Face Off 1: دکتر مجیدی vs دکتر مزیدی

خواندن سری مطالب مفید Bloggers Face off مرا بر آن داشت تا چنین Face Offهایی را بین وبلاگ نویسان فارسی زبان هم راه بیاندارم. از نکات مثبتی که چنین رویارویی هایی در بر دارد، می توان به توسعه فرهنگ وبلاگ نویسی و ارتقای سطح علمی آن اشاره کرد.

اما اصلاً این رویارویی ها چطور برگزار می شوند؟!

در هر سری دو وبلاگ نویس تقریباً هم سطح و موفق انتخاب می شوند و یک سری از سوالات بصورت جداگانه از طریق پست الکترونیک در اختیار آنها قرار داده می شود تا به آنها پاسخ دهند. سپس سوالات و پاسخها را در بلاگ نوشت منتشر خواهم نمود.  (غیر از اولین رویارویی که در این پست شاهدش هستید، بقیه وبلاگ نویسان رقبای خود را قبل از انتشار پاسخها نمی شناسند!) سعی کرده ام تا سوالات را به گونه ای انتخاب کنم که ضمن ترغیب خوانندگان به پدیده وبلاگ نویسی، حاوی نکاتی باشند که در مسیر توسعه این رسانه مجازی کمک کنند.

در انتهای هر رویارویی، یک نظرسنجی قرار داده خواهد شد تا خواننده نظرش را درباره دو وبلاگ نویس از طریق رای اعلام کند. این نظرسنجی ها توسط سیستم Polldaddy طراحی و مدیریت می شوند و با وجود تمام کنترلها، هنوز راههای تقلب کردن در آنها بسیار است! اما به هر حال بنده که دلیلی برای تقلب کردن نمی بینم!

شاید لازم به توضیح نباشد که این نظرسنجی ها بیشتر جنبه هیجان و سرگرمی این رویاروییها را تشکیل می دهند، و نتیجه آنها به هیچ وجه نشانی از برتری یکی از این دو وبلاگ بر دیگری نیست. و هدف اصلی همان تجاربی هستند که این دو ابر مرد وبلاگ نویس با ما به اشتراک می گذارند.

و اما اولین رویارویی را با کسانی آغاز می کنیم که به پزشکان وبلاگستان معروفند. این دو عزیز از فعالان عرصه وبلاگ نویسی هستند. اما خوب، همیشه فعالان سرشان شلوغتر از بقیه است. قرار بود کلید افتتاحیه Face Off وبلاگ نویسان فارسی را روز گذشته، مصادف با پنجمین سال تولد وردپرس بزنیم، اما به هر حال یکروز از برنامه عقب افتادیم:

(ترتیب اسمها به حروف الفبا بر می گردد!)

دکتر مجیدی نویسنده وبلاگ یک پزشک به آدرس www.1pezeshk.com آنگونه که بر سربرگ وبلاگش حک شده است از پزشکی، اینترنت، ادب و هنر می نگارد. سبک وبلاگ نویسی وی مرا به یاد دانشنامه هایی چون ویکی پدیا می اندازد. به هر موضوعی که می پردازد بصورت کامل و جامع درباره اش داد سخن سر می دهد. شک نکنید که وبلاگ پرخواننده دکتر مجیدی، یکی از مهمترین پایگاههای تولید مطلب به زبان فارسی در دنیای مجازی است.

دکتر مزیدی نویسنده وبلاگ وب۲ که به دلیل فیلتر شدن وبلاگ قبلیش اکنون در آدرس http://mhmazidi2.wordpress.com قلم می زند. پدیده وب۲ یکی از مهمترین علایق وی محسوب می شود، و سعی بسیاری در ترویج این فناوری در جامعه مجازی ایرانیان دارد. مزیدی به زبان ساده می نویسد و سعی می کند از هر فرصتی برای معرفی یکی از سرویس های مفید اینترنتی استفاده کند. گزاف نیست اگر او را لیدر توسعه و ترویج وب۲ و پدیده های مرتبط با آن در خیل وسیعی از ایرانیان بنامیم.

