مزیتها و مضرات کار خانگی با اینترنت

یکی از وبلاگهای انگلیسی زبانی که دنبالش می کنم، Daily Blog Tips است، که واقعاً مطالب خواندنی و جالبی، خصوصاً در زمینه وبلاگ نویسی دارد.

اخیراً نویسنده وبلاگ مطلبی درباره مضرات و مزیتهای کار خانگی با اینترنت نوشته است. با توجه به اینکه یکی از آرزوهای من در زندگی این است که روزی شرایطی برایم بوجود آید تا بتوانم تمام توان و انرژیم را در زندگی معطوف وبلاگ نویسی و وبگردی کنم، درحالی که از این راه درآمدی مکفی نیز نصیبم می گردد، لذا با دیدن این متن مشتاق شدم تا آنرا ترجمه کنم و با دوستان دیگری که به این کار علاقمند هستند به اشتراک بگذارم:

«تقریباً دو سال از زمانی که من از شغلم در یک شرکت چندملیتی استعفا دادم تا کسب و کار خانگی خودم با اینترنت را راه بیاندازم، می گذرد. برای شخص من این یک گذار خوب محسوب می شود. یکسال کار کردن در یک شرکت موجب شده بود تا به خوبی بدانم که از نظر حرفه ای چه کاری می خواهم انجام دهم، که مسلماً کار کردن برای دیگری جز آن نبود!

از دلایل دیگری که این گذار را برایم آسان می نمود این بود که در هنگام استعفا من فقط ۲۲ سال داشتم، نه بدهی ای برای پرداختن داشتم و نه مسئولیتی!

امروزه افراد بسیاری هستند که می خواهند درباره شرایط کار کردن از خانه بدانند. آنها این کار را دوست دارند، اما هنوز برای این تغییر مردد هستند و می خواهند بدانند که چطور باید برای این تغییر آماده شوند. بنابراین دوست دارم تا تجاربم را در طی این دو سال با آنها در میان بگذارم:

در اولین پست به نظرات موافق و مخالف درباره کار خانگی خواهم پرداخت و در پست بعدی درباره راهکارهای یک گذار موفق خواهم نوشت.

مضرات

۱- تنهایی

اگر در وجودتان نیاز روزانه به داشتن کنشهای متقابل اجتماعی احساس می کنید، گزینه کار در خانه نمی تواند برای شما مناسب باشد. بعضی ها هستند که باید همیشه دور و برشان رفت و آمد باشد، عده ای هم نیاز به روابط رو در رو دارند، و برای اینگونه افراد، اشتغال در یک شرکت می تواند بهتر باشد.

برنامه های پیام رسان، توئیتر و شبکه های اجتماعی تحت وب می توانند راه حلی برای غلبه بر این مشکل باشند، اما همه ما می دانیم که اینگونه ارتباطات مجازی با روابط حقیقی خیلی متفاوت هستند.

۲- عوامل مختل کننده حواس

اگر شما تنها زندگی می کنید، مشکلی نیست. اما اگر با والدین، دوستان، یا همسر و فرزندان تان زندگی می کنید، باید آمادگی فاصله گرفتن بیشتر از آنها را داشته باشید. دیگران ممکن است نیاز به وقت زیادی داشته باشند تا بتوانند قبول کنند که هنگامی که شما در خانه و پشت کامپیوترتان نشسته اید، واقعاً در حال کار کردن هستد. در نتیجه ممکن است که آنها برای کوچکترین مسایل در اتاقتان را بزنند یا به شما تلفن کنند.

در نظر گرفتن یک اتاق کار در خانه شاید راه حل مناسبی باشد، گرچه برای رفع مشکل کمی سخت خواهد بود.

۳- نیاز به انضباط کاری

شاید شما کاری را که من انجام می دهم دوست داشته باشید، اما قابل انکار نیست وقتی که روز آفتابی خوبی را بیرون از پنجره شاهدید، نمی توان روی کار تمرکز کرد! خوشبختانه من بازی های کامپیوتری را سالها پیش ترک کرده ام، وگرنه روی بهره وری کاریم تاثیر زیادی می گذاشت.

اگر شما فرد منضبطی باشید، آنگاه شاید با چنین مشکلاتی مواجه نشوید. اما اگر شما به یک رییس تا همکار محتاجید تا شما را به تحرک وادارد، آنگاه این موضوعات به ظاهر کوچک برایتان مسئله ساز خواهند شد.

