با جنگ مخالفم

معمولاً افراد ضعیف النفسی که بعد از تلاشهای مستمر از پس حل کردن مسئله ای بر نمی آیند، تلاش می کنند تا صورت مسئله را پاک کنند! این مشکل نه تنها در مسائل شخصی نمود دارد که در سطح وسیعی چون جامعه بین المللی نیز بارها اتفاق می افتد. یکی از نمونه های بارز آن هم انتخاب گزینه نظامی برای به اصطلاح از بین بردن مشکلات جهان، و در واقع غالب کردن تفکر خود است.

جنگ از نظر من نوعی پاک کردن صورت مسئله است. ابتدایی ترین و ناکارآمدترین راه حلی که میتوان برای حل یک معضل پیشنهاد داد! این راه حل اغلب از سوی افرادی که قدرت پیش بردن کارها از مسیر درست را ندارند، مطرح می گردد.

در روزهای اخیر شاهد آن هستیم که آمریکا و اسرائیل و برخی دیگر از متحدانشان که از پس حل کردن مشکلاتشان با ایران بر نیامده اند، مدام تهدید می کنند که گزینه نظامی را برای حل کردن مسئله انتخاب خواهند نمود. از سوی دیگر حکومت ایران نیز، در پاسخ به این تهدیدات، ضمن انتخاب روشی مشابه، شروع به رجزخوانی نموده و از این تهدیدات به نوعی استقبال کرده است!

اصلاً برایم مهم نیست که حاکمان ایران و یا آمریکا و اسرائیل چه می خواهند! چرا که هر دو طرف تنها نماینده گروه اندکی از جامعه شان هستند که به چیزی جز زر و زور تعلق ندارند. اما آنچه که این بار مرا به نوشتن این سطور واداشته است، خطری است که کشور عزیزمان ایران را تهدید می کند.

ایران کشوری است متمدن که زادگاه بسیاری از تمدن های امروزی بوده است. ایران مهد مردمی دانا و صاحبنظر است که در طول تاریخ همواره با ظلم و استبداد و استعمار مبارزه کرده اند و همیشه کوشیده اند تا وضعیت خود را بهبود ببخشند. هرچند که شاید به دلایل استراتژیکی، همیشه مورد طمع زورگویان داخلی و خارجی قرار گرفته اند و به همین دلیل هم در جایگاه واقعی خویش قرار نگرفته اند. اما با این حال مردمش در طول دست و پنجه نرم کردن با همه مشکلات سالهای پیش، تجارب زیادی اندوخته اند، و مستحکمتر و قویتر شده اند.

روند روئیدن دانه مردم ایران، از زیر صخره ای عظیم و سخت، با اینکه کند است، اما طبیعی است. اینکه امروز زورگویان و فرصت طلبان داخلی و خارجی می خواهند تا با عنوان تسریع کردن این رویش، صخره را منفجر کنند، نه تنها مطلوب نیست که نتیجه ای کاملاً معکوس دربرخواهد داشت. و شاید کلاً موجب نابود شدن ساقه نازکی شود که هنوز زیر خاک آرمیده است.

امروز نه آمریکا و اسرائیل توانایی حذف کامل حکومت ایران را دارند، و نه ایران توانایی مقابله قدرتمند در برابر حملات نظامی آنها را دارد. لذا نتیجه حرکت احمقانه جنگ، تنها کشته شدن بسیاری دیگر از جوانان و از بین رفتن بسیاری از آبادی هایی است که به کندی و با مشقت های فراوان بنا شده اند.

بنابراین با شدّت و حدّت هرچه تمامتر مخالفت خودم را با هرگونه عملی که موجب تجاوز نظامی به ایران و هر کشور دیگری گردد، اعلام می دارم و شما را نیز به پیوستن به این حرکت دعوت می نمائم.

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۷ دیدگاه برای “با جنگ مخالفم”

 1. جنگ بد است، حالا چه برای ایران باشد چه برای دارفور و چه برای عراق. شما در این مطلبت تنها به ایران نگاه کرده‌ای که به نظر من آنچنان جالب نیست. ماهیت جنگ بد است، مثلاً اگر ایران در خطر جنگ نبود، براساس این نوشته شما نباید در این مورد مطلبی می‌نوشتید!

  صادق: امین جان! از نظرت ممنونم.
  همانگونه که در دو پاراگراف اول گفتم، کلاً با جنگ مخالفم و به نظر من جنگ پاک کردن صورت مسئله است.
  اما حق با شماست و موضوع اصلی متن من به جنگ احتمالی در ایران می پردازد، اما فکر نکنم از پرداختن به جز بتوان نتیجه گرفت که نظر من در کلیت چیز دیگری است!
  من پیش از این در زمان آغاز حمله نظامی آمریکا به عراق و همچنین جنگ لبنان نیز مطالبی نوشته بودم.
  در ضمن در نتیجه گیری نهایی همین مطلب نیز مخالفت خودم را با آغاز جنگ در ایران و هر نقطه دیگری در جهان اعلام کردم.

 2. این آمریکا دیگه خیلی شورشو در آورده با جنگیدن و حملات نظامی به نقاط مختلف دنیا داره به روشی زندگی می کنه. نمی دونم کی می شه این طرز تفکرات بی منطق که می جنگند به بهانه های واهی و فقط برای سود خودشان به پایان برسه.
  نمی دونم شخص یا جمعی پیدا می شه تا این کشور بی منطق رو سرو سامون بده؟
  همون طوری که خودت در پست های قبلیت اشاره کردی فقط می شه به فکر ظهور منجی بود و بس…
  برای آینده ایران عزیز سرزمینی با تمدن بی نهایت آرزوی سربلندی می کنم و حقیقتا با هیچ اقدامی در هیچ میوردی نمیشه این کشور رو کنار زد.

 3. آقا شاید نتیجه حرف رو قبول کنم اما استدلال رو قبول نمی کنم. این دلایل مثل اینه که به کسی که داره خودکشی می کنه، بگی که آقا خودکشی نکنی ها، می میری! :)

 4. من با علیرضا موافقم.
  واقعا آمریکا بدجوری جو گیر شده.. خیال کرده چه خبره!!!!
  و ظهور حضرت مهدی (عج) میتونه گره گشای همه مشکلات دنیا باشه…

  زور گفتن به یکسری کشور عقب مانده و فقیر چه کار سختی هست که حالا آمریکا داره بهش می نازه؟

  ما هم میتونیم برای عراق خط و نشان بکشیم. اما به دور از انصاف و انسانیته.

  به هرحال وقت آن رسیده که آمریکا و اسرائیل نیز کمی به خود بلرزند و یک خطر بزرگ رو در جهان احساس کنند. اما نه از لحاظ جنگ و جدل. بیشتر از لحاظ گفتمان سیاسی و بازی با کلمات که تا به حال متاسفانه این قدرت بزرگ در دستان گویندگان آمریکائی بوده. و خوشبختانه تا حدی این روند تغییر کرده و ایران هم راه و چاه جوابگوئی های دندان شکنانه را یاد گرفته. هرچند که همیشه مسئولین ما سخنرانان خوبی بوده اند چه برای داخلی ها و چه برای خارجی ها…

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.