۱- چند وقت است که وبلاگ می نویسید؟

دکتر مجیدی: سه سال و چند ماه

دکتر مزیدی: حدود یک سال و نیم

۲- چرا وبلاگ می نویسید؟

دکتر مجیدی: دلیلش را می‌تونم در اشتراک علایق خلاصه کنم! قبل از اینکه وبلاگ بنویسم، حالت کسی را داشتم که موقع خوندن یه روزنامه، کتاب یا مجله جالب، چیزای جالبی می‌‌خونه، سرش را بلند می‌کنه که بگه : «ببین چی خوندم!»، ولی می‌بینه تو یه اتاق، تنهاست! من موقع وب‌گردی دقیقا احساس چنین آدمی را داشتم، پیش خودم فکر می‌کردم این مطالب باید برای خیلی‌ها جالب باشه. این شد که تصمیم گرفتم، یه وبلاگ باز کنم. اول در بلاگر می نوشتم، بعد چند ماه، دومین ابتیاع کردم، ام‌تی روش نصب کردم و وبلاگم شد، همین ناقابلی که الان می‌بینین.

دکتر مزیدی: می میزنم برای اینکه فراموش کنم می زدن را

۳- تاکنون از وبلاگ نویسی چه چیزی عایدتان شده است؟

دکتر مجیدی: فکر نکنم هیچ وبلاگ‌نویس فارسی پیدا بشه، که بگه درآمد مالی خوبی از محل وبلاگ‌نویسی داشته. اما صرف‌نظر از انگیزه‌های اقتصادی، وبلاگ‌نویسی فواید زیادی برای من داشته، قبلا هم گفتم که وبلاگ نوشتن برای من یه نوع تسکینه، یه نوع خلاص شدن از زندگی روزمره غالبا تکراری و نوعی تمدد اعصاب.
گذشته از این وبلاگ‌نویسی در این مدت باعث شده، یه تمرین مستمر نوشتن داشته باشم، فکر نکنم اگه ۴ سال قبل از من می‌خواستیم در مورد یه موضع مطلبی بنویسم، می‌تونستم در کمتر از یه ساعت، ماده خام مقاله را پیدا کنم، بخونمش و درباره‌اش بنویسم.
از اونجا که یه وبلاگ‌نویس تعهدی نانوشته به خواننده‌هاش در مورد صحت و درستی نوشته‌هاش داره، من در خیلی از موارد مجبور شدم در مورد بعضی از مسائل تعمق بیشتری کنم  و دانش شخصی‌ام را اضافه کنم.
به علاوه وبلاگ‌نویسی من را با دوستانی خوبی، هم آنلاین و آفلاین آشنا کرد!
و خوشبختانه پایم را به نشریات کاغذی هم باز کرد.

دکتر مزیدی: لذت؛ دوستی

۴-بزرگترین اشتباهی که در زمینه وبلاگ نویسی تاکنون داشته اید چه بود؟

دکتر مجیدی: نمی‌دونم در جواب این سؤال چی بگم، گاهی پیش خودم فکر می‌کنم، نوشتن با اسم حقیقی و مستعار ننوشتن، چون در این صورت می تونستم، محافظه‌کاری کمتری داشته باشم و در محیط وبلاگستان فعال‌تر باشم. گاهی هم فکر می‌کنم که نوشتن با اسم واقعی گرچه محدودیت‌هایی به همراه می‌یاره، ولی یه تعهد خوب به نوشته‌ها در آدم ایجاد می‌کنه.

دکتر مزیدی: نمی توانم وبلاگ نویسی را در خودم کنترل کنم

۵- آیا شما به رتبه بندی های وبلاگتان (مثلاً در گوگل یا آلکسا و…) هم توجه دارید؟

دکتر مجیدی: مطمئن باشین که هیچ بلاگر فعالی نیست که ترافیک و لینک های ورودی به بلاگش را مرتب چک نکنه. هیچ کسی هم نیست که نخواد رنک بالایی داشته باشه. رنک بالا ثمره ده‌ها و صدها لینکی هست که از وبلاگ‌ها و سایت‌هایی می‌یاد که نوشته‌های آدم را پسندیدین.
اما باید بگم من نه برای ترافیک می‌نویسم و نه رنک، برای من داشتن خواننده‌هایی که وفادارانه وبلاگم را دنبال می‌کنن، مطالبم را با دقت می‌خونن و نظر می‌دن، بسیار مهمتره.

