Face Off 3 : زهرا اچ بی VS لوا زند

روزی که Face Off را شروع کردم، هرگز فکر نمی کردم چنین کار سخت و وقت گیری باشد! از یک سو طراحی سوالات و انتخاب نامزدها، و از سوی دیگر هماهنگی بین شرکت کنندگان و ارسال سوالات برایشان و دریافت پاسخ از آنها، انرژی و زمان زیادی لازم دارد. خصوصاً اگر نامزد پیشنهادی سرش شلوغ باشد و دیر به دیر به ایمیلهایش سر بزند، که در این صورت استرس نرسیدن به موقع پاسخها هم به تمام مشکلات دیگر اضافه می شود.

گرچه این بار تنها نبودم و دوستان عزیزم دکتر مجیدی، فواد و فرشاد در پیشنهاد نامزدهای این دوره و طرح سوال برای آنها کمک زیادی کردند. که از همه آنها صمیمانه سپاسگزارم. اما با این حال، یکی از عواملی که می تواند در بهتر شدن برگزاری این رویارویی ها کمک کند، داشتن زمان بیشتر است. به همین دلیل با مشورت دوستان تصمیم گرفته ایم تا Face Off را از این پس در روزهای اول و پانزدهم هر ماه برگزار کنیم. البته مدت نظرسنجی ها برای هر Face Off به همان یک هفته محدود می ماند.

نتیجه Face Off 2: آق فری چاقوکش wins فواد

در دومین فیس آف، رقابت تا ساعات آخر بسیار نزدیک به هم بود و واقعاً معلوم نبود که کدامیک از شرکت کنندگان برنده خواهند بود. اما به هر حال، وقت نظرسنجی به اتمام رسید و فرشاد یوسفی با ۸۱ رای از مجموع ۱۴۸ رای و با کسب ۵۵ درصد از کل آرا از سوی خوانندگان بعنوان نفر برتر رویارویی انتخاب شد.

این اصلاً انصاف نیست که همیشه شرکت کنندگان Face Off مرد باشند! به هر حال، زنان وبلاگستان هم پا به پای مردان عمل می کنند و در خیلی از موارد حتی از آنها پیشی می گیرند.

(نامها به ترتیب حروف الفبا مرتب شده اند. نام جلوی هر سوال، مربوط به طراح سوال می باشد.)

سویمن فیس آف

Persian Bloggers Face Off – Gtalk

Persian Bloggers Face Off – Twitter

Persian Bloggers Face Off – FriendFeed

زهرا اچ بی: نویسنده وبلاگ زهرا در آدرس www.zahra-hb.com که با قدرت وردپرس مدیریت می شود. از وبلاگ نویسان قدیمی است که گویا آرشیوش را پنهان کرده! اما لوگوی وبلاگش همیشه تصویر همان دخترک کوچک کلاه به سری بوده که گلی را پشت سرش پنهان کرده است. زهرا روزانه می نویسد، از تمام ماجراهایی که در روز ممکن است برای یک زن اتفاق بیافتد.

لوا زند: نویسنده وبلاگ بلوط به آدرس www.balootak.com که با قدرت موویبل تایپ مدیریت می شود. قالب وبلاگش از آغاز همینی بوده که هست. یادم هست خیلی از قالبش خوشم آمده بود. سادگی در عین کامل بودن. لوا روزانه هایش را از آمریکا می نویسد، درباره جامعه، مهاجرت و خصوصاً کتابهایی که می خواند و دوستانی که دارد.

۱- فواد: روز اولی که شروع به وبلاگ نویسی کردید، چه تصوری از این کار داشتید، و امروز چگونه به آن می نگرید؟

زهرا: روز اول فکر میکردم یه جاییه که راحت میتونم حرفامو بزنم و دیگرن هم بشنوند. اون موقع هیچ وقت فکر نمی کردم تبدیل به همچین جای شلوغی بشه. الان هم فکر میکنم یه جایی که باید حرفامو بزنم ولی خوب به علت اینکه دوستان، خانواده، همکاران و برخی آشنایان میخونن دیگه مثل اون موقع ها راحت نیستم و بیشتر خودمو سانسور میکنم. اون موقع از جزئی ترین حوادث زندگیم هم می نوشتم، الان عمرا جرات اینکارو ندارم…

لوا: روز اول برای پر کردن تنهایی بود. الان بخش مهمی از زندگی است.

۲- فواد: فکر می کنید وبلاگ نویس معروفی هستید یا محبوب؟

زهرا: نسبتا معروف. اما اگه قشر عمده وبلاگ خونها و یا استفاده کنندگان اینترنت رو در نظر بگیریم نه اصلا محبوب نیستم.

لوا: هیچکدام.