۴- مکان ثابت

یکی از مزیتهای کار در شرکت این است که بین محل سکونت شما و محل کارتان یک تفاوت فیزیکی وجود دارد. من معتقدم که این تفاوت تاثیر زیادی روی سلامت فرد دارد.

یکی از تاثیرات مهم آن این است که بدن و ذهنتان می تواند بین محل کار و کار از یک سو و خانه و استراحت از سویی دیگر ارتباط برقرار نماید. گاهی پیش می آید که من می خواهم بخوابم ولی ذهنم سخت درگیر وب سایتهایم و بطور کلی استراتژی های آنلاینم هست. و این واقعاً چیز خوبی نیست!

اینکه تمام روز در خانه بمانید، می تواند یکنواخت و خسته کننده باشد. رفتن به حوالی خانه و هوایی خوردن می تواند کمی تسکین دهنده باشد، اما مشکل را بطور کامل برطرف نمی کند.

وقتی که در کارتان پیشرفت کردید، می توانید برای خودتان اداره ای را اجاره کنید یا بخرید، اما این کار ممکن است شما را به ریتم کار قبلی تان در شرکت برگرداند.

۵- چه کاره هستید؟

اینکه برای دیگران توضیح دهید که «چه کاره هستید؟» خیلی مشکل است! هر وقت درباره شغلم از من سوال می کنند، من در جواب فقط می گویم «با وب سایتها کار میکنم». پیش خودم فکر میکنم که یک طراح وب یا مسئول وب سایت یک شرکت هستم، چون خیلی مشکل است که کارتان را برای کسی که از اینترنت فقط برای چک کردن ایمیلهایش و گه گاهی هم جستجو کردن در Google استفاده میکند، توضیح دهید.

تصور کنید که شما بخواهید یک خانه بخرید. در آنصورت گرفتن کارت اعتباری، با کار اینترنتی بدون درآمد ثابت ماهیانه یا شرکتی که شما را پشتیبانی نماید، خیلی مشکل است.

مزیتها

۱- انعطاف پذیری

شاید یکی از بزرگترین حسن های کار خانگی، انعطاف پذیری آن باشد. یک مثال ساده: مدتها پیش یکروز من فراموش کردم هنگام خواب ساعت را زنگ بگذارم و صبح خواب ماندم.

شما هر زمان که بخواهید، و به هر صورتی که دوست داشته باشید، می توانید کار کنید.

دوست دارید در پیژامه کار کنید؟ مشکلی نیست!

دوست دارید در هنگام طراحی کردن با صدای بلند به آهنگهای Heavy Metal گوش کنید؟ خوب این کار را انجام دهید!

افرادی هستند که راندمان کاریشان در شبها بالاتر است. برای این افراد کارهای خانگی میتواند خیلی ایده آل باشد.

۲- بدون رییس

اینکه کسی به شما مدام بگوید که این کار را انجام دهید و آن کار را انجام ندهید، غیر قابل تحمل است. حداقل برای من که اینطور است.

کار کردن بدون حضور کسی که مدام غر بزند، به اندازه زیادی میتواند باعث کاهش استرس در هنگام کار کردن شود. البته شرکتهای زیادی هم وجود دارند که فرهنگ خوبی بر آنها حکم فرماست و افراد باهوش و با شخصیتی در کنار هم به فعالیت مشغولند. راستش را بخواهید رییس قبلی من شخص بسیار خوبی بود.

اما با این حال، هنوز کسی نیست تا به شما بگوید که چه کاری را در چه زمانی انجام دهید، چون خودتان در این باره تصمیم می گیرید.

۳- سلامتی بیشتر

من از وقتی که ده ساله بودم همیشه دوست داشتم تا بصورت منظم ورزش کنم. بعد از اتمام دانشگاه که به کار مشغول شدم، به یکباره فاصله زیادی در برنامه ورزشیم بوجود آمد. سعی کردم تا شبها ورزش کنم، اما بعد از یکروز کاری سخت، انرژی شما به اندازه زیادی تحلیل می رود.

حالا که در خانه به کار مشغول هستم، می توانم هر روز زمانی را به ورزش کردن اختصاص دهم. بعضی صبحها می دوم، یا عصرها تمرین بوکس می کنم حتی بعضی روزها شنا می کنم. در حال حاضر در آماده ترین حالت جسمانی به سر می برم.

یکی دیگر از فاکتورهایی که بر سلامت شما تاثیر می گذارد، جیره غذایی شماست. اگر شما با اصول اولیه علم تغذیه آشنا باشید، می توانید برنامه غذایی متعادلی را برای خودتان طرح ریزی کنید. شما می توانید وعده های غذایی تان را مرتب کنید و با مطالعه دستورالعملهای غذایی بدانید که چه چیزی به بدنتان تزریق می کنید.