دکتر مزیدی: بله

۶- بیشتر فید (خوراک، خبرمایه) میخوانید یا بلاگ؟

دکتر مجیدی: در مجموع بیشتر فید می‌خونم، شاید بیشتر از ۹۰ درصد موارد، وبلاگ‌ها را با فید می‌خونم و مستقیما وارد صفحه‌شون نمی‌شم. اما، خوب در مواردی ترجیح می‌دم برای نظر گذاشتن یا دیدن کامنت‌های یک نوشته، وارد وبلاگ بشم.
اگه خواننده وبلاگم باشین، می‌دونین که من یه «خوراک‌پرست» تمام‌عیار هستم!

دکتر مزیدی: فید

۷- دیگ، بالاترین، دنباله، یا بلاگ نیوز؟

دکتر مجیدی: خوب، بالاترین معتبرترین سایت لینک‌پراکنی اجتماعی ایرانی هست و یه وبلاگ‌نویس ایرانی باید به اون توجه خاصی داشته باشه. گرچه انتقاداتی هم به بالاترین وارده، اما خیلی اوقات من موفقیت نسبی نوشته‌هام با داغ شدنشون در بالاترین ارزیابی می‌کنم.
اما در کل اگر در نظر بگیرین، دیگ معتبرترین سایت لینک‌پراکنی اجتماعی در وب هست، بنابراین برای مطلع شدن، از اخبار داغ فناوری و یا حوزه‌های دیگه من به طور روزانه از این سایت استفاده می‌کنم، البته باز بیشتر از طریق فید.

دکتر مزیدی: بالاترین

۸- رمز موفقیت تان در وبلاگ نویسی چیست؟

دکتر مجیدی: البته شما به صورت پیش فرض من را وبلاگ‌نویس موفقی ارزیابی کرده‌این، ولی بدون تعارف من معیارهای شخصی‌ای دارم که بر اساس اون، نمی تونم خود را بلاگر کاملا موفقی بدونم.
اگه بخوام به سؤالتون جواب بدم، باید بگم سعی کرده‌ام همیشه مطالب دست اول را در وبلاگم بیارم، به عبارت دیگه اوریجینال باشم.
هیچ وقت سعی نکرده‌ام، برای بالا بردن ترافیک وبلاگ، مطالب سطحی بنویسم و مبدل به یه نشریه آنلاین تابلوئید بشم.
و همیشه تعهد خاصی به خواننده‌های وبلاگم داشته‌ام و سعی کرده‌ام به شعور اونها احترام بذارم.
پر واضحه که نقاط ضعف زیادی هم این مدت داشته‌ام.

دکتر مزیدی: رفیق ناباب؛ زغال خوب هم بی تاثیر نبود

۹- آینده وبلاگستان فارسی را چگونه می بینید؟

دکتر مجیدی: راستش الان در مرحله‌ای قرا گرفته‌ایم که دیگه تب چند سال اولیه وبلاگ‌نویسی از بین رفته، دیگه کسی به خاطر مد یا اینکه بگه من هم وبلاگی دارم نمی‌نویسه، خواننده‌های وبلاگ‌ها هم دقیق‌تر و نکته‌بین‌تر شده‌اند و خودشون دسترسی مستقیم به خیلی از منابع معتبر وب دارن، دیگه نوشتن یه سری مطالب روتین توجه اونها را جلب نمی‌کنه.
همه اینها در کنار افزایش دانش تکنیکی وبلاگ‌نویس‌ها، می‌تونه برایند مثبتی ایجاد کنه.
من انتظار دارم رفته رفته، افرادی با سطح بالای تحصیلات رو به وبلاگ‌نویسی بیارن و وبلاگ‌نویسی را تخصصی‌تر کنن.
انتظار دارم در کنار وبلاگ‌نویسی سیاسی، آی‌تی و روزمره‌نویسی، اشکال قدرتمند دیگه وبلاگ‌نویسی هم ظهور کنن. نشانه های پیدایش این انواع متفاوت وبلاگ‌نویسی را هم تا حالا شاهد بوده‌ایم، مثلا الان گروهی از وبلاگ‌نویس‌ها هستن که در مورد محیط زیست می نویسن.
انتظار دارم وبلاگستان فارسی، واقعا به جایگاه خودش به عنوان یک رسانه معتبر محتواساز برسه و از سوی دیگه بتونه تعامل مثبتی با رسانه‌های سنتی دیگه برقرار کنه.
در کنار اینها می‌شه آرزوهای بلندپروازانه‌تری هم داشت، مثل حرفه‌ای شدن وبلاگ‌نویسی و احترام به کپی‌رایت!