۳- فرشاد: برخی می گویند وبلاگ نویسی اگر کار بیهوده ای نیست، کار مفیدی هم محسوب نمی شود. نظرتان در این باره چیست؟

زهرا: به نظر من نه تنها بیهوده نیست، که مفید هم هست. من خودم خیلی چیزها رو از وبلاگ نویسها یاد گرفتم و خیلی خوشحالم که با دنیای وبلاگستان آشنا شدم. البته خوب وبلاگ داریم تا وبلاگ. بستگی به محتوای تولیدی وبلاگ نویس هم داره. اما در کل حتی خواندن یک وبلاگ نامفید هم بهتر از نخواندنش هست. حداقلش اینه که با یک ایده متفاوت و با یک آدم متفاوت آشنا میشید اونم صرفا با یک کلیک و با هزینه اندکی. شما دیگه کجا میتونین این حجم بالای از افکار و اطلاعات مختلف رو به صورت فارسی و یکجا بخونین؟ دیگه کجا میتونین اینقدر راحت با افراد دیگه آشنا بشید، راجع بهشون بخونید؟ خیلی کم اتفاق می افته شما در دنیای واقعی با یک کسی از جنوب ایران و یا چه میدونم فردی در عربستان آشنا بشید. اما در دنیای مجازی محدودیتی وجود نداره و شما راحت میتونین همه جا سرک بکشید.

لوا: نه بیهوده است نه نا مفید. برای پر کردن تنهایی خوب است. برای تمرین نوشتن خوب است. برای دوست پیدا کردن خوب است. برای دق دلی خالی کردن خوب است. برای غر زدن خوب است. مزیتهایش برای من از ضررهایش بیشتر بوده.

۴- فواد: گویا وبلاگ شما در ایران بصورت مقطعی فیلتر شده است! این موضوع چه تاثیری بر آن داشته و شما چگونه با آن روبرو شده اید؟

زهرا: وبلاگم در برهه هایی فیلتر شده بود و الانم تا جایی که میدونم تو برخی جاهای دولتی (مثلا شرکتهای تابعه وزارت نفت) فیلتر شده که البته اینم سیاست ISP های مربوط به برخی وزارت خونه هاست که کاربران دولتی رو از وبگردی و وبلاگ خونی معاف کنند. به طور اخص میدونم برخی دامنه های مشهور مربوط به وبلاگ نویسی رو فیلتر کردند. اما اگه فکر میکنین وبلاگی فیلتر شده و ویزیتور براش مهمه به ایمیل filter@dci.ir بزنین و توی موضوع ایمیل آدرس وبلاگ/سایت فیلتر شده رو قرار بدید و علت رو بپرسید خیلی سریع جواب میدن بهتون. اگه دیدید اصلا چاره ای ندارید راهی نیست جز استفاده از پراکسی و VPN و نیز فید و گوگل ریدر.

لوا: زیاد نگران نیستم. چون تقریبا هرکسی که از قبل میخواند الان با این فیدخوانها میخواند. راستش حالم یک مقدار گرفته شد اما من از اول هم زیاد خواننده نداشتم که نگران از دست دادنشان باشم. همان هایی هم که بودند لطف دارند یا با فیلتر شکن یا با فید خوان هنوز بلوط را دنبال می کنند.

۵- از نگاه شما آیا وبلاگ نویسی تاثیری هم بر جامعه ایرانی داشته است؟

زهرا: شاید جامعه ایرانی و اتفاقاتش روی وبلاگ نویسی تاثیر داشته باشه اما برعکسش رو در حال حاضر فکر نمی کنم. من اعتقاد دارم شکاف زیادی بین کاربران مجازی اینترنتی و جامعه واقعی ایرانی وجود داره. (اگه استثناءات رو بذاریم کنار و قشر عمده رو در نظر بگیریم).
کمااینکه اینم در نظر بدید که ترجیح اکثر وبلاگ نویسان اینه که مجازی بمانند و دامنه فعالیتهاشون رو تا دنیای واقعی گسترش ندن. خیلی به اون صورت اتفاقات دسته جمعی وبلاگی و یا قرارها و برنامه های دسته جمعی وبلاگی نداریم که مثلا عموم مردم ازش آگاه بشند و یا در جریان قرار بگیرند و بخوان مشارکت کنند و یا اصلا نهادهای وبلاگی و یا وب ۲.۰ ای خاصی هم نداریم که بخوان در دنیای واقعی هم توی زمینه هایی فعالیت کنند و مثلا افکار عمومی رو راهبری کنند. اگه تاثیری هم داشته باشه به نظرم خیلی کمرنگه.

لوا: نه خیر.

۶- گویا مدتی است که در وبلاگ انگلیسی تان نمی نویسید؟ آیا این بخاطر عدم استقبال از آن است؟

زهرا: این سوال فکر میکنم بیشتر به فرد مقابل برمیگرده که ظاهرا وبلاگ انگلیسی معروفی هم دارند. چون برای من خیلی معروف نیست و ضمن اینکه خیلی فرصت نمی کنم آپدیتش کنم و در کل چیز مهمی هم نیست :-)

لوا: نه . به خاطر تنبلی است در درجه اول و بعد هم هدف من یک مدل هایی حفظ ارتباطم با ایران بود. چون در هر حال تمام نوشته های دیگرم به انگلیسی است . البته روزمره نوشتن به انگلیسی هم تمرین خوبی است که متاسفانه تنبلی و کمبود وقت اجازه اش را خیلی نمی دهد.

