نظرسنجی زاگبی از ایرانیان

اخیراً موسسه بین المللی Zogby یک نظرسنجی متنوع از ایرانیان انجام داده است و گوشه ای از نتایج بدست آمده در آن را در سایت خود منتشر نموده و قرار است در ماه میلادی آینده (آگوست) هم آنرا در نشریه Reader’s Digest منتشر نماید.
قبل از آنکه گزارش زاگبی از این نظرسنجی را بخوانید، بد نیست اندکی از این موسسه نظرسنجی برایتان بگویم.

Zogby International یک موسسه نظرسنجی بین المللی است که تجربه نظرسنجی در داخل ۶۵ کشور و همچنین نظرسنجی های جهانی را دارد. ویژگی بارز این موسسه نظرسنجی در نقاط سخت دسترسی همچون آفریقا، خاورمیانه و چین است. این موسسه، بعنوان یکی از رهبران صنعت افکارسنجی دنیا، همواره کوشش می کند که از آخرین متد و تکنولوژیها در این زمینه بهره گیرد. برای نمونه این موسسه برای افکارسنجی های دقیق در انتخاباتهای مختلف سیاسی آمریکا، از تکنولوژی های آن لاین بهره جسته است. زاگبی دفاتری در نیویورک، واشنگتن، دبی امارات متحده عربی دارد. وب سایت رسمی این موسسه www.zogby.com میباشد.

Reader’s Digest یک نشریه عمومی و فروشنده محصولات اطلاعات عمومی برای همه سنین در تمام نقاط دنیاست. حدود ۸۰ میلیون نفر در بیش از ۶۰ کشور دنیا این نشریه را که پر تیراژترین نشریه جهان محسوب میشود مطالعه می کنند. این نشریه به ۲۱ زبان رایج دنیا چاپ میگردد و گاهی تا چاپ پنجاهم نیز میرسد. وب سایت رسمی این نشریه www.rda.com میباشد.

اما آنچه در زیر می آید، ترجمه تحت الفظی من از گزارش زاگبی از نظرسنجی اخیر خود درباره ایران است.

در حالیکه برنامه های هسته ای ایران در سرتیتر مهمترین خبرهای دنیا قرار دارند، براساس نظرسنجی ها، ۴۱% ایرانیان معتقدند که فعالیتهای اقتصادی دولت، مهمتر از دستیابی به انرژی هسته ای است و نباید فدای آن شود. ولی شمار کمتری (۲۷%) گفتند که اولویت اول کشور بایستی توسعه زرادخانه سلاحهای هسته ای باشد. ۲۳% از جامعه آماری نیز مهمترین هدف دولت را توسعه آزادیهای شهروندی میدانستند.
این آمارها توسط موسسه زاگبی درباره موضوعات متنوعی از جمله سیاستهای هسته ای و منطقه ای ایران، آمریکا، اسرائیل و ملل دیگر، فرهنگ و… از ۸۱۰ جوان ایرانی با ۵/۳ +- % خطا گرفته شد. نتایج این آمار در شماره آگوست مجله Reader’s Digest منتشر خواهد شد. و نتایج کامل بصورت آن لاین در سایتهای نشریه و موسسه زاگبی قابل مشاهده هستند.
بر طبق این نظرسنجی ایرانیان معتقدند که کشورشان بایستی رهبری منطقه را چه بصورت سیاسی و چه نظامی در دست داشته باشد. ۵۶% این نظر را دارند و فقط ۱۲% معتقدند که این قدرت نباید در دست کشورشان باشد.
۳۱% میخواهند که ایران غیر مذهبی تر و لیبرال تر شود، و تقریباً با درصد مشابهی، حدود ۳۶% خواهان آنند که ایران مذهبی تر و محافظه کارتر شود.
روی یک موضوع، اکثر ایرانیان بدون توجه به سن و جنسیت، توافق دارند. که اسرائیل رژیمی غیر مشروع است و نباید وجود داشته باشد. ۶۷% از ایرانیان موافق این موضوعند و فقط ۹% هستند که مخالفت میکنند.
با وجود کشمکش های طولانی بین ایران و ایالات متحده آمریکا، اکثر ایرانیان ـ نزدیک به دو سوم ـ معتقدند که در دهه آینده دو کشور وارد جنگ نخواهند شد.
مردان ایرانی بیشتر از زنان علاقمند هستند که کارهای اقتصادی بهبود یابند. ۴۷% مردان اعتقاد دارند که اقتصاد بایستی بعنوان اولین اولویت دولت باشد. در حالی که ۳۳% از زنان موافق این ایده اند.
اکثر اعضای جامعه آماری اعتقاد داشتند که با توسعه دانش هسته ای، کشور مجبور میشود هزینه گزاف تورم اقتصادی را بپردازد. و در صورتی که سازمان ملل بر علیه ایران قطعنامه صادر نماید، ۲۵% آمریکا را مقصر این امر میدانند.نزدیک به ۴۰% مطمئن نیستند که چه کسی مقصر است. و فقط یک ششم، دولت خود را مقصر میدانند.
اگر ایران به سلاح هسته ای دست یابد، ۲۵% معتقدند که خاورمیانه مکان امن تری خواهد شد، اما ۳۵% عقیده مخالف دارند.
وقتی در مورد آمریکا صحبت میشود، شکاف عمیقی بین نسلها پیش می آید. مسن ترها بیشتر از جوانها، مردم و جامعه آمریکا را می پسندند. جان زاگبی رئیس CEO موسسه زاگبی اینترنشنال معتقد است که این شکاف بین نسلها، به این خاطر است که در دو دهه گذشته آمریکائیها کمتر در معرض دید ایرانیان بوده اند.
جوان‌ها و مسن‌ها علاقمند به جامعه محافظه‌کارتر و مذهبی‌تر هستند، اما سنین بین ۳۹ تا ۴۰ بیشتر تمایل به جامعه لیبرال‌تر و سکولار‌تر دارند. ۱۵% از ایرانیان هم اعتقاد دارند که فرهنگ جامعه همین‌طور که هست باید باقی بماند. در این بین زنان بیشتر علاقمند به جامعه لیبرال و سکولار هستند.
در بین آن دسته از ایرانیانی که به اینترنت دسترسی داشتند، ۴۱% خواستار فرهنگ مذهبی تر بودند، در مقایسه با ۳۳% که خواهان جامعه‌ای سکولارتر هستند.
زاگبی می‌گوید: «این نظرسنجی اثرات ۲۵ سال جدائی گذشته ایران از آمریکا را نشان می‌دهد. سوق یافتن جوانان ایرانی به سمت دولت، جدائی مردم و سیاستهای آمریکا، محافظه‌کاری بیشتر و بیشتر شدن احساسات ضد آمریکائی. این گروه جوان نسبت به آمریکایی‌ها و دولت آمریکا از ایرانیان مسن، منفی‌اندیش‌تر بودند. البته تکنولوژی‌های جدید، همچون تلویزیون‌های ماهواره‌ای و اینترنت می‌توانند بعنوان ابزارهایی برای اتصال ایرانیان با سایر ملتهای منطقه و غربیان بکار رود.»
این تکنولوژی‌ها می‌توانند روی ایرانیان تاثیر بگذارد. آن دسته از ایرانیانی که به اینترنت و تلویزیون‌های ماهواره‌ای دسترسی دارند، خیلی بیشتر از آنهایی که دسترسی ندارند، آمریکا را پسند می‌کنند.
یک سوم از ایرانیانی که به اینترنت دسترسی ندارند (۳۴%) آمریکا را کم ارزش می‌دانند که قابل تحسین نیست. اما در مقابل آنهایی که به اینترنت دسترسی دارند، یک پنجم‌شان (۱۸%) چنین عقیده‌ای دارند. این‌چنین به نظر می‌رسد که دولت آمریکا بیشتر از سوی ایرانیانی مورد حمایت است که علاقمند به سکولاریسم و یا لیبرالیسم هستند.

