Face Off 4 : میلاد احرامپوش vs شروین فتحی

بعد از برگزاری سه دوره Face Off برای انجام مدیریت بهتر و فراهم آوردن امکان پیگیری راحتتر برای خوانندگان، پروژه به این زیردامنه منتقل شده است.

اگر هنوز از اهداف و نحوه برگزاری این رو در رویی ها آگاه نیستید، پیشنهاد می کنم، ابتدا صفحه «درباره» را بخوانید.

اما نتیجه Face Off سوم که یکی از فیس آفهای پر تنش و جنجالی بود. و اگر از خستگیهای ناشی از بحثهای پی در پیش بگذریم، باعث شد تا ما بیشتر روی اهدافمان پافشاری کنیم و به گونه ای به اصل خود باز گردیم.

نتیجه Face Off 3: زهرا اچ بی و لوا زند هر دو برنده هستند

با توجه به اینکه در زمان تعیین شده برای نظرسنجی، هر دو شرکت کننده تعداد ۹۸ رای از کل آرا را به خود اختصاص دادند، لذا هر دو بانوی بزرگوار جز برندگان سومین Face Off می باشند.

این برابری، یادآوری می کند که هدف اصلی ما در Face Offها به هیچ وجه مقایسه کردن دو وبلاگ نویس نمی باشد، و لذا از آنجائیکه ما در این Face Offها با صنف وبلاگ نویسان بصورت تخصصی و گاهی حاشیه ای روبرو هستیم، لذا لزومی ندارد که شرکت کنندگان در یک فیس آف، حتماً دارای عقاید و دیدگاههایی یکسان باشند.

آنچه در Face Offها مهم است، اینکه نظر دو “وبلاگ نویس” را درباره سوالی یکسان بدانیم و با عقاید جامعه وبلاگ نویسان بیشتر آشنا شویم.

این بار به سراغ دو وبلاگ نویسی رفته ایم که در جشن پرشین بلاگ اسکرین شات وبلاگهایشان روی پرده به نمایش در آمدند. اما در انتهای جشن فقط یکی از آنها جز برندگان معرفی شد و نماینده اش روی سن رفت. و آن دیگری با اینکه در لیست اعلام شده، مقامی برتر داشت، فرصتی نصیبش نشد! خوب این هم یک جورش است، که شاید فقط در پرشین بلاگ نمونه اش یافت می شود!

Face Off 4: میلاد احرامپوش vs  یک فتحی

Face OffRSSComments RSS

Face Off – Twitter

Face Off – Friend Feed

Face Off – Gtalk

میلاد احرامپوش: نویسنده وبلاگی با نام خودش در آدرس www.imilad.com که روی هاست شخصی مدیریت می شود. میلاد از آن دسته وبلاگ نویسانی است که همه نوع سیستم وبلاگ نویسی را تجربه کرده است: بلاگر، بلاگفا، موویبل تایپ و حالا هم که وردپرس. او از همه چیز می نویسد، اما وبلاگش بیشتر مزه IT میدهد. او را در توئیتر و فرندفید هم زیاد می توان یافت، و آنگونه که خبرگزاری توئیتر و فرندفید می گوید، توئیتهای او خنده بر لبانتان خواهد نشاند!

شروین فتحی: مشهور به یک فتحی که وبلاگش نیز به همین نام در آدرس http://1fathi.wordpress.com قرار دارد، که اخیراً دامنه www.itpedia.net نیز به آن ریدایرکت شده است. شروین از همه چیز از جمله IT می نویسد. او را در TTFF News بعنوان پدر آلکسای ایران و همچنین معرف شکست خورده فرندفید به جامعه ایرانی معرفی کرده اند. اما زیاد در توئیتر و فرندفید آفتابی نمی شود. فتحی دوست دارد که بدون دلیل با او موافق نباشید، و همیشه از شما می خواهد تا دنبال دلیلی برای مخالفت کردن با او بگردید.