۷- آیا مشکلات خاصی که زنان در دنیای حقیقی با آن مواجه هستند، در دنیای مجازی هم نمود دارد؟

زهرا: متاسفانه بله. غیر از موارد فیزیکی به نوعی سایر مشکلاتش کاملا نمود داره و برخی مواقع خیلی هم آزار دهنده است. همون متلکها، همون برخوردها، همون طرز تفکرات منفی و …

لوا: نه در آن حد دنیای واقعی. ولی وجود دارد. زیاد هم وجود دارد.
سکسیزم مخصوصا به شدت رواج دارد.

۸- زنان وبلاگستان را در مقایسه با مردان چگونه می بینید؟

زهرا: سوال خیلی کلی بود. از چه نظر چه چگونه میبینیم؟
از نظر شغلی و درجات اجتماعی یا فعالیتهاشون؟ یا نوع وبلاگ نویسی؟ یا منظور سوال چیز دیگری بوده. در هر صورت ، روحیات، دغدغه ها و نوع چیزهایی که زنان و مردان می پسندند، خوب با هم متفاوته. طبیعیه که وبلاگهاشون هم متفاوت باشه. اما در کل هر دو گروه در زمینه های خاصی موفق تر از گروه دیگر هستند. زنان در حوزه فعالیتهای اجتماعی موفق تر عمل کرده اند و مردان در حوزه فناوری اطلاعات موفق تر هستند. اما خوب توی هر دو گروه هم بد و خوب داریم:)

لوا: هیج وقت با این دید به وبلاگستان نگاه نکردم. وبلاگ وبلاگ است. مگر زنانه و مردانه دارد. (‌عرض نکردم سکسیزم وجود دارد)

۹- فواد: چقدر وب ۲یی هستید؟ رابطه تان با شبکه های اجتماعی تحت وب چطور است؟

زهرا: اسمایلی معتاد به فرند فید:دی
من حقیقتش خیلی اهل شبکه های وب ۲.۰ ای نیستم غیر از فرندفید که این خودش اکثر اونها رو در برداره. منظورم از شبکه های وب ۲.۰ ای سایتهای دوستیابی و چه میدونم آپلود عکس و فیلم و ویدئو و آهنگ و اینهاست…

لوا: فیس بوک هم وب ۲ است؟ اگر هست که آنجا فعالم. اگر نه. که نیستم. در حال ترک بالاترین هم هستم. خیلی خوب است. آدم معتاد میشود. دیگر وب ۲ بلد نیستم.

۱۰- هر چه می خواهد دل تنگت…!

زهرا: کاش بیشتر همدیگه رو تحمل می کردیم و این آزادی رو به همه میدادیم که چیزهایی که دلشون میخواد رو راحت بنویسند و ما بهشون برچسب هایی نظیر متحجر و عقب مونده و مزدور و اینها نمی دادیم… کاشکی فضا هرچی بود غیر از این حالت که آدم مجبور نشه اینقدر خودش رو سانسور کنه فقط برای اینکه مثلا فحشهای بیشتری روانه اش نشه و یا به شخصیتش توهین نشه… خیلی از مواقع طرف حتی فکر نمی کنه کسی که پست این سطور نشسته ممکنه دلی، قلبی، احساسی چیزی داشته باشه…
من راستش حتی برای جواب دادن به این پرسشنامه تردید داشتم و حتی تا آخرین لحظه هم گفتم که میخوام انصراف بدم و ترجیحا بهتره من نباشم. بیشتر به خاطر اینکه از فیدبکهای احتمالی منفیش می ترسیدم و میترسم…

لوا: زیاده عرضی نیست.

و اما سوال آخر!

فرشاد: بعضی ها می گویند یکی از هم و غمهای زنان، پیدا کردن یک شوهر خوب و جنتلمن است! نظر شما چیست؟

زهرا: ما هم میگیم یکی از هم و غمهای مردان، پیدا کردن یک زن خوب و جنتلوومن هست.
مشکلی در هیچ کدام از دو گزاره فوق نمی بینم. راستش به نظر من دغدغه یافتن یک همسر مناسب اصلا چیز بدی نیست به شرطی که تمام افکار و اعمال شب و روز آدم مربوط به این مورد و یا در این راستا نباشه:)
یعنی اگه الان کسی بگه من توی زندگیم به یک ثبات نسبی رسیدم ولی دنبال همسر/شوهر نیستم به نظر من چاخان میکنه! مگه میشه کسی به همچین موضوعی فکر نکنه و یا زیرش بزنه؟! اما این به معنی نیست که لزوما خانومها وبلاگ مینویسن که شوهر پیدا کنند! میان توی فرند فید که مخ بزنن و یا چه میدونم جملاتی از آن قبیل:دی

لوا: آدمها زیاد گاهی حرف می زنند. نباید جدی گرفت. این هم از همان موارد بود.

نظر شما چیست؟

نتیجه Face Off 3: با توجه به تعداد آرای برابری که هر دو شرکت کننده کسب کرده اند، هر دوی آنها بعنوان برندگان Face Off معرفی می شوند.

لذا برندگان فیس آف سوم، زهرا اچ بی و لوا زند می باشند. که ضمن تبریک از اینکه دعوت بنده را پذیرفتند، از ایشان سپاسگزارم.

