از این پست خوبتون
  من هم اول از دست آقای شیرازی عصبانی بودم ولی وقتی مصاحبه ایشون رو گوشی دادم ۱۰۰% حق رو به ایشون میدم , من دیروز که بلاگفا بالا نمی اومد در همین وردپرس فارسی منتظر بودم تا بلاگفا بالا بیاد و از مطلبم کپی بگیرم و به وردپرس مهاجرت کنم اما بی خیال شدم چون حق با آقای شیرازیست حاضرم ۷۰۰ تا پست خودم رو ۱۰ تا ۱۰ بیارم اما اینطوری در حق بلاگفا نامردی نکنم
  من باز بلاگفایی میمونم با این امکانات کمش و افتخار هم میکنم که بلاگفایی هستم
  بابای

 11. با سلام دوست عزیز
  مطالبی که در رابطه با این اقدام بلاگفا گذاشتید رو خواندم و برای من جالب بود . یکی از اونها رو تو وبلاگ خودم گذاشتم . در ضمن یک تحلیل در رابطه با این اقدام بلاگفا در وب خودم نوشتم . بی زحمت یک سر بزن و نظر خودتون رو بگید.
  ممنون

 12. سلام یه سوالی داشتم اگه میشه جوابشوبه ایمیلم بفرستید.
  سوالم اینه که یه چندروزیه اصلا نمیتونم تو وبلاگ های با پسوند بلاگفابرم اصلا نمیره نمیدونم حتی داخل منوهم نمیره اصلا صفحه واسم بازنمیشه.اگه شما میدونیدمشکل ازکجاست بهم بگین.خیلی ممنون مچکرم کوچیک شما محمد

 13. راستش نمیدونم مشکل از کجاست! اما اگه همه دور و بریهاتون این مشکل رو دارند باید مشکل از ISP باشه، چون تابحال گزارش مشابهی در این مورد ندیدم! شاید هم مشکل از سیستم خودتونه.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.