همکاران Face Off 4

زهرا اچ بی: نویسنده وبلاگ «زهرا» و شرکت کننده دوره سوم فیس آف

فرشاد: نویسنده وبلاگ «شاخ به شاخ» و شرکت کننده دوره دوم فیس آف

فواد: نویسنده وبلاگ «راه من» و شرکت کننده دوره دوم فیس آف

۱- زهرا اچ بی: نوشتن با هویت واقعی را ترجیح می دهید یا هویتی مجازی؟ آیا تابحال اتفاق افتاده است که کسی در دنیای حقیقی شما را از روی هویت مجازی تان تشخیص دهد؟

میلاد: خوب همانطور که همینک در وبلاگم مینوسم با اسم حقیقی خودم هستم اما مسلما یک هویت مجازی میتونه دست آدم را در نوشتن باز تر بگذارد هرچند که در زمینه IT به نظرم اکثر وبلاگ نویسان با اسامی حقیقی خودشان وبلاگ نویسی میکنند , در مورد بخش دوم سوال تا به حال اتفاق نیفتاده اما از روی هویت حقیقی ام یکی از دوستان قدیمیم که شاید ۱۵ سال همدیگر را ندیده بودیم هویت مجازی من را شناخت که بسیار هم سبب خوشحالیم شد.

یک فتحی: با هویت مجازی را بیشتر ترجیح می دهم چون با این هویت بیشتر به خود محتوا توجه می شود. یک تفکری هم دارم که شاید درست نباشد اما وقتی خواننده یک اطلاعاتی را نداشته باشد یک ایده آل در نظر خودش می سازد و آن را متصور می شود که کمی دلپسندتر است! در حال نوشتن با اسم واقعی زیاد اشکال ساز نیست چون به علت شغلم اکثرا اطرافیانم از وجود یک هویت مجازی بی خبر هستند اما بیشتر از این حد را نمی پسندم.

۲- فواد: به پربیننده بودن مطالبتان بیشتر فکر می‌کنید یا به آموزنده بودنشان؟

میلاد: همیشه سعی کرده ام که اگر پستی مینویسم در ابتدا چیزی را به مخاطبم اضافه کند اما هیچ وقت پربیننده بودن به عنوان هدفم نبوده , اگر یک مطلب واقعا خوب و آموزنده باشه خود به خود آن مطلب پربیننده میشه و مخاطبان زیادی را به سمت خودش جذب می کند.

یک فتحی: آموزنده بودن تاثیر بهتری دارد و البته در دراز مدت تاثیر مثبتی روی پربیننده بودن هم می گذارد.وبلاگ نویس می تواند مثلا هر روز یک سری مطالب خاص ( این خاص را خودتان بهتر متوجه هستید منظورم چه مطالبی است ) منتشر کند که باعث بشود آمار بازدید تا یک حد بسیار فوق العاده ای رشد داشته باشد اما در درازمدت هیچ گونه تاثیر مثبتی ندارد.

۳- فرشاد: چرا اکثر وبلاگ نویسان IT لا به لای نوشته هایشان، روزمره نویسی نمی کنند؟ آیا فکر نمی کنید روزمره نویسی باعث تعامل بیشتر با خوانندگان شود؟

میلاد: مسلما چرا , شاید تصوری که از یک IT نویس یک مخاطب داشته باشد , یک فرد خشک و بی احساس ! باشه که قطعا به دلیل این است که اکثر IT نویسان فقط به حوزه IT توجه دارند و این تصور را به وجود می آورد که در طول روز در حال کار با کامپیوترشان هستند و کامپیوترشان تنها همدم آنها است ! , به نظر من روزمره نویسی سبب تعامل بیشتر با خوانندگان و شناخت بیشتر مخاطب نسبت به نویسنده می شود. من شخصا در وبلاگم گاهی اوقات حرف های خودمونی خودم را تحت موضوعی به همین نام قرار میدم.