اینکار را شما در بیرون از خانه هرگز نمی توانید انجام دهید، (بخاطر داشته باشید که شما بایستی هر روز در ۶ وعده غذا بخورید) و مجبورید بیشتر اوقات غذاهای سرخ شده ای را که سرو می کنند، تناول کنید.

۴- زمان بیشتر برای خانواده

یکی از مهمترین مسائل همه ما در زندگی این است که خانواده مان در کنارمان باشد و اولین اولویت را به آنها بدهیم. من درباره والدینتان صحبت نمی کنم، درباره وقتی حرف می زنم که شما زن میگیرید و وقتی که بچه ها اطراف شما را پر می کنند.

من هنوز به آن درجه نرسیده ام، اما مطمئنم افرادی که در خانه کار میکنند، وقت زیادی برای گذراندن با کسی که دوستش دارند، خواهند داشت. بعنوان پدر یا مادر شما می توانید تمرکز بیشتری روی تحصیلات و مراقبت از فرزندانتان داشته باشید.

۵- کار کردن از همه جا

این مقاله طولانی را من زمانی که در هواپیما نشسته بودم، نوشته ام! من به برزیل می روم تا ژوئن را در آنجا بگذرانم. چون اینجا هوا زمستانی است و من با آب و هوای سرد، نمی توانم خوب کنار بیایم، برای همین تصمیم گرفته ام به مناطق حاره ای بروم!

شما می توانید در تعطیلات هم کار کنید، در حالی که از یک سر دنیا به سر دیگرش می روید! من هنوز ساکن ایتالیا هستم اما برای دیدن والدین و دوستان سری به برزیل می زنم. تصمیم دارم تا سال بعد به ایالات متحده یا کانادا بروم و در چند کنفرانس شرکت کنم، و با افرادی که می توانند روی کارم در وب تاثیرگذار باشند، ملاقات داشته باشم.

اینکه در یک کشور یا یک شهر برای همیشه زندگی و کار کنید، خیلی وحشت انگیز است!

نظر حقیقی من

در هنگام نوشتن مطالب بالا، خیلی سعی کردم تا بی طرفانه به موضوع نگاه کنم. اگر بخواهم نظر حقیقی خودم را صادقانه با شما در میان بگذارم، باید بگویم که من کار از خانه را ترجیح میدهم. به نظر من کفه مزیتهای کار خانگی نسبت به مضراتش خیلی سنگین تر است.

من معتقدم که در سالهای بعد، درصد افراد تحصیلکرده جوانی که به سراغ کار در شرکتها و ادارات می روند، کوچکتر و کوچکتر خواهد شد. امروزه این رقم ۹۵% می باشد، شاید تا ده سال دیگر ۷۰% شود.

در انتها، اگر شما فکر می کنید که باید از کار فعلی تان خارج شوید، من پیشنهاد میکنم که این کار را انجام دهید. این نیاز به کمی جسارت و برنامه ریزی با توجه به موقعیت تان دارد، اما با این کار شما به آزادی دست خواهید یافت و می توانید روی پاهای خودتان راه بروید.

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۳۳ دیدگاه برای “مزیتها و مضرات کار خانگی با اینترنت”

 1. جالب بود، من خیلی به این مدل شغل فکر کردم و در مجموع همیشه به همین نتایج رسیدم. امیدوارم بشه اینطوری کار کرد!!

 2. به حقایق خوبی در نوشته اشاره شده. باید بگم که به نظر من کار در خانه و به تعبیر کلی تر Freelancing یه بازه زمانی خواصی داره و نمیشه مدت زیادی بهش اتکا کرد. مگر اینکه اتفاق خوبی بیفته و شخص در کارش پیشرفت خیلی خوبی داشته باشه که بتونه سطح کارش رو توسعه بده. من چهار سال هست که بی وقفه تجربه کار کردن این چنینی رو دارم که در نهایت این اواخر بیشتر ترجیح میدم اوضاع تغییر کنه.

  یکی از فوایدی که این نوع کار از نظر من داره این هست که خیلی به درد قشر جوان و مجرد می خوره، اما وقتی که شما پا در دوران مهم تر زندگی مثل دوران تاهل و میانسالی بذارین قضیه خیلی فرق میکنه. حالا با این گفته دوران Freelancing برای افراد جوان میتونه زمینه ساز کسب تجارب خوبی بشه و حتی میتونه اون ها رو در مسیر کارآفرینی های جدید بسیار کمک کنه.