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۳۶ دیدگاه برای “Face Off 3 : زهرا اچ بی VS لوا زند”

 1. آخه انصافن زهرا اچ بی چه طور می تونه به لوا زند ربط پیدا کنه که شما این دو نفر رو یه جا گذاشتین؟! نه انصافن!!

  صادق: راستش من نمیدونم شما ربط رو توی چی می بینین؟!
  اما من هدف از فیس آف رو نشستن پای صحبتهای دو تا وبلاگ نویس با تجربه می بینم. که تقریباً موضوعاتی که درباره شون وبلاگ می نویسن در یک جهت باشن. و در این مورد هم فکر می کنم زیاد بی راهه نرفته باشم.

 2. بدون شک همون طور که در نخستین فیس آف هم گفتم و اینبار هم در قسمت نظرات تاکید کردم، هدف از برگزاری فیس آف چیزی نیست جز نشستن زیر پای صحبتهای دو وبلاگ نویس با تجربه که تقریباً در یک زمینه ای خاص فعالیت می کنند. و استفاده کردن از تجاربشون.
  برگزاری نظرسنجی ها هم عاملی است برای اینکه از یک سو وبلاگ نویسان بیشتر سعی کنند که جواباشون خواننده پسندتر باشه و از سوی دیگه نظر خواننده هایی که بیشتر دنبال چالش و هیجان هستند و در هر دوره بیشتر تاکید می کنند که پیاز داغ چالش ها رو زیاد کنیم فراهم بشه.

 3. والله شایدم من درست متوجه فلسفه ی قضیه نشدم کلن! ولی هم چنان تفاوت واضح فاز و حتا جهت نوشتن و سطح این دو نفر به نظرم بارزه. و البته که صلاح فیس آف خویش خسروان دانند! :ی

  صادق: والله من که فیس آف رو از آن خودم نمی دونم. اما شاید برگزاری چنین فیس آفی لازم بود تا یادآوری بشه که هدف از فیس آف مقایسه دو وبلاگ نویس و انتخاب یه وبلاگ نویس برتر نیست، بلکه هدف اصلی شنیدن اظهارنظرات دو وبلاگ نویس درباره سوالاتی مشترک و بحث در مورد اونهاست.

 4. به نظر من زهرا اچ بی کمی زیاد حرف میزنه که قبلا هم برای خودش کامنت گذاشتم. این مورد در همین فیس آف هم نمود داشت. از طرفی زهرا اچ بی بیشتر وقتها بخشهایی از مطالب دیگران رو کپی میکنه! این به نظر من اصلا ضرورتی نداره. خب فوقش میتونه به مطالبی که بهشون علاقه داره یا فکر میکنه خواننده هاش بهشون علاقه دارند لینک بده. نه اینکه همون مطالب رو کپی و تکرار کنه!!!

 5. راستی این را هم اضافه کنم که: به نظر من فیس آف چیز خوبیه به شرطی که خواننده ها فکر نکنند که یه جور تقابله! ضرورتا نبایست دو طرف نظریاتی متضاد داشته باشند. البته بهتره یک اشتراکاتی هم داشته باشند. از طرفی لزومی نداره هر دو همجنس باشند مثلا بد نیست خانم احمدنیا نویسنده “از زندگی” با مثلا یکی از آقایان نویسنده وبلاگ که ایشون هم در دانشگاه تدریس داره مورد سوال قرار بگیرند. ضمنا برخی سوالات هم میتونه مشابه باشه و لزومی نداره حتما سوالات فیس آف های افراد مختلف، متفاوت باشه. یک چیز دیگر هم به نظرم رسید. فیس آف رو میشه جور دیگه هم برگزار کرد. شاید شبیه بازی های وبلاگی. اونهم اینکه خود وبلاگنویسا یکی رو انتخاب کرده و باهاش تبادل سوال و جواب کنند (یک در میان). سعی میکنم روی این موضوع بیشتر کار کنم و پستی مستقل بنویسم

 6. از فیس آف های قبلی هم اینطور برمیاید که سوال آخر معمولاً حنبه فان دارد بنده نیز در بین سوالاتی که برای صادق فرستادم سوالی را با نیت طنز طرح کردم که به عنوان سوال آخر انتخاب شد اما گویا از سر ناچار آنقدر خلاصه شد که به خوبی نمیتوان مقصود سوال را دریافت و….
  در مورد کسانی هم که به سوالات خورده میگیرند و سوالات را ضعیف میدانند فکر میکنم به خاطر آن باشد که وقت کافی در اختیار صادق نبود به هر سو این کار وقت زیادی را میطلبد…

  صادق: از توضیحاتت ممنونم فرشاد جان.
  همون طور که اشاره شد سعی میشه تا همه سوالات جدی نباشن و در بعضی ها هم چاشنی شوخی وجود داره. یعنی یه جورایی سعی میشه تا نامزدها رو قلقلک بدیم و عکس العملشون رو ببینیم.
  اما در مورد سوال آخر هم حق با فرشاده یه جورایی من توش دست بردم تا کوتاهتر بشه. البته با اطلاع قبلی!
  در مورد کیفیت سوالات هم چون قرار شده ماهی دوبار فیس آف برگزار بشه تمام سعی مون رو خواهیم کرد که بهتر بشه.