یک فتحی: خواننده وبلاگ IT معمولا تقاضای یک مطلب IT دارد و زیاد پراکنده نویسی را نخواهد پسندید و وبلاگنویس IT هم بر اساس این تقاضا مطلب منتشر می کند. البته این اصلا خوب نیست چون مخاطب علاقه مند است به برقراری ارتباط و آشنایی بیشتر با بلاگر . این را می شود مانند یک روزنوشت مانند روزنوشتهای دکتر مجیدی و کمانگیر جدا از مطالب روزانه وبلاگ به مخاطب ارائه کرد که بسیار جالب خواهد بود. شاید در اینده با تحولاتی من هم بیشتر توانستم روزنوشت بنویسم.

۴- زهرا اچ بی: بعضیها معتقدند که ITنویسان وبلاگستان در جهت تولید محتوای خودجوش موفق نبوده اند و بیشتر ترجمه می کنند. نظر شما در این رابطه چیست؟ فکر نمی کنید لازم باشد کمی به بومی سازی IT با توجه به موقعیت فناوری اطلاعات در کشور توجه شود؟

میلاد: به نظرم وقتی به تولیدمحتوا باید بپردازیم که بدانیم محتوایی که توسط وبلاگهای معروف خارجی تولید می شود خوانده می شوند , الان هنوز شاید خیلی از وب گردها با واژه فید حتی با این حجم از پست های مرتبط آشنا نباشند و هنوز از روش های سنتی برای خواندن وبلاگ ها استفاده میکنند , ضمنا در مورد تولید محتوا بسیاری از وبلاگ های معتبر IT دنیا خبرهایی که قرار است از تحولات دنیای وب در روزهای آینده منتشر شود باخبرند و به منابع و اشخاص قوی تری دسترسی دارند.

یک فتحی: زیاد به این اعتقادی ندارم. باید نگاه کرد که چه چیزی قرار است به مخاطب ارائه بشود. اگر محتوا حالت خبری داشته باشد اصلا ترجمه بسیار ارزشمند می شود چون منابع خارجی خودشان رانتهای اطلاعاتی خاصی را در چنته دارند که IT نویس ایرانی ندارد.
در زمینه مطالب تحلیلی هم بازخورد خوبی را نمی شود انتظار داشت. مخاطب وبلاگ هنوز نمی تواند قبول کند که یک IT نویس روی مطلبش فکر می کند و یک آینده ای درخشانی را می خواهد به آن برسد و فکر می کند اگر یک IT نویس یک تحلیلی می کند می خواهد خودش را رهبر یا یک همچین چیزی جا بزند!
در زمینه مطالب آموزشی چه به صورت ترجمه ای و چه به صورت «دسته اول» خلا وجود دارد و به مسئله ترجمه زیاد مربوط نیست. کلا باید میزان محتوای آموزشی زیاد بشود و این ایراد وارد است.

۵- وضعیت وب۲ و شبکه های اجتماعی را در ایران چگونه می بینید؟

میلاد: مسلما با ورود بالاترین تحول مهمی در دنیای وب ۲ فارسی انجام شد که قدم خیلی خوبی بود , البته پیش از آن هم سایت هایی نظیر وی ویو , جکس بلاگ که یک نوع توییتر ایرانی بودند به وجود آمدند که به آن صورت نتوانستند جای توییتر را بگیرند , در مورد شبکه های اجتماعی هم فکر کنم سایت کلوب الان یکی از فعال ترین شبکه های اجتماعی ایرانی باشد که جمعیت زیادی از ایرانیان در آن عضو هستند.در مجموع سایت هایی نظیر فرندفید , توییتر , یوتیوب , فلیکر و فیس بوک ,… را می توان از محبوب ترین سایت های وب ۲ و شبکه های اجتماعی در بین ایرانیان نام برد.

یک فتحی: این سرویسها معرفی می شود اما عمدتا درست استفاده نمی شود. هنوز یک ITنویس نمی تواند یک تاثیر عمیق بگذارد و خیلی با سرعت کم باید این کار را بکند. نمونه آن می شود به توییتر و فرندفید اشاره کرد. توییتر یک سرویسی است که دیگر دارد وارد مقوله کارکردهای حرفه ای می شود اما در ایران هنوز هم یک سرویس بیشتر تفریحی قلمداد می شود.
مشکل دیگر نبود کلونی های مشابه سرویسهای خارجی و بومی شده است (مثل بالاترین برای دیگ ). کاربران به سرویسهای داخلی بی اعتماد هستند و کسانی هم که توانایی دارند هنوز از چنین کارهایی ترس داشته و حتی از ایجاد ایده های جدید اما با پتانسیل رشد بالایشان واهمه دارند. دلایل بیشتر به سرویس دهندگان و مسئولان مربوط است که آزادی ها و زیرساختهای لازم را مهیا نمی کنند.