دکتر مزیدی: افزایش کمیت و کیفیت در آن

۱۰- هر چه میخواهد دل تنگت بگو…!

دکتر مجیدی: از هر طرف که رفتم جز حیرتم نیفزود/ زنهار از این بیابان، وین راه بی‌نهایت

نمی‌دونم چرا این بیت الان تو ذهنمه!

دکتر مزیدی: دلتنگم

و اما سوال آخر:

۱۱- فکر میکنید شما بهتر جواب داده اید یا طرف مقابلتان؟!

دکتر مجیدی: راستش سوالهات چندان چالش‌برانگیز نیست که تفاوت زیادی در پاسخ‌های من یا مزیدی عزیز ایجاد کنه. ولی فکر می‌کنم مزیدی تونسته باشه، بهتر جواب بده و با توجه به اینکه روابط عمومی بهتری هم داره و در وبلاگستان محبوبیت خاصی داره، بی‌شک من در این دوئل بازنده هستم و دستهام را به نشانه تسلیم بالا می‌برم.

دکتر مزیدی: این هم از ان سوالهایی است که جوابش هیچ مقبول خواننده نخواهد بود.چون وقتی می‌گویم معتقدم دکتر مجیدی در این موارد بهتر جواب می‌دهد، ان را به حساب شکسته‌نفسی می‌گذارند یا چاپلوسی. پس اجازه دهید نگویم که جواب دکتر مجیدی البته که بهتر خواهد بود!

نتیجه Face Off 1: در این رویارویی دکتر مجیدی با کسب ۱۴۲ رای از مجموع ۲۰۱ رای اخذ شده، و با دارا بودن ۷۱ درصد از آرا، از سوی خوانندگان بعنوان برنده رویارویی اعلام می شوند.

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۳۷ دیدگاه برای “Face Off 1: دکتر مجیدی vs دکتر مزیدی”

 1. سلام . ممنون از نظرت .نمی دونستم اسم وبلاگهامون یکیه . در ضمن هر دوتا دکتر ها خوب هستند فقط اون یکی آمپول میده ولی این یکی آمپول نمیده :-)
  موفق باشی

 2. چه شباهتی:) اینا تو جواب دادن هم هم ارز همن:))

  فقط من موندم به قول ویدا چه رقابت تنگاتنگی:) یعنی زیادی تنگاتنگه ها. اصلا چسبیدن به هم:)))))))))

 3. ایده ی کارت خیلی خوب بود ولی همونطور که دکتر مجیدی گفت سوالها زیاد چالش برانگیز نبودن.
  ممنون از وقتی که گذاشتی تا دو تا دکتر رو یه جا جمع کنی ;)

  صادق: ان شا الله در سری بعد سوالات چالش برانگیزتری می پرسم!

 4. مزیدی به اندازه ی همسترش جواب داده !!
  بسیار بسیار عالی

 5. خوشحالم از دیدن این Face Off…!
  وقت نمی شد هیچ وقت تا یک همچین چیزی رو راه بندازم…
  امیدوارم تا سری های بعد با سوالات بهتر، علاوه بر جذابیت موضوع، باعث تعلیم کاربر هم بشه…

  صادق: من هم امیدوارم که با کمک دوستان مراحل بعدی پربارتر باشند

 6. ..آفرین کار جالبی کردی…خوشم اومد..به نظر من دکتر مجیدی تعهد بیشتری احساس میکرد موقع جواب دادن..و قضیه رو بیشتر جدی گرفت..هر چند نمیشه از نقش کارساز دکتر مزیدی غافل شد تو پیشرفت وبلاگستان فارسی

 7. دکتر مزیدی خیلی مینیمال خونده روش تاثیر شگرفی گذاشته.