 7. این رایمو به حساب بی انصافیم ندونید، چون از دیدگاه من ۵۰ به ۵۰ بود و چون زهرا اچ بی رو می شناختم ” فرند فید و وبلاگش ” رای خودم رو به ایشون دادم و اگر جای زهرا اچ بی شخص دیگری بود که نمی شناختمش حتما به لوا رای می دادم و امیدوارم هر دو موفق باشند و لوا ی عزیز از من رنجیده خاطر نشن چون هیچ شناختی از ایشون و وبلاگشون نداشته و ندارم.

 8. عالی بود. خسته نباشید.
  من هم فکر می‌کنم اگه خواننده‌هایی مثل من نگاه تقابلی و مبارزه‌ای نداشته باشن خیلی بهتره. گرچه به هر حال فضا، فضای بیان نظرات مختلفه. البته این رو میشه با نوع سوال ها هم کنترل کرد.

 9. باید دید که کدوم با ملت ایران موافقتر و کدوم ضدیت بیشتری داره اگه دقت کنید زهرا بیشتر به فکر خدمتگزاری به رژیم هست و من به لوا زند رای دادم

 10. مقایسه این دو به ترتیب مثل مقایسه احمدی نژاد می مونه با گاندی …من که فقط لوا …

  به قوله نارنجی تو مدرسه موشا وییییییش حال و حوصله این خود شیرین کردنای اسلامیک این دختره رو ندارم ..لوا خیلی حرفه ای و زیرکانه جواب داد ولی اون یکی همش به فکر جلب توجه و خودنمایی هست ( از زیاده گویی هاش میشه فهمید)

 11. اینرو هم اضافه کنمو برم صادق جان وبلاگ نویس حرفه ای کسی نیست که ۵-۶ سال وبلاگ می نویسه یا حرفای عجیب و غریب و متضاد نسبت به تفکر عرف اجتماع ایرانیان (اغلب اصطلاحات ماتریالیستی دهه ۶۰-۷۰ فرانسه) به کار میبره و همه فکر میکنند به به این دیگه آخرشه یا اون که از تن می نویسه و ملت تشنه به تن ایرانی سه فاز می ترکونند یا اینکه یکی دم از اسلام میزنه ولی نشان از همون یک ذره آزاد منشی اسلام توش نیست که نیست وقتی هموطن هاش وقتی دیگر هم سن هاش چه عذابی از یک رژیم فاشیستی می کشند و لب از لب باز نمیکنه و به شکلی بسیار موزیانه ( اسمایلی دهن آدم کف میکنه) طوری حرف میزنه که نه سیخ بسوزه نه کباب که ادم فکر کنه آخییی طفلکی اسلام و این ؤزیم خدا سایشون رو از سرمون کم نکنه ولی خوب این همه بدبختی و فقر و فلاکت و خفت حق همتونه !!!! و بعد هم با یک بحث فراکتالی طوری مخ خواننده های دست پایین رو کار می گیره و با وقایع روزانه قاطی میکنه که کمتر کسی میفهمه چه زیرکی کثیفی داره این مغزی که پشت این حرف ها هست آدم احساس این رو داره که یک گردان بسیجی نشستن هم فکر کردند و نتیجه اش شده این که می بینید خلاصه اینکه جای شما باشم میروم به دنبال آزاد مرد ها و ازاد زن ها نه یک سری خود فروخته …

  صادق: از نظرات تان سپاسگزارم. نظر شما محترم است و من از بسیاری جهات با آن موافقم.
  اما دوست عزیز! وبلاگ نویسی فراتر از سیاسی نویسی است. وبلاگ یک رسانه است، و هر کس در این رسانه از هر آنچه که دوست دارد می تواند بنویسد. آزادی بیان حداقل در عرصه وبلاگ نویسی بدین معنا نیست که هر وبلاگی از آن چیزهایی بگوید که ما می پسندیم، اگر کسی دوست دارد در وبلاگش محافظه کارانه عمل کند و یا حتی به طرفداری از حکومت سخن بگوید، آزاد است.
  اما در مورد فیس آف!
  فیس آف نیز در صدد است تا در زمینه وبلاگ نویسی فعال باشد و با وبلاگ نویسان مصاحبه نماید. این وبلاگ نویسان از هر طیفی و با هر طرز فکری می توانند باشند. و من حداقل در این وبلاگ، تمام سعی خودم را خواهم کرد تا جانب انصاف و بی طرفی کامل را بگیرم. حتی اگر عقیده شرکت کنندگان مخالف بینش سیاسی من باشد.

 12. به دستور آغای ریس جمهور و همچنین فرمانده کل سپاه طی بخشنامه ای به کلیه کارمندان دولت و شاغلین سپاه و بسیج و حتی فاطی کماندوها باید طی بسیج همگانی پوز کمپین یک میلیون امضا< حتی پوز رکورد شکنی گینس فایرفاکس ۳ زده شده و به اچ بی رای بدهند تا کور شههه هر چی فمنیست و روشن فکره

  درود بر راه مقدس امام از چالوس
  های هیتلر آخ ببخشید
  تکبیر

 13. والا من هرچی کامنتها رو میخونم هیج نتیجه گیری اخلاقی نمیتونم بکنم !!
  یعنی اگه زهرا و لوا بهم ربطی نداشتند ، کامنتها تو آفساید بودن !!!
  هرکی میتونه با نظر شخصی خودش رای بده. بعدشم قرار نیست به کسی که مدال افتخار بدن !
  در هرصورت حمایت خود را از فیس آف اعلام میدارم .