۶- بعضی ها با خوراک خوانی مخالفند و ترجیح می دهند که بجای خواندن خوراک وبلاگها، مستقیماً به آنها سر بزنند. چنین تصوری از کجا نشأت می گیرد؟ شما چقدر با آن موافقید؟

میلاد: یکی مهم ترین هدف های فیدخوانی صرفه جویی در وقت و زمان هست , بطوریکه شما می توانید به سرعت به آخرین پست های وبلاگ های مورد علاقتون به صورت یکجا دست پیدا کنید و حتی آنها را با دوستانتان به اشتراگ بگذارید اما هنوز هم هستند کسانی که دوست دارند به وبلاگهای مورد علاقه اشان تک تک سر بزنند , خوب این کار مسلما وقت بیشتری از آنها میگیرد اما به نظرم باید به عقاید آنها هم احترام گذاشت.

یک فتحی: این که از کجا نشات می گیرد به چند المان بر می گردد. کامنت گذاری راحت تر کاربر را به مرور مستقیم تشویق می کند که باعث ازدیاد کامنتهای ضعیف و اصطلاحا رفاقتی! می شود. درحالی که کاربری که نیاز به مطالعه حجم بالا دارد عملا با سرعت کم قادر به رسیدن به این هدف نیست و باید حتما از فید استفاده کند. و یکنواختی و سادگی محتوای نمایش داده شده در فید و نبود جلوه های بصری که باعث میشه تمرکز را روی محتوا زیاد می کند و دلایلی از این دست.
این که نظر من در اینباره چیست را باید خلاصه عرض کنم که شخصا فید را معجزه ای می دانم که باعث رشد سریع سطح وبلاگستان خواهد شد چون حجم مطالب مطالعه شده به شدت بالا رفته و طبیعتا هم بلاگر و هم خواننده بلاگ سطح توقعشان از وبلاگ بالاتر خواهد رفت. تعداد زیادی از وبلاگهای ما بدون فید از بین خواهد رفت.

۷- زهرا اچ بی: آمارهای وبلاگتان را هر چند وقت یکبار چک می کنید؟ آمارها چه تاثیری روی محتوای وبلاگتان می گذارد؟

میلاد: آمار هم وسیله ای برای شناخت ذائقه بینندگان وبلاگ می تواند باشد اما به هیچ وجه نباید به عنوان هدف قرار گیرد , به نظرم آمار یک وبلاگ هم فقط به خود وبلاگ نویس مربوط می شود و دلیلی ندارد که وبلاگ نویس هر چند پست یک بار پستی را در زمینه افزایش آمارهای وبلاگش اختصاص دهد به نظرم این کار ذهنیت خوبی را در مخاطب ایجاد نمی کند. به نظرم یک وبلاگ نویس باید سعی کند ذائقه مخاطب خود را تشخیص دهد و طبق آن ذائقه مطلب بنویسد.

یک فتحی: یک موردی که باید اشاره کنم این است که من تمام آمارم در یک صفحه قرار دارد و وقتی یکی را چک می کنم متوجه بقیه هم می شوم. معمولا هر چند روز یک بار این لیست لینکهای ورودی را حتما چک می کنم. برایم مهم است که وبلاگهای دیگر چرا به من لینک داده اند و آیا مثبت بوده است یا منفی؟ سعی می کنم اگر منفی بوده است نقیصه های خودم را متوجه بشوم و در صدد رفع مشکلات وبلاگ تلاش کنم. کلا بررسی آمار به رشد وبلاگ و شناخت مخاطبین کمک شایانی می کند اما در وبلاگ های شخصی نویسی سلیقه مخاطب زیاد هم نمی تواند موثر باشد چون در هر حالت تابعی از احساسات همان لحظه وبلاگنویس است.

