شماها و خبرگزاری توئیترفرندفید

این روزها شاهد افتتاح دو سایت جدید بودم که گرچه در لینکلاگ بهشان لینکیدم، اما این دو اتفاق فراتر از آن بودند که در لینکلاگ باقی بمانند!

بعد از مدتها تک ستونی بودن در نشریات و روزنامه ها، بالاخره وبلاگستان صاحب یک مجله تخصصی شد. شماها مجله الکترونیکی و تخصصی وبلاگ است. پدیده ای که شاید باید “رسانه در رسانه” اش نامید.

در وبلاگستانی که هر وبلاگش خود، رسانه ای مستقل است، حالا رسانه ای پیدا شده که نام نخستین نشریه الکترونیکی وبلاگستان فارسی را یدک می کشد.

شماها ادعا دارد:

مهم‌ترین انگیزه‌ی ما برای پیش بردن این کار، کارکردهای موثر وبلاگ‌نویسی بود. اگر نبود کارکردهای وبلاگ‌نویسی، همان اول بی‌خیال می‌شدیم.

در نخستین شماره، شما می توانید به خوبی گوشه ای از این انگیزه را بیابید. خصوصاً در بخش پسر نابغه ایده هایی برای هوا کردن یک وبلاگ مطرح شده اند، که با وجود گذشت چندین سال از وبلاگ نویسی، خیلی از آنها هنوز تازه و نو به نظر می آیند، و می توانند در موثرتر شدن کارکردهای وبلاگستان تاثیر به سزائی داشته باشند.

کلاس وبلاگ نویسی پدربزرگ را هم که می خواندم، مدام قلقلک می شدم که وبلاگ بنویسم!

در کل برای شماره اول چیز خوبی از آب در آمده است و فکر کنم که اگر همه وبلاگستان دست در دست هم دهند، شاهد بهتر شدن شماها هم خواهیم بود.

چند وقتی است که تب استفاده از دو سرویس جذاب توییتر و فرندفید در میان کابران ایرانی بالا گرفته است. بدون شک این سرویس‌ها از موفق‌ترین سرویس‌های وب دویی در بین کاربران ایرانی بوده است.

خبرگزاری توئیتر و فرندفید در ادامه می افزاید:

اما در بین جای یک چیز خالی به نظر می‌رسد٬ مجموعه‌ای برای اطلاع‌رسانی به کابران ایرانی این دو سرویس. بگذارید با یک مثال بیشتر توضیح بدهم: همونطور که احتمالا میدانید چندی قبل تعدادی از دوستان در توییتر تصمیم به برگزاری یک قرار دوستانه در نمایشگاه کتاب گرفتند. متاسفانه به دلیل اینکه تعدادی از دوستان در زمانی که مکان و زمان این قرار اعلام شد در توییتر حاضر نبودند٬ بالطبع از این قرار آگاه نشدند و نتوانستند که دوستان خود راملاقات کنند! حال اگر مرجعی برای اطلاع‌رسانی این امر(و موارد مشابه) وجود داشت بدون شک تعداد بیشتری در نمایشگاه برای دیدن یکدیگر حاضر می‌شدند!

متاسفانه به نظر میرسد که کاربران ایرانی به شکل صحیح و موثری از این دو سرویس وب۲ بهره نمی برند و در برخی موارد با دیدن گفت و شنودهایی که در این سرویس ها رد و بدل می شوند، ناخودآگاه به یاد چت رومهای یاهو می افتید که اکنون به شکل نویی ظاهر شده اند!

امید می رود که TTFF News بجای زوم کردن روی مسائلی همچون میس توئیتر و یا انتشار خبرهای طنزگونه، بکوشد تا کاربران را به سمتی سوق دهد که بهترین استفاده را از توئیتر و فرندفید ببرند. و خصوصاً جلوی برخی استفاده های نابجا از این سرویس ها (از جمله توهین به اشخاص) گرفته شود.

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۹ دیدگاه برای “شماها و خبرگزاری توئیترفرندفید”

 1. این رو دقیقن درست گفتی، مثل من که یک نمونه شاخص و بارز هستم و اصلن هنوز یاد نگرفتم از این ابزار ها چطور استفاده کنم، هر چند توی هر دوش هم هستم.

 2. ممنون که به این موضوع پرداختید٬ اما هدف ما در خبرگزاری توییتر و فرندفید تنها انتخاب میس توییتر و طنز نیست. همانطور که میدونید ما بخشی رو داریم به اسم مقالات که سعی می‌کنیم با نوشتن مطالبی کاربران رو به نوعی به راه راست هدایت کنیم!
  باز هم ممنون :)

 3. صادق جان ممنون از معرفی این تو پایگاه، اما در مورد میس توییتر باید بگویم این یک اتفاق خجسته است که جدا از سرگرمی که در آن وجود دارد، اقدام فرهنگی جایزه‌ی هر ماه یک کتاب را هم دارد. فکر می کنم اتفاق جالبی باشد. به هر حال نظر شما محترم است ممنون.