  صادق: از لطف شما سپاسگزارم.

 14. بعدشم فیس آف چه ربطی به سیاست داره که شماها ربطش دادی ؟
  یعنی من یکی که اصلا نفهمیدم !
  زهرا کاملا شخصی مینوسه بعد شما ربطش میدین به سیاست !
  مثلا میخواد بگه فرحزاد شما ف رو که میبینید میخونید فاشیست !

  اینقدر یک طرفه قضاوت نکنید. خوبیت نداره !

 15. باز هم این بسیجی ها ریختن به طرفداری این ……اچ بی – بابا جمش کنید حالمون بهم خورد – الان لشکر ۲۷ محمد رسول الله نشستن دارند رای میدن !!!! اصلا میدونی فرحزاد کجا هست ؟

  صادق: از نظر شما سپاسگزارم. اما کاش در اظهاراتمون به گونه ای عمل کنیم که به دیگران توهین نشه. عقیده مخالفتون رو لطفا تحمل کنید.

 16. سلام.
  یکم؛ من از این حرکت(موج؟برنامه؟رقابت؟) که همین امروز و همین حالا از وجودش با خبر شدم شدیدا حمایت می کنم. ظرفیت های خیلی زیادی درش می بینم. اصلا اجازه بدید این جوری بگم؛ فکر می کنم مبتکرین و برگذار کننده هاش هم هنوز از پتانسیلی که این حرکت (موج؟برنامه؟رقابت؟) داره بی خبرند.
  دوم؛ انتخاب جالبی بود. قسمت عمده این جالب بودن برمیگشت به این که خانم زهرا و خانم لوا ربط زیادی به هم نداشتن. من فکر می کنم این جوری خیلی بهتره تا اینکه دو نفر رو از یه طیف فکری و با یه سبک نوشتاری دعوت کنید. این باعث می شه یادمون بمونه وبلاگستان چه جامعه گسترده ایه و چه اقشار و طبقات متفاوتی داره. خدا رو چه دیدید؟ شاید هم باعث شد همزیستی رو یاد بگیریم!
  سوم؛ خیلی مهمه (تکرار می کنم؛ خیلی مهمه) که دقت کنید آدم های متفاوت رو در موضع تقابل قرار ندید. در شرایطی قرارشون ندید که احساس کنن باید به هم جواب بدن و از خودشون دفاع کنن. این فقط یه اخطار پیشگیرانه بود. ضمنا یه آفرین به خاطر این که تا این جا این دقت رو داشتید!
  چهارم؛ جو بدی تو کامنت دونی بود. جو منکوب کردن و تکفیر کردن. چیزی که به نظر من با روح این حرکت(موج؟برنامه؟رقابت؟) در تضاده. امیدوارم به مرور زمان این حرکت اون جو رو خنثا کنه نه اون جو این حرکت رو!
  پنجم؛ چه طور رای می دید؟ همین جا تو کامنتدونی؟ رای هر کامنت گذاری حساب می شه؟ حتا بی آدرس ها؟ چه طور از رای تکراری جلوگیری می کنید؟
  ششم؛ رای من ممتنعه.
  هفتم؛ من چند تا پیشنهاد درباره ی کلیت سوالات دارم. کجا می تونم مطرحشون کنم؟ همین جا بنویسم؟
  هشتم؛ پیگرتون هستم. موفق باشید.

  صادق:
  از نظرات، انتقادات، پیشنهادات و تذکراتت ممنونم.

  در مورد رای گیری، باید خدمتتون عرض کنم که به کمک سرویس
  Polldaddy
  انجام میشه.
  در این رای گیری همه خوانندگان (بدون هیچ محدودیتی) میتونن شرکت کنند. اما این سیستم از طریق کنترل آی پی و به جا گذاشتن کوکی سعی در کنترل تقلب داره که البته کامل نیست ولی دلیلی هم برای تقلب نمی بینم.
  شما می تونید برای در میون گذاشتن نظراتتون درباره فیس آفها از طریق ایمیل مربوط به این حرکت اقدام کنید:
  faceoff@blognevesht.com

 17. بنده به عنوان فردی که لوا زند رو از نزدیک میشناسه و با سبک نوشته های فارسی و انگلیسی اش از نزدیک آشناست و با توجه به نوع جوابهایی که از طرف اون اینجا نوشته شده عرض می کنم که ظاهرا سوالها رو به هیچ جاش نگرفته . من نمی فهمم آخه چطور کسی فکر کرده که این دو تا آدم در یک جهت یا در یک موضوع می نویسند که با هم مقایسه شدند؟
  لوا البته خوب جواب داد. دم زهرا هم گرم که جدی گرفت قضیه رو.