برای اطلاع یافتن از آمار دقیق نظرسنجی و همچنین خرید کامل نظرسنجی‌ می‌توانید به سایت Zogby International مراجعه کنید.

نویسنده: صادق جم

یکی مثل همه!

۴ دیدگاه برای “نظرسنجی زاگبی از ایرانیان”

  1. بنظر من که ۸۰۰ نفر آدم این همه اطلاعات از توشون در نمیاد !
    یا اگر بخوایم یکجوری بگیم که خودمونی نباشه و به زبان روشنفکران عزیز باشه بصورت خلاصه باید گفت در ایران عزیز ما ۸۰۰ نفر نمایانگر هیچ چیزی نیستند ! در همین تهران اگر در مناطق مختلف این ۸۰۰ نفر را انتخاب کنید آمار به طرز عجیبی نتایجش فرق خواهد کرد ! حالا بگذریم اگر در ایران در یک استانش شما همین ۸۰۰ نفر را جدا کنید بازم یک نتیجه بدست نمی آوردید تنها راهش جامعه آماری درست حسابی هست
    پس یکنفر که حال داره به این موسسه بگه که همش کشکه بیخودی اطلاعات غلط به ملت ندن پس فردا چهار نفر روی این اطلاعات تصمیم میگیرن ضایع میشن

  2. من با حرف این دوستمون موافقم….این جور موسسات همیشه در خدمت دولتهای قوی بودن و از طریق این جور نظر سنجی ها میخوان حمایت ملتها رو از نظامهایی که با اونا مشکل دارن کمرنگ نشون بدن…موسسه گالوپ هم از این دسته هست..جالب اینجاست که انگشت رو روی مسائلی از جامعه گذاشتن که مردم بیشترین اشتراک نظر رو اونهم بصورت مثبت در اونها دارن

  3. ۱۰۰% ba oon doost aziz ke avalin commend ro dadan movafegham iran keshvari nist ke beshe az 800 nafaesh chizi fahmid age az 72 million nafar jameeyatesh mishe 72 million nazare mokhtalef dar aavord age yadetoon bashe to oon zar bol masal maroof mige aafrighaiie nemidones ghaza chiye iraniye nemidonestan nazar chiye!!!!!

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.