۸- فرشاد: فکر می کنید دوستان وبلاگ نویستان به شما چگونه می نگرند؟

میلاد: مطمئننا با دو چشم D:

یک فتحی: به شدت منفی :) اکثرشان من را فردی به شدت جمع گریز، وابسته به آمار ، مغرور و خودپسند و نچسب و بداخلاق می دانند. کلا دوست دارم دوستان بلاگر دلایل نگرششان را روراست به من بگویند تا من دیگر این رفتارها را نکنم در صورت امکان خودم را اصلاح کنم و یا آنها قانع شوند که این گونه نیست و ترجیح میدهم کمتر در مورد وبلاگ صحبت بشود چون من دوست دارم قبل از یک وبلاگنویس برای آنها یک دوست خوب باشم. اگر این طور نیستم شرمنده.

۹ – زهرا اچ بی: اگر قرار باشد شما مسئول برگزاری یک قرار وبلاگی باشید، چطور برگزارش می کنید؟

میلاد: اول از همه سعی می کنم یک جو صمیمی بین وبلاگ نویسان در آن قرار راه بیندازم هرچند که اصولا همه با هم صمیمی هستند , در پایان مراسم هم یک عدد خودرو به وبلاگ نویسان اهدا میکنیم که با همان به خانه هایشان بازگردند ! البته من قائدتا هیچ وقت همچین مسئولیتی را قبول نخواهم کرد !

یک فتحی: سعی می کنم اگر نتوانم قرار را با امکانات خوبی برگزار کنم حداقل امکان برخورد بلاگرها با هم را فراهم کنم. وقت زیادی را برنامه ریزی کنم تا دچار کمبور وقت نشویم. بلاگرها معمولا انسانهای با فهم و شعوری هستند و عین من نیستند که به شکمشان بیشتر از فهمشان ارزش قائل بشوند اما کلا یک نیم نگاهی هم به تدارکات خواهم داشت!

۱۰- هر چه می خواهد دل تنگت…!

میلاد: در مرام ما رفیقان نیست ترک دوست عهد با هر کس ببندیم جانمان در دست اوست .
شاد باشید دیگران را هم شاد کنید.

یک فتحی: دوست دارم بلاگرها همیشه محکم و مطمئن و مطمئن بنویسند و مطمئن باشند که یک روز نوشته هایشان خوانده خواهد شد. همیشه کسانی مثل من هستند که دوستشان داشته باشند چون آنها واقعا دوست داشتنی هستند.
اگر جسارت نباشد دوست دارم دوست خوبم، جناب آقای امیر بیت اللهی سریعا حالشون رو به بهبودی برود. یک انرژی مثبت در وبلاگستان جایشون خیلی خالی است.

و اما سوال آخر…

۱۱- در قلمروی IT، جمله ای بگو که رقیب فیس آفیت از آن سر در نیاورد!

میلاد: من چون میدانم در این قلمرو اصولا طرف مقابل چیزهایی می داند که من نمی دانم فقط این جمله را می توانم بگویم : ما رابرت اسکوبل را هم پرسپولیسی کردیم شما چطور ؟! D:

یک فتحی: سوال خیلی عجیبی بود! به خاطر اینکه حدس می زنم رفیق فیس آفی ام یک فرد به شدت با دانش باشد فکر به چالش کشیدن دانش ایشان را به ذهنم هم راه نمی دهم :) در ضمن هر چند نمی دانم ایشان کی هستند اما به خاطر افتخاری که به خاطر اصطلاحا رقابت فیس آفی به من دادند ازشان ممنونم.

و اما به رسم همه فیس آفهای دیگر، لطفاً پس از خواندن سوالات و پاسخها، بفرمائید که جوابهای کدام وبلاگ نویس با ذائقه شما بیشتر سازگار است؟


پ.ن:

۱- نظرسنجی بمدت یک هفته از زمان انتشار ادامه خواهد داشت.

۲- منتظر، نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما برای هر چه بهتر شدن فیس آفهای بعدی هستیم.