  صادق: دوست عزیزم
  از نظرت سپاسگزارم

  فیس آف جایی برای مقایسه دو وبلاگ نویس نیست. بلکه در حقیقت در اون دو تا وبلاگ نویس (تاکید می کنم وبلاگ نویس) رو در روی هم قرار می گیرند و نظرشون رو در مورد سوالاتی یکسان بیان می کنند. که اگر توجه هم داشته باشید، سوالات به گونه ای هستند که ربطی به مقایسه دو وبلاگ نویس نداره.
  و هدف اصلی آشنایی بیشتر با وبلاگ نویسان و استفاده از تجارب اونها و پرداختن به جنبه های مثبت وبلاگ نویسی است

 18. من تا بحال اسم این دو نفر هم به گوشم نخورده بود و این جوابها هم اولین مطلبی بوده که ازشون خوندم.
  من به (لوا) رای داد، چون بقول دوستان اینقدر این دو نفر از هم دور هستند که انتخاب برای من کاملا واضح بود. بنظرم نگاه لوا به کل ماجرای زندگی خیلی سطح بالاتری داره تا زهرا. چه برسه به این سوال و جوابهای وبلاگی.
  چیزی که هست بنظرم شما میتونید نتیجه آرای این فیس آف رو با کلیت جامعه ایرانی باسواد یک مقایسه نسبی بکنید! من فکر میکنم در آخر رای زهرا بیشتر خواهد بود بخاطر اینکه سنتی تر و مذهبی تره.

  در مورد زیاد حرف زدنش هم راستش من وبلاگش رو که نخوندم ولی اینجا که خیلی حرافی کرده!(-:
  بنظر من لوا آزادانه و راحت جواب داده ولی زهرا سعی کرده با حساب کتاب جواب بده. البته تقربا همه کسایی که در سطح زهرا مطلب مینویسند همینطور حراف هستند و همه چیز رو هم به هم میدوزند.
  این نظر شخصی منه و اصلا هم فکر نمیکنم که کاملا درست باشه!(-:

 19. دو تا سوال اول و جوابهای هر دو نفر رو نگاه کنید! خیلی با مزه است که چقدر نگاه این دونفر و طرز برخوردشون با سوال فرق میکنه.

  (- فواد: روز اولی که شروع به وبلاگ نویسی کردید، چه تصوری از این کار داشتید، و امروز چگونه به آن می نگرید؟)

  (زهرا: روز اول فکر میکردم یه جاییه که راحت میتونم حرفامو بزنم و دیگرن هم بشنوند. اون موقع هیچ وقت فکر نمی کردم تبدیل به همچین جای شلوغی بشه. الان هم فکر میکنم یه جایی که باید حرفامو بزنم ولی خوب به علت اینکه دوستان، خانواده، همکاران و برخی آشنایان میخونن دیگه مثل اون موقع ها راحت نیستم و بیشتر خودمو سانسور میکنم. اون موقع از جزئی ترین حوادث زندگیم هم می نوشتم، الان عمرا جرات اینکارو ندارم…
  لوا: روز اول برای پر کردن تنهایی بود. الان بخش مهمی از زندگی است.)

  در واقع جواب زهرا این بوده:
  (روز اول فکر میکردم یه جاییه که راحت میتونم حرفامو بزنم. الان به علت اینکه آشنایان میخونن دیگه مثل اون موقع ها راحت نیستم.)
  همون کلمات ولی بودن فیلرهای مصرفی!(-:

  جواب لوا رو کسی میتونه خلاصه تر هم بکنه؟!(-:

  (۲- فواد: فکر می کنید وبلاگ نویس معروفی هستید یا محبوب؟)

  (زهرا: نسبتا معروف. اما اگه قشر عمده وبلاگ خونها و یا استفاده کنندگان اینترنت رو در نظر بگیریم نه اصلا محبوب نیستم.)
  راستش من رو که یاد جوابهای آخوندی میندازه! نسبتا بله! اصلا نه! بعد یکی هم میشه توضیح بده (قشر عمده وبلاگ خونها یا استفاده کنندگان اینترنت) کی هستند؟!
  مثل اینه که من بگم نسبتا آدم معروفی هستم، ولی اگه قشر عمده آدمای توی ایران رو در نظر بگیرید اصلا نیستم!(-:

  (لوا: هیچکدام.)
  یک کلمه، بدون حاشیه. و حالا شما میدونید که لوا فکر میکنه معروف هست یا نیست!

  به هر حال با خودند این پست شما باید سری به وبلاگ این دو نفر زد.

  دست شما هم درد نکنه که زحمت عملی کردن این ایده خوبتون رو میکشید.

  صادق: از تحلیلهای جالبتون سپاسگزارم. فکر کنم شما حقیقت اصلی فیس آف رو درک کرده اید.

 20. ببین من رای که دادم این عدد تغییر نکرد که این چه وضعشه

  صادق: والله من تست کردم، فکر نکنم مشکلی در سیستم رای گیری وجود داشته باشه. شاید بعضی اوقات کمی گیر کنه. دوباره سعی کنید. به پیامهایی هم که میده توجه کنید، شاید از آی پی شما یا از کامپیوتری که روش نشستید، قبلاً رای داده شده باشه.