 8. دکتر مزیدی موقع به جواب دادن به سوالات قضای حاجت نداشتن؟
  :))
  :P
  :)))
  :D

 9. میتونه دلیل دیگه هم داشته باشه
  اینکه آقای مزیدی اون موقع ……………. هر سوال رو کوتاه جداب دادن …………
  :)) ;)

  صادق: دوست عزیزم! از نظراتت ممنونم. اما بخاطر اینکه نظر شما حاوی مطالب توهین آمیز بود مجبور شدم بخشی از اون رو حذف کنم.

 10. نظرخواهیت ایراد داره صادق جان. یه اسمایلی من برابر شد با ۱۰ تا. چه خبره

  صادق: والله چه عرض کنم!

 11. جالب ولی یک نکته. انگار دکترها می‌دونستن موقع مصاحبه که طرفشون کیه. این طور نیست؟ به نظرت نباید مخفی می‌موند این موضوع؟

  صادق: خوب افتتاحیه فیس آف، یه جورایی استثنا بود! قراره از این پس داوطلبین نفر مقابلشون رو نشناسن.

 12. ایده و مصاحبه و همه چیش باحال بوده هرچند که به نظر میرسه دکتر مزیدی یا میخواسته بره بخوابه یا تازه از خواب بیدار شده بوده :)) یک کار دیگه هم میشه کرد اونم اینه که نگیم کدومشون مثلا دکتر مجیدیه کدومشون دکتر مزیدیه , ببینم بینندگان دیگه خودشون ادبیات افراد رو تشخیص میدن یا نه

  صادق: از نظرت و ایده جالبت ممنونم میلاد جان

 13. ایده‌ی خوبیه. ولی باید سوال‌هات جذاب‌تر باشه. در ضمن سعی کنی یکسری از سوال‌ها را هردفعه عوض کنی و یکسری دیگر را هم از همه بپرسی تا جذاب‌تر بشه.
  برداشت: جواب‌های مزیدی خیلی چرت بود. انگار حال نداشته بنویسه.

  صادق: از نظرت ممنونم محمدرضا جان.
  ان شا الله دفعات بعد همین کاری رو خواهیم کرد که شما گفتید.

 14. این دکتر مجیدی پر حرف است و دکتر مزیدی کم حرف…!

  صادق: به نظرم دکتر مزیدی نمی دونسته میشه به سوالات جواب بلند هم داد، به همین خاطر مختصر نویسی کرده.

 15. سلام ممنون فکر جالبی کردید. من عاشق وبلاگ دکتر مجیدی هستم. هر روز که هیچ روزی چند بار سر می زنم. واقعاً عالیه. وب دکتر مزیدی رو هم تقریباً دنبال می کنم. از هر دو متشکرم.

 16. از کامنت بعضی دوستان متعجب می شم. گروهی در پاسخ به سوالات مقدمه سازی می کنند و حاشیه می گذارند و توضیح اضافه می دهند و سپس پاسخ می دهند و عده ای هم به کوتاه بسنده می کنند. حال اینکه چرا یک شخص این نمونه از پاسخ رو برگزینه بستگی به خودش داره.

  دکتر مزیدی که همیشه به زیاد نویسی محکومش کردید و بهش گیر دادید مسلما این مسابقه رو هم پشتیابی کرده مثل همه موارد پیشین و موجز پاسخ دادن اون رو لطفا به چالش نکشید. چرا برای هرچیزی باید دهان خودمان را باز کنیم و ابراز عقیده؟ اصل را ول کرده اید و چسبیده اید به فرع؟

  از اینکه چنین مسابقه ای ترتیب دادید سپاسگزارم.

  صادق: از توضیحات شما سپاسگزارم

 17. بدین وسیله به اطلاع عموم هموطنان می رساند که در لحظه مصاحبه جنس مخالفی در اطرافم حضور داشت و من قصد داشتم بعد از مصاحبه به ایشان بپیوندم و ایشان را دعوت کنم که بیایند به سمت وردپرس و خودشان را وردپرسی نمایند

  هیچ قصد دیگه ای هم در کار نبود البته چرا میخواستم ایشان را به وب ۲.۰ نیز دعوت نمایم
  :))))))))
  ;)
  :D
  :P

  صادق: حتماً شما هم متوجه شده اید که احتمالاً این دکتر مزیدی بدلیه!