۳- لطفاً با قرار دادن لوگوی Face Off در وبلاگهایتان از این حرکت حمایت کنید. (کد را از سایدبار می توانید بردارید)

نتیجه نظرسنجی Face Off 4 : میلاد  wins   یک فتحی

پس از پایان مهلت نظرسنجی، میلاد احرامپوش با کسب ۶۶ رای و مجموع ۵۹% از ۱۱۱ رای اخذ شده، از نظر خوانندگان، بعنوان برنده فیس آف انتخاب گردید.

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۱۵ دیدگاه برای “Face Off 4 : میلاد احرامپوش vs شروین فتحی”

 1. بالاخره فهمیدم که چرا این فیس آف بعد از دو روز کامنتی نداشت! چون فرم نظراتش درست باز نمیشد.
  از همه کسانی که احیاناً می خواستن نظر بزارن واقعاً معذرت میخوام.

 2. من صبح که میخواستم نظر بدم با مشکل روبرو شدم! فکر کردم مشکل از پی سی منه.
  ممنون که رفعش کردین

 3. سلام.خوب بود و ممنون.
  فقط اگر کمی در کنار سوالات تخصصی سوالات شاد و طنزآلود بیشتری هم میگذاشتید جذاب تر بود.

  صادق: حتماً ترتیب اثر خواهیم داد.

 4. آخه چرا اکثر سوال و جوابا درباره وب دو ست. به نظر من به جای این همه سوال مشابه بهتره از آینده وبلاگستان بپرسین و اگه طرفتون حسشو داشته باشه کلی درباره فید ، بوکمارکتینگ اجتماعی ، اشتراک ، وب ۲ ، اپن سورس و … صحبت می کنه.

  صادق: حتماً ترتیب اثر میدیم.

 5. جالبه. انگاری هر کسی که در فیس آف شرکت می کنه دفعه بعدی شده طراح سوال.
  به همین دلیل سوال ها هم دارند میزنند تو جاده خاکی. چون طراحان سوال به جای طرح کردن یک سوال عمومی و جذاب، بیشتر سعی کرده اند که طرز تفکر و نظرات شخصی اشان را در قالب سوال به طرف مقابل تحمیل کنند که این اصلا جالب نیست.مثلا این سوال:”۴- زهرا اچ بی: بعضیها معتقدند که ITنویسان وبلاگستان در جهت تولید محتوای خودجوش موفق نبوده اند و بیشتر ترجمه می کنند. نظر شما در این رابطه چیست؟ فکر نمی کنید لازم باشد کمی به بومی سازی IT با توجه به موقعیت فناوری اطلاعات در کشور توجه شود؟” – من فکر کنم ایشون منظورشون از بعضی ها خودشون بودند.
  البته تقصیری هم ندارند. چون در اینجا نیز همانند همه جای ایران، هیچ کس در جای خود قرار نگرفته است.

  صادق: البته همانطوری است که شما می گوئید و شرکت کنندگان هر دوره می تونن در برگزاری دوره های بعدی همکاری داشته باشند. این قانون رو برای این گذاشتیم که بالاخره فکر چند نفر از یک نفر بهتر کار میکنه و باعث میشه که سوالات تکراری و تک بعدی نباشند. اما انتقاد شما هم وارده و سعی میکنیم در دوره های بعدی برطرفش کنیم.

 6. باید متفاوت باشید و دز این جا تنها از شهرت یافته ها ننویسید ! من پیشنهاد می کنم با این سرباز معلم بوشهری و من و ام اس هم گفت وگو داشته باشید

  صادق: اصلاً قرار نیست اینجا فقط به مشهورها اختصاص پیدا کنه. حتماً سراغ کسانی که شما پیشنهاد دادید هم میریم.

 7. نمی دونم دوست محترمی که به جای من و با اسم من و وبلاگ من کامنت گذاشتند انگیزه اشون چی بوده، به هر جال خدا رو شکر که کامنت بی ربطی نذاشتند
  خوشحال میشم اگه دلیل این کارو توضیح بدن؟!!!!!!!

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.