 3. واقعا لذت بردم و استفاده کردم
  خیلی کم من یه نوشته رو تا آخر می خونم و اینم از اون بارها بود.
  من یکی از آرزوهام اینه که تو خونه کار کنم ولی در حال حاضر ۲ سالی می شه که در شرکتی مشغول به کارم ولی مطمئنم روزی جدا می شم!

 4. اولا که قالب نوت مبارک..دوما که من همیشه به این شیوه فکر کردم و همیشه هم دنبال یه راه حلی میگردم که از بانک خلاص شم و…هوتوتو..ولی قبول کن تو ایران شرایط کمی تا قسمتی فرق میکنه..

 5. خیلی استفاده بردیم. فقط:
  عوامل مختل کننده هواس را لطفا حواس کنیم

  صادق: از گوشزدتون ممنونم.

 6. مطلب خیلی خوبی بود.
  قالب جدید مبارک. قشنگه.
  لینکات کوشن پس؟
  راستی به نظرم بایگانی رو به صورت
  combo box
  در بیاری فکر کنم خیلی بهتر باشه.

  صادق: از نظراتت ممنونم بابک جان.
  لینکدونی در حال آماده شدنه، بزودی به وبلاگ اضافه اش می کنم.
  بایگانی رو بصورت منوی کشویی در آوردم، اما زیاد به دلم نچسبید. یه جورایی به زیبایی قالب لطمه میزنه. حالا بازم یه فکری براش میکنم.

 7. من هم کار روزانه در یک شرکت دارم و هم اینکه عصرها و شبها کار اینترنتی میکنم. باید بگم که کار اینترنتی در خانه کار هر کسی نیست و از دوستانی که به جذابیت های این کار فکر میکنند اخطار میکنم که ریسک نکنند. کار اینترنتی در خانه برای من ایده آل است و کاملا مطابق با خصوصیات شخصیتی من هست ولی همانطور که گفتم کار هر کسی نیست.

  صادق: خیلی دوست دارم درباره کار اینترنتی در ایران بیشتر بدونم. شما چه کار می کنین؟ میشه بیشتر برامون توضیح بدین؟

 8. نوشته جالبی بود.من هم علاقمند به این نوع کار هستم. در خانه دوستی doosti.wordpress.com و پست “دوستداران کوتاه نویسی و تجارت” یک مدل از این دست کارها را معرفی کرده ام. از شنیدن نظرات دوستان در اینباره خوشحال خواهم شد، همچنین از شنیدن در مورد کارهای اینترنتی.

 9. واقعا عالی و وسوسه انگیز بود. پیش از این خیلی به مسئله فکر کرده بودم فکر کنم وقتشه تا جدی تر فکر کنم!

 10. در واقع کار در ادارات، دفاتر تجاری و کارخانه ها موضوعی مربوط به عصر صنعت است. امروزه در عصر اطلاعات کار در چنین محیطهایی اغلب به اتلاف منابع مالی-انسانی منجر می شود. من هم با مزایای کار در منزل موافقم و انرا تجربه کرده ام!

 11. منم کار توی خونه رو ترجیح میدم. البته شاید حوصله ی کارهایی رو که نیاز به سرو کله زدن با هزار جور آدم با رفتارها و تفکرات متفاوت داره رو ندارم. متاسفانه هم فعلا که بیکارم

 12. فکر می کنم با توجه به افزایش نیروی کار و در مقابل رکود بازار کار در جذب نیروی کار جدید، الان در مرحله گذار به این نوع مشاغل هستیم ، ضمنا لباس جدید بلاگنوشت هم خیلی خوکشله :D

 13. سلام
  قبل از شما میخواهم از اقای زاهد تشکر کنم که این پست بسیار ارزشمند شما را معرفی کردند و بعد هم از خود شما بابت زحمتی که کشیدید و ما را در این اطلاعات شریک کردید.
  پیشنهاد میکنم با هدایت شما بیایید روی این موضوع کار کنیم و این موارد را تکمیلتر کنیم. هر کسی هر تجربه جدیدی داشته است در مضرات یا محاسن این موضوع به آن اضافه کند.
  قطع یقین در نهایت کار ارزشمندی ایجاد خواهد شد که حتی میتوانیم کتابش کنیم

  صادق: از لطفی که به بنده و مطلبم داشتید از شما سپاسگزارم.
  شخصاً خیلی مشتاقم که تحقیق درباره این موضوع را ادامه دهم، و تا جایی که بتوانم این کار را خواهم کرد خصوصاً با کمک دوستان عزیزی چون شما.