 18. برای منی که زیاد نمیشناختمشون خیلی جالب بود. ادامه این حرکت رو شدیدا آرزومندم

  صادق: با کمک دوستانی چون شما إن شاء الله ادامه دار خواهد بود

 19. خیلی مسابقه جالبی راه انداختی، امیدوارم نوبت ما هم بشه !!!!

  صادق: حتماً میشه

 20. سلام صادق جان ایده خوبی بود و کارت هم عالی بود .
  به نظرم دکتر مجیدی بسیار پخته تر و منطقی تر جواب سوال ها رو دادند .

  دکتر مزیدی هم یا جدی نگرفته بودند قضیه رو یا اینکه واقعا جوابی که داشتند رو گفتند .
  ولی در هر صورت از علیرضا مجیدی عزیز ممنونم که انقدر با فکر و دلسوزانه برای وبلاگستان فارسی تلاش می کنن .

 21. مزیدی کوتاه میداد و مجیدی بلند

  هر دو عزیز و محترمند و من وقتی میخواستم رای بدم واقعا هنگ کردم

 22. مطلب جالبی بود.
  منتظر face off بین چهره های دیگه وبلاگستان هم هستیم.;)

 23. صادق جان عجب حرکتی کردی
  خیلی جالب بود
  ممنون

 24. انصافا اینجا هم دکتر مجیدی قشنگ تر حرف زده. من که حال می کنم با خوندن سایتش. کلی هم تاحالا چیز یاد گرفتم. دمش گرم.

 25. مزیدی کوتاه میداد و مجیدی بلند
  منتظر face off بین چهره های دیگه وبلاگستان هم هستیم.
  برای منی که زیاد نمیشناختمشون خیلی جالب بود.
  به نظرم دکتر مزیدی نمی دونسته میشه به سوالات جواب بلند هم داد، به همین خاطر مختصر نویسی کرده.

 26. سلام
  خیلی کار جالبیه و ایده هیجان انگیزی! خیلی تبریک بابت این کار خوب.

  من با مجیدی موافقم که میشد سوالات هیجان انگیزتری نوشت و البته در کل به مجیدی به خاطر مبسوط بودن جواباش تبریک میگم . ردپای این حوصله رو در نوشته هاش هم میشه دید.

 27. بازتاب: Face Off
 28. زنده باد…
  حرکت جالبیه!
  امیدوارم ما هم بعدا اینجا باشیم!

 29. من دکتر مزیدی رو خوب نمیشناسم . فقط اسمش رو شنیدم و چند باری به وبلاگش رفتم . اما دکتر علیرضا مجیدی رو نسبتا میشناسم .
  جواب های دکتر مزیدی به نظرم مضحک بود . مخصوصا اینکه می دونست طرفش دکتر مجیدی هست . به هر حال .
  آقا عکسشون رو هم میذاشتی دیگه :)
  با شناختی که از علیرضای عزیز دارم…این معروفیتش داره اذیتش می کنه و ترجیح میده که خواننده ی خوب و با شعور داشته باشه تا اینکه معرروف شه و چون عشقشه …همچنان دنبالش میکنه ( اگه اطرافیانش بذارن )
  صادق جان کار قشنگی رو شروع کردی . الان شماره ی ۱۲ هست اما من از اول شروع کردم به خوندن !!
  مواظب خودت باش.
  خدای نکرده یه وقت نیای ببینیم همو که با تیر می زنمت !!!

 30. اقای دکتر من کتب شما را خیلی لازم دارم لطف کنید ان را برام ایمیل کنید

 31. کاشکی یک مقدار سئوال راجع به جنس مخالف هم میپرسیدین !
  حتماً جذاب میشد

 32. داشتم اطلاعات قدیمی هاردم رو نگا می کردم الان اتفاقی سر از اینجا در آوردم ، مجیدی هنوزم همونه با این تفاوت که حرفه ای تر شده ، مزیدی هم گه گاه توی فیس بوک مینویسه .
  به وبلاگستان قدیم پارسی

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.