 4. سلام
  صادق جان بسیار بسیار مفید بود.

  و از همین جا خسته نباشید میگم به سازندگان و صاحب این سایت مفید.
  صد البته میتوانید جایگاه خوبی در بین وبلاگنویسان داشته باشد و نقشی تعیین کننده را خواهد داشت.
  من هم در وبلاگم معرفی شان میکنم.

 5. صادق جوووون! عزیزم!!!!! من میخواستم میس توئیتر بشم خب!!!! :|

  صادق: خوب حدیث جون! من که نگفتم “میس توئیتر” چیز بدیه! گفتم بجای زوم کردن روی این قضایا کمی هم به مسائل دیگه بپردازن. اون چیزی که من در خبرگزاری دیده بودم این بود که خبرهای دست اول و قسمتهای مهم سایت به اینجور مسائل پرداخته بود، در صورتی که مسائل مهمتر از این هم در توئیتر یا فرندفید پیدا میشه.

 6. چه مسائلی؟ مثلا؟؟

  صادق: اون طور که من در جامعه انگلیسی زبان دیدم، اونها از توئیتر برای پیش بردن پروژه های برنامه نویسی شون هم استفاده می کنند و از این ابزار برای ثبت لحظه به لحظه فعالیتهایی که در هنگام برنامه نویسی انجام میدن هم استفاده می کنند. بدین ترتیب معلوم میشه که مثلاً فلان برنامه چه پروسه ای رو طی کرده تا به تولید نهایی برسه.
  این فقط یکی از مثالها بود.
  خبرگزاری می تونه در جهت هر چه بیشتر و بهتر جا افتادن اینجور استفاده ها از توئیتر تلاش کنه.مثلاً گروه وردپرس فارسی یا بلاگر فارسی الان چه زمینه ای از پروژه رو دارن پیش می برن. و حتی می تونن برای انتخاب کلمات فارسی در هنگام ترجمه از سایر کاربران هم کمک بگیرن.

 7. ما که جامعه مون فارسی زبان و کو تا انگلیسی زبان شدن!!! اولا!

  دوما، به نظر من کسی که میخواد توئیت علمی بکنه بهتره بقیه افرادی که تو این مسیر هستن رو فالو کنه و بقیه که پی میس توئیتر و این جور چیزا هستن رو آن فالو کنه، مث قضیه دکتر مزیدی و لایک کردنشون، خودت چی گفتی؟ طرف میتونه بلوکه ش کنه

  من نمیدونم چرا همش باید این با هم بودنا سریع از بین بره! همه فکر میکنن از روی مسخره کردنه و همه چی بیهوده ست، در صورتیکه شاید یه نفر با همین یکی دو ساعت تو توئیتر و رای و رای گیری کلی روحیه ش عوض بشه و شاد شه…. حالا اینم یه نمونه ش بودا

  در کل اینکه کسی رو زور وارد چرخه دوستی به یه شکل خاص نکردن؛ یکی میاد و موندگار میشه! یکی دیگه هم میاد و خوشش نمیاد و سریع و سطحی رد میشه!

  یه عده که این جوری دوست ندارن، زور میخوان بمونن و همه چی رو تغییر بدن، که این روش اصلا خوشایند نیست. من که نمی پسندم.

  آدم دپرس میشه!!!

  صادق: اولاً که ما هیچی از انگلیسی زبان یا هر زبان دیگه ای کم نداریم!

  دوماً اونچه که من زیر کامنت قبلی نوشتم فقط یه مثال بود. ربطی به توئیت علمی نداشت. چون خودت هم میدونی که من حوصله برنامه نویسی رو زیاد ندارم! :D اما به هر حال با نظرت درباره فالو کردن و نکردن موافقم. چون هر کس میتونه وارد حلقه ای بشه که بهش علاقمنده.
  اما نفهمیدم من کی گفتم که باید جمعهایی مثل میس توئیتر از بین بره؟! من فقط از پستهای چند روز اول خبرگزاری احساس کردم که داره تک بعدی جلو میره و روی مسائل خاصی زوم کرده. پیشنهاد دادم که بجای زوم کردن روی اینجور مسائل به مسائل دیگر هم بپردازه.
  بنابراین اصلاً نمی پذیرم که من میخوام چیزی رو زور عوض کنم! :-o چون به هیچ وجه چنین قصدی نداشتم و ندارم.
  منم دپرس شدم :(

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.