 14. سلام
  خسته نباشی
  من خودم از طرفداران کار در خانه ام و این پست شما بسیار برایم جالب و مفید بود.
  مرسی از زحمتی که برای ترجمه کشیدید.

 15. اما ظاهرا با روحیات من چندان سازگار نیست چون من از حرف زدن لذت می برم!! و اینطوری نمی شود زیاد حرف زد!

 16. سلام.برای راه انداختن همچین کسب و کاری چه باید کرد؟چه مهارتهایی لازمه؟چه مشاغلی تو این دسته هستند.لطفا راهنمایی کنید.با تشکر

  صادق: سعی می کنم درباره این مسائل بیشتر تحقیق کنم و پست تکمیل تری بنویسم.

 17. من مجبورم توی خانه هم کارم را ادامه بدهم.
  به کسانی مثل خودم که با کسی مانند همسر یا دوستی زندگی می کنند، موکدا توصیه می کنم که رایانه شخصی داشته باشند و فکر نکنند مثلا یک لپ تاپ جواب می دهد. لپ تاپ خوب است، ولی یکی کامپیوتر رومیزی مجزا و میز مجزا برای کار در خانه که با رایانه دیگران در خانه یکی نباشد، الزامی است.

  صادق: خیلی دوست دارم درباره کارتون بیشتر بدونم. شما چه نوع کاری با اینترنت می کنید و چقدر درآمد دارید؟

 18. با سپاس فراوان – مدتهاست به دنبال چنین کاری در سایت های مختلف جستجو کرده و حتی Register هم شده ام اما متاسفانه به خاطر قرار گرفتن در ایران کلیه این ارتباط ها غیرممکن به نظر می رسد ، همچنانکه امکان داشتن هیچ نوعInternational Credit card در ایران وجود نداشته و نمی توانم کاری از پیش ببرم. احساس می کنم باید حتما از کشور خارج شوم تا امکان پذیر باشد. لطفا اگر راهی پیدا کرده اید مرا نیز راهنمایی کنید . با احترام.

 19. سلام من هم کارم توی خونه هست خودم مهندسم ولی فعلا ترجمه می کنم mail می کنم و حقوقم به حسابم واریز میشه واقعا عالیه ممکنه بخوام یه روز فقط ۱ ساعت کار کنم یا ممکنه یه روز خوابم نیاد و ۱۴-۱۵ ساعت کار کنم انعطاف و آزادیش حرف نداره

 20. mishe darbare kare internete bishtar baram tozih bede
  man adame bahoshi hastam mikham zendegi tashkil bedam
  ehtiyaj be 1daramade dege daram mano rahnamaie kon
  motmaen bash jaye dore nemira ba sedaghat bahat suhbat kardam
  khodet motevajeh shodi midoni neyaze bara hadafam mijangam
  mer30
  DOST DARAM ID TO DASHTE BASHAM

 21. SALAM
  mishe ba man begid az koja o chejore bayad shoro konam
  akhe ehteyaj be kare degeye daram daram zendege 2rost mikonam
  mamnon misham
  man bara residan be hadafam mijangam akhe man jangjoam
  age mishe baram mail bede 2st daram IDto dashte basham

 22. سلام در مودر کار با اینترنت اگه تو ایران میشه انجام داد خواهش می کنم راهنماییم کنید.خیلی ممنون میشم اگه کمکم کنید.

 23. سلا من تازگی به سمت کار با اینترنت اومدم اصلا کار نکردم فقط شنیدم که بقیه با اینترنت کار میکنن دارم تحقیق میکنم دوست دارم با اینترنت کار کنم آیا میشه؟ من زیاد به انیترنت وارد نیستم اما اگه این کار خوب و مناسب باشه و اطلاعات کافی داشته باشم میخوام با گذراندن کلاس هایی این ضعف رو جبران کنم ممنون میشم منو راهنمایی کنید .

 24. با سپاس فراوان – مدتهاست به دنبال چنین کاری در سایت های مختلف جستجو کرده و حتی Register هم شده ام اما متاسفانه به خاطر قرار گرفتن در ایران کلیه این ارتباط ها غیرممکن به نظر می رسد . انصافا برای راه انداختن همچین کسب و کاری چه باید کرد؟چه مهارتهایی لازمه؟چه مشاغلی تو این دسته هستند.لطفا راهنمایی کنید متاسفانه هم فعلا که بیکارم .

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.