 21. حق به حقدار رسید :)&#41;)&#41;)))

  صادق: هنوز که نظرسنجی تموم نشده تا حق به حقدار رسیده باشه!

 22. اینها چیزی رو نشون نمیده آیدا یا زهرا خانم اصل جامعه هست که به افکار لوا جون خیلی نزدیکتر هست تا اون یکی

 23. من در تعجبم از بعضی نوابغ که برچسب های سیاسی به این و اون مخصوصا به زهرای عزیز می زنن، چطوری این افکار به ذهنتون می رسه؟ کجای صحبتهای زهرا به این حرف های شما می خوره که بی فکر همینطور شعار میدید؟ برنده فیس آف یعنی کسی که به سئوال مورد نظر پاسخ بهتری داده، شما چی چی برمیدارید مسایل جزیی این دو تا ادم رو با هم مقایسه میکنید؟
  واقعا که

 24. کار جالبی بود. تا حالا ندیده بودم ولی این یکی را خواندم و مشارکت مدنی! کردم و رای هم دادم.
  بیشتر رایم را برای این به زهرا خانم دادم که قضیه را به نظر من جدیتر گرفته بود و وقت گذاشته بود برای پاسخ هایش.
  خانم زند ولی به نظر من خیلی جدی نگرفته بود.
  منتظر اتمام این یکی و معرفی بعدی ها هستم

 25. صادق جان بسیار کار ارزنده ای میکنی ، ان شالله به همین خوبی پیش بره ، از دوستان هم خواهش میکنم لطف کنن اگر خوششون نمیاد به کسی بی احترامی نکنند ، رای من همه وبلاگ نویس ها هستن ، همه عزیزند ، فکر کنم این حرکتی که شما آغاز کردین هدفش کاملا مشخصه و کسانی که بی احترامی می کنند از ناتوانی و ضعف خودشونه ، به هر حال کاری هم از دست بنده ی حقیر بر بیاد در خدمتتون هستم . موفق و پیروز باشید ، ما همه بلاگنوشت رو دوست داریم و دوست داریم از تجربیات دیگر وبلاگ نویس ها هم استفاده کنیم و عقیدشون رو در موارد مختلف بدونیم . آرزوی موفقیت

  صادق: از لطفت ممنونم امیر جان

 26. از زهرا اچ بی بدم میـــــــــــــــــــــــــــــــاد !
  لطفا تشریف ببرند لشکر ۲۷ محمد رسول الله وب جای ایشون نیست !

  صادق: نظرتون محترم است. اما کی گفته مثلاً وب جای اعضای فلان لشکر نیست؟! شما میخواید وب رو هم مثل جامعه مون انحصاری کنید؟!

  1. خیر هیچکسی نمیخواد وب رو انحصاری کنه

   اما ….
   اما امثال زهرا حسین بابایی به اندازه کافی تلویزیون ، روزنامه و امکانات تبلیغاتی دارند که همه رو در جامعه به انحصار کشیدن و همین باعث تنفر نسبت به این موجودات شده ، پس فکر میکنم بهتره زهرا اچ بی تشریف ببرن در همان تلویزیون خامنه ای

 27. sadegh jan salam , khaste nabashi
  hesabi saret shulugh shode ba face off
  ama vaghean eede va tarhe jalebi bud va ensafan ba esteghbale khubi ham robero shode
  hamin dige faghat khastam ye khaste nabashid va tashakori bokonamo beram

  صادق: از لطفت ممنونم کاپیتان عزیز! کاش کاپیتانها هم عادت به فارسی نوشتن داشتن! :D

 28. خیلی جالب بود….
  من هیچ کدوم رو از قبل نمیشناختم و این فیس آف باعث شد شاید بشناسمشون….

  تا آخرین لحظه نتونستم بین شون تفاوتی قائل بشم….
  اینم فکر میکنم از شباهت رفتاری و اخلاقی شون باشه و تلاش های صادق عزیز که واقعا سنگ تمام گزاشته….

  با اجازه به هیچ کدوم رای ندادم چون نتونستم یکی رو بر دیگری برتری بدم!!!

  حامی پر و پا قرص صادق و فیس آف هستم…..

  صادق: شما لطف داری امین جان.

 29. بعضی از دوستان ادعا داشتند که لوا زند به دلیل جدی نگرفتن موضوع، به سوالات پاسخهای کوتاه داده اند. اما ایشان طی تماسی این ادعا را تکذیب کردند و گفتند که کلاً به پاسخگویی کوتاه علاقه بیشتری دارند.

 30. من به هیچ وجه نمیخوام به هیچکدوم از این دو عزیز توهین کنم ولی حق رو به دوستان میدم. به نظر من لونا بهتر مینویسه – نظر شخصی-
  اصولا من پاسخ های کوتاه رو هم بیشتر دوست دارم و بعضی از پاسخ های زهرا رو اصلا نخوندم چون زیاد میپیچونه همچی رو. ممنون بابت face off ها :)

 31. داداش کل وبلاگ تون نجسه جم کنین این آشغالا رو پاشو بیا دبی حال کن
  گور بابا این رفیق بازیا
  اونجا دختر زیاده

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.